Notebookcheck Logo

Test Clevo P177SM

31/07/2013

Clevo P177SM to jeden z nielicznych laptopów, w którym zastosowano kartę GeForce GTX 780M, najmocniejszy do tej pory układ grafiki Nvidii przeznaczony do komputerów przenośnych. Wyposażony także w czterordzeniowy procesor Core i7-4900MQ sprzęt z 17-calowym ekranem powinien zapewniać świetną wydajność.

Obudowa

Kadłubkowi P177SM z jego gumowanymi powierzchniami bliżej do P370EM, niż do P170EM.

Zarówno wieko jak i pulpit roboczy mają miękkie w dotyku wykończenie. Wydaje się jednak, że ocena gumopodobnego materiału to kwestia gustu. Choć bardziej, niż plastik, daje on miłe poczucie obcowania ze sprzętem z górnej półki, to laptop jest wyjątkowo podatny na pozostawanie tłustych odcisków palców. Na szczęście plamy można łatwo usunąć za pomocą mokrej szmatki z bawełny lub mikrofibry.

Jakość wykonania testowanego egzemplarza była daleka od ideału. Podczas gdy jednostka zasadnicza była ogólnie dobrze złożona, ramka ekranu (w końcu nie błyszcząca!) wydawała się bardzo nierówna i chwiejna. Można było z łatwością odgiąć ramkę lub wcisnąć ją o kilka milimetrów, a wręcz wywołać zakłócenia wyświetlanego obrazu. Patrząc pod pewnym kątem, w kilku punktach obramowania można nawet zauważyć wychodzące na wierzch elementy podświetlenia matrycy.

Oprócz wieka reszta obudowy wykazuje raczej dużą odporność na wyginanie i wytrzymałość. Gdy użyje się większej siły, tylko klawiatura i otoczenie czytnika biometrycznego ustępują pod naciskiem. Biorąc pod uwagę wymiary (414 x 286 x 54 mm) i dużą masę (prawie cztery kilogramy), notebook wydaje się olbrzymi. W zasadzie nie nadaje się do częstego podróżowania. Jeszcze masywniejszy P170SM jest równie zwalisty.

Ocena wyglądu to też kwestia gustu. Recenzentowi nie spodobał się ani fantazyjny wzór na gładziku (w modelu seryjnym zastąpi go logo wybrane przez konfekcjonera), ani świecący pas nad klawiaturą. Co gorsza nie można wyłączyć wyświetlacza obrazującego ustawienia głośności. To wstyd, gdyż szalone pulsowanie może być tak irytujące, że ma się ochotę zakleić tę „kulę dyskotekową" taśmą izolacyjną. Można podejrzewać, że na podobny krok względem tej „funkcji" zdecyduje się wielu użytkowników.

Pomimo to podsumowanie jakości budowy wypada nader przyzwoicie. Choć oczywiście nie należy oczekiwać takiej jakości, jaką można znaleźć u Alienware czy Asusa.

Chyba żaden inny laptop dla graczy nie może równać się z Clevo P177SM pod względem dostępu do wnętrza. Na spodzie notebooka znajdują się trzy klapy serwisowe. Pierwsza mieści podstawowy dysk twardy 2,5" i gniazdo mSATA. Pod drugą kryje się napęd optyczny i (pod nim) kolejna zatoka na dysk 2,5". Największe możliwości daje trzecia (największa) klapka. Dostępne są tu: karta graficzna, procesor, główne gniazda pamięci i kolejne gniazdo mSATA. Dzięki przyjaznemu użytkownikowi układowi łatwo czyścić i wymieniać komponenty wewnętrzne.

Zdemontowanie klawiatury jest nieco trudniejsze, niż może się wydawać na podstawie zdjęć z załączonej galerii. Jest jednak konieczne, by dostać się do karty Wi-Fi oraz trzeciego i czwartego gniazda RAM. Klawiaturę odkręcimy po podważeniu świetlistego panelu za klawiaturą. Choć może to być trudniejsze, niż otwarcie pokrywy serwisowej, da się wykonać tę operację, nie niszcząc laptopa. Tak naprawdę większość zmian jest w stanie wykonać nawet laik.

1. krok: podważamy błyszczący panel z prawej strony
1. krok: podważamy błyszczący panel z prawej strony
2. krok: odkręcamy śrubki
2. krok: odkręcamy śrubki
3. krok: ostrożnie wyciągamy klawiaturę
3. krok: ostrożnie wyciągamy klawiaturę

Porty peryferyjne niewiele się zmieniły w stosunku do P170EM. Podczas gdy prawa strona oferuje cztery gniazda audio (dźwięk przestrzenny 7.1!) i port USB 2.0, na lewym boku goszczą: czytnik kart 9 w 1, gigabitowe złącze sieciowe RJ-45, dwa USB 3.0, mini FireWire i połączony port eSATA/USB 3.0. Na rufie laptopa upchnięto blokadę Kensingtona, HDMI, gniazdo zasilania i dwa DisplayPorty (jeden standardowy i jeden w wersji mini). Clevo P170EM miało DVI zamiast złącza mini DisplayPort.

Warto podkreślić, że porty peryferyjne są rozmieszczone z głową. Ponieważ wszystkie one znajdują się bliżej tyłu laptopa, ilość miejsca do operowania myszą jest więcej niż wystarczająca.

lewy bok: mini IEEE 1394a (FireWire), LAN, 2 USB 3.0, eSATA/USB 3.0, czytnik kart pamięci
lewy bok: mini IEEE 1394a (FireWire), LAN, 2 USB 3.0, eSATA/USB 3.0, czytnik kart pamięci
prawy bok: napęd optyczny (DVD), 4 gniazda audio, USB 2.0
prawy bok: napęd optyczny (DVD), 4 gniazda audio, USB 2.0
tył: gniazdo blokady Kensingtona, otwory wnetylacyjne, DisplayPort, HDMI, mini DisplayPort, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne
tył: gniazdo blokady Kensingtona, otwory wnetylacyjne, DisplayPort, HDMI, mini DisplayPort, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne

Osprzęt

3-strefowe podświetlenie klawiatury i jego tryby
3-strefowe podświetlenie

Najfajniejszą cechą klawiatury jest jej równomierne, regulowane kilkustopniowo podświetlenie. Każda z trzech stref klawiatury może być oświetlona w jednym z ośmiu kolorów, np. czerwonym, żółtym, lazurowym, zielonym czy domyślnym ciemnoniebieskim. Można wybierać spośród kilku trybów pracy, w tym tak szalonych jak „taniec", „błysk" czy „fala".

Ale nawet niezależnie od tej wyjątkowej funkcji klawiatura wypada raczej dobrze. Siła nacisku, skok i odpowiedź były odczuwalnie (i słyszalnie) w porządku. Klawisze są też odpowiednio duże, nawet jeśli tracą 4 ze swoich 17 mm ze względu na stopniowane obramowanie. Dodatkowymi plusami są czterokolumnowy blok numeryczny i praktyczne klawisze funkcyjne. Górny rząd zawiera m.in. kontrolę jasności i głośności oraz wyłączniki ekranu, gładzika, połączeń bezprzewodowych i kamerki (o rozdzielczości 2 megapikseli).

Trudno zrozumieć zamienienie miejscami klawiszy Fn i Windows. Dobrze za to, że „strzałki" mają standardowe rozmiary.

Znane są problemy Clevo z zaprojektowaniem przyzwoitego gładzika. Istnieje długa lista różnych przypadłości, od płytki dotykowej niczym papier ścierny w W150ER po gumowany i raczej lepki gładzik w P150HM. Pomimo powstrzymania się od eksperymentów z fakturą gładzika w P177SM nie uniknięto problemów, nawet trzymając się plastiku.

Szczeliny zapraszają kurz i brud. Nie spodoba się też wpuszczenie gładzika w obudowę względem otaczającego pulpitu. Przez to palce muszą być odczuwalnie podniesione, by sięgnąć osobnych (nieco rozklekotanych) klawiszy zamiennika myszki. Spora różnica wysokości może być irytująca w codziennym użytkowaniu.

Precyzja i niezawodność obsługi gestów takich jak powiększanie, przewijanie czy obracanie pozostawiają nieco do życzenia.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura


gładzik
gładzik
podświetlony gładzik
podświetlony gładzik

Obraz

Clevo P177SM dostarczono na testy z matową matrycą. Rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli z nawiązką zapewnia przestrzeń roboczą pod wymagającą pracę wielozadaniową, jednocześnie będąc idealną dla materiału wideo Full HD. Wydajna grafika pokroju karty GeForce GTX 780M harmonijnie dopasowuje się do takiej rozdzielczości (wielu kartom ze średniej półki brak do tego niezbędnej wydajności).

302
cd/m²
274
cd/m²
247
cd/m²
288
cd/m²
309
cd/m²
259
cd/m²
328
cd/m²
341
cd/m²
307
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei N173HGE-L11 (CMO1720) tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 341 cd/m² (Nits) średnia: 295 cd/m²
rozświetlenie: 72 %
na akumulatorze: 309 cd/m²
kontrast: 909:1 (czerń: 0.34 cd/m²)61.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
85.1% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
60.7% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Wbudowany panel Chimei N173HGE-L11 może być znany części czytelników. W przeszłości znalazł on zastosowanie w wielu maszynach dla graczy, np. marki Asus (G75VW) czy MSI (GT70). Szybki rzut oka na pomiary ujawnia powody tego stanu rzeczy. Wyświetlacz ten zapewnia mianowicie ponadprzeciętną jakość obrazu, przynajmniej jak na panel typu TN.

Clevo P177SM z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
Clevo P177SM z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
Clevo P177SM z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
Clevo P177SM z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
Clevo P177SM z matrycą Full HD a Clevo P150SM z matrycą Full HD (siatka)
Clevo P177SM z matrycą Full HD a Clevo P150SM z matrycą Full HD (siatka)
skala szarości
skala szarości
kolory
kolory
nasycenie
nasycenie

Ogólnie rzecz biorąc, recenzent był raczej zadowolony z matrycy, a mankamentami okazały się tylko słaba równomierność podświetlenia (~72 %) i pewne nieścisłości w odwzorowaniu kolorów. Dzięki swojej wysokiej jasności (ok. 300 cd/m²) i stosunkowo głębokiej czerni (~0,34 cd/m²) osiągnięto ponadprzeciętny poziom kontrastu - 900:1. Choć jest to matowy ekran, kolory są żywe i soczyste.

Matowa powierzchnia i mocne podświetlenie pozwalają myśleć o używaniu tego laptopa także poza pomieszczeniami zamkniętymi. Zawartość ekranu jest niemal zawsze czytelna, może z wyjątkiem wystawienia pod światło w słoneczny dzień.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Pomimo obecności delikatnego żółtego przebarwienia, widocznego tylko z ostrego kąta, wyświetlacz zapewnia dość szerokie kąty widzenia. Tak jak we wszystkich panelach typu TN, należy minimalizować odchylenie w płaszczyźnie pionowej, gdyż zmiana nachylenia klapy prowadzi do widocznych zmian w strukturze podświetlenia. Jeden drobiazg: ziarniste wykończenie matrycy Chimei N173HGE-L11 może być uciążliwe dla co wrażliwszych użytkowników.

kąty widzenia matrycy Full HD w Clevo P177SM
kąty widzenia matrycy Full HD w Clevo P177SM

Osiągi

2013 to rok obiecującej architektury procesorów Intel Haswell. Choć wciąż jest produkowany w procesie 22 nm, następca Ivy Bridge powinien oferować najwyższą wydajność dzięki wielorakim optymalizacjom.

Testowany P177SM był wyposażony w Core i7-4900MQ, jeden z najmocniejszych nowych CPU. Posiada on 8-megabajtowy zasób pamięci podręcznej L3 i taktowanie 2,8-3,8 GHz (podobnie jak starszy Core i7-3840QM; z tym że TDP wzrosło z 45 do 47 W). Dla porównania model Core i7-4800MQ z zegarami 2,7-3,7 GHz ma tylko 6 MB pamięci podręcznej L3.

Jak zwykle, Hyper-Threading umożliwia czterordzeniowemu procesorowi wykorzystać cztery dodatkowe wirtualne rdzenie, pozwalając na obsługę ośmiu wątków jednocześnie. By oszczędzać energię w stanie spoczynku, w prostych zajęciach biurowych czy podczas przeglądania sieci, P177SM potrafi płynnie i automatycznie przełączać się pomiędzy wydzielonym GPU a zintegrowanym układem HD Graphics 4600. To zasługa technologii Nvidia Optimus.

Jak wspomniano, Core i7-4900MQ jest w stanie zwiększyć częstotliwość taktowania z 2,8 do 3,8 GHz pod dużym obciążeniem. CPU dochodzi do maksymalnej wartości wtedy, gdy zajęty jest tylko jeden rdzeń.

Według intelowskiego monitora Turbo Boost w trakcie jednowątkowego testu Cinebench R10 procesor Haswell utrzymywał częstotliwość taktowania na poziomie 3,7-3,8 GHz. Test wielowątkowy przyniósł pewne rozczarowanie: 3,3 GHz to wciąż nieźle, ale potencjał i7-4900MQ jest większy.

Z drugiej strony, liczba potencjalnych nabywców żyłujących procesor Core i7-4900MQ do końca będzie mała. Nawet najostrzejsi gracze będą równie zadowoleni z tańszych wariantów czterordzeniówek. Cieszy brak jakichkolwiek śladów throttlingu.

Ponieważ tryb turbo w P177SM rzadko zbliża się do maksymalnej wydajności, Core i7-4900MQ ledwo udaje się pokonać poprzednią generację. Choć uzyskał 7-procentową przewagę nad i7-3840QM w teście jednowątkowym Cinebench R11.5 (1,7 pkt. wobec 1,59 pkt.), w teście wielowątkowym nawet nie zrównał się ze starszym modelem (7,1 pkt. zamiast 7,15 pkt.). Popularny podstawowy czterordzeniowiec Core i7-3630QM odstaje tylko o 10-20% (uzyskując odpowiednio 1,4 i 6,4 pkt.).


taktowanie CPU w teście jednowątkowym
taktowanie CPU w teście jednowątkowym
taktowanie CPU w teście wielowątkowym
taktowanie CPU w teście wielowątkowym
taktowanie CPU przy obciążeniu CPU i GPU
taktowanie CPU przy obciążeniu CPU i GPU
parametry GPU
parametry GPU
zegary GPU
zegary GPU

GeForce GTX 780M jest najsilniejszym mobilnym GPU Nvidii dla graczy. Według specyfikacji technicznej jest to zasadniczo szybszy wariant karty GeForce GTX 680MX (również w architekturze Kepler), która dotychczas była stosowana wyłącznie w iMakach Apple. Magistrala pamięci (256-bitowa), taktowanie pamięci (2500 MHz) i liczba rdzeni CUDA (1536) są identyczne. Cztery gigabajty pamięci VRAM GDDR5 powinny w zupełności wystarczyć, nawet w najbliższej przyszłości. Podczas gdy zegary GeForce'a GTX 680M (oraz GTX 680MX) domyślnie ustawione są na 720 MHz, GeForce GTX 780M wyciąga 823 MHz, o 14% więcej. Według GPU-Z w omawianym laptopie GPU dobiło nawet do 849 MHz.

Naprawdę zaskakujący był zainstalowany sterownik grafiki: ForceWare 311.27 miał już kilka miesięcy, gdy przeprowadzano testy. W chwili pisania niniejszego tekstu nie było oficjalnego wsparcia Nvidii dla karty GeForce GTX 780M.

Pomimo tego, że GeForce GTX 780M nie wnosi świeżej architektury GPU, różnica w stosunku do wszystkich poprzednich kart graficznych z najwyższej półki budzi szacunek. W benchmarku Heaven v3.0 (1920 x 1080, ustawienia wysokie, normalna teselacja) GTX 780M liczy o prawie 1/3 szybciej, niż Radeon HD 7970M (59,1 kl/s w Clevo P150EM) i GeForce GTX 680M (57,7 kl/s też w Clevo P150EM). Wobec 76 kl/s karty z omawianego laptopa mniejszy brat, GeForce GTX 765M, okazuje się o połowę wolniejszy (36 kl/s w laptopie Clevo P150SM).

Wyniki testu Fire Strike w 3DMarku 2013 okazały się kolejnym sukcesem karty GTX 780M. Jej 5234 punkty to wynik o wiele lepsze zarówno od osiągnięcia Radeona HD 7970M (4694 pkt., -10%) jak i GeForce'a GTX 680M (3952 pkt., -25%), a tym bardziej od rezultatu karty GeForce GTX 765M (2479 pkt.).

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
HWiNFO64
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
CrystalDiskMark (SSD)
CrystalDiskMark (HDD1)
CrystalDiskMark (HDD2)
3DMark 06 Standard Score
24351 pkt.
3DMark Vantage P Result
26827 pkt.
3DMark 11 Performance
7793 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
88117 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
18258 pkt.
3DMark Fire Strike Score
4742 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
21350 pkt.
PCMark 7 Score
6321 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
7395 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
25752 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6846 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.7 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.01 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
68.2 fps
Pomoc
Cinebench R10
Rendering Single CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
7395 Points
Core i7-3630QM
DevilTech HellMachine
5821 Points -21%
Core i7-3840QM
One M73-2N
6551 Points -11%
Rendering Multiple CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
25752 Points
Core i7-3630QM
DevilTech HellMachine
22003 Points -15%
Core i7-3840QM
One M73-2N
25245 Points -2%
3DMark 11 - 1280x720 Performance GPU (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M
Schenker XMG P703
7900 Points
GeForce GTX 765M
Schenker W503
4103 Points -48%
GeForce GTX 770M
One K73-3N
5187 Points -34%
GeForce GTX 680M
Schenker XMG P702
6025 Points -24%
Radeon HD 7970M
Schenker XMG P502
6272 Points -21%
Unigine Heaven 2.1 - 1280x1024 high, Tesselation (normal), DirectX11 AA:off AF:1x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M
Schenker XMG P703
99.7 fps
GeForce GTX 765M
Schenker W503
49.7 fps -50%
GeForce GTX 770M
One K73-3N
65.5 fps -34%
GeForce GTX 680M
Schenker XMG P702
74.2 fps -26%
Radeon HD 7970M
Schenker XMG P502
82.6 fps -17%
AS SSD Benchmark
AS SSD Benchmark

Poddawana testom maszyna była wyposażona nie tylko w dwa HDD o pojemności 1 TB każdy, ale i SSD mSATA o pojemności 256 GB (Samsung PM841), który nie musi się wstydzić przy porównaniu z współczesnymi dyskami półprzewodnikowymi.

Z odczytem sekwencyjnym o prędkości 515 MB/s i zapisem na poziomie 245 MB/s PM841 jest bliski w teście AS SSD swojego 2,5-calowego krewniaka, Samsunga 840. Zapis powyżej 500 MB/s, właściwy droższemu modelowi 840 Pro, pozostaje poza jego zasięgiem. Czasy dostępu PM841, 0,07 ms i 0,03 ms (odczyt/zapis), są wspaniałe.

Oba terabajtowe dyski talerzowe również plasują się powyżej średniej. Hitachi Travelstar 7K1000, osiągający transfery w wysokości około 130 MB/s (w teście CrystalDiskMark), to obecnie jeden z najlepszych HDD, jakie można kupić. Rzeczywista wydajność hybrydowego dysku Seagate Momentus XT 7200.1 (ST750LX003) jest porównywalna.

Sprawdzenie wydajności systemu ujawnia fakt, że P177SM z łatwością prześciga większość konkurentów. 21350 pkt. w teście PCMark Vantage to niewiele mniej, niż wynik dwóch superszybkich laptopów z podwójnymi grafikami marki Clevo (P370EM z dwiema kartami GeForce GTX 680M SLI uzyskał 22177 pkt.) i Alienware (M18x R2 z Radeonami HD 7970M w CF uzyskał 22421 pkt.). Pamiętajmy jednak, że na wynik PCMarka duży wpływ ma rodzaj podstawowego dysku. Bez SSD testowanemu laptopowi powiodłoby się gorzej.

Samsung SSD PM841 MZMTD256HAGM
Sequential Read: 536 MB/s
Sequential Write: 251 MB/s
512K Read: 440 MB/s
512K Write: 250.3 MB/s
4K Read: 32.36 MB/s
4K Write: 121 MB/s
4K QD32 Read: 384.5 MB/s
4K QD32 Write: 248.9 MB/s

Testy gier

Nic dziwnego w tym, że GeForce GTX 780M ma wystarczającą moc, by uruchomić prawie wszystkie współczesne gry na PC i zachować płynność przy maksymalnych detalach i włączonym antyaliasingu. Tylko gry wymagające wyjątkowo dużej wydajności, takie jak Crysis 3, Far Cry 3, Hitman: Absolution i Sleeping Dogs, potrafią doprowadzić GTX-a 780M na skraj jego możliwości (~30 kl/s z wszystkimi ustawieniami na ultra).

BioShock Infinite to świetny przykład (jak widać w tabeli poniżej), który pokazuje, że przestarzałe sterowniki GPU odpowiadają za ograniczenie wydajności graficznej w nowszych tytułach. Na najnowszej wersji ForceWare (314.22) GeForce GTX 680M zrównuje się wydajnością ze swoim następcą (ok. 47 kl/s, najwyższe ustawienia).

Niezależnie od tej kwestii nowa generacja GPU nie jest kamieniem milowym, ale zapewnia znaczącą poprawę wydajności, regularnie pokonując tak GeForce'a GTX 680M, jak i Radeona HD 7970M z różnicą około 30% oraz wykręcając wyniki dwukrotnie lepsze od GeForce'a GTX 765M. W porównaniu do kart graficznych z komputerów stacjonarnych GeForce GTX 780M jest bliski karcie GeForce GTX 660 Ti.

Pozytywną wiadomością jest to, że GTX 780M pracował stabilnie. Na prawie 30 sprawdzonych gier było tylko kilka przypadków problemów przy włączaniu czy błędów w wyświetlanej grafice. To swoiste osiągnięcie, jeśli przypomnieć sobie pełną problemów historię premiery Radeona HD 7970M.

karta grafiki różnica w osiągach
GeForce GTX 780M punkt odniesienia (średnia z około 30 gier)
GeForce GTX 680M -22%
Radeon HD 7970M -23%
GeForce GTX 770M -30%
GeForce GTX 765M -48%
lowmed.highultra
Battlefield 3 (2011) 139.9 113.7 96 49.2
CoD: Modern Warfare 3 (2011) 162.1 140.4 135.9 121.4
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) 94 68.7
Anno 2070 (2011) 228.8 171.7 134.2 72.8
Alan Wake (2012) 144.4 106.7 52.4
Mass Effect 3 (2012) 60 60 60
Risen 2: Dark Waters (2012) 109.4 114.2 91.4 53.7
Diablo III (2012) 232.1 199.8 206.3 184.2
Dirt Showdown (2012) 112.9 87.8 88 66
Max Payne 3 (2012) 85.5 86.9 67.7 54
Darksiders II (2012) 228.3 134.9
Sleeping Dogs (2012) 167.9 121.3 97.9 30.9
Counter-Strike: GO (2012) 261.2 243.4 227 187.4
Guild Wars 2 (2012) 99.2 58.8 41
F1 2012 (2012) 184 136 125 104
Borderlands 2 (2012) 130.2 109.3 106.8 86.6
Fifa 13 (2012) 472.2 380.1 358.8 319.2
Dishonored (2012) 128.5 128.2 128.5 127.1
Medal of Honor: Warfighter (2012) 197.6 163.3 132.9 55
Need for Speed: Most Wanted (2012) 60 60 60 60
Call of Duty: Black Ops 2 (2012) 239.4 206.2 140.1 95
Hitman: Absolution (2012) 79.7 75.4 64.7 33.8
Assassin´s Creed III (2012) 82 79.3 42.9
Far Cry 3 (2012) 80.5 76.6 80 30.4
Dead Space 3 (2013) 341.6 276.6 235.3 143.6
Crysis 3 (2013) 130.3 102.1 72.2 29.2
Tomb Raider (2013) 385.1 231.9 156.5 65.5
SimCity (2013) 104.4 74.3 62.4 40
BioShock Infinite (2013) 217.7 167.9 148.1 46.8

Wpływ na otoczenie

Hałas

Hałaśliwość kadłubków Clevo ma złą sławę. W P177SM ten stereotyp znajduje niestety potwierdzenie. Pomimo nieszkodliwych temperatur wentylatory są dobrze słyszalne (przy 36-37 dB) nawet wtedy, gdy laptop działa na biegu jałowym.

Pod obciążeniem hałaśliwość znacząco rośnie. W pierwszych scenach 3DMarka06 osiągnęła 46 dB. Od czasu do czasu wentylator wykręcał nawet 54 dB - hałas o intensywności podobnej do odgłosu suszarki do włosów, który mogą zaakceptować tylko najbardziej uparci gracze. Nawet przy dużej głośności głośników system chłodzenia jest zawsze wyraźnie słyszalny. Każdemu, kto chce pograć na P177SM, polecamy słuchawki.

Wskazówka: włączenie pionowej synchronizacji obrazu (V-sync ogranicza liczbę klatek na sekundę do 60) zmniejsza zapotrzebowanie na moc obliczeniową grafiki i czasem prowadzi do spadku poziomu hałasu.

Hałas

luz
35.8 / 36 / 37.3 dB
DVD
38.1 / dB
obciążenie
45.8 / 53.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

W przeciwieństwie do emisji hałasu na temperatury P177SM nie można narzekać. Średnio 25°C po dwóch godzinach w spoczynku i średnio niecałe 32°C po godzinie testu pełnego obciążenia (FurMark i Prime95) to wyjątkowo dobre wyniki jak na laptop do gier. Słabsi współzawodnicy z górnej półki, tacy jak np. Toshiba Qosmio X870 (GTX 670M), często osiągają wyższe temperatury. P177SM pozwala grać komfortowo całymi godzinami, ponieważ obie strony podnadgarstnika i rejon WSAD klawiatury pozostają stosunkowo chłodne.

Oczywiście podzespoły muszą sobie radzić w wyższych temperaturach. Przy pełnym obciążeniu CPU i GPU osiągnęły około 85°C, lecz nie jest to problem. Podczas tego testu uwidoczniły się dwa problemy: Turbo Boost Core i7-4900MQ wyłączył się, a taktowanie karty GeForce GTX 780M spadło do mniej więcej 700 MHz.

w stresie
 36.6 °C39.1 °C34.5 °C 
 31.9 °C31.9 °C28.3 °C 
 27.6 °C27.8 °C26.7 °C 
maks. w ogóle: 39.1 °C
średnia: 31.6 °C
38.9 °C38 °C39 °C
33.7 °C34 °C27.2 °C
24 °C26.8 °C24.1 °C
maks. w ogóle: 39 °C
średnia: 31.7 °C
zasilacz  49.1 °C | temperatura otoczenia 21 °C | Voltcraft IR-550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.6 °C / 89 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.1 °C / 102 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39 °C / 102 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26 °C / 79 F, compared to the device average of 33.9 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 27.8 °C / 82 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (+1.1 °C / 2 F).

Głośniki

Sound Blaster X-Fi MB3
Sound Blaster X-Fi MB3

W porównaniu do starszych kadłubków Clevo odczuwalnie poprawiła się jakość dźwięku. Tak jak P370EM, P177SM ma wartościowy zestaw audio. Kombinacja głośników Onkyo i technologii Creative Sound Blaster X-Fi MB3 zapewnia ponadprzeciętne doznania.

Funkcja SBX Pro Studio, która odczuwalnie poprawia jakość dźwięku, jest całkiem przydatna. Trzy ustawienia, „music", „movie" i „game", ułatwiają dostosowanie P177SM do przewidywanych zastosowań. Dzięki wbudowanemu subwooferowi niezły jest też poziom basu, choć nie jest wskazane jego pełne wykorzystanie, gdyż na najwyższym poziomie głośności spada czystość dźwięku.

Na polu głośników wciąż jest miejsce do poprawy, zwłaszcza podczas odtwarzania muzyki, albowiem czasem brak jej odpowiedniej szczegółowości i balansu. Tym samym P177SM pozostaje w tyle za zestawem Dynaudio z MSI GT70.

Wydajność akumulatora

Czas pracy na akumulatorze do czterech godzin to sporo jak na oczekiwania względem laptopa do gier. Przeglądanie internetu przy jasności obniżonej do 50% przekłada się na około trzy i pół godziny nieprzerwanej pracy, podczas gdy odtwarzanie filmu DVD na pełnej jasności okazało się możliwe przez nieco ponad trzy godziny.

Uwaga: GeForce GTX 780M podczas pracy na akumulatorze traci w przybliżeniu 50% swojej wydajności. Tak jak wiele innych maszyn dla graczy, P177SM został stworzony z myślą o stacjonarnym używaniu. Nawiasem mówiąc - jako że na akumulatorze znajduje się jedna z nóżek, jego obecność jest niezbędna do zapewnienia komputerowi odpowiedniej stabilności.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.5 W
luzdarkmidlight 19.8 / 27.2 / 31.4 W
obciążenie midlight 128.1 / 209.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
3h 54min
sieć przez WLAN
3h 18min
DVD
2h 50min
obciążenie
1h 26min

Podsumowanie

Clevo P177SM dziedziczy większość zalet i słabości swojego poprzednika. Potencjał konserwacji i rozbudowy oraz wyposażenie w porty peryferyjne są bez mała wyśmienite. Cztery zatoki na dyski, cztery gniazda pamięci, oddzielne układy chłodzenia dla procesora i grafiki, szczodry zestaw wszelakich złączy, w tym wideo i audio. Czegóż więcej mógłby pragnąć gracz komputerowy?

Również podświetlana klawiatura i czysta instalka Windows mogą się podobać. Pozostałe atuty omawianego laptopa to matryca Full HD (o dobrym kontraście i matowej powierzchni) i fakt, że P177SM nagrzewa się w sposób umiarkowany.

Wspaniały jest też oczywiście poziom wydajności. GeForce GTX 780M potrafi pracować bez problemu w niemal każdym programie 3D, zwłaszcza wspomagany przez czterordzeniowy procesor Haswell. Dodajmy, że nagłośnienie jest na tyle dobre, by można było się obyć bez dodatkowych głośników.

Pomimo to P177SM niezupełnie zasługuje na ocenę bardzo dobrą. Obok kilku mniejszych problemów z jakością wykonania i niepewnej ramki ekranu najbardziej przeszkadzała duża hałaśliwość (zwłaszcza w zastosowaniach 3D), co zaskakiwało ze względu na potężną wagę i wymiary laptopa. P177SM jest też wyposażony w ceglasty zasilacz i wkurzający wyświetlacz natężenia dźwięku.

Miło by było zobaczyć pewne zmiany w projekcie P177SM. Producent kadłubka - Clevo - powinien w końcu pozbyć się części swoich typowych przypadłości (błyszczące dodatki, słabe sterowanie wentylatorami, dziwny gładzik itd.). Pomimo to osoby, które szukają laptopa z górnej półki dającego swobodę konfiguracji, trafiają tu pod właściwy adres.

Suplement

BioShock Infinite - 1920x1080 Ultra Preset, DX11 (DDOF) (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
46.8 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
23.6 fps -50%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
30.8 fps -34%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
43.7 fps -7%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
46.6 fps 0%
SimCity - 1920x1080 Ultra / High AA:on (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
40 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
23.9 fps -40%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
29.5 fps -26%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
30.7 fps -23%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
32.1 fps -20%
Tomb Raider - 1920x1080 Ultra Preset AA:FX AF:16x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
65.5 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
31.7 fps -52%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
41.9 fps -36%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
46 fps -30%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
32.2 fps -51%
Crysis 3 - 1920x1080 Very High Preset AA:2xSM AF:16x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
29.2 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
14.2 fps -51%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
19.3 fps -34%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
20.3 fps -30%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
21.8 fps -25%
Dead Space 3 - 1920x1080 Very High Preset (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
143.6 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
70.4 fps -51%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
93 fps -35%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
92.3 fps -36%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
111.1 fps -23%
Far Cry 3 - 1920x1080 DX11 Ultra Preset (HDAO, Enhanced Alpha To Coverage) AA:4x MS (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
30.4 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
14.4 fps -53%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
20 fps -34%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
25.4 fps -16%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
23.6 fps -22%
Assassin´s Creed III - 1920x1080 Very High (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
42.9 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
22.8 fps -47%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
30.5 fps -29%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
24.7 fps -42%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
34.1 fps -21%
Hitman: Absolution - 1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS AF:16x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
33.8 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
13.4 fps -60%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
21.2 fps -37%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
28.8 fps -15%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
22.6 fps -33%
Call of Duty: Black Ops 2 - 1920x1080 (Extra) High / On, FXAA AA:4xMS (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
95 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
50 fps -47%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
66.1 fps -30%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
75 fps -21%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
75.3 fps -21%
Need for Speed: Most Wanted - 1920x1080 High / On (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
60 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
38.3 fps -36%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
46.9 fps -22%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
48.4 fps -19%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
51.4 fps -14%
Medal of Honor: Warfighter - 1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS AF:16x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
55 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
24.7 fps -55%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
36 fps -35%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
46.2 fps -16%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
40.9 fps -26%
Fifa 13 - 1920x1080 High AA:4xMS (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
319.2 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
237.4 fps -26%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
291.9 fps -9%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
226.6 fps -29%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
256.9 fps -20%
Borderlands 2 - 1920x1080 (Ultra) High / On (PhysX low) AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
86.6 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
47.7 fps -45%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
64.3 fps -26%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
62.9 fps -27%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
71.1 fps -18%
F1 2012 - 1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
104 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
57 fps -45%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
76 fps -27%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
87 fps -16%
Guild Wars 2 - 1920x1080 All Maximum / On AA:FX (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
41 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
21.8 fps -47%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
28.6 fps -30%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
30.6 fps -25%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
31.9 fps -22%
Counter-Strike: GO - 1920x1080 (Very) High, FXAA AA:4x MS AF:8x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
187.4 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
106.9 fps -43%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
150.9 fps -19%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
153.5 fps -18%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
128 fps -32%
Sleeping Dogs - 1920x1080 Extreme Preset AA:Extreme (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
30.9 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
14.2 fps -54%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
19.3 fps -38%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
28.5 fps -8%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
22.7 fps -27%
Darksiders II - 1920x1080 2/4 Shadows, No Ambient Occlusion, AA:Low (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
134.9 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
66.4 fps -51%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
91.3 fps -32%
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
104.1 fps -23%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
108.8 fps -19%
Max Payne 3 - 1920x1080 Very High, DX11 AA:Very High FX AF:8x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
54 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
29.6 fps -45%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
37.1 fps -31%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
42.6 fps -21%
Dirt Showdown - 1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
66 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
34.9 fps -47%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
45.2 fps -32%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
48.7 fps -26%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
52.9 fps -20%
Diablo III - 1920x1080 High AA:on (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
184.2 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
104.3 fps -43%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
141.3 fps -23%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
100.8 fps -45%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
159.6 fps -13%
Risen 2: Dark Waters - 1920x1080 Ultra / on AA:on AF:8x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
53.7 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
24.3 fps -55%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
35.6 fps -34%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
43.1 fps -20%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
42.2 fps -21%
Alan Wake - 1920x1080 High Preset AA:4x AF:8x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
52.4 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
24.1 fps -54%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
35.2 fps -33%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
44.7 fps -15%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
41.9 fps -20%
Anno 2070 - 1920x1080 Very High Preset AA:on AF:4x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
72.8 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
36.1 fps -50%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
47.2 fps -35%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
55.4 fps -24%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
51 fps -30%
The Elder Scrolls V: Skyrim - 1920x1080 Ultra Preset AA:8x AF:16x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
68.7 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
35.4 fps -48%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
49 fps -29%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
55.6 fps -19%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
54.2 fps -21%
CoD: Modern Warfare 3 - 1920x1080 Extra, all on, Image Quality: Native AA:4x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
121.4 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
63.6 fps -48%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
91.4 fps -25%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
90.7 fps -25%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
102.8 fps -15%
Battlefield 3 - 1920x1080 ultra AA:4x MS AF:16x (sortuj wg wyników)
GeForce GTX 780M / Core i7-4900MQ
Schenker XMG P703
49.2 fps
GeForce GTX 765M / Core i7-4800MQ
Schenker W503
22.1 fps -55%
GeForce GTX 770M / Core i7-4800MQ
One K73-3N
32.6 fps -34%
Radeon HD 7970M / Core i7-361QM
Alienware M17x R4
34.7 fps -29%
GeForce GTX 680M / Core i7-361QM
DevilTech Devil 6700
34.7 fps -29%
Please share our article, every link counts!
bohater testu: Clevo P177SM (Schenker XMG P703)
bohater testu: Clevo P177SM (Schenker XMG P703)

Specyfikacja techniczna

SCHENKER XMG P703
Procesor
Intel Core i7-4900MQ 4 x 2.8 - 3.8 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 780M - 4 GB VRAM, rdzeń: 823 MHz, pamięć: 2500 MHz, GDDR5, ForceWare 311.27, Optimus
Pamięć
16 GB 
, DDR3 1600 MHz, 2x 8 GB, cztery gniazda, maks. 32 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei N173HGE-L11 (CMO1720), TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
Samsung SSD PM841 MZMTD256HAGM, 256 GB 
, + 2x Hitachi Travelstar 7K1000 (HTS721010A9E630), 7.200 U/Min, jeweils 1.000 GB, Schächte: 2x mSATA, 2x 2.5-Zoll
Karta dźwiękowa
Realtek ALC892 @ Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 3 USB 3.0, 1 FireWire, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wejście liniowe (wyjście 7.1), wyjście słuchawkowe, S/PDIF, czytnik kart: MMC, RSMMC, SD, mini SD, SDHC, SDXC, MS, MS Pro, MS Duo, 1 czytnik linii papilarnych, mini DisplayPort
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 2230 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW SN-208DB
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 54 x 414 x 286
Akumulator
77 Wh litowo-jonowy, 5200 mAh, 14,8 V, P157SMBAT-8, 8 ogniw, 422 g
System operacyjny
Microsoft Windows 8 Enterprise 64 Bit
Camera
kamerka: 2 megapiksele (Full HD)
Inne
głośniki: 2.1 (Onkyo, Sound Blaster X-Fi MB3), podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 230 W, 24-48 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.92 kg, zasilacz: 923 g
Cena
2660 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Mateusz Stach

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus G750JH
GeForce GTX 780M, Core i7 4700HQ
Recenzja MSI GT70 (i7-4700MQ, GTX 780M)
GeForce GTX 780M, Core i7 4700MQ

Notebooki z tym samym GPU

Test Nvidia GeForce GTX 780M, GTX 770M i GTX 765M
GeForce GTX 780M, Core i7 4700MQ, 15.60", 3.314 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja XMG Pro 16 Studio (Mid 24): Core i9 i RTX 4070 dla graczy i twórców
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.282 kg
Recenzja XMG Neo 16 (Early 24): Pełna moc RTX 4090 w kompaktowym laptopie do gier
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.52 kg
Recenzja laptopa SCHENKER XMG Core 15 (M24): Wysokiej klasy maszyna do gier w metalowej obudowie z Niemiec
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Hawk Point (Zen 4/4c, Ryzen 8040) R7 8845HS, 15.30", 2.052 kg
Recenzja XMG Fusion 15 (Early 24): Kompaktowy laptop RTX 4070 dla graczy i twórców
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 15.30", 2.13 kg

Za

+ podzespoły obliczeniowe z najwyższej półki
+ dobrej klasy matowa matryca Full HD
+ możliwość wymiany/dołożenia podzespołów na dużą skalę
+ świetne wyposażenie w złącza
+ niewygórowane temperatury
+ miejsce na kilka dysków
+ podświetlana klawiatura
+ jakość dźwięku

Przeciw

- bardzo głośny
- potężny i ciężki
- niestabilna ramka ekranu
- wkurzający wskaźnik natężenia dźwięku
- duży zasilacz
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Clevo P177SM
Florian Glaser (Update: 2017-12-20)