Notebookcheck Logo

Test Dell Precision M4600

Najnowsza stacja robocza Della z 15-calowym ekranem to notebook gruntownie zmieniony w porównaniu z poprzednikiem. Oprócz innej obudowy Precision M4600 otrzymał świeże podzespoły Intela i Nvidii. Testowany egzemplarz był wyposażony w matrycę Full HD (ale nie typu IPS, która jest dostępna dla tego modelu), czterordzeniowy procesor z serii ekstremalnej i kartę grafiki dla profesjonalistów.

Obudowa

obudowa jest solidna i potężna
obudowa jest solidna i potężna
akumulator ma luzy i lepiej, by został w swojej wnęce (odczepienie go sprawia, że laptop traci równowagę)
akumulator ma luzy i lepiej, by został w swojej wnęce

Obudowa Precisiona M4600 została kompletnie zmieniona i nie ma nic wspólnego z modelem M4500. Uwagę przyciąga metalowy korpus w niecodziennym kolorze umbry (brązowym).

Użyte materiały wydają się solidne i wysokiej jakości, choć obszar roboczy jest wykonany z tworzywa sztucznego. Nie ma jednak słabych punktów. Miejsca podparcia dłoni są sztywne, szczeliny między elementami są równe, a powierzchnie okazują się miłe w dotyku.

To samo tyczy się obudowy ekranu, która wydaje się bardzo solidna. Można ją trochę wykrzywić przy użyciu siły. Plecy ekranu uginają się nieco pod naciskiem, ale nie tak, by na matrycy pokazywały się zaburzenia obrazu.

Zawias chodzi dość ciężko, aczkolwiek pokrywą można bez problemu poruszać jedną ręką.

Akumulator, który został umieszczony w przedniej części korpusu, nie tkwi stabilnie w swojej wnęce a kolebie się. Poza tym umieszczono na nim jedną z czterech nóżek i po jego odczepieniu od obudowy laptop traci równowagę i przechyla się w stronę prawego przedniego rogu.

Konstruktorzy M4600 uzyskali bardzo sztywny spód dzięki temu, że nie wyodrębniono tam żadnej pokrywy serwisowej. Takie rozwiązanie ma jednak wadę - chcąc dostać się do podzespołów, należy zdemontować klawiaturę lub całą spodnią osłonę. Dostanie się do miejsca na dysk wymaga odkręcenia siedmiu śrubek. W omawianym modelu nie przewidziano możliwości szybkiej zamiany napędu optycznego na dysk (jego zatoka nie jest kieszenią modułową). Niewygodne jest to, że sztywna końcówka kabla zasilania wystaje daleko z tyłu i musi być zachowany spory odstęp między notebookiem a ścianą itp.

Precision M4600 jest ciężkim laptopem; 3,2 kg to dużo jak na model z kategorii 15-calowej. Projektanci obudowy nie zdecydowali się na wcięcia czy zaokrąglenia odchudzające optycznie sylwetkę, więc komputer ten wydaje się szczególnie potężny.

porównanie prędkości transferu poszczególnych interfejsów (odczyt, MB/s)
porównanie prędkości transferu poszczególnych interfejsów (odczyt, MB/s)

Omawiany notebook posiada wszystkie złącza, których można by sobie życzyć. Mamy USB 2.0, USB 3.0, eSATA, FireWire (IEEE 1394, kabel 4-żyłowy, bez zasilania) i ExpressCard/54. Brakuje FireWire 800 i Thunderbolt, ale to zrozumiałe, gdyż nie występują one w laptopach z systemem Windows. M4600 posiada aż trzy porty do podłączania zewnętrznych monitorów: analogowy VGA i cyfrowe HDMI oraz DisplayPort.

Rozmieszczenie złączy jest zdecydowanie korzystne. Co prawda porty umieszczone z tyłu nie są tak łatwo dostępne, jak te z boku, ale przynajmniej podłączone do nich przewody nie zawadzają użytkownikowi i łatwo zachować porządek na biurku.

z przodu brak złączy (pośrodku widoczny klips mechanizmu ryglującego)
z przodu brak złączy (pośrodku widoczny klips mechanizmu ryglującego)
lewy bok: blokada Kensingtona, 2 USB 2.0, FireWire, gniazda audio, czytnik kart pamięci, ExpressCard/54 i czytnik SmartCardreader, nagrywarka Blu-ray
lewy bok: blokada Kensingtona, 2 USB 2.0, FireWire, gniazda audio, czytnik kart pamięci, ExpressCard/54 i czytnik SmartCardreader, nagrywarka Blu-ray
tył: VGA, LAN, eSATA, HDMI
tył: VGA, LAN, eSATA, HDMI
prawy bok: przełącznik modułów łączności bezprzewodowej, zatoka dysku, 2 USB 3.0, DisplayPort
prawy bok: przełącznik modułów łączności bezprzewodowej, zatoka dysku, 2 USB 3.0, DisplayPort

Osprzęt

Oznaczenia klawiszy są dobrze czytelne (kontrastowa czcionka), a z funkcji specjalnych korzysta się intuicyjnie. Podświetlenie klawiatury pozwala na bezproblemowe używanie tego przyrządu także po ciemku. Siłę podświetlenia można ustawić na jednym z pięciu poziomów.

Korzystne właściwości klawiatury to średni skok i cichy klik. Klawisze dobrze odbijają.

Dell wykorzystał nareszcie całą szerokość platformy roboczej i Precision M4600 otrzymał wyodrębniony blok numeryczny.

W prawej części klawiatura jest stabilna, w lewej natomiast słaby nacisk powoduje wyraźne uginanie się całego przyrządu. Podczas użytkowania testowanego laptopa problem ten nie był jednak dokuczliwy.

Płytka dotykowa jest średniej wielkości. Jest ona wyraźnie odgraniczona od pulpitu roboczego. Jej powierzchnia ma fajne właściwości ślizgowe. Wspiera funkcje dotyku wielopunktowego i można konfigurować różne opcje. Gładzik może zostać wyłączony.

Drugim przyrządem do sterowania kursorem jest manipulator track stick. Działa on zadowalająco precyzyjnie. 

klawiatura QWERTY UK (układ brytyjski)
klawiatura QWERTY UK
płytka dotykowa i manipulator track stick
płytka dotykowa i track stick

Obraz

Dell oferuje dla modelu Precision M4600 cztery warianty matryc: standardowy ekran HD Ready, dotykowy ekran HD Ready, ekran Full HD oraz ekran Full HD typu IPS z podświetleniem RGB LED. W testowanym egzemplarzu zastosowaną normalną matrycę Full HD.

1920x1080 pikseli przy przekątnej 15,6" oznacza wyjątkowo dużo miejsca na ekranie i możliwość jednoczesnego używania kilku rozmieszczonych obok siebie, niezasłaniających się okien. Jeżeli dla kogoś zagęszczenie pikseli na poziomie 141 dpi to za dużo, może zmienić wielkość tekstu i innych elementów w ustawieniach systemowych. Jeżeli ktoś chciałby natomiast zmniejszyć rozdzielczość, będzie rozczarowany. Nie można bowiem ustawić rozdzielczości 1600x900 lub 1366x768 a dopiero 1280x1024 pikseli i niższe.

300
cd/m²
325
cd/m²
304
cd/m²
331
cd/m²
410
cd/m²
322
cd/m²
309
cd/m²
359
cd/m²
319
cd/m²
podświetlenie ekranu
LGD02D9, MC6JN_156WF1 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 410 cd/m² (Nits) średnia: 331 cd/m²
rozświetlenie: 73 %
na akumulatorze: 357 cd/m²
kontrast: 603:1 (czerń: 0.68 cd/m²)63.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
91.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
61.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Dell Precision M4600 z matrycą Full HD WLED a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
M4600 FHD WLED a Adobe RGB
Dell Precision M4600 z matrycą Full HD WLED a przestrzeń sRGB (siatka)
M4600 FHD WLED a sRGB

Już przy pierwszym uruchomieniu komputera można docenić jakość wyświetlacza. Po jasności obrazu i kontraście widać różnicę w porównaniu z kiepskimi ekranami powszechnymi w laptopach. Przy maksymalnej sile podświetlenia pomiary luminancji wykazały wartości od 300 do 410 cd/m². Jest to aż nadto do komfortowej pracy w pomieszczeniu zamkniętym. Dzięki matowej powierzchni ekranu użytkownik może wybrać przyjazny poziom podświetlenia dający luminancję pomiędzy 140 a 160 cd/m². Piąty poziom podświetlenia matrycy daje lumnancję na poziomie około 150 cd/m², a na siódmym jest to 200 cd/m².

Podświetlenie jest jednak nierównomierne. Różnica pomiędzy poszczególnymi obszarami przekracza 100 cd/m², co przy jednolitym tle jest zauważalne gołym okiem. Przy używaniu multimediów nie stanowi to problemu, ale przy obróbce grafiki trzeba brać pod uwagę, że może przeszkadzać.

Użytkowanie M4600 na dworze nie stanowi problemu za sprawą mocnego podświetlenia ekranu. I choć luminancja na zasilaniu akumulatorowym (maksymalnie 357 cd/m² ) jest mniejsza, niż na sieciowym, różnica w porównaniu z większością innych notebooków i tak jest kolosalna. Pogorszenie jakości obrazu zdarza się tylko w sytuacji, gdy słońce świeci prosto w ekran.

Godny wspomnienia jest bardzo wysoki kontrast (602:1). Czerń i biel mają w sobie o wiele mniej szarości, niż w innych laptopach, a kolory są bardziej wyraziste. 

Liczba odwzorowywanych kolorów to 783626 i tym samym matryca pokrywa 94% przestrzeni sRGB. To istotna różnica w porównaniu z matrycami innych laptopów, gdzie wartość ta wynosi 50-60%.

Zakres kątów widzenia jest ponadprzeciętnie szeroki. Dopiero przy mocnym odchyleniu od pozycji idealnej w pionie występuje efekt negatywu lub prześwietlenia obrazu. Wyświetlane treści są w takiej sytuacji czytelne, ale kolory, kontrast i jasność obrazu znacząco różnią się od prawidłowych.

kąty widzenia matrycy Full HD WLED w notebooku Dell Precision M4600
kąty widzenia matrycy Full HD WLED w M4600

Osiągi

W naszej konfiguracji znalazły zastosowanie bardzo wydajne podzespoły. Czterordzeniowy procesor Core i7-2920XM zalicza się do absolutnej czołówki jednostek montowanych w laptopach, a karta Nvidia Quadro 2000M to jeden z układów profesjonalnych, zoptymalizowanych do aplikacji CAD. Wyjątkowe są także możliwości rozszerzenia pamięci RAM; producent obiecuje, że w wariantach z procesorem czterordzeniowym obsłużone będą nawet 32 GB. W modelach z procesorem dwurdzeniowym trzeba się zadowolić maksymalnie 16 GB. W testowanym egzemplarzu oba gniazda pod spodnią osłoną były zajęte przez moduły po 4 GB, a dwa gniazda pod klawiaturą były wolne.

Jako że pełna wydajność nie zawsze jest potrzebna, w Precisionie zastosowano technologię Nvidia Optimus, która umożliwia używanie zintegrowanego rdzenia graficznego HD Graphics 3000 zamiast karty Nvidia Quadro. Decyzje, który procesor graficzny jest optymalny dla danej aplikacji, zapadają automatycznie lub według uznania użytkownika. Optimus może zostać wyłączony w BIOS-ie. Wówczas dostępna jest tylko karta Nvidii.

Testy CPU przyniosły spodziewane świetne wyniki. Renderowanie wielowątkowe (x CPU) Cinebench R10 dało na przykład 20651 punktów, a test wPrime 1024m zabrał Precisionowi M4600 274 sekundy. Szybkość procesora i7-2920XM przejawia się więc przede wszystkim w zastosowaniach wielowątkowych. Jako że na wartościach domyślnych nie ma dużej różnicy w porównaniu do tańszego Core i7-2820QM, tę jednostkę powinni wybierać tylko entuzjaści jak najlepszych osiągów, zwolennicy OC [procesory z serii Extreme mają fabrycznie odblokowany mnożnik - przyp. tłum.].

Precision M4600 może być wyposażony w jedną z trzech niezależnych kart graficznych. Do wyboru są AMD FirePro M5950, Nvidia Quadro 1000M i Nvidia Quadro 2000M. W testowanym egzemplarzu znalazł się ten ostatni wariant, który jest najdroższy i najwydajniejszy. Rozwiązanie AMD nie łączy się z matrycą IPS Full HD.

Wyniki testów grafiki lokują się między Mobility Radeonem HD 5850 a GeForce'em GTX 460M. 6659 pkt. w 3DMarku Vantage, 38,44 kl/s w teście Cinebench R11.5 OpenGL sygnalizują duży potencjał karty Quadro 2000M.

Wyniki testów wydajnościowych CPU na zasilaniu akumulatorowym nie odbiegają od tych uzyskiwanych na zasilaniu sieciowym. Wyraźnie widoczne jest natomiast pogorszenie wydajności podsystemu graficznego na zasilaniu akumulatorowym. Taktowanie GPU zostaje bowiem wówczas obniżone do 202 MHz. Nie poprawia sytuacji wybór ustawienia preferowanej maksymalnej wydajności w panelu sterowania Nvidii.

Nie zaobserwowano zaniżania taktowania CPU. Zasilacz ma wystarczającą moc, a dobra wentylacja nie dopuszcza do wystąpienia problemów z temperaturami.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (NVIDIA Quadro 2000M)

Porównanie wyników testów w zależności od źródła zasilania

test zasilacz i akumulator sam zasilacz sam akumulator
Cinebench R10 1 CPU 5567 5492 5560
Cinebench R10 x CPU 20651 20119 18829
Cinebench R10 OpenGL 6788 6831 5961
Cinebench R11.5 OpenGL 38,44 38,44 13,14
Cinebench R11.5 CPU 5,80 5,51 5,45
3DMark06 11747 11750 4110
3DMark06 CPU 6036 5958 5881
Heaven v2.1 14,1 14,1 4,4
MediaEspresso CUDA 578 s 574 s 995 s
MediaEspresso Quick Sync 219 s 212 s 208 s
MediaEspresso CPU 483 s 481 s 497 s
3DMark 06 Standard Score
11747 pkt.
3DMark Vantage P Result
6659 pkt.
3DMark 11 Performance
1421 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5567 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
20651 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6788 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
38.44 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.8 Points
Pomoc
PCMark Vantage Result
18751 pkt.
PCMark 7 Score
4414 pkt.
Pomoc

Konwertowanie filmów

Dzięki aktywnemu układowi Intela Precision M4600 oferuje różne możliwości wykonywania konwersji wideo do wyboru. Co prawda procesor Core i7-2920XM dysponuje odpowiednią mocą, użycie zaprzęgniętego do tego CPU jest duże (89%). Wykonywanie innych zadań może w tej sytuacji rodzić problemy. Odciążyć procesor można poprzez wykorzystanie technologii Quick Sync Intela lub CUDA Nvidii. Wiele współczesnych programów przewiduje już możliwość konwertowania z wykorzystaniem GPU. Przy podobnej szybkości przebiegi operacji użycie CPU jest wtedy znacznie mniejsze (11-29 %).

Testy zostały przeprowadzone przy użyciu aplikacji CyberLink Media Espresso. Wspiera ona wszystkie trzy metody konwersji, umożliwiając porównanie ich efektywności. Zadanie polegało na przekonwertowaniu filmu w formacie m4v (698x322) do kompatybilnego z iPhone'em 4 formatu mp4 (640x360). Najszybszą opcją okazał się Quick Sync, który potrzebował 219 s (przy czym jednocześnie miało miejsce najmniejsze użycie CPU, około 11%).

Aplikacje CAD

Wydajność w środowisku aplikacji CAD została sprawdzona w testach SPECviewperf 11. Duet Quadro 2000M i Core i7-2920M uzyskał w nich bardzo dobre rezultaty. Są one bardzo zbliżone do wyników osiągniętych przez ThinkPada W520 (Quadro 2000M, Core i7-2820QM).

porównanie szybkości konwertowania w iTunes (więcej=lepiej)
porównanie szybkości konwertowania w iTunes (więcej=lepiej)
porównanie szybkości konwertowania w MediaShow Espresso (mniej=lepiej)
porównanie szybkości konwertowania w MediaShow Espresso (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów SPECviewperf 11 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SPECviewperf 11 (więcej=lepiej)
wyniki testów SPECviewperf 11
wyniki testów SPECviewperf 11

Dell oferuje do M4600 konwencjonalne dyski twarde i dyski SSD. Oprócz zatoki dysku jest też miejsce na dysk mSATA pod Mini PCI-E.

Testowany egzemplarz był wyposażony w dysk SSD LiteOn o pojemności 256 GB, z interfejsem SATA III. Maksymalny transfer przy odczycie według HD Tune to 340 MB/s a średni - 240 MB/s. Czas dostępu, 0,3 ms, jest relatywnie długi jak na SSD. Z kolei w teście CrystalDiskMark prędkość odczytu sekwencyjnego to prawie 400 MB/s a zapisu - niespełna 300 MB/s. W subiektywnym odczuciu dysk działa bardzo szybko.

CrystalDiskMark 3.0.1
CrystalDiskMark
HD Tune 2.55
HD Tune
Lite-On LAT-256M2S
przesył danych (minimum): 203.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 321.1 MB/s
przesył danych (średnio): 240.7 MB/s
czas dostępu: 0.3 ms
szybkość interfejsu: 208.8 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Wydajność w grach jest zupełnie dobra. Gry o dużych wymaganiach sprzętowych nie zawsze chodzą płynnie w wysokiej rozdzielczości i na najwyższych detalach. Nie wystąpiły problemy z kompatybilnością sterowników, których można by się spodziewać po karcie do zastosowań profesjonalnych.

lowmed.highultra
Sims 3 (2009) 269 93 47.89
Anno 1404 (2009) 62 36
StarCraft 2 (2010) 243 23

Wpływ na otoczenie

Hałas

Hałas wytwarzany przez omawiany laptop jest umiarkowany w wielu zastosowaniach i to mimo mocnych podzespołów, w jakie został wyposażony Precision M4600.

Technologia Nvidia Optimus umożliwia wykorzystanie oszczędnego układu graficznego Intela, a ze strony prawie bezgłośnego dysku SSD nie uświadczymy szumu właściwego dyskom twardym. Korzystanie z internetu, aplikacji z pakietu biurowego, obróbka zdjęć i odtwarzanie filmów o normalnej rozdzielczości stanowią na tyle małe obciążenie dla podzespołów obliczeniowych i, tym samym, układu chłodzenia, że możliwa jest cicha praca komputera. Słychać tylko bardzo ciche piszczenie dysku SSD.

Przy średnim obciążeniu podzespołów natężenie hałasu osiągnęło umiarkowaną wartość 36,6 dB. Z kolei przy maksymalnym obciążeniu odnotowano aż 48,2 dB, czyli hałas trudny do wytrzymania na dłuższą metę.

Pozytywne jest natomiast to, że po zakończeniu fazy obciążenia wentylator znacznie zwalnia i po pewnym czasie cichnie.

M4600 jest wolny od takich przywar, jak świdrujący odgłos i nerwowe przyspieszanie na przemian ze zwalnianiem wentylatora.

Hałas

luz
28.6 / 28.6 / 28.6 dB
DVD
38.2 / dB
obciążenie
36.6 / 48.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-300 Plus (odległość 15 cm)

Ciepło

Maksymalnie 49,7°C na spodzie obudowy po godzinie testu skrajnego obciążenia to dużo. Jeżeli jednak laptop będzie wtedy stał na biurku, nie jest to problemem. Wybierając jeden z prekonfigurowanych planów zasilania Della (ograniczenie maksymalnego taktowania CPU do 1,8 GHz) lub tryb Ultra Performance (największa prędkość wentylatora), można uzyskać chłodną obudowę. W teście maksymalnego obciążenia nie wystąpił problem z zaniżeniem taktowania CPU z powodu temperatury.

Podczas pracy bez obciążania podzespołów temperatury obudowy były dużo niższe (najwyższa uzyskana w teście wartość to 33,8°C) i pozwalały na trzymanie laptopa na kolanach.

w stresie
 42.3 °C42.3 °C39.1 °C 
 33.3 °C37.8 °C35 °C 
 27.1 °C31.6 °C31.1 °C 
maks. w ogóle: 42.3 °C
średnia: 35.5 °C
45.6 °C49.5 °C46.7 °C
46.4 °C49.7 °C40.3 °C
30.8 °C40.2 °C37.3 °C
maks. w ogóle: 49.7 °C
średnia: 42.9 °C
zasilacz  55.1 °C | temperatura otoczenia 23.7 °C | Raytek Raynger ST
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.5 °C / 96 F, compared to the average of 32 °C / 90 F for the devices in the class Workstation.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42.3 °C / 108 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 49.7 °C / 121 F, compared to the average of 41.2 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.1 °C / 84 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.6 °C / 88.9 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (-3.7 °C / -6.7 F).

Głośniki

Umieszczone za klawiaturą głośniki wytwarzają dość przyjemny dźwięk. Są w stanie odwzorować tony średnie i niskie. Zmieniając ustawienia, można uzyskać bardziej harmonijny dźwięk. Głośność maksymalna jest spora (81 dB) i nie występują podźwięki. Dźwięk z wbudowanych głośników nie dorównuje jednak jakością temu z głośników zewnętrznych czy słuchawek.

Wydajność akumulatora

Czasy pracy były bardzo dobre, gdyż testowany egzemplarz był wyposażony w najmocniejszy akumulator (97 Wh; dostępne są też standardowy 60 Wh oraz 87 Wh) i wykazywał umiarkowany pobór mocy przy niewielkim obciążeniu.

W teście czytelnika Battery Eater (minimalna jasność obrazu, plan zasilania Dell Maximum Battery Life, wyłączone moduły łączności bezprzewodowej) uzyskano 10 godzin i 46 minut pracy. Z sensownym podświetleniem ekranu (poziom 7., 200 cd/m²), włączonymi modułami łączności bezprzewodowej i oszczędnym planie zasilania korzystanie z internetu było możliwe przez prawie 7 godzin. Z kolei na maksymalnej jasności obrazu filmy były wyświetlane przez ponad 5 godzin. Test klasyczny Battery Eater (podświetlenie ekranu na maksimum, wszystko włączone, plan maksymalnej wydajności) zakończył się po 73 minutach. To wbrew pozorom niezły wynik, ale został uzyskany za sprawą obniżenia taktowania GPU na zasilaniu akumulatorowym.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.4 / 0.9 W
luzdarkmidlight 12.3 / 17.8 / 19.6 W
obciążenie midlight 104.4 / 156.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940 Plus
Wydajność akumulatora
luz
10h 46min
sieć przez WLAN
6h 58min
DVD
5h 02min
Blu-ray
5h 02min
obciążenie
1h 13min

Podsumowanie

Dell Precision M4600
Dell Precision M4600

Precision M4600 jest mobilną stacją roboczą, którą można uznać za notebook pod wieloma względami udany.

Zaletą tego modelu jest umiarkowany hałas, nawet nie tylko w porównaniu z komputerami o podobnej mocy podzespołów, ale w ogóle. To za sprawą technologii Optimus, sensownego sterowania wentylatorem i prawie bezgłośnego dysku SSD.

Na korzyść M4600 przemawia fakt, że nie występują przesadnie wysokie temperatury i nie ma upośledzenia wydajności z tego powodu. Moc CPU przydaje się w wielu aspektach, a profesjonalna karta Nvidia Quadro szczególnie dobrze sprawdza się w aplikacjach CAD. Pewnym felerem jest fakt, że na zasilaniu akumulatorowym zmniejszona zostaje wydajność karty grafiki. 

Wyświetlacz Full HD z testowanego M4600 posiada wiele pozytywnych właściwości i wyróżnia się na korzyść spośród matryc stosowanych w laptopach. Jego cechy to duża jasność obrazu, bardzo dobry kontrast, matowa powierzchnia, ale też nierównomierne podświetlenie, które w niektórych zastosowaniach może być problemem.

Trudny dostęp do podzespołów i brak modułowej kieszeni napędu optycznego to wady o małym znaczeniu. A przynajmniej są łatwiejsze do przełknięcia w obliczu bogatego wyposażenia w porty peryferyjne i szerokiego wachlarza opcji konfiguracyjnych. 

Aktualne ceny laptopów Dell Precision

Please share our article, every link counts!
z bliska: Dell Precision M4600
z bliska: Dell Precision M4600

Specyfikacja techniczna

Dell Precision M4600
Procesor
Intel Core i7-2920XM 4 x 2.5 - 3.5 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA Quadro 2000M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 550 MHz, pamięć: 900 MHz, dodatkowo Intel HD Graphics 3000, nvlddmkm8.17.12.6883(Forceware268.83)/Win7 64
Pamięć
8 GB 
, DDR3, 2x 4 GB, maks. 32 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LGD02D9, MC6JN_156WF1, 94% sRGB, 141 dpi, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM67
Dysk twardy
Lite-On LAT-256M2S, 256 GB 
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Version unbek., Dell 5550 HSPA+
Napęd optyczny
Matshita BD-RE UJ242
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 376 x 256
Akumulator
97 Wh litowo-jonowy, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Ultimate 64 Bit
Camera
kamerka: 2.1 MPx
Inne
Cyberlink Power DVD, Roxio Creator Starter, 36 miesiące(y) gwarancji, BIOS: A05
Waga
3.16 kg, zasilacz: 850 g
Cena
3800 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5690: Gotowy na rewolucję AI
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 9 185H, 16.00", 2.31 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5490: Teraz z Intel Meteor Lake-H vPro
NVIDIA RTX 3000 Ada Generation Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 9 185H, 14.00", 1.644 kg
Debiut wydajnościowy Nvidia RTX 3000 Ada: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5480
NVIDIA RTX 3000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 14.00", 1.604 kg
Recenzja Dell Precision 5680: Ada Lovelace dominuje na stacjach roboczych
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 2.291 kg
Debiut Nvidia RTX A5500: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670 Performance
RTX A5500 Laptop GPU, Alder Lake-S i9-12950HX, 16.00", 2.849 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670: Debiut Core i7-12850HX i CAMM RAM
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12850HX, 16.00", 2.724 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5470: Debiut Nvidia RTX A1000
RTX A1000 Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 14.00", 1.621 kg

Za

+ solidna obudowa
+ bardzo dobre czasy pracy na akumulatorze
+ bardzo dobra matryca
+ bogate wyposażenie w złącza
+ dobra klawiatura
+ znakomita wydajność
+ niehałaśliwy bez obciążenia

Przeciw

- trudny dostęp do podzespołów
- brak kieszeni modułowej
- ograniczenie wydajności grafiki na zasilaniu z akumulatora
- niestabilny akumulator
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Precision M4600
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)