Notebookcheck Logo

Test Asus N55SF

N55SF to nietypowy laptop multimedialny. Posiada on matową matrycę 15-calową o podwyższonej rozdzielczości (1600x900 pikseli; to jedna z opcji) i dobrych parametrach oraz system audio z podpinanym, zewnętrznym subwooferem. Karta grafiki GeForce GT 555M też wybija się ponad przeciętność (choć obcięta, 128-bitowa szyna pamięci obniża jej wydajność, to i tak jest ona lepsza od popularniejszego GeForce'a GT 540M). Dobra wiadomość jest taka, że Asus nie zrezygnował z dbania o sprawność układu chłodzenia i właściwą kulturę pracy.

Obudowa

Asus N55SF-S2134V

Sylwetka Asusa N55SF prezentuje się okazale. Masywna pokrywa matrycy wykończona połyskującym lakierem w mrocznym odcieniu, który współgra z metaliczną wstawką obiegającą brzegi dekla, stanowi element wystroju mogący cieszyć oko. Wzornictwo laptopa nie jest specjalnie przeładowane i dlatego odbiera się je pozytywnie.  

Klapa jest solidnie wykonana. Ucisk w centralnej części pokrywy nie powoduje znacznego wyginania tworzywa czy zniekształceń w wyświetlanym obrazie. Podobnie ma się sprawa z zawiasami, które, choć stosunkowo mikre, prezentują optymalny opór. Unoszenie dekla jedną ręką powoduje odrywanie się platformy roboczej od podłoża. 

Ramkę ekranu pokryto błyszczącym lakierem, który zbiera odciski palców. Jest to wada z praktycznego punktu widzenia, ale dzięki takiemu zabiegowi stylistycznemu całość konstrukcji wygląda dużo mniej ociężale. 

W odróżnieniu od zewnętrznej części laptopa pulpit roboczy wykończono matowym tworzywem, które utrzymano w ciemnej tonacji. Wykorzystanie tego materiału ułatwia zachowanie odpowiedniej estetyki urządzenia. Z ciemną całością dość fajnie kontrastuje klawiatura koloru stalowego.  

Jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych stoi na przyzwoitym poziomie. Tworzywo, z którego wykonano pulpit roboczy, cechuje się charakterystyczną dla tego typu materiału minimalną elastycznością, dzięki której plastik budzi korzystne wrażenie w dotyku. Zarówno sztywność platformy w miejscu podparcia nadgarstków, jak i wykończenie krawędzi obudowy laptopa nie budzą zastrzeżeń. 

Jak przystało na laptop typowo multimedialny, Asus N55SF dysponuje bogatym zestawem interfejsów peryferyjnych, które ułatwiają rozrywkę. Na pokładzie tego notebooka znajdziemy m.in. cyfrowe złącze HDMI, port VGA oraz 4 porty USB, z których dwa (oznaczone niebieskim kolorem) działają w najnowszym standardzie 3.0. Dodatkowo są one wyposażone w funkcję USB Charger+, która umożliwia ładowanie podłączonych urządzeń peryferyjnych przy wyłączonym laptopie. 

Rozlokowanie portów wypada korzystnie. Głównie za sprawą tego, iż większość złączy przeniesiono na lewą flankę. Ulokowanie gniazda zewnętrznego subfoowera w tylnej części obudowy likwiduje niedogodność związaną z poprowadzeniem kabelka sygnałowego. 

Na spodzie laptopa znajduje się pokrywa dająca dostęp do dysku oraz pamięci RAM.

przód: diody sygnalizacyjne, czytnik kart pamięci
przód: diody sygnalizacyjne, czytnik kart pamięci
lewy bok: złącze blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot układu chłodzenia, VGA, RJ45, HDMI, 2x USB 3.0
lewy bok: złącze blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot układu chłodzenia, VGA, RJ45, HDMI, 2x USB 3.0
prawy bok: złącza audio, 2x USB 2.0, napęd optyczny, złącze subwoofera, zaślepka brakującego gniazda antenowego
prawy bok: złącza audio, 2x USB 2.0, napęd optyczny, złącze subwoofera, zaślepka brakującego gniazda antenowego
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Klawiatura zastosowana w Asusie N55SF budzi mieszane odczucia. Na plus zaliczę wielkość tego przyrządu, którego klawisze mierzą około 17x14 mm, oraz obecność bloku numerycznego. Z drugiej strony klawiatura razi kiepską sztywnością kratki maskującej w okolicy strzałek oraz na styku właściwej części klawiatury z częścią numeryczną. 

Materiał, z którego wykonano płytki, jest stosunkowo miękki, co w połączeniu z elastycznością przestrzeni między klawiszami utrudnia nieco wychwycenie właściwego skoku klawiszy. Nie najlepiej wygląda również mocowanie płytek, które bujają się na boki (szczególnie prawy Shift oraz prawy Ctrl). 

Na lewo od klawiatury znajduje się grupa przycisków multimedialnych, które służą do regulacji natężenia dźwięku czy obsługi odtwarzacza multimediów. Obecność przycisków szybkiego dostępu (które obsługujemy palcem lewej dłoni bez unoszenia nadgarstka) skraca czas potrzebny na wykonanie danej operacji, co usprawnia użytkowanie komputera. 

Kontrolkę informującą o stanie aktywności klawisza Caps Lock przeniesiono na frontową ściankę obudowy. 

W przypadku laptopa stricte multimedialnego rolę tabliczki dotykowej przejmuje często zewnętrzna mysz komputerowa, której użycie jest wymagane do komfortowej zabawy w przypadku większości gier. Choć ten element ma więc ograniczone znaczenie, gładzik zastosowany w Asusie N55SF dobrze spełnia swoją rolę. 

Na nastawach fabrycznych urządzenie wskazujące cechuje się przyzwoitą czułością. Powierzchnia tabliczki (leżąca w tej samej płaszczyźnie, co pozostała część pulpitu roboczego) posiada poprawne właściwości ślizgowe, co pozwala wykonywać precyzyjne ruchy kursorem. Warto również zwrócić uwagę na duże rozmiary tafli gładzika (około 10,5x6 cm). 

Pojedyncza belka osadzona przed dolną krawędzią płytki dotykowej pełni rolę przycisków myszy. Nacisk na jej skrajach zdradza odpowiedni skok klawiszy oraz poprawne wykonanie mechanizmu.

klawiatura
klawiatura
touchpad
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Testowany egzemplarz laptopa Asus N55SF wyposażono w panoramiczny ekran Samsunga o przekątnej ekranu 15,6'', który cechuje się podwyższoną rozdzielczością nominalną, 1600x900 pikseli. 

Cechą szczególną wyświetlacza koreańskiego producenta jest obecność antyrefleksowej powłoki, która eliminuje odbicia otoczenia. Matowy ekran to element rzadko spotykany w laptopach multimedialnych, stąd też jego obecność jest niewątpliwym atutem tej konstrukcji. 

Wyświetlacz cechuje się stosunkowo nierównomiernym podświetleniem. Różnica w natężeniu luminancji pomiędzy górną, a dolną częścią matrycy sięga miejscami nawet 40 cd/m². W praktyce jednak niedogodność ta jest właściwie niezauważalna w normalnym środowisku pracy.

292.6
cd/m²
270.4
cd/m²
283.9
cd/m²
283.2
cd/m²
280.8
cd/m²
259.8
cd/m²
251.6
cd/m²
244.8
cd/m²
241.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung SEC314B / 156KT02-201
maksimum: 292.6 cd/m² (Nits) średnia: 267.6 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
kontrast: 468:1 (czerń: 0.6 cd/m²)57.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
82.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
55.3% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Asus N55SF a przestrzeń sRGB (siatka)
N55SF a sRGB

Odwzorowanie barw wypada przyzwoicie. Temperaturę kolorów regulujemy za pośrednictwem oprogramowania Asus Splendid (Fn+C). Poprawnie prezentuje się czerń, której jasność w najjaśniejszym fragmencie matrycy wynosi tylko 0,6 cd/m². 

Zakres kątów widzenia w płaszczyźnie poziomej jest wystarczający do sensownego oglądania filmów czy zdjęć w kilka osób. W pionie jest gorzej, chociaż zakres kątów widzenia jest większy, niż w przypadku standardowych matryc rozpowszechnionych w laptopach średniej i niższej klasy.

Osiągi

GPU-Z Graphics Card (NVIDIA GeForce GT 555M)
GPU-Z
GPU-Z Sensors (NVIDIA GeForce GT 555M)
GPU-Z

Asus N55SF dysponuje dwurdzeniową jednostką Intela o oznaczeniu Core i5-2410M. Procesor ten cechuje się nominalną częstotliwością taktowania rdzeni w wysokości 2300 MHz. W trybie Turbo szybkość jedynego rdzenia osiąga maksymalnie 2900 MHz. Układ wykonano w procesie technologicznym 32 nm, a jego TDP wynosi 35 W. W obrębie procesora zintegrowano rdzeń graficzny Intel HD Graphics 3000. 

Pod względem wydajności Core i5-2410M prezentuje się o przeszło 30% lepiej od popularnej jednostki Core i3-2310M. W stosunku do starszego procesora Core i3-330M (pierwsza generacja procesorów Arrandale) różnica w uzyskanych wynikach (Cinebench R11.5, wersja 64-bitowa) wynosi prawie 0,9 pkt. na korzyść jednostki Core i5 (2,56:1,7 pkt.). 

W omawianym laptopie zamontowano niezależny układ graficzny Nvidia GeForce GT555M w wersji z ograniczoną, 128-bitową szyną pamięci. Grafikę wyposażono w 144 jednostki cieniujące CUDA i 2 GB pamięci DDR3. 

Wydajność dGPU jest wystarczająca do płynnego pogrywania w nowsze tytuły przy optymalnych nastawach środowiska. W grze Colin McRae: DiRT 2 przy nominalnej rozdzielczości ekranu oraz wysokiej jakości tekstur płynność rozgrywki utrzymywała się na średnim poziomie (uzyskano 37 kl/s). 

Procedura testowa wykazała występowanie zjawiska throttlingu, które objawiało się zmniejszaniem częstotliwości taktowania procesora przy maksymalnym obciążeniu rdzeni oraz karty grafiki Nvidii (maksymalny pobór mocy wyniósł 95,1 W). Przy maksymalnym wysiłku podzespołów dławienie mocy obliczeniowej występowało również podczas pracy na zasilaniu bateryjnym. 

W N55SF zaimplementowano technologię Nvidia Optimus, która odpowiada za przełączanie pomiędzy poszczególnymi rdzeniami graficznymi. W zależności od ustawień środowiska wybór preferowanej karty graficznej możemy pozostawić samej aplikacji lub też stworzyć własne reguły i przypisać pożądane programy do konkretnej grafiki (via Nvidia Control Panel). Istnieje także możliwość wyboru układu graficznego poprzez menu kontekstowe (prawy przycisk myszy) na ikonce uruchamianego programu. 

Monitorowanie aktywnego układu graficznego jest dosyć kłopotliwe. W Asusie N55SF nie pokuszono się o zainstalowanie oprogramowania czy też zewnętrznych kontrolek informujących o stanie aktywności konkretnego rdzenia graficznego (jak miało to miejsce w przypadku modelu N61). 

Dysk twardy Seagate ST9640423AS notuje przeciętne transfery oscylujące w granicach 60 MB/s.

CPU-Z CPU
Unigine Heaven Benchmark v2.5
Unigine Heaven Benchmark v2.5
Nero InfoTool5
HWiNFO32
CPU-Z SPD
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Caches
HD Tune 2.55
3DMark 06 Score Unknown Setting
11579 pkt.
3DMark Vantage P Result
5945 pkt.
3DMark 11 Performance
1346 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3684
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8012
Cinebench R10 Shading 32Bit
5119
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3711 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7929 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5659 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
33.94 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.56 Points
Pomoc
przesył danych (minimum): 1 MB/s
przesył danych (maksimum): 84.1 MB/s
przesył danych (średnio): 59.8 MB/s
czas dostępu: 18 ms
szybkość interfejsu: 75.1 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench

aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa
Bad Company 2 1600x900, high, HBAO on, 1xAA, 4xAF min. 23, maks. 41, śr. 31 kl/s
Colin McRae: DiRT 2 1600x900, Preset: High min. 30, maks. 46, śr. 37 kl/s
Aliens vs Predator 1600x900, Preset: High, DirectX 11 min. 42, maks. 62, śr. 55 kl/s
Wolfenstein 2 (demo) 1600x900, Machine Performance: High min. 46, maks. 61, śr. 57 kl/s
Red Alert 3 (demo) 1600x900, Preset: High min. 29, maks. 32, śr. 30 kl/s
World in Conflict (demo) 1600x900, Preset: Very High min. 14, maks. 42, śr. 25 kl/s
lowmed.highultra
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 125 102 51
Need for Speed Shift (2009) 91 59
Risen (2009) 112 48 38
Fifa 11 (2010) 59

Wpływ na otoczenie

Hałas

Układ chłodzenia zastosowany w Asusie N55SF prezentuje zadowalającą kulturę pracy. Na pozytywną ocenę wpływa przewidywalny schemat działania wentylatora, który wkręca się na wyższe obroty w sposób stopniowy. 

Cicha praca laptopa jest zauważalna głównie podczas surfowania po sieci czy edycji dokumentów tekstowych. Podczas tych niewymagających operacji wentylator generuje minimalny szum (wyrażający się wartością 32,8 dB), który nie jest słyszalny w typowym środowisku pracy. Uruchomienie filmu Full HD skutkuje wzrostem natężenia szmeru do poziomu 34,6 dB. 

Podniesienie zajętości procesora i niezależnego chipu graficznego Nvidii powoduje przyspieszenie wentylatora, który przy średnich prędkościach obrotowych wytwarza szum w granicach 36,8-38,2 dB. 

Maksymalny zmierzony hałas wyniósł 39,6 dB. Należy podkreślić, iż jest to wartość poprawna i zdecydowanie niższa od tych, jakimi odznaczają się mocne laptopy tworzone dla graczy. 

Hałas

luz
31.8 / 32.4 / 32.8 dB
HDD
31.8 dB
DVD
/ 39.6 dB
obciążenie
36.8 / 38.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w teście maksymalnego obciążenia
pod obciążeniem

Ciepło

W przypadku testowanego egzemplarza modelu Asus N55SF nie wystąpiły niedogodności związane z przesadnym nagrzewaniem się platformy roboczej. W trakcie wytężonej pracy procesora oraz układu grafiki Nvidii obudowa była przyjemnie ciepła (pomiar w miejscu podparcia lewego nadgarstka dał wynik 34,2°C, co nie jest wysoką wartością). Podwyższoną ciepłotę odnotowałem w rejonie górnej części gładzika oraz w centrum klawiatury (odpowiednio 35,6 oraz 36,8°C). 

Podczas przeglądania internetu i pracy biurowej temperatura powierzchni pulpitu roboczego osiągnęła maksymalnie 31°C, co należy uznać za bardzo dobry wynik. Tak niska temperatura obudowy jest konsekwencją wyłączenia karty grafiki Nvidii i uaktywnienia zintegrowanego układu graficznego (technologia Nvidia Optimus). 

Problem z wysoką temperaturą dotyczy natomiast zasilacza, który rozgrzał się w teście maksymalnego obciążenia do 62,2°C. 

w stresie
 31.9 °C29.7 °C27.4 °C 
 34.9 °C36.8 °C28.8 °C 
 34.2 °C35.6 °C31.3 °C 
maks. w ogóle: 36.8 °C
średnia: 32.3 °C
25.3 °C28.3 °C31.8 °C
27.6 °C35.8 °C37.5 °C
28.9 °C31.6 °C29.4 °C
maks. w ogóle: 37.5 °C
średnia: 30.7 °C
zasilacz  62.2 °C | temperatura otoczenia 23 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.3 °C / 90 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.8 °C / 98 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.5 °C / 100 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.8 °C / 82 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.6 °C / 96.1 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-6.8 °C / -12.3 F).

Głośniki

Cechą wyróżniającą Asusa N55SF jest obecność urządzeń grających oznaczonych logo Bang & Olufsen. W skład zestawu audio wchodzą dwa wbudowane głośniczki stereofoniczne oraz zewnętrzny, podłączany do laptopa subwoofer, którego gniazdo (jack 2,5 mm) umieszczono na prawej ściance obudowy i wyróżniono kolorem pomarańczowym. 

Jakość dźwięku przetwarzanego przez urządzenia duńskiego producenta stoi na wysokim poziomie. Zarówno czystość wokalu, jak i dynamika utworów są odpowiednie. Wyrazistość tonów niskich poprawia obecność subwoofera SonicMaster. 

Drobny niedosyt budzi natomiast moc maksymalna głośników, przynajmniej w porównaniu do potencjału zestawu Dynaudio z MSI GX660/GX660R. Przy maksimum natężenia dźwięk pozostaje klarowny. 

Wydajność akumulatora

W testowanym laptopie Asus N55SF zamontowano akumulator o pojemności nominalnej 56 Wh. Wykorzystanie zalet technologii Nvidia Optimus przełożyło się na poprawę osiągów uzyskiwanych na zasilaniu wewnętrznym. Na czas trwania testów wydajności tego podzespołu funkcję odpowiadającą za dobór preferowanego rdzenia graficznego ustawiłem w tryb wyboru automatycznego (via Nvidia Control Panel). 

W teście symulującym surfowanie po sieci omawiany laptop uzyskał przyzwoity wynik, a mianowicie 3,5 h. Z obejrzeniem dłuższej produkcji filmowej przy użyciu czytnika płyt również nie powinno być większych problemów, gdyż Asus wytrzymał na zasilaniu bateryjnym przeszło 2,5 h. Obciążenie procesora i karty graficznej Nvidii skróciło czas pracy laptopa do skromnych 55 minut.

Wydajność akumulatora
luz
5h 28min
sieć przez WLAN
3h 29min
DVD
2h 33min
obciążenie
0h 55min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 11.7 / 19 / 29.7 W
obciążenie midlight 62.5 / 95.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF

Asus N55SF to udana konstrukcja. Głównym atutem testowanego egzemplarza jest matowa matryca o wysokiej luminancji, nie najgorszych kątach widzenia, lepszym od przeciętnego kontraście i nieźle odwzorowanej czerni. Poprawna kultura pracy oraz umiarkowana ciepłota obudowy to cechy niezwykle pożądane w przypadku laptopa multimedialnego. Z kolei wykorzystanie zalet technologii Nvidia Optimus i platformy Sandy Bridge w połączeniu z akumulatorem o niezłej pojemności zapewnia przyzwoite osiągi na zasilaniu wewnętrznym. 

Pomimo wykorzystania układu graficznego Nvidia GeForce GT 555M z ograniczoną (128-bitową) szyną pamięci urządzenie gwarantuje wydajność optymalną do płynnego pogrywania w wymagające tytuły przy nominalnej rozdzielczości ekranu. 

Głośniki Bang & Olufsen wsparte zewnętrznym subwooferem dostajemy w tym przypadku niejako na deser. 

Do wad tej konstrukcji zaliczyłem przeciętną klawiaturę, której kiepska charakterystyka pracy wynika z niedostatecznej sztywności tacki maskującej przestrzenie pomiędzy klawiszami. Problem uwidacznia się szczególnie w obszarze klawiszy strzałek, a więc w miejscu newralgicznym dla gracza komputerowego.  

Jeżeli chodzi o wydajność sprzętu, warto wspomnieć o występowaniu negatywnego zjawiska w postaci throttlingu CPU. Niedogodność objawiała się dławieniem procesora w przypadku maksymalnego obciążenia jednostki centralnej oraz układu dGPU (karty Nvidii). Niespecjalnie wypada wydajność dysku twardego marki Seagate.

Please share our article, every link counts!
Asus N55SF-S2134V
bohater testu: Asus N55SF

Specyfikacja techniczna

Asus N55SF-S2134V
Procesor
Intel Core i5-2410M 2 x 2.3 - 2.9 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 555M - 2048 MB VRAM, DDR3, dodatkowo Intel HD Graphics 3000, ForceWare 68.74
Pamięć
4 GB 
, Hynix DDR3-1333, 1x 4 GB, maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, Samsung SEC314B / 156KT02-201, refleksująca: nie
Dysk twardy
Seagate ST9640423AS
Karta dźwiękowa
Realtek HD Audio
Złącza
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 1030 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0+HS
Napęd optyczny
Slimtype DVD A DS8A5SH
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 379 x 261
Akumulator
litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
BIOS: 204, zasilacz 90 W, dwa głośniki Bang & Olufsen plus zewnętrzny subwoofer
Waga
2.7 kg
Cena
3349 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep internetowy eMobilne.pl
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V
Asus N55SF-S2134V

Autorzy

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja MSI GE620DX
GeForce GT 555M, Core i5 2430M

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Acer Aspire Ethos 5951G
GeForce GT 555M, Core i7 2630QM, 3.3 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Analiza 8-rdzeniowego Qualcomm Snapdragon X Plus - X1P-42-100 jest mniejszy i tańszy, ale niezbyt wydajny
Adreno X1-45 1.7 TFLOPS, Snapdragon X SD X Plus X1P-42-100, 15.60", 1.428 kg
Recenzja laptopa Asus ZenBook S 16 OLED: Premiera dla Ryzen AI 9 365 i Radeona 880M
Radeon 880M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 365, 16.00", 1.5 kg

Za

+ matowa matryca o wysokiej luminancji
+ niezła kultura pracy
+ umiarkowana ciepłota obudowy
+ poprawne czasy pracy na zasilaniu bateryjnym
+ głośniki B&O
+ mnogość złączy

Przeciw

- przeciętna klawiatura
- throttling CPU (przy maksymalnym obciążeniu CPU i GPU)
- słaba wydajność dysku twardego
- grzejący się zasilacz
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus N55SF
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)