Test Asus X202E (VivoBook S200E)
10/12/2012
Znalezienie taniego małego laptopa nie jest trudne, gdyż jest ich na rynku całkiem sporo. Niełatwo natomiast kupić za niewielkie pieniądze ultrabook lub podobny mobilny komputer posiadający solidną obudowę. Asus X202E (S200E) ma dobrze wykonaną, częściowo aluminiową obudowę, a na dodatek posiada ekran dotykowy. Czy jest to laptop godny polecenia?
Obudowa
Sporym zaskoczeniem na początku testów było to, że obudowa X202E to nie tylko plastik, a część elementów wykonano z aluminium. Ze stopu tego metalu wykonano zewnętrzną stronę pokrywy ekranu oraz pulpit roboczy. Spód jednostki zasadniczej jest natomiast wykonany z czarnego plastiku.
Dzięki zastosowaniu części z aluminium sztywność całego laptopa jest ponadprzeciętna. Ważący 1,4 kg i mający 2,2 grubości Asus X202E świetnie znosi punktowy nacisk i próby wykrzywiania. Do tego jakość wykonania mogła się podobać, gdyż elementy zostały dokładnie spasowane, odstępy między nimi były małe, a krawędzie okazały się starannie zaokrąglone.
Obudowa ekranu natomiast trochę rozczarowuje. Zawias stawia duży opór, ale nie działa szczególnie precyzyjnie. Kąt odchylenia ekranu jest ograniczony do około 140 stopni. Poza tym autorowi nie spodobała się bardzo szeroka (20-23 mm) ramka ekranu. Z jej powodu gabaryty laptopa są większe, niż mogłyby być. Gdyby była węższa, zmieściłaby się w niej większa,12-calowa matryca.
Na spodzie znajduje się dziewięć śrubek, na których trzyma się spodnia osłona. Po ich odkręceniu można ostrożnie (uważając, by nie złamać plastikowych zaczepów) ściągnąć tę ostatnią.
Możliwość modyfikacji podzespołów jest ograniczona. Pamięć RAM (4 GB) jest wlutowana, więc nie można zwiększyć jej zasobu. Dysk 2,5" można wymienić, ale tylko na model o grubości 7 mm. Jeśli ktoś chciałby zamontować lepszą kartę Wi-Fi, to ma problem, gdyż jest tylko jedna antena.
Na wyposażenie w złącza tego taniego, małego laptopa nie można narzekać. Posiada on 3 porty USB, w tym jeden 3.0. Czytnik kart pamięci (SD/SDHC/MMC), dwa wyjścia obrazu (VGA i HDMI), LAN i gniazdo audio to raczej standardowe elementy wyposażenia.
Wszystkie złącza są łatwo dostępne na ściankach bocznych, przy czym większość umieszczono na lewym boku. Odstępy między portami są wystarczająco duże, więc nie trzeba się obawiać, że jakaś gruba wtyczka będzie blokować sąsiednie gniazda.
Osprzęt
Czarna, wyspowa klawiatura wygląda na idealnie złączoną z obudową. Solidna metalowa podbudowa zapewnia znakomitą sztywność; klawiatura nie ugina się nawet przy energicznym uderzaniu w klawisze.
Płytki alfanumeryczne mierzą 15 x 15 mm. Przeszkadzać mogą dość małe klawisze strzałek, ale generalnie układ klawiatury sprzyja szybkiemu przyzwyczajeniu się do niej.
Skok klawiszy jest dość krótki, a odskok - zbyt słaby. Pisze się jednak w miarę wygodnie. Nie ma problemu z klekotaniem klawiszy oraz ocieraniem się klawiszy o brzegi otworów w kratce klawiatury. Większości użytkowników nie będzie potrzebna klawiatura zewnętrzna.
Gładzik o wymiarach 6 x 10,5 cm przypomina z wyglądu ten z Asusa UX51VZ i posiada również identyczne, świetne właściwości użytkowe. Są to m.in. minimalny opór na aksamitnie gładkiej powierzchni oraz ponadprzeciętna precyzja działania. Funkcje dotyku wielopunktowego działały bezbłędnie i bez opóźnień.
Gładzik nie posiada dodatkowych przycisków - zamiast nich naciska się całą płytkę w odpowiednich narożnikach. Zalety tego rozwiązania to wyraźny odskok i niemal idealna jakość wykonania.
Ekran dotykowy
Przystępując do testu, autor był nastawiony sceptycznie względem przydatności ekranu dotykowego w normalnym laptopie. Praktyka pokazała, że jego powątpiewanie nie było bezpodstawne. Obsługa komputera za pomocą palca sprawia może frajdę, szczególnie w kafelkowym interfejsie Windows 8, ale tradycyjny sposób sterowania, czyli używanie myszki i klawiatury, jest bardziej produktywny. Według autora ekran dotykowy w takim laptopie to ciekawy ale zbędny bajer. Jest to jednak kwestia subiektywna i przyszły użytkownik może mieć inne zdanie na ten temat.
Z technicznego punktu widzenia nie można specjalnie narzekać. Reakcje ekranu na dotyk są szybkie i precyzyjne, a dzięki stawiającemu duży opór zawiasowi kołysanie się ekranu jest umiarkowane.
Obraz
Matryca o przekątnej 11,6 cala jest niewiele mniejsza, niż w Dellu XPS 12, ale ma zdecydowanie mniejsze zagęszczenie pikseli (135 a nie 176 ppi). Zamiast rozdzielczości Full HD ma ona bowiem rozdzielczość 1366 x 768 pikseli (HD), co oznacza nie tylko znacznie mniejszy obszar roboczy, ale i nie tak dużą ostrość obrazu. Jest to matryca typu TN produkcji AU Optronics (AUO B116XW03).
|
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 164 cd/m²
kontrast: 332:1 (czerń: 0.65 cd/m²)40.15% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
57.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
38.76% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Luminancja nie wyróżnia się na plus. Pomiary wykazały średnio około 197 cd/m² przy maksymalnej intensywności podświetlenia. Nawet w mocno oświetlonym pomieszczeniu może to być trochę za mało. Można jeszcze wspomnieć o nieszczególnie równomiernym podświetleniu, ale tej cechy w praktyce nie odczuwa się negatywnie.
Głębia czerni (0,65 cd/m²) i kontrast (332:1) są gorsze, niż w matrycach typu IPS, ale znacznie lepsze, niż w konkurencyjnych modelach z tego samego segmentu cenowego.
Jak się okazało, pokrycie przestrzeni sRGB jest zapewnione tylko w 57%.
Na zasilaniu akumulatorowym luminancja zostaje znacząco obniżona (do 164 cd/m²). Dodając do tego fakt, że matryca jest błyszcząca, można się spodziewać, że nie bardzo nadaje się do pracy na dworze. Na świeżym powietrzu stale towarzyszą użytkownikowi odbicia na ekranie, które pogarszają czytelność wyświetlanych treści.
Zakres użytecznych kątów widzenia jest wąski, jak to w matrycy typu TN. Tylko w przypadku patrzenia idealnie na wprost kolory i kontrast są właściwe. Matryca omawianego laptopa jest szczególnie wrażliwa na odchylenia w pionie - przy najmniejszym ruchu widać od razu niekorzystne zmiany w wyświetlanym obrazie.
Osiągi
Oferowany opcjonalnie w X202E procesor Pentium 987 należy do generacji Sandy Bridge, natomiast zastosowany w testowanym egzemplarzu Core i3-3217U to jednostka oparta na mikroarchitekturze Ivy Bridge (22 nm). Ten dwurdzeniowy procesor jest taktowany z częstotliwością 1,8 GHz i - jak przystało na model typu ULV - ma TDP na poziomie 17 W. Podobnie jak inni przedstawiciele serii Core i3, nie posiada funkcji Turbo Boost, ale dysponuje technologią Hyper-Threading. Więcej informacji na jego temat zawarto na poświęconej mu stronie.
Godne podkreślenia jest to, że podczas gdy różnice w częstotliwości taktowania między standardowymi procesorami Core 2. (Sandy Bridge) i 3. generacji (Ivy Bridge) są niewielkie, w przypadku procesorów ULV są one duże. Dość powiedzieć, że Core i3-3217U ma taktowanie wyższe o 400 MHz od i3-2367M, czyli swojego odpowiednika ze starszej generacji. Jako że Intel poprawił wydajność w przeliczeniu na MHz, można liczyć na potencjalnie o ponad 30% lepsze osiągi.
W przypadku X202E ten potencjał nie jest jednak możliwy do wykorzystania. Dlaczego? Otóż mimo niskiego TDP występuje zaniżanie taktowanie CPU. Podobne zjawisko wystąpiło zresztą również w drugim testowanym egzemplarzu, z procesorem Pentium 987.
W teście wielowątkowym aplikacji Cinebench R11.5 taktowanie CPU szybko spadło do 1,5 GHz, wskutek czego omawiany laptop ukończył go z wynikiem tylko 1,64 pkt. Również w innych testach obciążających oba rdzenie procesora rezultaty była znacznie gorsze od tych, jakich można by się spodziewać. W testach jednowątkowych (jak Super PI) natomiast nie odnotowano gorszych wyników. Analiza tego problemu znajduje się w części recenzji dotyczącej temperatur roboczych.
Asus X202E nie posiada dodatkowej karty grafiki. Testowany egzemplarz miał więc tylko zintegrowany z procesorem układ HD Graphics 4000, który wspiera DirectX 11. Posiada on 16 jednostek wykonawczych. Jego taktowanie to 350 MHz, ale może być zwiększane do 1050 MHz.
Wspomniany układ grafiki wykorzystuje współdzieloną pamięć RAM. W testowanym egzemplarzu był wykorzystywany tryb jednokanałowy pamięci i zastosowano moduł DDR3-1333. Z tego powodu wydajność również jest nieco mniejsza, niż mogłaby być.
Zaniżanie taktowania CPU w normalnym użytkowaniu nie jest bardzo odczuwalne. Gorzej jest z taktowaniem GPU. Okazuje się, że taktowanie układu HD Graphics 4000 nie zbliża się nawet do maksymalnych 1050 MHz. W testach 3DMark Vantage i 3DMark 11 uzyskano odpowiednio 830 i 293 pkt.; to wyniki o około 30-80% niższe od rezultatów uzyskanych przez inne laptopy z tym samym GPU [należy jednak pamiętać, że HD Graphics 4000 występuje w procesorach o różnej wydajności - przyp. tłum.]. W teście 3DMark Vantage Asus X202E wypadł gorzej nawet od najsłabszych modeli z HD Graphics 3000.
3DMark 06 Standard Score | 1605 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 830 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 293 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 7 Score | 2081 pkt. | |
Pomoc |
Cinebench R11.5 | |
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Asus VivoBook S200E-CT182H | |
Wortmann Terra 1450 II | |
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Asus VivoBook S200E-CT182H | |
Wortmann Terra 1450 II |
Cienka obudowa Asusa X202E wymusiła zastosowanie dysku o wysokości 7 mm. W testowanym egzemplarzu z procesorem Core i3 był to Seagate Momentus Thin (ST500LT012) o pojemności 500 GB i prędkości 5400 obr/min. W teście HD Tune odczyt sekwencyjny miał prędkość średnio 91,7 MB/s, co jest bardzo dobrym wynikiem. Czas dostępu z kolei wypadł nie najlepiej (19 ms).
Ogólna wydajność jest ograniczona z winy zaniżania taktowania CPU, więc nic dziwnego, iż Asus X202E uzyskał w teście PCMark 7 tylko 2081 pkt. Duża różnica na niekorzyść w porównaniu z niektórymi ultrabookami wzięła się z tego, że rezultaty tego testu zależą w dużej mierze od szybkości pamięci dyskowej. Gdyby w omawianym laptopie zamontować dysk SSD, jego wynik uległby znacznej poprawie.
Jako że Asus X202E może być rozpatrywany jako konkurent tabletu, przeprowadzono testy przeglądarkowe pod Windows 8. Asus wypadł w nich gorzej od Della XPS 12 z szybkim procesorem i7, ale znacznie lepiej od iPada 4. Szczególnie duża różnica uwidoczniła się w teście SunSpider, w którym tablet Apple okazał się czterokrotnie wolniejszy od omawianego laptopa.
Sunspider - 0.9.1 Total Score (sortuj wg wyników) | |
Asus VivoBook S200E-CT182H | |
Apple iPad 4 | |
Dell XPS 12 |
* ... im mniej tym lepiej
3DMark Vantage - 1280x1024 P GPU no PhysX (sortuj wg wyników) | |
Asus VivoBook S200E-CT182H | |
Acer Aspire One 756 NU.SH0EG.007 | |
Dell Vostro 2520 |
Testy gier
W żadnej z przetestowanych gier nie uzyskano płynności nawet na najniższych ustawieniach. W testach Anno 2070 i Battlefield 3 taktowanie CPU było zmniejszone do 800 MHz, a GPU - do 300 MHz. Omawiany laptop absolutnie nie nadaje się więc do grania.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Battlefield 3 (2011) | 4.5 | |||
Anno 2070 (2011) | 19.5 | 8.5 | ||
Diablo III (2012) | 14.2 | |||
Dishonored (2012) | 9.5 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Choć wentylator omawianego modelu działa bez przerwy, Asus X202E zalicza się do cichych laptopów. Podczas używania komputera do pracy biurowej natężenie szumu wynosiło około 32 dB.
Pod obciążeniem symulowanym przez test 3DMark06 bohater niniejszej recenzji stał się nieco głośniejszy i maksymalnie zarejestrowano 36,5 dB. Częstotliwość wytwarzanego dźwięku jest w subiektywnym odczuciu neutralna i szum jest jednostajny.
Hałas
luz |
| 32.1 / 32.4 / 32.4 dB |
HDD |
| 32.1 dB |
obciążenie |
| 36.5 / 36.5 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft SL 320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
Przed dokładniejszym przyjrzeniem się wspomnianemu wyżej throttlingowi rzućmy okiem na temperatury obudowy. W normalnym użytkowaniu powinny one być zbliżone do wartości odnotowanych w teście bez obciążenia, w którym nie przekroczyły 30°C. Można więc bez problemu używać omawiany laptop trzymany na kolanach. W teście pełnego obciążenia CPU i GPU bardzo rozgrzał się fragment spodu w okolicy wylotu powietrza z układu chłodzenia. Poza tym jednak zmierzone w tym teście temperatury były dość niskie.
Zasadniczym problemem są temperatury podzespołów. W teście aplikacji Prime95 i FurMark temperatura CPU błyskawicznie wzrosła do 80°C, co było równoznaczne z początkiem obniżania częstotliwości taktowania procesora (throttlingu). Sprawdzian ten był kontynuowany przez ponad godzinę, a temperatura procesora zbliżyła się do 100°C i to mimo tego, że częstotliwości taktowania CPU i GPU były bardzo niskie (odpowiednio 800 i 300 MHz). Identyczne zjawisko wystąpiło w drugim testowanym egzemplarzu, wyposażonym w procesor Pentium 987.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 36.1 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 281 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50.6 °C / 123 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.6 °C / 78 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.1 °C / 84.4 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-0.8 °C / -1.5 F).
Głośniki
Głośniki stereo znajdują się na spodzie jednostki zasadniczej. Wytwarzają one dźwięk o znośnej jakości. Tony wysokie i średnie są szczegółowe i harmonijne nawet przy maksymalnym natężeniu dźwięku. Zdecydowanie słabo prezentują się natomiast basy.
Wydajność akumulatora
Asus X202E posiada wbudowany akumulator o pojemności 38 Wh. Według producenta ma on umożliwiać do 5 h pracy bez konieczności podłączania zasilania sieciowego. Testy wykazały, że producent nie mija się z prawdą.
Test symulujący czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test), który przeprowadzono przy minimalnej intensywności podświetlenia ekranu, trwał 5 godzin i 17 minut. Lepiej oddający realia normalnego użytkowania test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi zakończył się po 3:43 h. Podobny wynik odnotowano w teście Acera Aspire One 756 z procesorem Pentium 987 i akumulatorem o pojemności 37 Wh. Test obciążeniowy był w przypadku omawianego modelu mało miarodajny ze względu na ograniczenie taktowania podzespołów. Jego wynik to 2 h.
Wypada jeszcze skomentować bardzo niski wynik pomiaru poboru mocy w teście pełnego obciążenia (20,7 W). On również jest wynikiem znacznego obniżenia taktowania CPU i GPU.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.2 / 0.3 W |
luz | 5.6 / 8.3 / 8.6 W |
obciążenie |
17.3 / 20.7 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Testy Asusa X202E zaczęły się obiecująco. Autorowi szczególnie przypadła do gustu dobrze wykonana obudowa - to rzadka cecha w laptopach kosztujących około 550 euro.
Atrakcją tego modelu jest precyzyjnie działający ekran dotykowy, który wyróżnia Asusa X202E w gronie małych laptopów. Osobną kwestią jest to, czy ekran ten jest w ogóle do czegoś przydatny. Choć system Windows 8 jest przygotowany do obsługi ruchami palca, autor jest zdania, że sterowanie komputerem przy użyciu myszki i klawiatury jest po prostu bardziej efektywne. Lepiej by było, gdyby zamiast ekranu dotykowego producent zdecydował się na matową matrycę o lepszym podświetleniu lub na akumulator o większej pojemności.
Odnośnie przydatności ekranu dotykowego zdania mogą być podzielone, ale ocena działania układu chłodzenia jest jednoznaczna. Nawet przy normalnych zastosowaniach procesor ma obniżane taktowanie, co w niektórych sytuacjach znacząco pogarsza jego wydajność. Przy jednoczesnym obciążeniu CPU i GPU trzeba się liczyć z bardzo dużym spadkiem wydajności.