Notebookcheck Logo

Test Asus B53V

14/05/2013

Model B53V to najlepsze, co Asus ma do zaoferowania w segmencie laptopów biznesowych. Posiada on 15-calową, matową matrycę Full HD i kartę grafiki Nvidia NVS 5200. Jego zaletą jest bogate wyposażenie w złącza, obejmujące m.in. port stacji dokującej.

Obudowa

Szaro-czarna obudowa jest bardzo skromna. Nie zastosowano w niej błyszczących czy chromowanych elementów. Powinna odpowiadać klientom biznesowym. Przeważają powierzchnie z chropowatego plastiku. Obramowanie klawiatury i wieko naśladują aluminium; te elementy są niestety podatne na odciski palców, które trudno z nich usunąć.

Sztywność obudowy przedstawia się nie najgorzej. Podnadgarstnik jest solidny, a wieko ugina się w niewielkim stopniu. Słabymi punktami są natomiast wnęka akumulatora oraz spód w sąsiedztwie napędu optycznego. W obu tych miejscach obudowa nieco się ugina. Szczególnie negatywnie trzeba ocenić zachowanie się tworzywa pod napędem optycznym, gdyż akurat w tym miejscu chwyta się najczęściej laptop, kiedy chce się go przenieść. Wtedy obudowa trzeszczy i nie sprawia wrażenia solidnej. Asus B53V waży około 2,8 kg, czyli nieco więcej, niż niektóre modele konkurencji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że laptop ten został wyposażony w pojemny akumulator.

Duża pokrywa serwisowa na spodzie jednostki zasadniczej daje dostęp do pamięci RAM, dysku twardego i wolnego gniazda Mini PCI-E. Brak natomiast dostępu do wentylatora.

Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest bogate i obejmuje praktycznie wszystkie najważniejsze standardy. B53V posiada mianowicie nie tylko HDMI i VGA, ale i DisplayPort, nie tylko USB 2.0 i USB 3.0, ale i eSATA. Do tego gniazdo rozszerzeń ExpressCard/34 pozwala uzupełnić ewentualne braki. Port dokowania służy do podłączania stacji dokującej Asus Powerstation II.

Minusem jest natomiast rozmieszczenie złączy. Znajdujące się obok siebie trzy wyjścia pod zewnętrzny monitor na lewej ściance i dwa USB w przedniej części prawej ścianki bocznej mogą poważnie ograniczać swobodę ruchów użytkownikowi.

przód: czytnik kart pamięci, czytnik Smart Card
przód: czytnik kart pamięci, czytnik Smart Card
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 2.0, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, DisplayPort, 2 gniazda audio (mikrofonu i słuchawkowe z S/PDIF)
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 2.0, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, DisplayPort, 2 gniazda audio (mikrofonu i słuchawkowe z S/PDIF)
prawy bok: przełącznik łączności bezprzewodowej, ExpressCard/34, USB 3.0, eSATA/USB 2.0, napęd optyczny, miejsce na gniazdo modemowe, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: przełącznik łączności bezprzewodowej, ExpressCard/34, USB 3.0, eSATA/USB 2.0, napęd optyczny, miejsce na gniazdo modemowe, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Standardowej wielkości klawiatura ma oddzielny blok numeryczny. Oznaczenia klawiszy są kontrastowe. Szkoda tylko, że oznaczenia funkcji dodatkowych w rzędzie klawiszy funkcyjnych nie zostały wyróżnione innym kolorem. Klawiatura nie jest podświetlana. Klawisze alfanumeryczne mają 19 mm i wydają się duże, tym bardziej, że mają płaską powierzchnię. To jednak nie do końca dobre rozwiązanie, gdyż odstępy między klawiszami są znacznie mniejsze, niż w klawiaturach o mniejszych lub zwężających się ku górze klawiszach. Najbardziej przeszkadza jednak uginająca się mniej lub bardziej na całej powierzchni podbudowa klawiatury. Podczas pisania ma się wrażenie, że klawiatura działa niedokładnie, a klawisze są watowate. Plusami są średni skok i cicha praca klawiszy.

Płytka dotykowa ma wymiary 80 x 50 mm. Właściwości ślizgowe są przyjemne. Czułość i reakcje płytki są w porządku. Do używania funkcji dotyku wielopunktowego jest trochę za mało miejsca. Oddzielne przyciski gładzika działają cicho i bezbłędnie.

Asus B53V nie posiada spotykanego w ThinkPadach, Latitude'ach i ProBookach manipulatora trackpoint.

klawiatura QWERTY (fot. Asus)
klawiatura QWERTY (fot. Asus)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Testowany egzemplarz był wyposażony w matrycę 15,6" Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jej zagęszczenie pikseli to 141 ppi. Matryca ta zapewnia dużo większy obszar roboczy, niż standardowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Ta matryca typu TN z podświetleniem diodami LED ma matową powierzchnię.

325
cd/m²
341
cd/m²
290
cd/m²
309
cd/m²
329
cd/m²
300
cd/m²
303
cd/m²
295
cd/m²
311
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung SEC 314C tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 341 cd/m² (Nits) średnia: 311.4 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
na akumulatorze: 329 cd/m²
kontrast: 567:1 (czerń: 0.58 cd/m²)55% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
75.6% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
53.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Asus Pro B53V z matrycą Full HD a przestrzeń kolorów sRGB (siatka)
B53V a sRGB

Średnia luminancja wyliczona z pomiarów w dziewięciu obszarach ekranu wyniosła 311 cd/m². Najniższa wartość, 290 cd/m², została zmierzona w prawym górnym rogu, a najwyższa, 341 cd/m², na środku górnego obszaru ekranu. Skala regulacji intensywności podświetlenia jest 10-stopniowa. Na zasilaniu akumulatorowym jasność obrazu nie jest obniżana. Dzięki temu nie ma problemu z czytelnością obrazu na dworze. Należy tylko unikać sytuacji, kiedy słońce świeci prostu w ekran, gdyż może to być męczące dla wzroku. Kontrast, 567:1, okazał się znacznie lepszy od tego, co oferuje matryca przeciętnego laptopa. Czerń była relatywnie głęboka.

Matryca B53V zapewnia odwzorowanie kolorów na poziomie około 70% przestrzeni sRGB. Po kalibracji udało się uzyskać prawidłową skalę szarości, w miarę zadowalającą wierność kolorów i sensowne ich nasycenie. I tak jednak matryca ta nie jest dość dobra do profesjonalnych zastosowań, gdyż nawet od standardowego zewnętrznego monitora dzieli ją duża różnica.

skala szarości
skala szarości
wierność kolorów
wierność kolorów
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)

Kąty widzenia są relatywnie szerokie, jak na matrycę typu TN, ale w pionie i tak można dostrzec efekt negatywu lub prześwietlenia. Przy odchyleniach bocznych występują zaś delikatne pogorszenie jasności i zażółcenie. Matryce IPS wypadają pod względem kątów widzenia dużo lepiej.

Blickwinkel Asus B53V-S4042X
Blickwinkel Asus B53V-S4042X

Osiągi

Testowany B53V był wyposażony w procesor Intel Core i5-3210M z HD Graphics 4000, dodatkową kartę grafiki Nvidia NVS 5200, 6 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 500 GB.

Procesor Core i5-3210M posiada Hyper-Threading, Turbo Boost i jest 64-bitowy. Może więc prowadzić obliczenia na maksymalnie czterech wątkach jednocześnie, a przy wykorzystaniu jednego rdzenia jego częstotliwość taktowania może osiągnąć 3,1 GHz. Jego wyniki w jednowątkowych testach syntetycznych okazały się dzięki temu bardzo dobre. Liczenie próbki SuperPi 32M zajęło mu 657 s, a w renderowaniu jednowątkowym w Cinebench R10 64 osiągnięto 5221 pkt. Konwersja pliku MP3 do formatu AAC w iTunes miała prędkość 43,4x.

W testach wykorzystujących wiele rdzeni procesor z Asusa B53V znacznie ustępuje natomiast procesorom czterordzeniowym. Obilczenia w wPrime 1024M trwały 544 s, a w teście wielowątkowym Cinebench R10 64 uzyskano 10901 pkt. Podstawowy czterordzeniowy Ivy Bridge, Core i7-3610QM, osiąga w tym drugim teście dwa razy tyle (około 21000 pkt.).

Na zasilaniu akumulatorowym taktowanie CPU jest ograniczone do 1,2 GHz [czyli do wartości minimalnej - przyp. tłum.]. Wskutek tego w teście wielowątkowym Cinebench R11.5 omawiany laptop uzyskał tylko 1,05 pkt., podczas gdy na zasilaniu z sieci było to 2,88 pkt.

B53V posiada technologię Nvidia Optimus, więc wykorzystuje układ grafiki zintegrowany z procesorem (HD Graphics 4000) i dodatkową kartę grafiki Nvidia NVS 5200M. Oba te procesory graficzne mogą być automatycznie lub ręcznie przydzielane do poszczególnych aplikacji. Osiągi NVS 5200 są zbliżone do osiągów karty GeForce GT 620M. W przeciwieństwie do wydajniejszej karty NVS 5400M magistrala pamięci jest tylko 64-bitowa. Taktowanie rdzenia wynosi 625 MHz, a w trybie turbo osiąga 715 MHz (taką wartość obserwowano w testowanym laptopie). Według zapewnień producenta NVS 5200M ma gwarantować niezawodność i stabilność w zastosowaniach użytkowych. Choć karta NVS 5200M zalicza się do rozwiązań profesjonalnych, nie oczekujmy szczególnie dobrej wydajności np. w środowisku aplikacji CAD. Wyniki testów SPECviewperf 11 okazały się porównywalne do wyników laptopów z kartami GeForce o podobnym potencjale wydajnościowym. Tutaj widać dużą różnicę na niekorzyść w porównaniu z modelami z kartami Nvidia Quadro i AMD FirePro.

W teście 3DMark 11 Asus B53V uzyskał 1136 pkt., a w teście OpenGL Cinebench R11.5 - 26,1 kl/s. Na zasilaniu z akumulatora osiągi były sporo gorsze - w tym drugim teście odnotowano 17,05 kl/s. W teście pełnego obciążenia na zasilaniu z sieci taktowanie GPU wynosiło jednak (według GPU-Z) 715 MHz.

Dzięki możliwości wykorzystania dwóch układów grafiki B53V może korzystać z prowadzenia obliczeń przez GPU przez obsługę OpenCL, Nvidia CUDA i Intel Quick Sync Video. W Photoshopie CS6 mamy akcelerację sprzętową dla wymagających dużej mocy obliczeniowej narzędzi, WinZip 17 wykorzystuje OpenCL do przyspieszenia kompresji danych, a w Sony Vegas 12 oprócz określonych efektów lepiej działa kodowanie AVC/H.264. By sprawdzić różnicę względem wykorzystania do obliczeń CPU, autor tradycyjnie przeprowadził porównanie szybkości konwertowania filmów w programie MediaEspresso.

Z powodu zastosowania w omawianym laptopie dysku twardego szybkość działania systemu nie zachwyca. W testach ogólnej wydajności, PCMark Vantage i PCMark 7, Asus B53V uzyskał odpowiednio 6970 i 2042 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (NVIDIA NVS 5200M)
HD Tune 2.55
3DMark 06 Standard Score
7503 pkt.
3DMark Vantage P Result
4358 pkt.
3DMark 11 Performance
1136 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
41446 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
4241 pkt.
3DMark Fire Strike Score
671 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
6970 pkt.
PCMark 7 Score
2042 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4081
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
9044
Cinebench R10 Shading 32Bit
6150
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5231 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10901 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6235 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.25 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.88 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
26.1 fps
Pomoc

Dysk twardy Toshiby ma prędkość 5400 obr/min, pojemność 500 GB i posiada 8 MB pamięci podręcznej. Jego zaletą jest cicha praca. Średni odczyt w teście HD Tune osiągnął 76 MB/s, a czas dostępu wyniósł 18,4 ms. Nie są to szczególnie dobre wyniki.

Toshiba MQ01ABD050
przesył danych (minimum): 5.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 109.7 MB/s
przesył danych (średnio): 76.2 MB/s
czas dostępu: 18.4 ms
szybkość interfejsu: 51.2 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
2.52 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
17.43 fps +592%
Asus N76VM-V2G-T1078V
2.09 fps -17%
Samsung 310E5C-U01PL
2.61 fps +4%
Samsung 310E5C-U01PL
2.61 fps +4%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
0.84 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
22.34 fps +2560%
Asus N76VM-V2G-T1078V
0.88 fps +5%
Samsung 310E5C-U01PL
0.77 fps -8%
Samsung 310E5C-U01PL
0.77 fps -8%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
6.41 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
30.9 fps +382%
Asus N76VM-V2G-T1078V
7.16 fps +12%
Samsung 310E5C-U01PL
7.53 fps +17%
Samsung 310E5C-U01PL
7.53 fps +17%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
1.04 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
12.92 fps +1142%
Asus N76VM-V2G-T1078V
1.14 fps +10%
Samsung 310E5C-U01PL
0.88 fps -15%
Samsung 310E5C-U01PL
0.88 fps -15%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
8.4 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
38.85 fps +363%
Asus N76VM-V2G-T1078V
10.82 fps +29%
Samsung 310E5C-U01PL
6.4 fps -24%
Samsung 310E5C-U01PL
6.4 fps -24%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
12.89 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
44.19 fps +243%
Asus N76VM-V2G-T1078V
15.38 fps +19%
Samsung 310E5C-U01PL
9.26 fps -28%
Samsung 310E5C-U01PL
9.26 fps -28%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
12.36 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
11.61 fps -6%
Asus N76VM-V2G-T1078V
11.07 fps -10%
Samsung 310E5C-U01PL
9.8 fps -21%
Samsung 310E5C-U01PL
9.8 fps -21%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
Asus B53V-S4042X
4.95 fps
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
22.94 fps +363%
Asus N76VM-V2G-T1078V
3.97 fps -20%
Samsung 310E5C-U01PL
4.13 fps -17%
Samsung 310E5C-U01PL
4.13 fps -17%

Legenda

 
Asus B53V-S4042X Intel Core i5-3210M, NVIDIA NVS 5200M, Toshiba MQ01ABD050
 
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE Intel Core i7-3720QM, NVIDIA Quadro K1000M, Micron RealSSD C400-MTFDDAC256MAM
 
Asus N76VM-V2G-T1078V Intel Core i7-3610QM, NVIDIA GeForce GT 630M, Seagate Momentus SpinPoint M8 ST1000LM024
 
Samsung 310E5C-U01PL Intel Pentium B970, NVIDIA GeForce GT 620M, Hitachi Travelstar 5K750 HTS547550A9E384

Testy gier

W nowsze gry można grać na niskich lub średnich ustawieniach jakościowych. Karta grafiki Nvidii daje niewielką poprawę względem HD Graphics 4000.

lowmed.highultra
World of Warcraft (2005) 267 138 34
StarCraft 2 (2010) 137 38 20 9
Tomb Raider (2013) 41.2 17.4 11.9

Wpływ na otoczenie

Hałas

Asus B53V w testowanej konfiguracji jest bardzo cichym laptopem. W teście bez obciążenia był właściwie bezgłośny (29,2 dB); tylko od czasu do czasu było słychać przez chwilę cichy szmer wentylatora. W teście średniego obciążenia natężenie hałasu osiągnęło 37,3 dB i wtedy już można stwierdzić, że wentylator jest słyszalny. W teście pełnego obciążenia maksymalne natężenie hałasu wyniosło 40,4 dB. Hałas ten nie powinien być nieprzyjemny, nawet jeśli miałby utrzymywać się dłużej.

Hałas

luz
29.2 / 29.2 / 29.2 dB
HDD
30.4 dB
DVD
35.7 / dB
obciążenie
37.3 / 40.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

Cicha praca układu chłodzenia nie przekłada się negatywnie na temperatury powierzchni obudowy. W teście bez obciążenia najwyższą wartością było 36,4°C w sąsiedztwie wylotu powietrza. Po dwóch godzinach pełnego obciążania podzespołów zarejestrowano maksymalnie 39,6°C. Miejsca oparcia dłoni i klawiatura były zawsze chłodne. Trzymanie laptopa na kolanach podczas pracy wchodzi w grę nawet wtedy, gdy podzespoły są poddane dużemu obciążeniu. Nie stwierdzono zaniżania taktowania CPU i GPU.

w stresie
 30.8 °C27.3 °C25.1 °C 
 32.4 °C29.7 °C25.6 °C 
 28.1 °C27.8 °C25 °C 
maks. w ogóle: 32.4 °C
średnia: 28 °C
24.9 °C27.2 °C34.6 °C
25.5 °C28.3 °C37.5 °C
24.3 °C32.1 °C29.9 °C
maks. w ogóle: 37.5 °C
średnia: 29.4 °C
zasilacz  46.2 °C | temperatura otoczenia 21 °C | Fennel Firt 550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28 °C / 82 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.4 °C / 90 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.5 °C / 100 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.2 °C / 82.8 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-0.5 °C / -0.9 F).

Głośniki

Mimo obiecującego logo Altec Lansing głośniki grają tak, jak przystało na standard w laptopach biurowych. Dominują tony wysokie, średnie są słabo zaznaczone, a basów praktycznie nie słychać. Rola wbudowanych głośników może być więc tylko pomocnicza. Głośność maksymalna jest niska, a na wysokich nastawach słychać pobrzęki.

Wydajność akumulatora

Testowany egzemplarz był wyposażony w objęty trzyletnią gwarancją akumulator Sonata Long Life o pojemności 80 Wh. Nie wystaje on poza obrys obudowy laptopa.

W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) uzyskano prawie 9,5 h. Wynik testu symulującego korzystanie z internetu przez Wi-Fi to 5:22 h. Odtwarzanie filmu z płyty DVD okazało się możliwe przez 4:41 h. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) energia z akumulatora wyczerpała się po prawie 3,5 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.5 W
luzdarkmidlight 7.8 / 13.2 / 13.7 W
obciążenie midlight 50.6 / 66.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
9h 28min
sieć przez WLAN
5h 22min
DVD
5h 08min
obciążenie
3h 25min

Podsumowanie

Asus B53V to solidny laptop biznesowy, którego atuty to bogate wyposażenie w złącza, cicha praca i długie czasy pracy na akumulatorze. Nie zabrakło w nim takich cech laptopa biznesowego jak port dokowania, czytnik kart inteligentnych i DisplayPort. Obudowa jest raczej sztywna, ale dość paskudnie ugina się nad wnęką akumulatora i pod napędem optycznym.

Wydajność jest wystarczająca do zadań biurowych, a dzięki wsparciu technologii CUDA, OpenCL i Quick Sync Video można myśleć o bardziej wymagających zastosowaniach, jak renderowanie grafiki, konwertowanie filmów itp. Wydajność 3D karty Nvidia NVS 5200M jest co prawda nieco większa od wydajności HD Graphics 4000, ale przy bardziej wymagających zastosowaniach nie na wiele się to zdaje. Najsłabszym punktem konfiguracji jest jednak dysk twardy, który ogranicza szybkość działania systemu.

Wadą B53V jest również uginająca się klawiatura o niewyraźnym odbijaniu klawiszy.

Niektórzy użytkownicy nie będą zadowoleni z obniżonych zegarów CPU i GPU na zasilaniu akumulatorowym. Marną pociechą jest wydłużona dzięki temu praca na akumulatorze pod obciążeniem.

Matrycę o wysokiej rozdzielczości można pochwalić za jasność obrazu, równomierne podświetlenie i wysoki kontrast. Nie najlepsze odwzorowanie kolorów, gamut i kąty widzenia sprawiają, że nie znajdzie ona uznania osób zajmujących się profesjonalną obróbką grafiki.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Asus Pro B53V
bohater testu: Asus Pro B53V

Specyfikacja techniczna

Asus B53V-S4042X
Procesor
Intel Core i5-3210M 2 x 2.5 - 3.1 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA NVS 5200M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 715 MHz, pamięć: 900 MHz, Forceware 306.97 Win 7 64, Nvidia Optimus, dodatkowo Intel HD Graphics 4000
Pamięć
6 GB 
, Hynix DDR3 1600 MHz, 2 + 4 GB, maks. 16 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Samsung SEC 314C, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM77 (Panther Point)
Dysk twardy
Toshiba MQ01ABD050, 500 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, S/PDIF, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6235 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
Slimtype DVD A DS8A8SH
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 384 x 263
Akumulator
80 Wh litowo-jonowy, 14,4 V, 5600 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 2 megapiksele
Inne
podświetlanie klawiatury: nie
Waga
2.79 kg, zasilacz: 430 g
Cena
950 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Asus ExpertBook P5 P5405: Moment M1 Intela w laptopie biznesowym
Arc 140V, Lunar Lake Core Ultra 7 258V, 14.00", 1.262 kg
Recenzja Asus ExpertBook B3: Wydajny laptop biurowy z 11-godzinnym czasem pracy
GeForce RTX 2050 Mobile, Raptor Lake-U i7-1355U, 14.00", 1.653 kg
Recenzja laptopa studenckiego Asus BR1402FG: Solidny do codziennego użytku
UHD Graphics 32EUs, Alder Lake-N i3-N305, 14.00", 1.719 kg
Recenzja Asus Expertbook B5 Flip B5402F - świetny kabriolet z haczykiem
Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-P i7-1360P, 14.00", 1.412 kg
Recenzja laptopa Asus Chromebook CM14 - Dla początkujących
Mali-G52 MP2, MediaTek Kompanio 500 Kompanio 520, 14.00", 1.424 kg
Recenzja Asusa F415EA: Chłodny i cichy laptop biurowy z procesorem Core i5
Iris Xe G7 80EUs, Tiger Lake i5-1135G7, 14.00", 1.55 kg

Za

+ bogate wyposażenie w złącza
+ czasy pracy na akumulatorze
+ niewielka emisja hałasu
+ temperatury obudowy
+ długa gwarancja na akumulator
+ matryca

Przeciw

- ograniczenie wydajności
- klawiatura
- wolny dysk
- rozmieszczenie złączy
Tobias Winkler (Update: 2020-01-26)