Notebookcheck Logo

Test Acer Iconia Tab W500

Iconia Tab W500 to tablet, z którego łatwo można zbudować sobie netbook, dołączając go do stacji bazowej. Interesująca jest nie tylko ta specyficzna koncepcja urządzenia, ale i fakt, że wykorzystano w nim platformę AMD Brazos (procesor C-50 z układem grafiki Radeon HD 6250), oraz to, że pracuje ono pod kontrolą systemu Windows 7. Z niniejszej recenzji można się dowiedzieć, jak wypada Iconia W500 w porównaniu z innymi tabletami i z netbookami.

Pomimo ogromnej popularności tabletów wielu użytkowników pozostaje zdania, że nie są one tak naprawdę w stanie zastąpić w pełni funkcjonalnych komputerów przenośnych. Choć posiadanie drugiego czy nawet trzeciego dodatkowego sprzętu jest teraz w modzie, poszukiwane są zazwyczaj takie urządzenia, za pomocą których można zrobić prawie że wszystko. W przypadku tabletów najbardziej brakuje użytkownikom fizycznej klawiatury oraz bogatego zestawu portów peryferyjnych. Poza tym systemy Android czy iOS wcale nie muszą być dla każdego. Ograniczają one dostęp do programów i funkcji powszechnie znanych ze środowiska PC.

Iconia Tab W500 jest natomiast takim produktem w ofercie firmy Acer, który klasyfikuje się jednocześnie do kategorii tabletów i netbooków. Można go bowiem używać do wszystkich podstawowych funkcji, jakie powinien spełniać tablet, a także podłączyć do niego znajdującą się w zestawie klawiaturę połączoną ze stacją dokującą. Co więcej, na wyposażeniu tego urządzenia znajduje się system Windows 7.

Obudowa

Obudowa robi wrażenie dość dobrej jakościowo, na co wpływ ma przede wszystkim fakt wzorowania powierzchni na tzw. szczotkowane aluminium. Zupełnie w porządku przedstawia się też kwestia jej sztywności oraz wykonania, choć niedoścignionym wzorem na tym polu niezmiennie pozostaje Apple iPad. Iconia W500 korzystnie wyróżnia się jednak pod tym względem na tle konkurencji, do której zaliczają się np. Archos 101 czy Toshiba Folio 100. Waga testowanego urządzenia to 940 g, przy czym dodatkowe 610 g waży stacja dokująca, a kolejne 190 g - zasilacz. Jest to więc całkiem sporo jak na netbook i - licząc nawet bez dodatkowych akcesoriów - jeszcze więcej jak na tablet. Dla przykładu masa iPada 2 to 613 g, a Samsung Galaxy Tab 7" waży jeszcze mniej, bo zaledwie 380 g. W porównaniu do Asusa Eee Slate EP121, którego masa wynosi 1160 g, Iconia jest natomiast nieco lżejsza. Wymiary (275x190x20 mm) wskazują na to, że tablet Acera jest zdecydowanie większy od iPada, chociażby z uwagi na fakt posiadania ekranu o proporcjach 16:10. W rzeczywistości ekran wydaje się jeszcze większy ze względu na jego szeroką ramkę.

Pomimo tego urządzenie trzyma się przyjemnie w ręku, na kolanach lub na biurku. Po kilku minutach użytkownik zaczyna jednak automatycznie szukać jakiegoś podparcia, w czym może pomóc oferowana przez Acera stacja bazowa z klawiaturą. Tablet wpina się po prostu od góry do specjalnego gniazda wyposażonego w port USB 2.0 oraz dwa bolce mocujące po jego bokach. Podczas normalnej pracy przy biurku całość zachowuje się stabilnie. Jej środek ciężkości znajduje się jednak dość wysoko, wskutek czego może dojść do przewrócenia się urządzenia na nieustabilizowanym podłożu lub wskutek mocniejszego szturchnięcia.  

Wespół ze stacją bazową Iconia W500 dysponuje solidnym zestawem złączy. Po pierwsze, w rzadko którym urządzeniu tego typu znaleźć można gniazdo sieciowe. Standardowych rozmiarów port HDMI służy z kolei do wyprowadzenia sygnału wideo na zewnątrz. W urządzeniu zainstalowano w sumie cztery porty USB 2.0. Jednocześnie można używać jednak tylko dwóch z nich. Port USB umieszczony centralnie od spodu urządzenia służy bowiem do wpinania tabletu do stacji dokującej. Drugi port USB zostaje w tym samym czasie zasłonięty właśnie przez klawiaturę, a tym samym staje się bezużyteczny dla użytkownika.

porównanie prędkości interfejsów SD Card i USB 2.0 przy odczycie (MB/s, więcej=lepiej)
porównanie prędkości interfejsów

Dwa dodatkowe porty zainstalowano jednak z lewej i z prawej strony klawiatury. Do kopiowania danych można też wykorzystać czytnik kart pamięci (SD, SDHC, MMC). Dostęp do niego jest możliwy także po dołączeniu tabletu do stacji bazowej. Transfery możliwe do uzyskania na USB 2.0 i na kartach SD wypadły poniżej przeciętnej, uzyskując odpowiednio maksymalnie 16,7 MB/s oraz 9,8 MB/s. W omawianym modelu nie zainstalowano żadnych szybkich interfejsów typu eSATA i podobnych. Zastrzeżenia budzą też plastikowo-gumowe zaślepki zabezpieczające dostęp do czytnika kart pamięci oraz gniazda karty SIM. Ich otwieranie może być szczególnie uciążliwe podczas wymieniania wspomnianych nośników.

Poza gniazdem sieciowym Ethernet, nawiązywanie połączeń z internetem może odbywać się także drogą bezprzewodową przy użyciu wbudowanego modułu Wi-Fi (802.11 b/g/n). Gniazdo SIM w testowanym egzemplarzu okazało się bezużyteczne. Staje się ono przydatne jedynie w przypadku modeli wyposażonych w modem UMTS. Chodzi o wersje oznaczone numerem końcowym W500P. Do wideorozmów można wykorzystać  kamerkę internetową (1,3 MPx) umieszczoną z przodu; z tyłu urządzenia znajduje się druga kamerka 1,3 MPx. Telefon komórkowy lub mysz bezprzewodową można natomiast podłączyć przez Bluetooth 3.0.

spód tabletu: USB, blokada orientacji obrazu, USB, gniazdo karty SIM
spód tabletu: USB, blokada orientacji obrazu, USB, gniazdo karty SIM
tył stacji bazowej bez złączy
tył stacji bazowej bez złączy
lewy bok tabletu: gniazdo audio, wyłącznik, regulator siły głosu, czytnik kart pamięci, HDMI
lewy bok tabletu: gniazdo audio, wyłącznik, regulator siły głosu, czytnik kart pamięci, HDMI
lewy bok stacji bazowej: Ethernet (LAN), USB
lewy bok stacji bazowej: Ethernet (LAN), USB
góra tabletu bez złączy
góra tabletu bez złączy
przód stacji bazowej: mechanizm ryglujący ekranu
przód stacji bazowej: mechanizm ryglujący ekranu
prawy bok tabletu: gniazdo zasilania
prawy bok tabletu: gniazdo zasilania
prawy bok stacji bazowej: USB
prawy bok stacji bazowej: USB

Osprzęt

Klawiatura i manipulator

Dużą przewagą w stosunku do klawiatury współpracującej z Asusem Eee Slate jest to, że klawiatura Acera się nie chwieje. Posiada ona solidną podstawę, dzięki której bez obaw można naciskać wszystkie klawisze. 

Klawiatura ma wymiary zbliżone do klawiatur montowanych w laptopach z ekranem 12", a także duże, 19-milimetrowe płytki klawiszy, których pracę charakteryzuje krótki skok i przyjemna odpowiedź. 

Klawisze Enter i backslash zostały umiejscowione tak blisko siebie, że z początku może to być powodem pomyłek przy pisaniu. Sam układ nie należy do żadnych szczególnych, a oznaczenia klawiszy są dobrze widoczne. Klawiatura nadaje się w zasadzie dla osób piszących dużo i często. Z pewnością okaże się też preferowanym urządzeniem podczas pracy na miejscu.

Manipulator PointStick to znacznie mniejsza alternatywa dla normalnie instalowanych gładzików. Będąc już przyzwyczajonym do tego typu rozwiązań można go używać natychmiast po rozpoczęciu pracy. Choć zaimplementowano go w sposób poprawny, oferowane przez niego dokładność oraz wygoda nie są tak dobre jak np. w przypadku notebooków ThinkPad.

Ekran dotykowy

Interfejs dotykowy można obsługiwać zadziwiająco sprawnie, nawet posiadając stosunkowo duże palce. Otwieranie, zamykanie i przesuwanie okien a także powiększanie/pomniejszanie treści działają poprawnie i odbywają się płynnie. Iconia W500 dorównuje pod tym względem Asusowi Eee Slate. 

Klawiatura naekranowa ma układ odpowiadający urządzeniom działającym pod systemem Windows, ale jest bardzo mała, toteż do jej obsługi potrzeba wprawy i dużo cierpliwości. Ma się wrażenie podobne do tego towarzyszącego pisaniu na klawiaturze telefony, dlatego też rozwiązanie to należy traktować jako prowizoryczne. Iconia W500 używana jako tablet nie jest więc najlepszym narzędziem do bardziej skomplikowanego edytowania tekstów. Apple iPad - choć wcale nie idealny - wypada pod tym względem znacznie lepiej. Iconia nie ma możliwości obsługi urządzenia rysikiem, która to opcja jest dostępna w Asusie Eee Slate. Nie można więc niestety wykorzystać takich cennych funkcji jak szkicowanie czy pisanie odręczne. 

Największą bolączką jest natomiast fakt, że praktycznie żadna z aplikacji Windows 7 nie została zoptymalizowana pod kątem obsługi palcami. Tego typu oprogramowania trzeba zatem poszukać samemu, co często wiąże się z kolejnymi kosztami ponoszonymi przez użytkownika. Acer Ring może na początku stanowić dobry wybór, ale jest nieco wybrakowany, zważywszy na fakt, iż w jego skład wchodzą tylko cztery aplikacje z kilkoma narzędziami (w dodatku bez możliwości ich modyfikowania). Szkoda, że ten system nie jest  przystosowany do obsługi dotykowej w stopniu choćby zbliżonym do iOS czy Android 3.0.

klawiatura QWERTY (fot. Acer)
klawiatura QWERTY
klawiatura wirtualna (QWERTZ)
klawiatura wirtualna (QWERTZ)
rysunek wykonany palcem
rysunek wykonany palcem
Acer Ring
Acer Ring

Obraz

Refleksujący ekran dotykowy o przekątnej 10,1" i proporcjach 16:10 posiada rozdzielczość 1280x800 pikseli. Dzięki temu obszar roboczy, który oferuje, jest znacznie większy, niż w przypadku wielu konkurencyjnych rozwiązań. Z drugiej strony, rozmiar wyświetlacza mógłby być lepiej dopasowany do małych rozmiarów ikonek i znaków w Windows 7.

Struktura ekranu przypomina swego rodzaju siatkę, która rozciąga się na całej powierzchni wyświetlacza. Ostatnio coś podobnego zaobserwowano przy okazji recenzowania Archosa 101. Cecha ta nie jest może jakoś szczególnie atrakcyjna pod względem wizualnym, ale po pewnym czasie obcowania z tabletem można się do niej przyzwyczaić. Obok refleksującej powierzchni jest to w każdym razie jedna z wad wyświetlacza.

266
cd/m²
312
cd/m²
311
cd/m²
300
cd/m²
326
cd/m²
324
cd/m²
284
cd/m²
315
cd/m²
316
cd/m²
podświetlenie ekranu
AUO53D4 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 326 cd/m² (Nits) średnia: 306 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
na akumulatorze: 326 cd/m²
kontrast: 881:1 (czerń: 0.37 cd/m²)42.51% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
61.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
41.06% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Maksymalna luminancja pośrodku ekranu ma bardzo dobrą wartość 326 cd/m². Tablet Acera utrzymuje ten poziom na zasilaniu akumulatorowym. Bardzo dobry kontrast o wartości 881:1 to zasługa m.in. niskiego poziomu czerni (0,37 cd/m²). Kolory wydają się odpowiednio nasycone, a obszary czarne są faktycznie ciemne. Filmy oraz zdjęcia wyglądają przez to naprawdę dobrze.

Dobre parametry wyświetlacza przekładają się na dogodne warunki do pracy na dworze. Intensywne odbicia światła na powierzchni ekranu mogą jednak przeszkodzić w zachowaniu czytelnego obrazu. Co więcej, nawet wysoka luminacja (powyżej 300 cd/m²) może okazać się niewystarczająca w miejscu, gdzie promienie słoneczne będą padać na ekran.

kąty widzenia tabletu Acer Iconia Tab W500
kąty widzenia tabletu Acer Iconia Tab W500

Osiągi

Choć wymiary i zainstalowany system operacyjny wskazują na podobieństwo do Asusa Eee Slate EP121, konfiguracja sprzętowa użyta w omawianym Acerze jest zupełnie inna. Specyfikacja techniczna W500 opiera się na technologii AMD Fusion (APU), w skład której wchodzi procesor C-50 (2x1 GHz) oraz zintegrowany z nim układ graficzny Radeon HD 6250. Pod względem wydajnościowym zastosowaną konfigurację  można porównać do dwurdzeniowego Atoma z układem GPU Ion od Nvidii. W urządzeniu Acera zainstalowano też 2 GB pamięci RAM, którą można dodatkowo rozbudować. Jako pamięć masową zastosowano natomiast dysk SSD marki SanDisk. 

Jak można było się spodziewać, wyniki testów CPU przedstawiają się podobnie do osiągów urządzeń wyposażonych w dwurdzeniowe jednostki Intel Atom. W aplikacjach wPrime 1024m oraz SuperPi tablet Acera potrzebował odpowiednio 3304 i 3671 s na przeprowadzenie wymaganych obliczeń. Z kolei prędkość, jaką uzyskano podczas konwertowania w iTunes piosenki z MP3 do AAC, wyniosła 4,5x. Ewentualne wykorzystanie zainstalowanej jednostki CPU do bardziej zaawansowanych zadań mija się zatem z celem. Oferowana wydajność jest jednak wystarczająca do edytowania tekstów, surfowania w sieci czy np. używania komunikatora Skype. Tego typu aplikacji można używać w pełni. Potwierdza to zresztą wynik PCMark Vantage (1831 pkt.), który jest w dużej mierze zasługą szybkiego dysku SSD.

Przy okazji testu Geekbench 2.1 nadarzyła się sposobność do porównania osiągów urządzeń działających w oparciu o różne platformy systemowe. Aplikacja ta mierzy wydajność procesora oraz pamięci. Uzyskany przez Iconię W500 wynik na poziomie 947 pkt. plasuje się pomiędzy iPadem 2 a Asusem 1005PE (Atom N450).

Zastosowany w tablecie Acera układ GPU posiada co prawda wyraźnie większy potencjał wydajnościowy na polu grafiki 3D, aniżeli intelowski GMA 3150, ale jednocześnie ciężko jest potwierdzić jego realną przewagę w praktyce. Jest on po prostu i tak za słaby do tego, aby poradzić sobie z grami lub wymagającymi aplikacjami 3D. Dlatego też 1186 pkt. w teście cieniowania OpenGL aplikacji Cinebench R10 a także 425 pkt. w teście 3DMark Vantage mogą dobrze wyglądać w tabelach, ale nic poza tym. Najważniejsza dla użytkownika jest możliwość płynnego odtwarzania filmów w jakości HD we wszystkich rozdzielczościach aż do 1080p.

porównanie prędkości konwertowania iTunes (więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwertowania iTunes
porównanie wyników testu Geekbench 2.1 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu Geekbench 2.1
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
GPU-Z
HWiNFO32
3DMark 05 Standard
2487 pkt.
3DMark 06 Standard Score
1445 pkt.
3DMark Vantage P Result
425 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
1831 pkt.
Pomoc
SanDisk SSD P4
przesył danych (minimum): 65.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 74.2 MB/s
przesył danych (średnio): 71.2 MB/s
czas dostępu: 0.9 ms
szybkość interfejsu: 30.6 MB/s
obciążenie procesora: 24.3 %

Zastosowany dysk SSD SanDisk P4 oferuje naprawdę dobre osiągi w porównaniu do konwencjonalnych dysków talerzowych 1,8". Jest to dysk, który potrafi osiągać zapis o szybkości 79 MB/s i odczyt na poziomie blisko 118 MB/s (wg CrystalDiskMark). Odczuwalny pod postacią szybkiego uruchamiania się programów i pobierania danych jest także krótki czas dostępu wynoszący (wg HD Tune) 0,9 ms. Pojemność 32 GB jest jednak nieco za mała jak na system Windows. W trakcie testów konieczne było usuwanie niektórych plików w celu uzyskania wystarczającej ilości miejsca do zainstalowania kolejnych gier. Wystarczy zatem trochę zdjęć, filmów i programów, aby szybko zapełnić cały dysk. W takim przypadku będzie można skorzystać z kart pamięci lub podłączenia do stacji dokującej zewnętrznego dysku twardego pod USB 2.0.

Wydajność w grach

Sims 3 i Anno 1404 okazały się grywalne jedynie w niskich ustawieniach grafiki oraz po obniżeniu rozdzielczości. W takich warunkach ciężko jednak mówić o prawdziwej przyjemności czerpanej z grania, a co najwyżej o sporadycznym relaksie. Na rynku tabletów znacznie lepiej pod tym względem wypada Apple iPad. Głównie dlatego, że dostępna jest cała masa gier dopracowanych optymalnie pod jego możliwości.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Tablet Acera jest zawsze bardzo cichy (29,3-31,2 dB). Jedynie od czasu do czasu można usłyszeć delikatny szum wentylatora. Dzieje się tak albo pod pełnym obciążeniem, albo po przyłożeniu ucha do obudowy. 

 

Hałas

luz
29.3 / 29.3 / 29.3 dB
obciążenie
30.2 / 31.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

Podobnie jak w przypadku generowanego hałasu, Iconia Tab W500 oferuje również komfortowe temperatury robocze. Nawet pod obciążeniem trudno tutaj mówić o nagrzewaniu się obudowy, temperatury której nie przekraczają wtedy 31,7°C. Podczas normalnego użytkowania całe urządzenie pozostaje chłodne. 

w stresie
 28.7 °C28.9 °C24.9 °C 
 27.3 °C27.1 °C24.8 °C 
 28.3 °C31.6 °C30.1 °C 
maks. w ogóle: 31.6 °C
średnia: 28 °C
22.2 °C31.7 °C31.1 °C
22.9 °C28.3 °C28.5 °C
23.5 °C25.6 °C24.5 °C
maks. w ogóle: 31.7 °C
średnia: 26.5 °C
zasilacz  26.7 °C | temperatura otoczenia 18.6 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28 °C / 82 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.6 °C / 89 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 31.7 °C / 89 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.2 °C / 77 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.

Głośniki

Dźwięk wydobywa się zza wąskiej maskownicy maskownicy w dolnej części urządzenia, na plecach ekranu. Jest on słabej jakości, a na dodatek po zwiększeniu głośności występują pogłosy.

Wydajność akumulatora

Wbudowana bateria o pojemności 35 Wh posiada dość energii, aby na zasilaniu akumulatorowym można było przekroczyć ważne pod względem psychologicznym 8 h. W teście czytelnika aplikacji Battery Eater (najdłuższy możliwy czas z podświetlaniem ekranu ustawionym na minimum, wyłączoną siecią bezprzewodową oraz z ustawionym planem oszczędzania energii) uzyskano mianowicie 8:45 h. Wykorzystane w nim ustawienia nie pozwalają jednak na swobodne używanie tabletu ze względu na niską jasność obrazu. 

Większe znaczenie praktyczne ma wynik, który udało się osiągnąć podczas surfowania w sieci z maksymalnie podświetlonym ekranem, włączonym modułem łączności bezprzewodowej i - tak samo jak poprzednio - z ustawionym planem oszczędzania energii. W tym przypadku rezultat wyniósł 6:35 h. Bateria wystarczyła na ponad 5 h odtwarzania filmu z zamontowanego dysku SSD (do tego testu wykorzystano zrównoważony plan zasilania). Tym samym po obejrzeniu blisko 2 h filmu użytkownikowi pozostaje wciąż sporo czasu na inne rzeczy.

Podczas testu klasycznego Battery Eater Iconia W500 pracowała z maksymalnie podświetlonym ekranem i z układem graficznym nastawionym na najwyższą wydajność. Nie przeszkodziło to w uzyskaniu ponad 2,5 h pracy, co należy uznać za nader zadowalający wynik (w przypadku obniżenia taktowania GPU za pomocą ATI Powerplay uzyskano wynik o 12 minut lepszy, 2:51 h). Asus Eee Slate EP121 z kolei przepracował w tym samym teście jedynie 1,5 h, z tym że posiada on znacznie wydajniejszy procesor.

W ogólnej ocenie osiągi akumulatora testowanego Acera W500 wypadają dobrze; 3-6 h, które są możliwe do uzyskania w normalnych zastosowaniach, dają użytkownikowi dużo wolności pod kątem mobilnej pracy.

Wydajność akumulatora
luz
8h 45min
sieć przez WLAN
6h 21min
DVD
5h 17min
obciążenie
2h 39min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.2 W
luzdarkmidlight 5.2 / 8.8 / 9.4 W
obciążenie midlight 14.9 / 18.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940

Podsumowanie

Acer Iconia Tab W500 to urządzenie, które swoją formą stara się łączyć ze sobą korzyści płynące z posiadania tabletu z zaletami pracowania na konwencjonalnym netbooku. Zamierzony efekt udało się jednak osiągnąć jedynie częściowo.

Podczas gdy ogólna wydajność, pomysł z dokowaniem urządzenia i czasy pracy uzyskiwane na baterii są w zasadzie godne szacunku, to odczuwalnie duża masa działa zdecydowanie na niekorzyść użytkownika. Niespełna kilogram, który waży sam tablet i ponad 1,5 kg, które osiąga po wpięciu do stacji bazowej, to po prostu za dużo. W zamian otrzymujemy jednak porządnie wykonaną obudowę i przydatną klawiaturę, którym towarzyszą równie wygodne przyciski kontrolne ulokowane po bokach urządzenia.

Omawiany tablet został wyposażony w bardzo jasny, choć błyszczący wyświetlacz o wysokim kontraście obrazu. Zastosowany ekran jest na tyle czuły, aby podstawowe funkcje dotyku wielopunktowego dało się wykorzystywać precyzyjnie. Warto także wspomnieć o niskiej emisji ciepła oraz hałasu.

Dobre parametry ekranu dotykowego są jednak w dużej mierze zmarnowane za sprawą niedopasowanego do niego systemu Windows. Bardzo przydatny byłby choćby rysik, z którego może korzystać posiadacz Asusa Eee Slate EP121. Producent Iconii W500 niestety nie przewidział tej opcji. Windows 7 ma jednak i swoje dobre strony. Umożliwia bowiem swobodne korzystanie z powszechnie dostępnych programów, peryferii i akcesoriów. Nie wymaga on w tym celu instalowania żadnych dodatkowych aplikacji czy dokupowania drogich urządzeń. Użytkownik nie musi też przyzwyczajać się do innego systemu operacyjnego.

Aktualne ceny tabletu Acer Iconia Tab W500

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Acer Iconia Tab W500
z bliska: Acer Iconia Tab W500

Specyfikacja techniczna

Acer Iconia Tab W500 Keydock
Procesor
AMD C-50 2 x 1 GHz, Ontario
Karta grafiki
AMD Radeon HD 6250, rdzeń: 275 MHz, pamięć współdzielona, atiumdag 8.820.0.0 / Win7
Pamięć
2048 MB 
, DDR3-1333, 1x 2 GB
Matryca
10.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, AUO53D4, dotykowy, refleksująca: tak
Chipset
AMD SB800
Dysk twardy
SanDisk SSD P4, 32 GB 
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ ATI SB800 - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 2.0, 1 HDMI, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, SDHC, MMC
Łączność
Asix AX88772B USB2.0 to Fast Ethernet Adapter (10/100MBit/s), Atheros AR9002WB-1NG Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 20 x 275 x 190
Akumulator
35 Wh litowo-jonowy, 3260 mAh, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 32 Bit
Camera
kamerka: 2x 1.3 MPx
Inne
Keydock, MS Office Starter, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.55 kg, zasilacz: 190 g
Cena
600 PLN

 

Iconia Tab W500 może być tabletem i netbookiem
Iconia Tab W500 może być tabletem i netbookiem
klapki czytnika kart i gniazda karty SIM są niefajne
klapki czytnika kart i gniazda karty SIM są niefajne
gniazdo karty SIM było bezużyteczne z uwagi na brak wbudowanego modemu 3G
gniazdo karty SIM było bezużyteczne z uwagi na brak wbudowanego modemu 3G
przełącznik blokujący orientację obrazu to standardowy widok w tablecie
przełącznik blokujący orientację obrazu to standardowy widok w tablecie
pełnowymiarowe wyjście HDMI
pełnowymiarowe wyjście HDMI
port USB służący (po zadokowaniu) do komunikacji między tabletem a stacją bazową może być normalnie używany, kiedy tablet jest oddzielony od stacji
port USB służący (po zadokowaniu) do komunikacji między tabletem a stacją bazową może być normalnie używany, kiedy tablet jest oddzielony od stacji
z przodu i z tyłu zamontowano po kamerce 1.3 MPx
z przodu i z tyłu zamontowano po kamerce 1.3 MPx
umieszczone z tyłu tabletu wbudowane głośniki grają słabiutko
umieszczone z tyłu tabletu wbudowane głośniki grają słabiutko
przycisk Windows służy do wybudzania ze stanu hibernacji
przycisk Windows służy do wybudzania ze stanu hibernacji
ekran ma maksymalną rozdzielczość 1280x800 pikseli
ekran ma maksymalną rozdzielczość 1280x800 pikseli
ramka ekranu jest szeroka
ramka ekranu jest szeroka
tablet jest dodatkowo mocowany na zatrzask
tablet jest dodatkowo mocowany na zatrzask
porty USB, w które wyposażony jest tablet, nie są dostępne po wpięciu go w stację bazową
porty USB, w które wyposażony jest tablet, nie są dostępne po wpięciu go w stację bazową
na bokach stacji bazowej znajduje się po jednym porcie USB
na bokach stacji bazowej znajduje się po jednym porcie USB
urządzenie składa się z dwóch części: tabletu i stacji bazowej
urządzenie składa się z dwóch części: tabletu i stacji bazowej
tablet waży około 940 g
tablet waży około 940 g
jest więc znacznie cięższy od iPada i innych konkurentów
jest więc znacznie cięższy od iPada i innych konkurentów
klasyczne tablety i normalne netbooki wypadają lepiej od Iconii W500 w odrębnych klasach
klasyczne tablety i normalne netbooki wypadają lepiej od Iconii W500 w odrębnych klasach
iPad 1 jest dużo cieńszy i lżejszy od W500
iPad 1 jest dużo cieńszy i lżejszy od W500
wraz ze stacją bazową Iconia W500 ma podobne wymiary co HP Mini 5101, ale jest od niego lżejsza
wraz ze stacją bazową Iconia W500 ma podobne wymiary co HP Mini 5101, ale jest od niego lżejsza
głównym elementem stacji bazowej jest klawiatura
głównym elementem stacji bazowej jest klawiatura
chowany uchwyt tabletu
chowany uchwyt tabletu
stacja bazowa jest też wyposażona w dodatkowe porty peryferyjne
stacja bazowa jest też wyposażona w dodatkowe porty peryferyjne
ze względu na wysoko ulokowany punkt ciężkości nietrudno spowodować wywrotkę urządzenia
ze względu na wysoko ulokowany punkt ciężkości nietrudno spowodować wywrotkę urządzenia
mała, lekka ładowarka nie zabiera dużo miejsca
mała, lekka ładowarka nie zabiera dużo miejsca

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec i Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Test tabletu Acer Iconia Tab P10-11: niedrogi tablet z metalową obudową
Mali-G72 MP3, Mediatek MT8 MT8183, 10.40", 0.44 kg
Recenzja Acer Iconia Tab 10 A3-A30
HD Graphics (Bay Trail), Atom Z3735F, 10.10", 0.54 kg
Recenzja Acer Iconia One 8
HD Graphics (Bay Trail), Atom Z3735G, 8.00", 0.34 kg
Recenzja Acer Iconia Tab A500
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.75 kg
Recenzja Acer Iconia Tab A100
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 7.00", 0.45 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja laptopa Acer Aspire 17 2024: Słabe dGPU i rozczarowujący wyświetlacz
GeForce RTX 2050 Mobile, Raptor Lake-U Core 7 150U, 17.30", 2.2 kg
Recenzja Acer Swift 14 AI: Pierwszy laptop z układem graficznym Arc Graphics 130V
Arc 130V, Lunar Lake Core Ultra 5 226V, 14.00", 1.26 kg

Za

+ wyświetlacz o dobrych parametrach (jasność, wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia)
+ szeroki zakres funkcji, m.in. dzięki Windows 7
+ stosunkowo dobra wydajność
+ dobre czasy na baterii
+ prawie bezgłośny podczas używania
+ dobra jakość wykonania
+ opłacalny pod względem zakupu
+ oddzielna klawiatura z replikatorem portów

Przeciw

- trochę niestabilna konstrukcja po podłączeniu stacji dokującej
- dość duża masa
- błyszczący wyświetlacz i siatka widoczna na powierzchni ekranu
- mała pojemność dysku (jak na urządzenie z Windows 7)
- ubogie wsparcie dla interfejsu dotykowego
- brak rysika
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Iconia Tab W500
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)