Notebookcheck Logo

Test Asus Zenbook UX32VD

09/06/2012

I stał się cud. Pierwsze doniesienia na temat nowych Zenbooków Asusa mogły przyprawić o szybsze bicie serca. Pojawiła się mianowicie informacja, że otrzymają 13-calową matrycę Full HD typu IPS. Co już właściwie niewiarygodne, matryca ta miała mieć matową powierzchnię. Na zapowiedziach się nie skończyło - Asus faktycznie stworzył i oferuje taki model, diametralnie różny od dominującej w segmencie małych laptopów mizerii. UX32VD posiada ponadto niezależną kartą grafiki (GF GT 620M) i dwurdzeniowy procesor Intel Ivy Bridge ULV. 

Obudowa

Sylwetka i kolorystyka omawianego modelu są takie, jak w Asusie UX31E. Obudowę poddano jednak pewnym modyfikacjom. Zamiast korpusu unibody zdecydowano się na tańszą opcję. Spód jest aluminiowy, a góra składa się z elementów z aluminium i tworzywa sztucznego. Pod względem wyglądu i w dotyku UX32 nie ustępuje UX31, ale pod względem solidności są już różnice. Prawa przednia część jednostki zasadniczej testowanego egzemplarza ulegała widocznym deformacjom. Obudowa ekranu wykazuje się sztywnością zbliżoną do znanej z UX31. 

Serie UX31 i UX32 różnią się trochę gabarytami. Według specyfikacji producenta obudowa UX31A ma w najcieńszym miejscu 3 mm, a w UX32 jest to 5,5 mm. Autor zmierzył w tym miejscu Asusa UX32VD i okazało się, że w rzeczywistości ma on 4 mm grubości.

Omawiany model jest też nieco cięższy od UX31. Według danych producenta UX31A waży 1,4 kg, a zważywszy UX32VD, uzyskano 1,47 kg.

Warto wspomnieć, że maksymalny kąt odchylenia ekranu od jednostki zasadniczej to tylko około 125 stopni. Dzięki świetnym kątom widzenia matrycy IPS nie jest to jednak znacząca niedogodność dla użytkownika. 

W Asusie UX32VD dostęp do podzespołów jest łatwy, ale trzeba dysponować odpowiednim narzędziem do zdemontowania spodniej pokrywy. Po jej zdjęciu można bez problemu wyciągnąć akumulator, dysk twardy i moduł pamięci RAM. Da się nawet wymontować i wyczyścić dwa bardzo cienkie (5 mm) wentylatory. Według producenta wymiana dysku czy pamięci nie pociąga za sobą utraty gwarancji. W historyjce obrazkowej w prawej kolumnie niniejszej recenzji przedstawiono dokumentację fotograficzną "rozbierania" Asusa UX32VD.

lewy bok: USB 3.0, czytnik kart pamięci
lewy bok: USB 3.0, czytnik kart pamięci
prawy bok: gniazdo audio, Mini-VGA, HDMI, 2 USB 3.0, gniazdo zasilania
prawy bok: gniazdo audio, Mini-VGA, HDMI, 2 USB 3.0, gniazdo zasilania

W porównaniu z UX31E zmieniono również wyposażenie w złącza. Asus UX32VD posiada trzy porty USB 3.0 (o jeden więcej, niż w UX31E i UX31A), czytnik kart pamięci, pełnowymiarowe wyjście HDMI (a nie miniaturowe, w wersji mikro, jak w UX31E i UX31A) i gniazdo mini VGA. W zestawie znajdują się przejściówka z mini VGA na VGA standardowej wielkości oraz adapter RJ-45 (LAN) pod USB. Na prawej ściance bocznej mamy jeszcze gniazdo audio (combo). 

Rozmieszczenie złączy jest podobne we wszystkich Zenbookach - zostały skupione w tylnych częściach ścianek bocznych.

Osprzęt

Klawiatura została rzekomo ulepszona. Zapewne chodzi o podświetlenie klawiatury, które nawet w ściemnionym wnętrzu (samolot) kolosalnie ułatwia orientację. Jeśli użytkownik sobie życzy, czujnik światła zastanego może automatycznie regulować intensywność podświetlenia. 

Wrażenia przy pisaniu są podobne do tych znanych z UX31E, z tym że cała klawiatura wyraźnie się ugina przy trochę mocniejszym stukaniu. Nie jest to co prawda wielki problem podczas pisania, ale cierpi ogólne wrażenie. Konstrukcja unibody w serii UX31 zapewnia klawiaturze znacznie lepszą stabilność, niż kanapkowa konstrukcja w serii UX32.

Gładzik wygląda identycznie, jak ten w UX31E. Jest on relatywnie duży (10,5 x 7 cm), przy czym cała jego powierzchnia reaguje na dotyk. W dolnej części znajduje się oznaczony obszar służący również do naciskania (jako dwa przyciski myszy, lpm i ppm). 

Sterowanie kursorem działało bardzo dobrze. Autorowi przypadło do gustu właściwe reagowanie na próby przewijania zawartości okna dwoma palcami. Klikać natomiast lepiej przez pukanie w płytkę. Kiedy bowiem używa się płytki jako przycisku, często zdarza się, że przed samym naciśnięciem płytka wychwytuje ruch i kursor przemieszcza się w inne miejsce. Również technika przeciągnij i upuść nie zawsze działała zadowalająco.

klawiatura QWERTY UK
klawiatura QWERTY UK
klawiatura QWERTY US (fot Asus)
klawiatura QWERTY US
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Idealna matryca dla mobilnego laptopa powinna cechować się wysoką jasnością obrazu, wysokim kontrastem, matową powierzchnią, podwyższoną rozdzielczością, szerokimi kątami widzenia i odwzorowaniem szerokiej palety kolorów. Do tej pory nadaremnie czekaliśmy na taką, ale wreszcie się pojawiła.

364
cd/m²
349
cd/m²
346
cd/m²
362
cd/m²
358
cd/m²
335
cd/m²
388
cd/m²
350
cd/m²
343
cd/m²
podświetlenie ekranu
IPS tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 388 cd/m² (Nits) średnia: 355 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 358 cd/m²
kontrast: 1053:1 (czerń: 0.34 cd/m²)69.5% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
96.9% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
67.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Asus oferuje w serii UX32 konwencjonalny wyświetlacz HD (1366 x 768 pikseli) oraz (zastosowaną w testowanym egzemplarzu) matrycę Full HD (1920 x 1080) typu IPS. Dzięki wysokiej rozdzielczości ostrość obrazu jest pierwszorzędna.

Full HD przy przekątnej 13,3" brzmi zrazu bardzo zachęcająco, ale tak wysoka rozdzielczość może być problemem wobec rozmiarów poszczególnych elementów wyświetlanych na ekranie. Przy zagęszczeniu pikseli na poziomie 166 ppi (pikseli na cal) obraz może być zdecydowanie bardziej szczegółowy, niż w przypadku wariantu HD (118 ppi). Jeżeli jednak użytkownik nie zdecyduje się na skalowanie, w systemie Windows będzie oglądał miniaturowe komunikaty, czcionki i okna. Zawartość ekranu była w testowanym egzemplarzu ustawiona na 125% normalnej wielkości, a w przeglądarce powiększenie było ustawione na 110%. Takie ustawienia pozwalały zasadniczo na wygodną pracę, ale w niektórych programach użytkownik może napotkać problemy ze skalowaniem.

niektóre aplikacje się nie skalują
niektóre aplikacje się nie skalują
w efekcie uzyskujemy malutkie guziki i napisy
w efekcie uzyskujemy malutkie guziki i napisy
zdarzają się też błędy wyświetlania...
zdarzają się też błędy wyświetlania...
...najczęściej w postaci uciętego tekstu
...najczęściej w postaci uciętego tekstu

W czasie trwania procedury testowej w niektórych aplikacjach wystąpiły błędy wyświetlania. Chodzi mianowicie o wyświetlanie uciętego tekstu oraz rozjeżdżające się okna dialogowe. Zdarza się też, że aplikacja w ogóle się nie skaluje i wówczas trzeba się pogodzić z maciupkimi symbolami i czcionkami. 

Z drugiej strony natywną rozdzielczość Full HD docenimy podczas oglądania filmów czy używania rozbudowanych aplikacji z wieloma paskami narzędziowymi, które trzeba rozmieścić na ekranie.

13,3" 1920 x 1080 w Asusie UX32VD (z lewej) a 12,5" 1366 x 768 w Lenovo X220 (z prawej)
13,3" 1920 x 1080 w Asusie UX32VD (z lewej) a 12,5" 1366 x 768 w Lenovo X220 (z prawej)
UX32VD a sRGB
UX32VD a sRGB
na dworze (przy silnie operującym słońcu)
na dworze

Na poniższym obrazku pokazana jest różnica między tym, jak wygląda obraz bez skalowania (100%) na ekranie Full HD Asusa UX32VD oraz na matrycy IPS Lenovo ThinkPada X220 (12,5", 1366 x 768, 125 ppi).

Luminancja okazała się bardzo wysoka; jej szczytowa wartość to 388 cd/m² (średnia wartość maksimów z dziewięciu obszarów pomiarowych to aż 355 cd/m²). W UX31E co prawda zarejestrowano jeszcze wyższą (470 cd/m²), ale ten model posiada matrycę o błyszczącej powierzchni; matowa w UX32VD sprawia, że na dworze czytelność obrazu jest nawet lepsza, mimo mniejszej intensywności podświetlenia.

Nie mniej ważny dla jakości obrazu jest kontrast, a pod tym względem UX31E wypada bardzo słabo. Model UX32VD z nową matrycą IPS natomiast - świetnie. Przy maksymalnej intensywności podświetlenia poziom głębi czerni osiągnął wartość tylko 0,34 cd/m², co jest znakomitym rezultatem. Kontrast statyczny wyniósł wobec tego 1052:1, co jest jednym z najlepszych wyników w przetestowanych przez nas laptopach.

Ważnym kryterium w ocenie jakości wyświetlacza jest paleta barw. Według przeprowadzonych pomiarów w przypadku UX32VD prawie w pełni pokrywa się ona z przestrzenią sRGB. Powinno to ucieszyć fotografów-amatorów czy grafików. 

Matryca Asusa UX32VD bardzo dobrze sprawdza się w plenerze. Dzięki wysokiej luminancji przeszkadzające refleksy są ograniczone do minimum, a obraz jest czytelny nawet przy bezpośrednim nasłonecznieniu. Intensywność podświetlenia nie jest ograniczana na zasilaniu akumulatorowym, o ile wybierze się odpowiedni plan zasilania. 

Dzięki zastosowaniu matrycy typu IPS (In-Plane Switching) kąty widzenia są bardzo szerokie. Przy patrzeniu na ekran z ostrego kąta obraz zachowuje dobrą jakość; nie widać istotnej różnicy w porównaniu z pozycją na wprost.

kąty widzenia matrycy Full HD Asusa UX32VD
kąty widzenia matrycy Full HD Asusa UX32VD

Osiągi

Testowany UX32VD był wyposażony w procesor Intel Core i5-3317U, nową dwurdzeniową jednostkę Ivy Bridge. Taktowanie bazowe tego CPU wynosi 1,7 GHz, a z udziałem Turbo Boost może osiągać 2,6 GHz. Procesor ten posiada Hyper-Threading, więc obsługuje cztery wątki jednocześnie. Jako przedstawiciel kategorii ULV (Ultra Low Volatge) odznacza się TDP na poziomie 17 W (dla standardowych procesorów dwurdzeniowych Intela parametr ten ma wartość 35 W).

W zależności od testu wyniki i5-3317U w syntetykach lokują się między wynikami procesorów i5-2410M oraz i5-2430M (Sandy Bridge). Jeżeli zaś porównywać go do jednostek ULV poprzedniej generacji, to najbliżej mu do wyników Core i7-2637M z Della XPS 13 (L321x). W części testów jest lepszy, a w części porównywalny do Core i5-2557M z Asusa UX31E.

Porównanie jego osiągów z osiągami standardowych dwurdzeniowych procesorów Ivy Bridge zostało zawarte w oddzielnym artykule.

Asus UX32V jest wyjątkowym ultrabookiem, gdyż oprócz zintegrowanego układu grafiki Intela (HD Graphics 4000) może korzystać z karty Nvidia GeForce GT 620M; są one przełączane automatycznie dzięki technologii Optimus (użytkownik może ingerować w ten proces, ale nie musi). Optimus działał bez zarzutu i programy, które powinny obciążać dGPU, były właściwie rozpoznawane i uruchamiane automatycznie z kartą Nvidii. 

GeForce GT 620M to karta, która występuje w dwóch wariantach. Może być mianowicie oparta na nowym chipie GF117 (proces 28 nm) lub starym GF108 (40 nm; jest wtedy odpowiednikiem karty GeForce GT 525M). Oba bazują na architekturze Fermi, z tym że w GF117 wprowadzono pewne modyfikacje. Nie jest łatwo ustalić, o którą z wersji tego układu chodzi. 64-bitowa magistrala danych w Asusie UX32VD pozwala sądzić, że zastosowano w nim wariant 28-nanometrowy. 

W testach syntetycznych GF GT 620M uzyskał lepsze wyniki od cechującej się niższym taktowaniem karty GF GT 525M (zastosowanej np. w Dellu XPS 15z). Zaskakujące okazały się natomiast bardzo dobre wyniki GPU Score w testach 3DMark Vantage (na poziomie karty GF GT 540M zastosowanej m.in. w Asusie U46SV) i 3DMark 11 (zbliżony do średniego rezultatu laptopów z kartą GF GT 550M). To spora niespodzianka, gdyż według specyfikacji taktowanie rdzenia w GF GT 620M wynosi 625 MHz, czyli jest znacznie niższe, niż w pokrewnej karcie GF GT 540M (672 MHz), co powinno przełożyć się na gorsze osiągi. W Asusie UX32VD jednak w trybie 3D osiągało 715 MHz (wg zakładki Sensors GPU-Z).

Wydajność na zasilaniu akumulatorowym nie jest dużo gorsza, niż na zasilaniu sieciowym. Wyniki testu 3DMark06 dla tych typów zasilania to odpowiednio 7210 i 7459 pkt.

Ogólną wydajność sprawdzono w testach PCMark. W PCMark Vantage Asus UX36VD uzyskał 6129 pkt. Z podobnymi wynikami ukończyły ten test laptopy Dell Latitude E6220 (i5-2540M/HD 3000), HP Pavilion g6 (i5-2410M/HD 3000) i MacBook Pro 13 z 2011 roku (i7-2620M/HD 3000). Odczuwalny jest brak pełnowartościowego dysku SSD. Asus UX31E z szybkim dyskiem tego typu (oraz z i5-2557M i HD Graphics 3000) uzyskał 9231 pkt., czyli o połowę lepszy wynik. 

W teście PCMark 7 z kolei Asus UX32XD został oceniony na 1934 pkt., mniej więcej na poziomie zbliżonym do Samsunga 530U3B (i5-2467M/HD 3000) i Acera S3 (i5-2467M/HD 3000). Asus UX31E z 3462 pkt. okazał się o 79% lepszy.

informacje o GPU Nvidii
informacje o GPU Nvidii
HD Tune 2.54
HD Tune 2.54
Asus UX32VD
GeForce GT 620M, 3317U, Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545032A7E380 + 24 GB SSD Cache
Acer Aspire M3-581TG
GeForce GT 640M, 2637M, Lite-On LMT-256M3M
Toshiba Portégé Z830-10N
HD Graphics 3000, 2367M, Toshiba THNSNB128GMCJ
Cinebench R10
-2%
-49%
Rendering Single CPUs 64Bit
4369
4472
2%
2233
-49%
Rendering Multiple CPUs 64Bit
9247
8722
-6%
4821
-48%
Cinebench R11.5
CPU Multi 64Bit
2.4
2.23
-7%
1.33
-45%
wPrime 2.10
32m *
22.03
20.3
8%
36.4
-65%
X264 HD Benchmark 4.0
Pass 2
13.7
11.95
-13%
7.5
-45%
WinRAR
Result
2335
2286
-2%
1535
-34%
Total Average (Program / Settings)
-3% / -3%
-48% / -48%

* ... im mniej tym lepiej

3DMark 06 Standard Score
7459 pkt.
3DMark Vantage P Result
4268 pkt.
3DMark 11 Performance
1141 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
6129 pkt.
PCMark 7 Score
1934 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4369 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9247 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4554 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3455
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7381
Cinebench R10 Shading 32Bit
4528
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
26.74 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.4 Points
Pomoc
3DMark Vantage
Asus UX32VD
GeForce GT 620M, 3317U, Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545032A7E380 + 24 GB SSD Cache
1280x1024 P GPU no PhysX
3671 (min: 0) Points ∼2%
Lenovo ThinkPad X230
HD Graphics 4000, 3320M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725032A7E630
1280x1024 P GPU no PhysX
2601 (min: 0) Points ∼1%
Asus UX32VD
HD Graphics 4000, 3317U, Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545032A7E380
1280x1024 P GPU no PhysX
2578 (min: 0) Points ∼1%
Lenovo ThinkPad X220T 4298-2YG
HD Graphics 3000, 2620M, Seagate Momentus Thin ST320LT000-9VL142
1280x1024 P GPU no PhysX
1531 (min: 0) Points ∼1%
Asus Zenbook UX31E-DH52B
HD Graphics 3000, 2557M, ADATA XM11
1280x1024 P GPU no PhysX
1115 (min: 0) Points ∼1%
MSI GT70
HD Graphics 4000, 3610QM, 2x SanDisk U100 (RAID 0)
1280x1024 P GPU no PhysX
3092 (min: 0) Points ∼2%

W ultrabookach dyski SSD są na porządku dziennym. Takie rozwiązanie zastosowano chociażby w starszym modelu UX31E. Wadą dysku tego typu jest wysoka cena.

W testowanym UX32VD zdecydowano się na tańsze rozwiązanie w postaci dysku twardego Hitachi o pojemności brutto 320 GB. By jednak zwiększyć responsywność systemu, Asus wyposażył omawiany model w 32 GB pamięci flash w roli SSD cache. Czasowe przechowywanie tam danych umożliwia szybszy dostęp do nich. 

Wpływ dysku SSD cache uwidocznił się w teście HD Tune, w którym maksymalna prędkość odczytu dysku Hitachi wyniosła prawie 200 MB/s. Dyski SSD pod mSATA czy SATA osiągają znacznie lepsze wyniki i w codziennym użytkowaniu dają odczuwalnie większe przyspieszenie działania komputera, niż oferowane przez rozwiązanie hybrydowe. Rozwiązanie z Asusa UX32VD jest natomiast wydajniejsze od samego dysku twardego.

Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545032A7E380 + 24 GB SSD Cache
przesył danych (minimum): 23.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 196 MB/s
przesył danych (średnio): 68 MB/s
czas dostępu: 19.1 ms
szybkość interfejsu: 154 MB/s

Testy gier

Mogłoby się wydawać, że gry i ultrabook to wykluczające się pojęcia. UX32VD jest jednak nietypowym ultrabookiem, gdyż posiada oddzielną kartę grafiki GeForce GT 620M. 

FIFA 12 działała płynnie w natywnej rozdzielczości Full HD i na wysokich detalach. W grze o większych wymaganiach sprzętowych, Anno 2070, wyglądało to już inaczej. Płynność udało się uzyskać w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli i na średnich detalach. Na wysokich detalach w tej samej rozdzielczości było znacznie gorzej (20,7 kl/s). W Diablo 3 płynna animacja była uzyskiwana w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli przy detalach między średnimi a wysokimi. 

W tych trzech tytułach osiągi Asusa UX32VD są zbliżone do rezultatów uzyskiwanych przez laptopy z kartą GeForce GT 540M.

lowmed.highultra
Fifa 12 (2011) 288.5 160.8 113.4 65.8
Anno 2070 (2011) 81.6 35.41 20.73 9.87
Diablo III (2012) 88.9 48.67 29.12 21.12

Diablo 3

Czy oddzielna karta grafiki ma przewagę nad układem zintegrowanym? To, jak wypada GeForce GT 620M w porównaniu ze zintegrowanym układem HD Graphics 4000, sprawdzono w grze Diablo 3. W zależności od ustawień różnica wynosiła nawet około 100% na korzyść karty Nvidii. W przypadku HD Graphics 4000 na średnich ustawieniach średnia prędkość wyświetlania ukształtowała się na poziomie poniżej 30 kl/s i grywalność była ograniczona. W przypadku karty GF GT 620M podobna sytuacja wystąpiła na wysokich ustawieniach. 

Diablo III
Nvidia GeForce GT 620M
GeForce GT 620M, 3317U, Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545032A7E380 + 24 GB SSD Cache
1920x1080 High AA:on
21.12 (min: 0) fps ∼8%
1366x768 High AA:on
29.12 (min: 0) fps ∼10%
1366x768 Medium / low
48.67 (min: 0) fps ∼17%
1024x768 Low / off
88.9 (min: 0) fps ∼26%
Intel HD Graphics 4000
HD Graphics 4000, 3317U, Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545032A7E380
1920x1080 High AA:on
10.84 (min: 0) fps ∼4%
1366x768 High AA:on
13.89 (min: 0) fps ∼5%
1366x768 Medium / low
23.25 (min: 0) fps ∼8%
1024x768 Low / off
53.1 (min: 0) fps ∼16%

Wpływ na otoczenie

Hałas

Układ chłodzenia UX32VD posiada dwa wentylatory, co jest kolejną specyficzną cechą tego modelu. 

Podczas mało obciążających zadań (przeglądanie internetu, pisanie tekstu) omawiany laptop jest praktycznie bezgłośny. Przy pełnym skupieniu się na nim odrobinę tylko słychać dysk. Pod obciążeniem Asus UX32VD okazał się natomiast dość głośny. Wartości liczbowe to 28-30,2 dB w teście bez obciążenia i 39,3-44,6 dB pod obciążeniem.

Hałas

luz
28 / 30.2 / 30.2 dB
HDD
29 dB
obciążenie
39.3 / 44.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-300 (odległość 15 cm)

Ciepło

taktowanie i temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pod obciążeniem

Rozrzut w wynikach pomiarów temperatur bez obciążenia i pod obciążeniem okazał się jeszcze większy, niż w pomiarach natężenia hałasu. 

W teście bez większego obciążenia na spodzie, w tylnej części obudowy odnotowano 34°C. Na wierzchu i na spodzie jednostki zasadniczej zarejestrowano podobne wartości. 

Trwający ponad godzinę test pełnego obciążenia spowodował nie tylko głośną pracę wentylatorów, ale też silne nagrzewanie się powierzchni korpusu laptopa. Najgorętszymi obszarami i w tym teście były tylne partie obudowy, gdzie znajdują się podzespoły i układ chłodzenia z otworami wentylacyjnymi. Skrajna wartość, 50,4°C (zarejestrowana na wierzchu i na spodzie), jest niepokojąco wysoka. 

W praktyce temperatury obudowy powinny być znacznie niższe. Po godzinie grania w Anno 2070 temperatury okazały się faktycznie niższe, niż w teście pełnego obciążenia, a maksimum wyniosło około 47°C w pobliżu otworów wentylacyjnych.

Podczas testu pełnego obciążenia wystąpiło zaniżanie taktowania CPU. Temperatury procesora i układu grafiki szybko przekroczyły 90°C, a taktowanie rdzeni procesora zostało ograniczone do 800 MHz, po czym temperatury nieco spadły.

W innych testach wiążących się z obciążeniem CPU nie zaobserwowano tego zjawiska.

w stresie
 46.2 °C50.4 °C47.4 °C 
 38.5 °C46.7 °C45 °C 
 33.7 °C33.2 °C31.8 °C 
maks. w ogóle: 50.4 °C
średnia: 41.4 °C
47.7 °C50.4 °C45.3 °C
40.9 °C43.8 °C42.3 °C
37.7 °C37.3 °C37.8 °C
maks. w ogóle: 50.4 °C
średnia: 42.6 °C
zasilacz  55.3 °C | temperatura otoczenia 23.5 °C | Raytek Raynger ST
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 41.4 °C / 107 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(-) The maximum temperature on the upper side is 50.4 °C / 123 F, compared to the average of 36.1 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 281 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50.4 °C / 123 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.5 °C / 89 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.7 °C / 92.7 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-5.4 °C / -9.8 F).

Głośniki

Głośniki Bang & Olufsen ICEpower powinny zapewnić użytkownikowi Asusa UX32VD wysoką jakość. Przy pełnej maksymalnej głośności faktycznie oferowały dobry dźwięk, który nawet ma pewną głębię. Niekorzystne jest położenie głośników przy bocznych krawędziach. Kiedy siedzi się przed laptopem, dźwięk jest trochę tłumiony przez obudowę. Lepsza jest pozycja z boku laptopa.

Wydajność akumulatora

By uzyskać wysoką ocenę końcową, mały laptop musi spisać się dobrze m.in. w teście pracy na zasilaniu z akumulatora. 

Maksymalnie można liczyć na około 7 godzin działania komputera - taki wynik uzyskano w teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test, minimalne podświetlenie ekranu, wyłączone Wi-Fi, plan oszczędzania energii). 

W teście symulującym korzystanie internetu z użyciem Wi-Fi uzyskano nieco ponad 4 h. To wynik o niecałą godzinę gorszy od osiągnięcia Asusa UX31E.

Pod obciążeniem (test klasyczny Battery Eater) Asus UX32VD wytrzymał ponad 2,5 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.2 W
luzdarkmidlight 6.1 / 10.6 / 13.1 W
obciążenie midlight 44.5 / 60.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
7h 08min
sieć przez WLAN
4h 18min
obciążenie
2h 41min

Podsumowanie

Przetestowany przez nas kilka miesięcy temu Asus UX31E okazał się jednym z najlepszych ultrabooków. Najważniejszą z jego nielicznych wad był błyszczący wyświetlacz, który serwował użytkownikowi na dworze silne refleksy i nie pomagała duża intensywność podświetlenia ekranu. 

Model UX32VD, choć na pierwszy rzut oka bardzo podobny, znacznie się od niego różni. 

Zamiast aluminiowej obudowy unibody otrzymał on obudowę częściowo z aluminium, a częściowo z plastiku. Wygląda elegancko, ale nie jest tak solidny jak UX31E.

Pozytywną zmianą jest dodanie klawiaturze podświetlenia. Pogorszyła się natomiast znacząco jej stabilność - klawiatura ugina się wyraźnie przy pisaniu. 

Najistotniejsza jest matryca UX32VD. Wyświetlacz Full HD, matowa powierzchnia, średnio 355 cd/m, kontrast powyżej 1000:1, genialne kąty widzenia (to matryca typu IPS). Autor nie ma więcej pytań. 

Wydajność UX32VD jest lepsza, niż UX31E, przynajmniej w pewnym wycinku. Nowy procesor (Ivy Bridge ULV) nie jest co prawda lepszy od starszego (Sandy Bridge ULV), ale oddzielna karta grafiki GeForce GT 620M jest znacznie wydajniejsza od rozwiązań zintegrowanych przeważnie stosowanych w ultrabookach. Brak pełnowartościowego dysku SSD to natomiast spory minus. 

Czasy pracy na akumulatorze okazały się trochę gorsze, niż w UX31E. Można liczyć na 4-7 godzin użytkowania komputera. 

Przy wyborze lepszego Zenbooka sporo będzie zależało od ceny. Model UX31A posiada dysk SSD i matrycę FHD IPS, ale nie ma karty grafiki Nvidii. UX32VD posiada tę kartę, ale jego obudowa jest trochę gorszej jakości i zamiast dysku SSD ma dysk twardy oraz SSD działający jako pamięć podręczna dla tego pierwszego. 

Jest też tańsza wersja, UX32A, ale nie posiada ona karty grafiki Nvidii i ma na wyposażeniu zwykłą matrycę HD. Decydując się na wybór wersji z tym wyświetlaczem, rezygnujemy z najbardziej wartościowej cechy UX32VD, czyli rewelacyjnej matrycy FHD typu IPS.

Please share our article, every link counts!
z bliska: Asus UX32VD
z bliska: Asus UX32VD

Specyfikacja techniczna

Asus UX32VD
Procesor
Intel Core i5-3317U 2 x 1.7 - 2.6 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 620M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 900 MHz, 296.25
Pamięć
5.9 GB 
, PC3-12800
Matryca
13.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, IPS, CMN1343, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM76 (Panther Point)
Dysk twardy
Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545032A7E380 + 24 GB SSD Cache, 320 GB 
, 5400 obr/min, + SSD 24GB
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, Mini-VGA
Łączność
10/100 MBit Lan Adapter (10/100MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6235 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 18 x 326 x 223
Akumulator
48 Wh litowo-polimerowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
adapery: Mini-VGA/VGA i USB 3.0/LAN
Waga
1.47 kg, zasilacz: 300 g

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: J. Simon Leitner
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad T430u
GeForce GT 620M, Core i5 3317U, 14.00", 1.9 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Asus VivoBook S 14 OLED: Udana wydajność Ryzen AI 9 HX 370
Radeon 890M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 HX 370, 14.00", 1.313 kg

Za

+ rewelacyjna matowa matryca FHD IPS
+ łatwy dostęp do podzespołów
+ podświetlana klawiatura
+ niezależna karta grafiki Nvidii
+ długa praca na zasilaniu z akumulatora
+ wygląd

Przeciw

- wysokie temperatury pod obciążeniem
- nie zastosowano tu obudowy typu unibody
- niestabilna klawiatura
- HDD z SSD cache zamiast typowego SSD
- głośniki umieszczono w złym miejscu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus UX32VD
J. Simon Leitner (Update: 2024-11- 4)