Test Asus Zenbook UX51VZ (U500VZ)
19/11/2012
Wydawało się, że MacBook Pro 15 z Retiną nie doczeka się groźnego rywala, to jest cienkiego laptopa z 15-calowym ekranem o wysokiej rozdzielczości i wydajnymi podzespołami. Dellowi L521x nie udało się go zdetronizować. Czy Asus UX51VZ z matową matrycą typu IPS, czterordzeniowym Core i7, kartą grafiki GF GT 650M i dyskami SSD złączonymi w macierz RAID 0 okaże się lepszy?
Obudowa
Choć UX51VZ nie może być oficjalnie nazywany ultrabookiem (ze względu na typ procesora), jego obudowa spełnia kryteria wymagane do zaliczenia go do tej kategorii. Według Intela obudowa ultrabooka może mieć maksymalnie 21 mm grubości, a w przypadku omawianego modelu jest to 6-20 mm. Kształt obudowy jest podobny do konstrukcji modelu UX31A i sylwetka wydaje się smuklejsza, niż sylwetka MacBooka Pro 15 z Retiną, choć w rzeczywistości laptop Apple jest cieńszy. Pod względem masy nie ma między nimi większej różnicy - najnowszy MBP 15 waży odrobinę ponad 2 kg, a Asus - dokładnie 2,2 kg.
Obudowa UX51VZ jest wykonana z lekkich metali. Składają się na nią dwie połączone śrubkami części. Mające lekki połysk aluminiowe powierzchnie budują wrażenie materiału wysokiej klasy. Wystrój zewnętrzny jest stonowany, ale wprowadzono pewne delikatne akcenty stylistyczne. Nieco ciemniejsza obudowa ekranu kontrastuje ze srebrną jednostką zasadniczą, monotonia której jest przełamana podświetlonym przyciskiem wyłącznika.
W przypadku cienkich laptopów zawsze istnieje obawa, że mniejsza grubość obudowy wpływa niekorzystnie na solidność takiej konstrukcji. Pod tym względem Asus UX51VZ prezentuje się bardzo dobrze. Bez problemu znosi próby wykrzywiania oraz punktowy nacisk. Tylko obszar za klawiaturą ugina się odrobinę przy mocnym nacisku. Pod względem jakości wykonania omawiany laptop jest bez zarzutu - krawędzie są idealnie zaokrąglone, a poszczególne elementy zostały dokładnie spasowane.
Podobnie jak w MacBooku Pro 15, ekran jest połączony z jednostką zasadniczą dużym, centralnym zawiasem. Stawia on znaczny opór i nie pozwala na przesadne chybotanie się ekranu.
Generalnie w dziedzinie jakości obudowy Asusowi UX51VZ niewiele brakuje do prawie idealnych pod tym względem MBP 15 i Della XPS L521x.
Ingerencja w podzespoły jest możliwa, ale nie każdy poradzi sobie z rozkręceniem laptopa. Potrzebny jest bowiem specjalny śrubokręt, gdyż Asus użył śrubek Torx. Trzeba też pamiętać, że dwie z dwunastu śrubek są ukryte pod tylnymi nóżkami, które trzeba ostrożnie podważyć. Kiedy już sobie z tym poradzimy, pozostaje tylko uporać się z taśmą samoprzylepną w tylnej części, która utrudnia zdjęcie spodniej osłony.
W środku panuje porządek pozwalający na wymianę niewielu tylko elementów. Jednym z nich jest moduł pamięci RAM; drugi jest wlutowany w płytę główną. Oba dyski SSD są podłączone do specjalnego złącza, więc nie można ich zastąpić dyskiem pod SATA normalnej wielkości tudzież dyskiem pod mSATA. Można wymontować kartę Wi-Fi. Da się również wyczyścić oba wentylatory.
Wyposażenie w złącza nie jest ubogie, co zdarza się w innych ultrabookach. Są wśród nich trzy USB 3.0, HDMI, mini VGA (jest przejściówka na VGA), gniazdko LAN, czytnik kart pamięci (SD/SDHC/SDXC/MMC) i gniazdo audio. Złącza znajdują się na ściankach bocznych i zachowano wystarczające odległości między nimi. Często używane porty (jak USB) znajdują się bardziej z przodu, a te mniej ważne trafiły bliżej tyłu obudowy.
Osiągi
W Asusie, inaczej niż w MBP 15 i XPS-ie L521x, klawiatura zajmuje całą szerokość pulpitu roboczego i posiada oddzielny blok numeryczny. Jest to klawiatura typu wyspowego. Klawisze alfanumeryczne mają 15 x 15 mm, co docenią osoby o dużych dłoniach.
Jakość wykonania tej klawiatury i jakość użytych materiałów stoją na wysokim poziomie.
W praktyce autor stwierdził, że klawisze cechują się średnio mocnym, dość konkretnym amortyzowaniem. Są one płaskie, ale nie odbija się to negatywnie na liczbie popełnianych literówek. Podczas szybkiego pisania nie występuje nadmierne stukotanie ani uginanie się klawiatury.
Klawiatura jest podświetlana.
Płytka o wymiarach 10,5 x 7 cm jest zapożyczona z mniejszych Zenbooków. Ma ona aksamitnie gładką powierzchnię o świetnych właściwościach ślizgowych i wykazuje znakomitą precyzję działania. Stwierdzono też wyczulone reagowanie na gesty dotyku wielopunktowego.
Z płytką zintegrowane są przyciski gładzika. Rozwiązanie to jest kontrowersyjne, gdyż łatwo przesunąć kursor, chcąc nacisnąć przycisk. Pozytywne jest to, że bardzo krótki skok jest połączony z wyraźnym odskokiem, przy czym klik jest dość stonowany.
Obraz
Matryca modelu UX51VZ ma większą przekątną, niż ta w modelu UX31A (15,6 a nie 13,3 cala), ale rozdzielczość natywna jest ta sama, 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Zagęszczenie pikseli jest z tego powodu znacznie mniejsze (141 ppi), ale i tak obraz wydaje się bardzo ostry. Oczywiście MacBook Pro 15 z ekranem Retina (15,4" 2880 x 1800 pikseli, 221 ppi) przebija pod tym względem bohatera niniejszej recenzji (z tym że obraz jest standardowo skalowany do 1440 x 900 pikseli).
|
rozświetlenie: 78 %
na akumulatorze: 289 cd/m²
kontrast: 498:1 (czerń: 0.58 cd/m²)50.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
67.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
53.3% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Kontrolę nad intensywnością podświetlenia sprawuje czujnik światła zastanego, który można wyłączyć. Na maksymalnym ustawieniu średnia luminancji wyniosła 265,3 cd/m². Nie jest to wynik rewelacyjny, ale zbliżony do zarejestrowanego w teście MBP 15 z Retiną (273 cd/m²). Nieco niższej jasności w dolnych rogach praktycznie się nie zauważa. Przeszkadzały natomiast liczne delikatne wykwity światła przy krawędziach.
Asus wstawił do omawianego modelu matrycę typu IPS produkcji LG Display (LP156WF4), która ma dużo atutów w porównaniu z wyświetlaczami opartymi na technologii TN. Jakość czerni jest co najmniej przyzwoita (jej jasność to 0,58 cd/m²), a poziom kontrastu można uznać za wysoki (498:1). Jeszcze lepiej wypada pod tym względem MBP 15 z Retiną, w którym kontrast miał wartość 913:1, co ma oczywiście przełożenie na jakość obrazu na zdjęciach i w filmach.
W przypadku używania programów graficznych często ważne jest możliwie dokładne odwzorowanie możliwie bogatej palety kolorów. Pod tym względem Asus wypada gorzej od MacBooka Pro 15 z Retiną i nie nadaje się do profesjonalnych zastosowań. Dużo brakuje nawet do pokrycia przestrzeni sRGB.
UX51VZ jest de facto ultrabookiem, więc na biurku marnuje się tkwiący w nim potencjał mobilności. Czy nadaje się do pracy na dworze? Kluczowe wymogi są spełnione: laptop ten posiada odpowiednio mocno podświetlony ekran i powierzchnia matrycy jest matowa. W przeciwieństwie do MBP 15 i XPS-a L521x użytkownik omawianego modelu nie jest skazany na szukanie miejsca w cieniu.
Nie ważne czy patrzy się na ekran od góry, od dołu czy z boku - nawet przy odchyleniu o prawie 90 stopni od pozycji na wprost kolory i kontrast pozostają właściwie niezmienione. Dobrej klasy matryca typu TN z Della XPS L521x wypada pod tym względem znacznie gorzej. Użytkownik Asusa UX51VZ nie musi korygować często ustawienia ekranu, co bywa irytujące w wielu innych laptopach.
Osiągi
Zamiast postawić na energooszczędne komponenty (procesor niskonapięciowy, zintegrowaną grafikę) Asus dobrał do UX51VZ podzespoły o wysokiej wydajności.
Jednym z nich jest czterordzeniowy procesor Core i7-3612QM. Jego taktowanie (bazowe - 2,1 GHz, do 3,1 GHz w trybie turbo) jest stosunkowo niskie, gdyż jest to wariant o niższym od standardowego dla procesorów czterordzeniowych TDP, 45 W. Mimo tego jednak jego potencjał wydajnościowy jest bardzo duży.
Choć to najsłabszy z czterordzeniowych Ivy Bridge, generuje i tak dużo ciepła. Można mieć obawy, że w smukłej obudowie będzie problem z throttlingiem CPU. W testach syntetycznych nie obserwowano jednak zaniżania taktowania CPU. W jednowątkowych częstotliwość taktowania wynosiła 3,1 GHz, a w wielowątkowych - 2,8 GHz. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 Core i7-3612QM z omawianego laptopa uzyskał 5,64 pkt., prawie dwukrotnie więcej od najwydajniejszego procesora niskonapięciowego, Core i7-3667U. Wynik ten jest niewiele gorszy od osiągnięć innych procesorów czterordzeniowych. Pozytywne jest także to, że na zasilaniu z akumulatora wydajność CPU nie była ograniczana.
Oprócz przeznaczonego do mniej wymagających zadań układu Intel HD Graphics 4000 model UX51VZ posiada dodatkową kartę grafiki Nvidia GeForce GT 650M z technologią Optimus.
GeForce GT 650M to karta z początku 2012 roku, która jest oparta na architekturze Kepler (28 nm). Zalicza się do wyższego segmentu klasy średniej. Bazuje na rdzeniu GK107 z 384 jednostkami CUDA i posiada 2 GB pamięci własnej VRAM GDDR5. W porównaniu z wersją na DDR3 ten wariant ma większą przepustowość pamięci a niższe taktowanie rdzenia. Wg specyfikacji producenta taktowanie rdzenia wynosi 745-835 MHz (w trybie turbo), a taktowanie pamięci - 1000 MHz.
UX51VZ osiągnął w testach syntetycznych wyniki podobne do rezultatów innych laptopów z tą samą kartą grafiki. W teście 3DMark 11 Performance Preset uzyskano 2286 pkt., wynik nieco gorszy od osiągnięcia MBP 15 (2384 pkt.). Dell XPS L521x z nieco słabszą kartą GF GT 640M zdobył 1948 pkt. (o 15% mniej). Klasyczne ultrabooki bez dodatkowej karty grafiki osiągają najwyżej 600-650 pkt.
3DMark 06 Standard Score | 13201 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 10090 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 2286 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 7 Score | 5454 pkt. | |
Pomoc |
Cinebench R11.5 - CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Asus UX51VZ | |
Dell XPS 15 (L521X) | |
Asus UX31A Presample | |
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06 |
W poszczególnych wersjach UX51VZ może być zastosowany jeden dysk SSD o pojemności 256 lub dwa takie dyski o łącznej pojemności 512 GB. Jeżeli jeden dysk SSD nie jest dla kogoś wystarczająco szybki, w testowanym egzemplarzu został dodany drugi, co umożliwiło utworzenie z nich macierzy RAID 0. Są to dyski ADATA XM11 znane z modelu UX31A (który ma tylko jeden taki dysk). Kontroler SandForce SF-2281 zapewnia wysoką wydajność. Dzięki konfiguracji RAID 0 pamięć dyskowa osiąga znakomite transfery; w odczycie sekwencyjnym AS SSD osiągnięto 999 MB/s - to nowy rekord wśród dotychczas przetestowanych laptopów. W testach 4K nie zaobserwowano natomiast poprawy osiągów.
Ogólna wydajność laptopa z czterordzeniowym procesorem oraz dwoma dyskami SSD zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. 5454 pkt. w teście PCMark 7 to wynik tylko o 100 pkt. gorszy od osiągnięcia MBP 15 z Retiną i jest to jeden z najlepszych rezultatów w naszym zestawieniu. Mimo dużo słabszego procesora mniejszy model UX31A okazał się tylko o prawie 5% gorszy (5195 pkt.).
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników) | |
Asus UX51VZ | |
Dell XPS 15 (L521X) | |
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06 | |
Asus UX31A Presample |
Testy gier
GeForce GT 650M umożliwia uzyskiwanie zadowalających wyników w nowych grach przy dobrej jakości obrazu. Rozdzielczość Full HD w większości przypadków przekracza jednak możliwości tejże karty, stąd użytkownik będzie musiał wykorzystywać rozdzielczość 1600 x 900 lub 1366 x 768 pikseli. Dotyczy to takich tytułów jak Battlefield 3, Anno 2070 i Dirt Showdown. Testy Diablo 3 i Dishonored pokazały natomiast, że możliwa jest w nich płynna rozgrywka na najwyższych ustawieniach i w maksymalnej rozdzielczości ekranu.
Asus UX51VZ GeForce GT 650M, 3612QM, 2x ADATA XM11 256 GByte | Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06 GeForce GT 650M, 3615QM, Apple SSD SM256E (Samsung) | Dell XPS 15 (L521X) GeForce GT 640M, 3612QM, WDC Scorpio Blue WD10JPVT + SSD-Cache | Asus Zenbook Prime UX31A HD Graphics 4000, 3317U, ADATA XM11 | |
---|---|---|---|---|
Diablo III | 3% | -37% | -75% | |
1920x1080 High AA:on | 58.6 | 58.1 -1% | 51.4 -12% | 14.95 -74% |
1366x768 High AA:on | 95.6 | 106.4 11% | 59.2 -38% | 23.09 -76% |
1366x768 Medium / low | 108 | 110.3 2% | 63.5 -41% | 26.42 -76% |
1024x768 Low / off | 161.9 | 164.3 1% 164.3 1% | 71.1 -56% | 44.02 -73% |
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Battlefield 3 (2011) | 65.7 | 44.4 | 35.4 | 15.8 |
Anno 2070 (2011) | 145.6 | 61.2 | 39.3 | 19.3 |
Diablo III (2012) | 161.9 | 108 | 95.6 | 58.6 |
Dirt Showdown (2012) | 96.3 | 58.8 | 54.3 | 20.5 |
Dishonored (2012) | 94.4 | 79.5 | 76.4 | 51.1 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Oba wentylatory Asusa UX51VZ działają bez przerwy i to niezależnie od tego, czy komputer działa bezczynnie czy też służy do aplikacji biurowych i korzystania z internetu. Są przy tym dość głośne. Zarejestrowany w teście bez obciążenia hałas na poziomie 34 dB to szum o wysokiej częstotliwości, który utrudnia koncentrację. Wiele ultrabooków i MacBook Pro 15 są w takiej sytuacji prawie bezgłośne. Głośna praca bez obciążenia to duża wada Asusa.
W symulującym obciążenie teście 3DMark06 omawiany notebook był jeszcze głośniejszy i zarejestrowano 42,4 dB. Taki poziom głośności nie jest jednak niczym niezwykłym w cienkich laptopach. Maksymalne natężenie hałasu, 47,4 dB, odnotowano tylko w sztucznym teście pełnego obciążenia.
Hałas
luz |
| 33.6 / 33.8 / 34 dB |
obciążenie |
| 42.4 / 47.4 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft SL 320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
Pożytek z nieprzerwanej aktywności wentylatorów jest taki, że podczas wykonywania nieobciążających zadań Asus UX51VZ jest chłodnym laptopem. Cała obudowa jest niewiele cieplejsza, niż powietrze w otoczeniu. Można swobodnie używać laptopa trzymanego na kolanach.
W teście pełnego obciążenia ujawniły się ciemna i jasna strona. Na spodzie, przy wylocie powietrza z układu chłodzenia, temperatura okazała się bardzo wysoka (59°C), natomiast na wierzchu miejsca oparcia dłoni były relatywnie chłodne (zarejestrowano niewiele ponad 30°C).
Podobnie jak w modelach Dell XPS L521x i Apple MBP 15 z Retiną, w UX51VZ stwierdzono występowanie zaniżania częstotliwości taktowania procesora w trakcie pełnego obciążenia. Przy jednoczesnym obciążeniem podzespołów testami aplikacji Prime95 i FurMark taktowanie wszystkich rdzeni spadało co pewien czas do 1,2 GHz a następnie wracało do wartości bazowej (2,1 GHz). Takie zjawisko pojawia się od osiągnięcia przez procesor temperatury około 80°C. Throttling nie dotyka karty grafiki Nvidii, która przy temperaturze około 70°C utrzymuje maksymalne taktowanie.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.6 °C / 116 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 59 °C / 138 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.1 °C / 79 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.4 °C / 92.1 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-4.6 °C / -8.3 F).
Głośniki
Asus chwali się, że UX51VZ ma system audio firmy Bang & Olufsen i posiada dodatkowy zewnętrzny subwoofer. Ten ostatni ma wzmacniać dość słabe basy i wychodzi mu to nawet nieźle. Podpinany do specjalnego gniazda (2,5 mm) głośnik niskotonowy znacznie poprawia jakość dźwięku. Do słuchania muzyki, oglądania filmów i grania nie trzeba podłączać zewnętrznego zestawu głośnikowego.
Wydajność akumulatora
Wbudowany na stałe akumulator litowo-polimerowy Asusa UX51VZ ma pojemność 70 Wh. Jako że pobór mocy mieści się w rozsądnych granicach, jest on w stanie dość długo zasilać ten laptop.
W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) osiągnięto niecałe 8 h. Wobec prawie 18 h MacBooka Pro 15 z akumulatorem 95 Wh i zoptymalizowanym pod kątem oszczędzania energii systemem OS X wydaje się, że to niewiele, ale w rzeczywistości to dobre osiągnięcie. Tak czy inaczej praktyczne znaczenie tego sprawdzianu jest niewielkie.
W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi z luminancją nie ograniczoną do minimum a ustawioną na realistycznym poziomie 150 cd/m² Asus osiągnął 5:17 h, a MacBook - już tylko 6:04 h.
Test obciążeniowy (Battery Eater Classic Test) zakończył się w przypadku Asusa po 1:15 h.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.25 / 0.4 W |
luz | 9.5 / 11.7 / 12.7 W |
obciążenie |
74.1 / 90.8 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Przez tydzień autor miał do dyspozycji Asusa UX51VZ i zastanawiał się nad odpowiedzią na pytanie, czy jest on godnym rywalem MacBooka Pro 15 z Retiną.
Nie jest co prawda tak dobrze wykonany jak laptop Apple, ale ładna, aluminiowa obudowa jest całkiem fajna, wykonana z porządnych materiałów i zaskakująco solidna jak na tak cienki laptop. Na pochwałę zasługują też urządzenia sterujące.
Autor przystąpił do testów z dużymi oczekiwaniami odnośnie matrycy. Z kontrastu i maksymalnej jaskrawości niestety nie był do końca zadowolony. Zastosowany wyświetlacz IPS jest gorszej jakości, niż ekran Retina z MacBooka Pro 15 i 13-calowa matryca Full HD Asusa UX31A.
W dziedzinie wydajności Asus ma kilka atutów. Procesor, karta grafiki i dwa dyski SSD dają użytkownikowi duże rezerwy mocy, których nie zagospodarują w pełni nawet zaawansowane aplikacje. Chłodzenie zaś Asus ma na tyle dobre, żeby w praktyce unikać throttlingu CPU. Producent powinien jednak dopracować układ chłodzenia, bo UX51VZ jest zdecydowanie zbyt głośny bez obciążenia podzespołów.
Choć Asus UX51VZ ma sporo zalet, trzeba stwierdzić, że MacBook Pro 15 z Retiną jest jednak nieco lepszy.