Notebookcheck Logo

Apple iPad 2 - rzut okiem

Post PC Device – tak nazywa Steve Jobs urządzenie zaprezentowane wczoraj na konferencji w San Francisco. Po miesiącach plotek, przecieków i spekulacji iPad 2 stał się rzeczywistością. Co prawda przedstawiciele redakcji Notebookcheck nie wybrali się na pokaz do Kalifornii, ale uczestniczyli w przeprowadzonej równocześnie premierze nowego tabletu internetowego Apple w londyńskiej siedzibie BBC. Przy okazji mogli się przyjrzeć temu urządzeniu z bliska.

Fakty

iPad drugiej generacji posiada zupełnie nową obudowę, choć tak jak w pierwszej wersji jest to aluminiowy korpus typu unibody. Nowy tablet jest o 15% lżejszy od starszego (waży 544 g). Grubość obudowy została zmniejszona do 8,8 mm (pierwszy iPad miał 13,4 mm grubości). iPad 2 będzie oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej.  

Zmieniono też podzespoły. iPad 2 otrzymał dwurdzeniowy procesor Apple A5 taktowany z częstotliwością 1 GHz. Apple twierdz, że wydajność CPU wzrosła dwukrotnie względem A4, a moc układu graficznego zwiększyła się 9-krotnie w porównaniu z poprzednikiem. Zapotrzebowanie na energię pozostało na niezmienionym poziomie, przy czym czas pracy urządzenia na baterii ma wynosić około 10 h (w zależności od trybu użytkowania). iPad 2 posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 25 Wh, który znajduje się wewnątrz obudowy i użytkownik nie ma do niego dostępu.  

Osoby, które liczyły na wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, nie będą usatysfakcjonowane. W iPadzie 2 zastosowano tę samą matrycę IPS z podświetleniem LED o przekątnej 9,7” i rozdzielczości 1024x768 pikseli (132 dpi). Potwierdziły się pogłoski, że nowy tablet Apple otrzyma dwie kamerki. Jedna (VGA) znajduje się z przodu i służy do wideorozmów, a druga (720p) jest umieszczona na odwrocie i posiada zoom cyfrowy 5x.  

Jeżeli chodzi o sensory, w nowym tablecie znajdują się żyroskop, akcelerometr i czujnik światła zastanego. W sprzedaży mają być dostępne wersje z modułem Wi-Fi oraz wariant z modułem 3G. Nowością jest Bluetooth 2.1 + EDR.  

Ceny tabletów iPad 2 mają się kształtować identycznie jak ceny poprzedników (około 499-799 euro, w zależności od rozmiaru pamięci masowej – 16/32/64 GB – i zastosowanego modułu łączności bezprzewodowej). Premiera rynkowa jest wyznaczona na 11 marca w Stanach Zjednoczonych i 25 marca w 26 innych państwach, w których sprzedawany będzie iPad 2.

Pierwsze wrażenia

Jakość wykonania iPada 2 jest pierwszorzędna; pod tym względem nie różni się od poprzednika. Urządzenie prezentuje się bardzo elegancko. Lżejsza, bardziej smukła obudowa wpływa pozytywnie na poręczność tabletu. Trzymanie iPada 2 jedną ręką jest przyjemniejsze, niż pierwszego iPada, co powinno ukrócić narzekania na męczące trzymanie urządzenia w powietrzu przez dłuższy czas.  

Matryca się nie zmieniła, toteż jakość obrazu i w tym modelu oceniliśmy bardzo wysoko. Soczyste kolory i praktycznie nieograniczone kąty widzenia to kluczowe zalety tego wyświetlacza. Nadal negatywnie można natomiast oceniać niską rozdzielczość (1024x768 pikseli). 

Zwróciliśmy uwagę, że pokazowy egzemplarz iPada 2 wyraźnie się rozgrzał. Trzeba jednak zaznaczyć, że urządzenie było mocno obciążane przez licznych użytkowników.  

Co zaskakujące, dźwięk z wbudowanego głośnika przebijał się przez szum panujący w sali ekspozycyjnej. Obiecane przez Apple ulepszenie brzmienia przyjdzie jednak sprawdzić dopiero w szczegółowym teście, gdyż na gorąco nie dało się ocenić jego jakości.

Wydajność

Wydajność iPada pierwszej generacji jest kwestią sporną. Bardziej skomplikowane witryny internetowe czy wymagające gry 3D były dla tego urządzenia wyzwaniem i często zdarzały się sytuacje, kiedy użytkownik życzyłby sobie szybszego działania urządzenia. Przyrost mocy pojawił się w iPadzie 2, na czym bardzo zyskał choćby program iMovie. Większa wydajność w sferze grafiki zostanie zweryfikowana, gdy pojawią się nowe gry.  

Z oceną wiarygodności deklaracji Apple na temat długości pracy na baterii trzeba się wstrzymać do czasu gruntownego testu możliwości urządzenia. Dotychczas jednak zapewnienia tego producenta w tej materii się sprawdzały.

Smart Cover

Jedną z zaprezentowanych wczoraj nowinek są pokrowce Smart Cover. Są one dostępne w różnych kolorach i wykonane z różnych materiałów (poliuretan lub skóra). Stanowią naszym zdaniem użyteczne akcesorium. Kluczowe dla ich działania są magnetyczne zawiasy przypinane do obudowy. Dzięki temu, że pokrowce mają trzy punkty zgięcia, mogą służyć jako osłona ekranu oraz można z nich zrobić prostą podstawkę dla tabletu. Magnesy znajdują się również na całym obszarze ramki ekranu, dzięki czemu osłona dobrze trzyma się urządzenia. 

Bardzo fajnym gadżetem jest to, że urządzenie rozpoznaje, kiedy osłona jest otwierana lub zamykana i zachowuje się stosownie do tego. Kiedy się otworzy pokrowiec, iPad 2 automatycznie się uruchamia, a po zamknięciu przechodzi w stan wstrzymania. Nabywca nie otrzymuje Smart Cover w zestawie; to ponadstandardowy element wyposażenia, który kosztuje 39 dolarów (69 dolarów trzeba zapłacić za wersję skórzaną).

 

Podsumowanie

Pierwsza styczność z iPadem 2 pozostawiła po sobie bardzo korzystne wrażenia. Wygląd i jakość urządzenia są świetne i – dzięki temu że jest lżejsze od poprzednika – bardzo dobrze leży ono w dłoni. Wzbogacono osprzęt tabletu (pojawiły się dwie kamerki i moduł Bluetooth), a dzięki zastosowaniu dwurdzeniowego procesora zwiększyła się wydajność urządzenia. Cena została zachowana na niezmienionym poziomie, więc tablety oparte na systemie Android 3.0 (Honeycomb) będą miały w iPadzie 2 wymagającego rywala.


Tekst i zdjęcia: Klaus Hinum i J. Simon Leitner
Tłumaczenie: Tomasz Cyba 


Zachęcamy do dyskusji nt. powyższego artykułu na naszym forum. -> Forum

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Apple iPad 2 - rzut okiem
Klaus Hinum / J. Simon Leitner (Update: 2024-08-15)