Test Acer Aspire S3
Aspire S3 uchodzi za pierwszy ultrabook Acera, choć jest z nim pewien kłopot. Spełnia on kryteria Intela dla tej kategorii laptopów, ale według niektórych nie zasługuje na to miano, gdyż nie jest w całości aluminiowy, nie ma dysku SSD z prawdziwego zdarzenia i nie posiada wbudowanego modemu 3G. Są też opinie, że błyszcząca matryca to nieporozumienie w kategorii komputerów ultramobilnych.
Obudowa
Aby dany laptop można było określić mianem ultrabooka, jednym z wymagań jest grubość mniejsza niż 21 mm. Oznacza to, że Acer Aspire S3, mierzący od 13,1 do 17,5 mm, kwalifikuje się do tej kategorii. Dzięki niewielkim rozmiarom bez problemu zmieści się on do torby czy do plecaka. Ważący 1,35 kg Acer S3 jest jednak nieco przyciężkawy, jak na swoją wielkość. Spora masa jest spowodowana między innymi obecnością standardowego dysku HDD.
Dość prosta, matowa obudowa w kolorze szarym może wydać się niektórym użytkownikom nudna, ale gładka, aluminiowa klapa sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie. Szybko jednak okazuje się, że wykonanie nie należy do najlepszych i klapa mogłaby być nieco sztywniejsza, jako że ugina się już pod niewielkim naciskiem, zwłaszcza w okolicach środka oraz w przedniej (górnej) części. Korpus ugina się pod naciskiem, ale na tyle lekko, iż nie będzie to przeszkadzać potencjalnym użytkownikom.
Po podniesieniu klapy autor odkrył, że z aluminium wykonano tylko pokrywę, a nie całą obudowę. Jednostka zasadnicza, wraz z klawiaturą, została wykonana z szarego plastiku, co świadczy o cięciu kosztów przez producenta. Dodajmy jednak, że jakość wykonania nie należy do najgorszych i szary korpus pasuje do aluminiowej klapy. Laptop stanowi spójną całość, choć jego zasadnicze części składowe wykonano z różnych materiałów.
Zawiasy trzymające wyświetlacz są w najlepszym razie takie sobie. Nie są może tragiczne, ale wydają się znacznie mniej solidne, niż np. te użyte w Lenovo X121e, czyli tanim minilaptopie. Można przypuszczać, że sytuacja się pogorszy, gdy komputer będzie używany bez stabilnego podłoża, np. w samochodzie czy w pociągu.
Choć Aspire S3 należy do kategorii laptopów ultracienkich, posiada większość standardowych portów peryferyjnych. Nie ma niestety na wyposażeniu USB 3.0, USB 2.0 z funkcją ładowania urządzeń zewnętrznych, gdy laptop jest wyłączony, oraz portu RJ-45.
Głównym problemem jest jednak to, że większość interfejsów zewnętrznych została umieszczona z tyłu laptopa, gdzie jest on najgrubszy. Ciągłe odwracanie laptopa do podpięcia urządzeń USB czy też monitorów zewnętrznych szybko staje się męczące. Użytkownikom pewnie nie spodoba się fakt, że nie ma choćby jednego USB na ściankach bocznych. Na szczęście zlokalizowanie na bocznych krawędziach czytnika kart oraz gniazda audio (combo) pozwala na łatwy dostęp do nich. Zamek Kensingtona znajduje się na spodniej krawędzi, tuż pod gniazdem audio.
Osprzęt
Zainstalowana klawiatura typu wyspowego nie posiada podświetlenia płytek. Klawisze są za to przyjemne w dotyku, a dość spore rozmiary przyrządu, 26,7x10,2 cm, pozwoliły na zwiększenie odległości pomiędzy płytkami.
Niestety, pewne cechy klawiatury czynią ją niewygodną. Klawisze są twarde i brakuje im dłuższego skoku. Co korzystne, działają one cicho.
Niefajne są klawisze strzałek; Acer zafundował użytkownikowi bardzo małe kursory i użytkownicy o większych dłoniach będą mieli problemy z trafieniem we właściwą płytkę. Klawisz strzałki ma ¼ wielkości standardowego klawisza z części alfanumerycznej, a niewielka odległość między nimi dodatkowo utrudnia operowanie. Podsumowując, klawiatura, choć dość sporych rozmiarów, nie zapewnia jednak komfortu pracy, jakiego można by się spodziewać po laptopie z takiej a nie innej półki cenowej.
Gładzik z kolei nie rozczarowuje. Jest on dość sporych rozmiarów, mierzy bowiem 8,7x6,5 cm; prawie tak duży, jak w MacBooku Air 13 (10,41x7,62 cm). Faktura gładzika przypomina w dotyku plastik obudowy, a duża powierzchnia pozwala na łatwiejsze operowanie gestami, np. zbliżaniem, oddalaniem czy płynnym przewijaniem.
Podobnie jak w przypadku MBA, nie ma odrębnych przycisków myszy. Zamiast nich użytkownik przyciska cały gładzik. Klik jest nieco przytłumiony, zwłaszcza w porównaniu do niektórych modeli marki Lenovo ThinkPad, ale należy zaznaczyć, że mechanizm ten działa płynnie i dobrze reaguje na poczynania użytkownika. Oczywiście może się czasem zdarzyć, że kliknięcie ppm zostanie zarejestrowane jako kliknięcie lpm (i na odwrót), ale jest to naturalna wada rozwiązania zintegrowanego z płytką.
Wbudowana kamerka internetowa o rozdzielczości 1,3 MPx obsługuje nagrywanie filmów 720p, ale należy spodziewać się opóźnień w wyświetlanym obrazie oraz niewielkiej liczby klatek na sekundę. Funkcja Auto lighting pomaga nieco w słabo oświetlonych pomieszczeniach, ale kamerka działa najlepiej przy ustawionej niskiej rozdzielczości oraz dobrze oświetlonym kadrze.
Obraz
Aspire S3 posiada błyszczący wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala i natywnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Nie jest to co prawda podwyższona rozdzielczość (1440x900) oferowana przez MacBooka Air 13, ale jest taka sama, jak w przypadku Samsunga 900X3A. Użytkownicy pracujący symultanicznie na wielu aplikacjach mogą potrzebować zewnętrznego monitora, ale obraz na wyświetlaczu S3 jest, przynajmniej na pierwszy rzut oka, dość jasny, z zadowalająco odwzorowanymi kolorami i dobrą ostrością.
|
rozświetlenie: 88 %
na akumulatorze: 207 cd/m²
kontrast: 136:1 (czerń: 1.52 cd/m²)43.7% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
62.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
42.11% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Luminancja w centralnym punkcie ekranu wyniosła 207 cd/m². Choć byłoby pożądane, gdyby na obszarze całego ekranu trzymała poziom powyżej 200 cd/m, przy brzegach jest nieco mniejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że luminancja utrzymuje się na przyzwoitym poziomie i nie spada po odpięciu kabla zasilającego. Tak czy inaczej MBA 13 i Samsung 900X3A deklasują Acera S3 pod względem maksymalnej jasności obrazu.
Poziom odwzorowania kolorów w S3 jest przeciętny, z wynikiem 64% przestrzeni sRGB. Wyświetlacz konkurencyjnego Samusnga 900X3A wypada pod tym względem o wiele lepiej. Co może być zaskakujące, MBA 13 prezentuje podobny poziom odwzorowania kolorów, co S3.
Nieszczęsny błyszczący wyświetlacz uniemożliwia użytkowanie Aspire S3 na dworze przez dłuższy czas. Posiadacz tego laptopa musi być przygotowany na ustawianie maksymalnej siły podświetlenia i szukanie miejsca w cieniu. Jeżeli te warunki nie będą spełnione, wyświetlany na ekranie Acera obraz będzie nieczytelny.
Kąty widzenia prezentują się standardowo. Nawet niewielkie odchylenie od idealnej płaszczyzny w pionie powoduje przekłamanie kolorów. W poziomie wygląda to już o tyle lepiej, że teoretycznie możliwe będzie oglądanie filmów w gronie kilku osób, ale poważną przeszkodą będzie bardzo błyszcząca powierzchnia wyświetlacza.
Osiągi
Aspire S3 skrywa pod obudową procesor Core i5-2467M z rodziny Sandy Bridge. Choć ten dwurdzeniowy układ posiada TDP na poziomie 17 W, jest dość szybki, jak na laptop z rodziny ultrabooków. Funkcja Turbo Boost pozwala przyspieszyć taktowanie do 2,3 GHz (dla jednego rdzenia) lub 2,0 GHz (dla obu rdzeni). Ten sam procesor znalazł zastosowanie w MacBooku Air 11 z 2011 roku.
Podobnie jak pozostałe procesory Sandy Bridge, Core i5-2467M został wyposażony w zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 3000. Ponieważ Aspire S3 nie posiada niezależnego procesora graficznego, obliczenia są realizowane przez chip Intela. Jednostka zastosowana przez Acera pozwala na przyspieszenie taktowania do 1150 MHz w trybie Turbo. Jednak jego podstawowa częstotliwość to tylko 350 MHz. Dodajmy, że układ ten posiada wsparcie dla DirectX jedynie do wersji 10.1.
Testowany model Aspire S3 posiadał fabrycznie zainstalowane 4 GB pamięci RAM DDR3. Podobnie jak w przypadku innych supercienkich laptopów, aby zredukować gabaryty oraz masę komputera, również tutaj moduł pamięci został wlutowany w płytę główną. Nie ma więc opcji rozbudowy pamięci operacyjnej.
W teście PCMark 7 bohater testu uzyskał 1942 punkty, co jest wynikiem raczej słabym na tle MacBooka Air 11 z tym samym procesorem (3289 punktów) oraz Samsunga 900X3A z Core i5-2537M 1,4 GHz (wynik 2355 punktów). O przepaści wręcz można mówić w przypadku wyników testów PCMark Vantage, gdzie Acer zdobył jedynie 4909 punktów, a MBA 11 oraz Samsung - odpowiednio 9414 oraz 8657 punktów. Winnym słabszych rezultatów jest dysk twardy użyty w Aspire S3. Acer wypadł bowiem niemal tak samo, jak MBA 11, w testach programu Cinebench i okazał się szybszy od Samsunga 900X3A w renderowaniu wielowątkowym tej aplikacji.
W przypadku benchmarków skupiających się na wydajności procesora graficznego Acer wypada podobnie do innych laptopów wyposażonych w układ Intel HD Graphics 3000. Wynik w wysokości 1168 punktów w teście 3DMark Vantage P GPU nie był więc niespodzianką. Jest to w każdym razie znaczny postęp w stosunku do układu GMA HD z procesorów Intela poprzedniej generacji.
Testy wykazały, że wydajność grafiki Aspire S3 jest mniejsza, gdy laptop ten pracuje na zasilaniu z akumulatora. Wyniki testów Cinebench pokazały, że wydajność CPU nie zależy od źródła zasilania, ale osiągi GPU wypadły dużo gorzej na zasilaniu wewnętrznym. Dla przykładu, pracując na zasilaczu, S3 w teście OpenGL Cinebench R10 zdobył 4075 punktów, a po przejściu na akumulator wynik spadł do 3636 punktów. Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku Cinebench R11.5, gdzie zasilacz zapewnił 8,01 kl/s, a akumulator - 7,53 kl/s. W obu przypadkach plan zasilania był ustawiony na wysoką wydajność. Opis zależności wydajności Aspire S3 od źródła zasilania w grach znajduje się niżej.
PCMark Vantage Result | 4909 pkt. | |
PCMark 7 Score | 1942 pkt. | |
Pomoc |
3DMark 03 Standard | 7298 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 5529 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 3171 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 1465 pkt. | |
Pomoc |
Zamiast zaproponowania dysku SSD o pojemności 64 lub 128 GB Acer - w ramach cięcia kosztów i obniżenia ceny końcowej - zdecydował się na zastosowanie dysku SSD 20 GB oraz dysku twardego o pojemności 320 GB (Hitachi HTS543232A7A). Jest to największa różnica pomiędzy ultrabookiem Acera a konkurencją w postaci MacBooków Air, Samsungów z serii 9 oraz Zenbooków Asusa, jako że laptopy te posiadają tylko dyski SSD.
Dysk SSD służy w S3 między innymi do zrzucania danych z pamięci RAM. Oznacza to, że laptop wychodzi ze stanu wstrzymania i hibernacji niemal natychmiast, co producent nazywa Green Instant On. Niestety, wszystkie komponenty systemu Windows znajdują się na dysku HDD, przez co nie został skrócony czas uruchamiania się laptopa.
Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości dostępu do dysku SSD, jako że nie jest on widoczny jako dysk systemu Windows. Rozczarowuje fakt, że producent nie pozwolił użytkownikowi na korzystanie z SSD, jak z normalnej partycji dyskowej. Dysk ten jest jednak widoczny w konsoli Zarządzanie komputerem jako partycja do hibernacji.
Choć istnieje możliwość wymiany dysku HDD przez użytkownika, Acer poważnie utrudnił to zadanie. Trzeba bowiem odkręcić 12 śrubek ze spodniej osłony. Uzyskujemy wtedy również dostęp do wbudowanego na stałe akumulatora typu Li-Poly.
Program HD Tune wykazał, że dysk twardy Hitachi 5400 obr/min posiada przy odczycie średni transfer rzędu 57,5 MB/s. Jest to wynik mocno rozczarowujący, zwłaszcza że nawet minilaptopy z dolnej półki, Lenovo X121e i Acer 8172T, mogą pochwalić się lepszymi (odpowiednio 86,8 i 67,8 MB/s). Osiągi dysku Acera nie mogą oczywiście równać się tymi prezentowanymi przez dyski SSD z MacBooka Air 13 oraz z Samsunga 900X3A, gdzie średnia prędkość przy odczycie wynosiła około 150 MB/s.
Co ciekawe, HD Tune wykrywa dysk SSD, ale CrystalDiskMark widzi już tylko HDD. Chociaż SSD osiągnął średni transfer na poziomie 173,7 MB/s, nie ma to wpływu na pracę laptopa, ponieważ wszystkie aplikacje będą instalowane na dysku HDD.
Co prawda łączna pojemność przestrzeni dyskowej to teoretycznie 340 GB, użytkownik ma tylko 275 GB realnej przestrzeni możliwej do wykorzystania.
Testy gier
Przeprowadziliśmy testy najnowszej odsłony gry FIFA, jako że jest ona znana z tego, że dobrze działa na laptopach wyposażonych tylko w zintegrowany układ graficzny.
Przedstawione poniżej wyniki zostały uzyskane przy pomocy programu FRAPS, gdy laptop był podpięty do zasilania zewnętrznego. Przy zasilaniu akumulatorowym średnia liczba klatek na sekundę spadła o 3 kl/s na ustawieniach wysokich a o 6 kl/s na niskich.
Praca procesora graficznego była obserwowana przy pomocy aplikacji HWiNFO. Przy zasilaniu z akumulatora taktowanie GPU wynosiło od 700 do 850 MHz i praktycznie nie wykraczało poza te granice. Po podłączeniu zasilacza częstotliwość taktowania zwiększała się do 950-1000 MHz, z okazjonalnymi wzrostami do 1150 MHz; taktowanie poniżej 900 MHz należało do rzadkości.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Fifa 12 (2011) | 76 | 47 | 25 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
W spoczynku a także w czasie korzystania z internetu czy oglądania filmów Acer S3 jest niemal bezgłośny. Cichy szum można usłyszeć podczas wyświetlania filmów o wysokiej rozdzielczości, ale nie stanowi on niedogodności.
W przypadku obciążenia podzespołów, kiedy wentylator osiąga większe prędkości obrotowe, omawiany laptop staje się dość głośny w cichym pomieszczeniu, ale natężenie hałasu jest i tak do przyjęcia.
Acera S3 można zatem z powodzeniem używać w klasie czy w bibliotece.
Ciepło
Niskonapięciowy procesor zainstalowany w Aspire S3 powinien zapewniać niską temperaturę laptopa bez względu na stopień jego użycia. W spoczynku ultrabook Acera jest generalnie dość chłodny, aczkolwiek z lewej strony wyczuwalnie się nagrzewa.
W teście maksymalnego obciążenia podzespołów średnie wartości temperatur maksymalnych obudowy były o 4-5°C wyższe, niż w teście bez obciążenia. Newralgiczny obszar na spodzie, koło wentylatora, był o 10°C cieplejszy od miejsc najbardziej od niego oddalonych. Wysoka temperatura jest z pewnością odczuwalna, ale będzie ona przeszkadzała jedynie tym użytkownikom, którzy mają w zwyczaju odpalanie na dłuższy czas obciążających procesor programów, trzymając laptop na kolanach. System chłodzenia jest tak skonstruowany, że chodzący na maksymalnych obrotach wentylator wytwarza lekkie podmuchy wyczuwalne nad lewą górną częścią klawiatury.
Obserwując wskazania HWiNFO, nie dało się zauważyć dławienia taktowania CPU nawet podczas jednoczesnego odpalenia testów FurMark oraz Prime95. Funkcja Turbo Boost była aktywna jedynie przez pierwszą minutę pracy procesora, a następnie taktowanie obu rdzeni ustabilizowało się na poziomie 1,6 GHz. Zintegrowany układ graficzny HD Graphics 3000 zachowywał się podobnie: osiągnął 1150 MHz z funkcją Turbo, ale szybko zwolnił do 700-750 MHz. Nie wystąpił throttling GPU.
Temperatura rdzeni CPU w teście maksymalnego obciążenia wynosiła około 75°C. Temperatura otoczenia miała wtedy wartość 20°C.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.4 °C / 101 F, compared to the average of 36.1 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 281 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.6 °C / 110 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.1 °C / 81 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.2 °C / 88.2 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-2.9 °C / -5.3 F).
Głośniki
Aspire S3 został wyposażony w „profesjonalnie dostrojony", jak podaje producent, system nagłośnienia Dolby Home Theater v4. Dwa głośniki znajdują się na spodzie laptopa (jeden po lewej, drugi po prawej stronie), przez co wytwarzany dźwięk nie jest kierowany bezpośrednio w stronę użytkownika.
Mimo tego nietrudno zauważyć, że dźwięk ten jest dobrej jakości, szczególnie jak na mały laptop z ekranem 13-calowym. Ustawienie maksymalnej głośności pozwala na wypełnienie dźwiękiem niewielkiej sali konferencyjnej.
Wydajność akumulatora
Acer S3 został wyposażony we wbudowany 3-komorowy akumulator litowo-polimerowy. Wobec bardziej energożernego od SSD dysku HDD oraz o połowę mniejszej liczby ogniw w porównaniu z Samsungiem 900X3A, można było się spodziewać gorszych od konkurenta czasów pracy.
Testy programu Battery Eater potwierdziły te przypuszczenia. Symulujący obciążenie test klasyczny spowodował zakończenie przez laptop pracy po 96 minutach. Dla porównania, Samsung 900X3A i nowy MacBook Air 13 działały w nim przez odpowiednio 181 oraz 120 minut. Podobnie wygląda sprawa z symulującym najdłuższy możliwy czas pracy testem czytelnika. W przypadku Acera S3 wyniósł on tylko 399 minut. Laptop miał ustawiony plan zasilania na oszczędzanie energii, minimalne podświetlenie ekranu i wyłączony moduł WLAN. Konkurencja w postaci Samsung 900X3A oraz MBA 13 działała przez odpowiednio 677 i 660 minut.
W teście przedstawiającym rzeczywisty czas pracy S3 miał ustawiony zrównoważony plan zasilania oraz 66% podświetlenia ekranu i był wykorzystywany do przeglądania stron internetowych (Flash włączony) z okazjonalnym oglądaniem filmów. Udało się dociągnąć do 213 minut, zanim Windows wyświetlił komunikat, że poziom naładowania akumulatora wynosi już tylko 5%. Osiągnięty czas pracy nie jest może tragiczny, ale i tak znacząco odstaje od tego prezentowanego przez inne laptopy tej klasy.
Pełne naładowanie akumulatora zabiera około 140 minut, gdy laptop jest wyłączony.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.2 / 0.3 W |
luz | 6.5 / 8.5 / 9.6 W |
obciążenie |
30.7 / 33.3 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 960 |
Podsumowanie
Jako że Acer S3 jest najtańszym z przedstawicieli ultrabooków oraz jednym z pierwszych laptopów tego typu na rynku, nie powinien dziwić fakt, że pewne kluczowe cechy, które powinien mieć ultrabook z definicji, zostały dość mocno ograniczone. Zamiast obudowy całkowicie wykonanej z aluminium zaproponowano nam połączenie aluminium z plastikiem. Nie mamy tu dysku SSD z prawdziwego zdarzenia, a dysk twardy 320 GB z dodatkowym dyskiem SSD 20 GB, który właściwie pełni rolę pamięci podręcznej. Poza tym niezbyt mocne zawiasy oraz niewygodna, plastikowa klawiatura sprawiają, że Aspire S3 wydaje się być mniej solidny, niż jest w rzeczywistości.
Jeśli chodzi o wydajność, to wypada ona korzystnie w odniesieniu do ceny. MacBook Air 13 może otrzymać szybszy procesor, ale będzie wtedy kosztował o wiele więcej, niż Acer. Nawet Samsung Series 9 jest droższy, mimo że posiada nieco wolniejszy procesor Core i5-2537M.
Jeśli jednak weźmie się pod uwagę lepszą jakość wykonania, zastosowanie prawdziwych dysków SSD oraz dłuższe czasy pracy na akumulatorze rywali Acera, różnica w cenie pomiędzy S3 a konkurencyjnymi modelami przestaje dziwić.
Osoby, którym już teraz szczególnie zależy na kupnie ultrabooka, muszą wziąć pod uwagę, że Acer Aspire S3 zapewnia dobrą wydajność procesora z niezłą jakością wykonania przy jednoczesnym zapewnieniu nieprzesadnej ceny oraz niewielkich gabarytów. Reszcie zalecamy poczekanie jeszcze miesiąc lub dwa, aby zobaczyć, co będą mieli do zaoferowania inni producenci.