Test tabletu internetowego Acer Iconia Tab A100
Iconia Tab A100 to 7-calowy tablet internetowy Acera, który pojawił się w sprzedaży przed miesiącem. Posiada on gorszy, niż konkurencyjne konstrukcje, wyświetlacz i, tak jak inne modele o niewygórowanej cenie, nie zachwyca wielkością dostępnej pamięci dyskowej.
Obudowa
Podobnie jak wiele innych tabletów, Acer Iconia Tab A100, został wykonany z czarnego plastiku. Narożniki obudowy są lekko ścięte, co nadaje urządzeniu charakterystyczny wygląd. A100 dobrze leży w dłoni ze względu na swoje niewielkie wymiary (195 x 13,1 x 117 mm) oraz masę (450 g). W przeciwieństwie do Iconii A500, model A100 może być przechowywany w kieszeni marynarki czy spodni. W przypadku większego tabletu Acera do transportu urządzenia potrzebna jest torba.
Wokół 7-calowego ekranu A100 zostawiono sporo miejsca do trzymania tabletu. Gdy urządzenie jest trzymane w poziomie, przycisk Home znajduje się z prawej strony, a kamerka internetowa - z lewej.
Producent nie zastosował materiałów zbyt wysokiej jakości. Odciski palców są widoczne nie tylko na powierzchni ekranu, ale również na czarnym plastiku obudowy.
Tak jak i inne tablety, Iconia A100 oferuje użytkownikowi kilka interfejsów peryferyjnych. Model ten posiada port micro USB służący do połączenia z komputerem oraz transferu danych. Systemy Windows Vista i Windows 7 nie wymagają dodatkowych sterowników do współpracy z tabletem. A100 posiada też złącze micro HDMI służące do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza.
Jest też gniazdo służące do podłączenia zasilacza sieciowego, przez które ładuje się akumulator. Poza tym tablet posiada 40-bolcowe gniazdo, umieszczone również na prawej krawędzi, które służy do podpięcia niedołączonej do zestawu stacji dokującej.
Wyjście słuchawkowe znajduje się z lewej strony, natomiast na górnej krawędzi umieszczono belkę do regulowania natężania dźwięku oraz specjalny suwak. Pozwala on na zablokowanie zmiany orientacji ekranu i działa w obu trybach pracy (poziomym oraz pionowym). Funkcja ta przydaje się w przypadku gier oraz aplikacji, które wykorzystują orientację ekranu do wprowadzania danych.
Pod tylną pokrywą znajduje się gniazdo na karty SIM (bezużyteczne w testowanym modelu) oraz wejście na karty microSD.
Łączność
Acer Iconia Tab A100 posiada pracujący w standardach b/g/n moduł Wi-Fi oraz Bluetooth 2.1. Użytkownikom szczególnie ceniącym mobilność polecamy zainwestować w model z modemem 3G, który obsługuje GSM, 3G oraz HSPA i działa w częstotliwościach 850, 900, 1800 i 1900.
Połączenie z internetem przez WLAN można ustawić na automatyczne lub uzyskiwać ręcznie. Ustawienia da się też modyfikować przy pomocy aplikacji dostępnych na Android Market. Na przykład WiFi Connect pozwala na lokalizację oraz podłączenie do znajdujących się w zasięgu punktów dostępowych. Logowanie do sieci działa bezproblemowo zarówno w przypadku sieci otwartych, jak i tych zabezpieczonych. Połączenie zostaje oczywiście zerwane, gdy tylko znajdziemy się poza zasięgiem sieci bezprzewodowej.
GPS
A100 posiada również zintegrowany moduł GPS, co pozwala na wykorzystanie tabletu jako systemu nawigacji satelitarnej. Odebrane informacje mogą działać również z innymi dostępnymi aplikacjami, takimi jak Google Maps oraz Latitude. Urządzenie nie posiada żadnego własnego oprogramowania do nawigacji.
Praca z modułem GPS była możliwa zawsze, gdy urządzenie było w stanie wykryć sygnał z satelitów. Dokładność podawanej lokalizacji jest na tyle duża, że bardzo dobrze współdziała z wyznaczaniem trasy dojazdu oferowanej przez Google Maps. Aplikacja ta posiada niemal wszystkie opcje typowe dla standardowego oprogramowania do nawigacji.
Urządzenia wejścia
Wirtualna klawiatura pojawia się na ekranie, gdy użytkownik powinien wpisać tekst. Zajmuje ona około połowy wyświetlacza. Fabrycznie zainstalowana wersja nie posiada wsparcia dla techniki swype. Użytkownikom szczególnie przekonanym do tego rozwiązania pozostaje pobranie dodatkowej aplikacji z Android Market.
Ekran Iconii A100 reaguje czasem na dotyk bardzo opieszale, co powoduje przypadkowe wprowadzanie błędnych znaków. Jeżeli nie damy rady wprowadzać tekstu w ten sposób, można posiłkować się funkcją rozpoznawania mowy, która działa bardzo dobrze. Poprawnie rozpoznawane są nie tylko pojedyncze słowa, ale również całe zdania oraz adresy stron internetowych.
Czujniki
Producent zdecydował się na wyposażenie Iconii A100 w dodatkowe czujniki, które działają z większością dostępnych aplikacji. Wbudowany akcelerometr operuje na trzech osiach. Kamerka internetowa spełnia również rolę czujnika oświetlenia. Istnieje zatem możliwość automatycznego dostosowywania jasności ekranu do panujących warunków.
Pozostałe czujniki określają pole magnetyczne, przyspieszenie oraz stan baterii (poziom naładowania i temperaturę). Natężenie dźwięku może zostać zmierzone przy wykorzystaniu wbudowanego mikrofonu.
Kamery
Producent umieścił kamerkę o rozdzielczości 2 MP ponad ekranem, nieco z prawej strony. Jest to rozwiązanie bardzo niepraktyczne, ponieważ trzymając tablet w poziomie, bardzo łatwo można ją zasłonić palcami lewej ręki.
Na spodzie urządzenia znajduje się druga kamerka, obsługująca rozdzielczość do 5 MP. Posiada ona funkcje lampy błyskowej oraz cyfrowego zoomu i pozwala na robienie zdjęć oraz nagrywanie filmów. Niestety, jakość zdjęć jest raczej średnia, podobnie jak odwzorowanie kolorów.
Zdjęcia i filmiki przechowywane są w wewnętrznej pamięci urządzenia, której pojemność w testowanym modelu wynosi jedynie 8 GB. Jedno zdjęcie zajmuje około 2 MB, a 10 sekund filmu - do 7 MB. Dla fanów dłuższych nagrań dodajmy, że 3-minutowy film ma 105 MB, a 30-minutowy - około 1 GB. W trybie wideo lampa błyskowa może zostać użyta jako stałe źródło światła, ale pamiętajmy, że takie rozwiązanie bardzo skraca czas pracy na akumulatorze.
Obraz
Iconia A100 posiada ekran pojemnościowy o rozdzielczości 1024x600 pikseli. Rozdzielczość jest dużo mniejsza, niż w Iconii A500 (1024x800). Wyświetlacz może odtworzyć 16,7 miliona kolorów, a zagęszczenie pikseli wynosi 166 dpi (punktów na cal). Powierzchnia ekranu jest błyszcząca, co jest typowe dla tabletów internetowych. Niestety, ładny wygląd wiąże się z odbiciami oraz refleksami obecnymi na powierzchni niemal przez cały czas i przy każdym oświetleniu. Czytelnego obrazu doświadczymy jedynie w zacienionych pokojach oraz nocą.
Kolory widoczne na ekranie można określić jako żywe. Nasze pomiary wykazały, że maksymalna luminancja jest na poziomie 227 cd/m²
. W lewym górnym rogu była ona niższa o 30 cd/m².
|
rozświetlenie: 83 %
na akumulatorze: 227 cd/m²
kontrast: 688:1 (czerń: 0.33 cd/m²)
Jasność czerni to 0,33 cd/m², a pomiar kontrastu w centralnym miejscu ekranu dał bardzo dobry wynik, 688:1.
Problemem błyszczącego wyświetlacza tabletu Acer Iconia A100 jest nie tylko fakt, iż odbija on otoczenie podczas pracy w pomieszczeniu, ale również to, że obraz jest niemal całkowicie nieczytelny przy korzystaniu z niego na dworze. Efekt ten jest widoczny także wtedy, gdy tablet znajduje się w cieniu, a przy bezpośrednim świetle słonecznym wyświetlacz odbija jak lustro. Przeglądanie stron internetowych, filmów lub nawet zwykłe czytanie poczty elektronicznej było prawdziwą udręką. Poza czytelnością obrazu pogarszały się również kontrast oraz jakość kolorów, które bledną w porównaniu do tych prezentowanych w pomieszczeniu zamkniętym.
Ten sam problem dotyczy również tabletu Iconia A500.
Zawartość ekranu była dobrze widoczna jedynie podczas patrzenia nań pod najbardziej optymalnym kątem. Podczas obracania tabletu kontrast oraz kolory bardzo szybko traciły na jakości. Po zwiększaniu kąta patrzenia na wyświetlacz można zauważyć, że obraz stawał się nieczytelny po przekroczeniu 45 stopni. Przy odchylaniu urządzenia od siebie występował efekt negatywu inwersja kolorów, a przy odchylaniu ku sobie - efekt prześwietlenia. Dodajmy, że przy odchylaniu ku sobie obraz pozostawał czytelny o wiele dłużej, a efekt prześwietlenia pojawiał się dopiero przy 60 stopniach.
Osiągi
Podobnie jak model A500, tablet Iconia A100 otrzymał układ Tegra 2 (technologia ARM v7) od Nvidii, o maksymalnym taktowaniu 1 GHz. Układ ten jest tak zwanym „systemem w jednym chipie", gdzie dwurdzeniowy procesor główny ARM Cortex A9 został zintegrowany z małej mocy procesorem graficznym GeForce, 1 GB pamięci RAM, procesorem wideo oraz kartą dźwiękową.
Dwurdzeniowy procesor główny posiada wsparcie dla wielozadaniowości. Oznacza to, że kilka aplikacji może działać w tym samym czasie. Pracujące w tle programy mogą zostać wywołane poprzez menedżer zadań (trzecia ikona w pasku narzędzi).
Maksymalne taktowanie procesora to 1000 MHz, ale częstotliwość ta jest wykorzystywana jedynie w przypadku, gdy wymaga tego jakaś pracująca aplikacja. Było tak w przypadku gier (Angry Birds Rio i GRave Defense) oraz przy odtwarzaniu filmów H.264. Taktowanie procesora podczas pracy innych aplikacji wynosiło od 216 do 608 MHz. Przeważnie wykorzystywana była ta najniższa wartość.
W benchmarkach Acer A100 wypada podobnie jak większość testowanych ostatnio tabletów 10-calowych. W teście Browsermark wyprzedził wszystkie modele 7-calowe i zostawił w tyle Della Steak 7, HTC Flyer oraz Creative Ziio. Nawet Asus Transformer TF101 (10,1") nie był konkurencją dla Iconii A100.
W teście Google V8 tablet Acera uzyskał podobny wynik jak HTC Flyer (różnica wyniosła 7 punktów), ale wypadł gorzej od LG Optimusa V900, Motoroli Xoom oraz Asusa TF101, zdobywając jedynie 600 punktów.
W teście Linpack Pro Iconia A100 wypadła jeszcze gorzej i z wynikiem 29951 punktów zajęła przedostatnie miejsce w naszym zestawieniu.
Omawiany tablet uzyskał 1789 punktów w teście Quadrant i zajął w nim ostatnie miejsce. Pozostałe modele w stawce poradziły sobie znacznie lepiej, a Acer Iconia A500 zdobył 2087 punktów.
Z kolei w benchmarku Smartbench 2011 tablet A100 zajął miejsce wśród modeli 10-calowych. Zdobył 2388 oraz 2626 punktów, co plasuje go na podobnym poziomie, co LG Optimus V900. Spośród tabletów 7-calowych szybszy okazał się tylko Dell Streak 7.
Benchmark SunSpider wypadł równie pomyślnie i Acer A100 ponownie zajął miejsce wśród tych lepszych urządzeń. Uzyskując 2234 ms, pozostawił w tyle wszystkie tablety 7-calowe i wypadł tylko trochę gorzej od LG V900 (2112 ms). Acer A500 (10,1") ukończył ten test z wynikiem 1908 ms.
Testowany model posiada pamięć dyskową o pojemności 8 GB, a jego całkowita pamięć może zostać rozszerzona do 40 GB przy pomocy karty microSD 32 GB.
System Android
Interfejs systemu Android 3.2 wygląda niemal identycznie jak ten starszej wersji. Acer nie zdecydował się na zastosowanie nakładki systemowej. Podczas testów Iconii A100 nie zauważyliśmy żadnych problemów z kompatybilnością, które negatywnie wpływałyby na pracę z tabletem.
A100 przychodzi do użytkownika z wieloma fabrycznie zainstalowanymi aplikacjami. Są wśród nich internetowe radio (Aupeo), serwer do obsługi multimediów działający przez Wi-Fi (clear.fi), program do wyświetlania plików PDF, Word, Excel oraz PowerPoint (Docs to Go), program do obsługi poczty elektronicznej, czytnik e-booków oraz kilka organizerów.
Poza tym użytkownik znajdzie kilka preinstalowanych gier oraz program obsługujący Android Market. Aby z niego korzystać, potrzebna jest (tak jak w przypadku wielu innych aplikacji) synchronizacja z kontem e-mail.
Dzięki zainstalowanej aplikacji YouTube użytkownik posiada dostęp do całej gamy krótkich filmów oferowanych przez ten serwis. Płynnie chodzą nawet te wysokiej rozdzielczości (HD).
Filmy HD mogą być oglądane dzięki preinstalowanemu odtwarzaczowi. Zdarza się, że podczas transferu plików z komputera przez port USB system wyświetla komunikat o braku kompatybilności z odtwarzaczem. Pobranie dodatkowych aplikacji z Android Market rozwiązuje kwestię niekompatybilności plików WMV. Co prawda fabrycznie zainstalowana aplikacja posiada wszystkie podstawowe funkcje, ale podczas testów często występowały błędy skutkujące jej zamknięciem. Tablet miał także problemy podczas szybkiego przewijania filmu.
Testy gier
Poza paroma wyjątkami, wszystkie instalowane gry działały bez problemów. Dodajmy jednak, że nawet te z dopiskiem „HD" w nazwie nie zawsze wykorzystywały cały ekran.
Wiele gier, w tym także tych darmowych, może zostać zainstalowanych przez Android Market. Również TegraZone, specjalny sklep z aplikacjami dla tabletów z procesorem Tegra 2 udostępniony przez Nvidię, oferuje ich bogaty wybór.
W przypadku niektórych gier, jak np. GRave Defense i Plants vs Zombies, gdzie liczy się szybkie sterowanie, niektóre obszary ekranu reagowały na dotyk niedokładnie lub nie reagowały wcale.
Problem ten nie jest winą gier, ale wyświetlacza zastosowanego w Acerze A100. Na innych tabletach gry te chodzą bez zająknięcia.
Wpływ na otoczenie
Hałas
Ponieważ Acer Iconia A100 nie posiada wentylatora, pracuje on bezgłośnie.
Ciepło
Gdy tablet działał bez obciążenia, zauważyliśmy niewielkie zmiany temperatury. Wartości maksymalne zmierzone na tyle urządzenia mieściły się w granicach od 22,2 do 24,7°C. Przód A100 okazał się minimalnie cieplejszy (do 25°C). Podczas pracy pod obciążeniem temperatura na odwrocie obudowy sięgnęła 28,7°C. Najcieplejszy punkt części frontowej znajdował się nad ekranem (29°C).
(+) The maximum temperature on the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 28.7 °C / 84 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.9 °C / 75 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.
Głośniki
Iconia A100 posiada dwa niewielkie głośniki, które znajdują się na prawej krawędzi urządzenia (gdy tablet trzymany jest w orientacji poziomej). Produkowany przez nie dźwięk jest raczej słabej jakości.
Wydajność akumulatora
Sześciokomorowa bateria posiada pojemność 11,3 Wh. Jako że tablet jest urządzeniem mobilnym, Acer A100 został poddany kilku testom mającym na celu sprawdzenie, jak długo będzie działał bez podłączania zasilacza.
Podczas surfowania po internecie przez WLAN, przy podświetleniu ekranu ustawionym na poziomie komfortowej pracy z urządzeniem, omawiany model działał przez 5 godzin i 8 minut.
Drugi scenariusz testowy przewidywał odtwarzanie zapętlonego pliku wideo H.264 przy maksymalnym podświetleniu. Wszystkie połączenia bezprzewodowe zostały wyłączone. Tablet poddał się po 292 minutach.
Trzeci test symulował pracę pod obciążeniem w postaci gry. Ustawiono maksymalne podświetlenie ekranu oraz zostawiono włączony moduł WLAN. Czas pracy tabletu wyniósł 3 godziny i 45 minut.
W stanie bezczynności, z wyłączonymi modułami łączności bezprzewodowej i GPS, z ustawionym minimalnym podświetleniem tablet Acera działał przez 8 godzin i 10 minut.
Porównując A100 do jego większego brata, modelu A500, widać, że nie ma tu powodu do narzekania. Podczas pracy pod obciążeniem model A100 pracował o 7 minut dłużej (wytrzymał 3:45 h a nie 3:38 h).
wyłączony / stan wstrzymania | 0.3 / 0.1 W |
luz | 2 / 3.2 / 3.5 W |
obciążenie |
/ 4.8 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Podsumowując, producent odwalił w przypadku modelu Iconia A100 kawał dobrej roboty, choć oczywiście nie obyło się bez kilku wpadek. Tablet ten spełnia oczekiwania, jakie można mieć względem nowoczesnego urządzenia mobilnego, chociaż wbudowana pamięć dyskowa mogłaby być nieco większa. Zaproponowane przez producenta 8 GB to na dłuższą metę zdecydowanie za mało.
Zainstalowane podzespoły, w tym układ Nvidia Tegra 2, już wcześniej pokazały, na co je stać. Przykładem tego może być model Acer A500. Także A100 bardzo dobrze radził sobie z powierzonymi mu zadaniami.
Błyszczący, 7-calowy wyświetlacz nie zapewnia czytelnego obrazu i odbija otoczenie niczym lustro. Przy zbyt jasnym oświetleniu zawartość ekranu jest praktycznie niewidoczna. Pojemnościowy wyświetlacz często nie reagował właściwie na dotyk, przez co znacząco obniżony był komfort pracy. Wpływały na to również słabe kąty widzenia.