Notebookcheck Logo

Test tabletu internetowego Dell Streak 7

Wypuszczając na rynek tablet internetowy z 7-calowym ekranem, Dell chciał mocniej zaistnieć w tym coraz popularniejszym segmencie. Streak 7 jest oparty na systemie operacyjnym Android 2.2 i został wyposażony w procesor Tegra 250. Czy ten model jest skazany na sukces czy też pisana mu jest porażka?

Drugi już tablet Della posiada ekran dotykowy o przekątnej 7 cali; jest zatem o 2 cale większy od pierwszego modelu (Streak 5). Dzięki temu Streak 7 nie przypomina już przerośniętego smartfona, co można było powiedzieć o jego poprzedniku. Z minitabletu zrobił się pełnowymiarowy tablet internetowy pracujący pod kontrolą systemu Android. 

Niewielki i poręczny Streak 7 posiada dwurdzeniowy procesor, model Tegra 2 od Nvidii. Tablet jest niemalże całkowicie kontrolowany za pomocą 7-calowego wyświetlacza obsługującego technologię dotyku wielopunktowego. Dostępne interfejsy bezprzewodowe to Wi-Fi w standardzie IEEE 802.11 b/g/n oraz Bluetooth ze wsparciem dla EDR+. Wbudowana pamięć dyskowa o pojemności 16 GB może zostać rozszerzona do 80 GB przy pomocy kart SD oraz SDHC. 

Streak 7 może być używany do obsługi poczty elektronicznej, korzystania z serwisów społecznościowych, systemu nawigacji satelitarnej, wszelkiego rodzaju komunikatorów oraz jako platforma do gier. Dzięki zainstalowanej kamerze o rozdzielczości 5 MP użytkownik może również robić zdjęcia oraz nagrywać filmy w jakości HD.

Obudowa

Po bliższym przejrzeniu się można dostrzec, iż tablet Della posiada niewielką liczbę interfejsów oraz przycisków funkcyjnych. Siedmiocalowy wyświetlacz został bardzo dobrze spasowany z otaczającą go ramką.   

Streak 7 jest urządzeniem bardzo poręcznym, o grubości jedynie 1,24 cm, długości 20 cm oraz szerokości 12 cm. Nie czuje się, że jego masa wynosi aż 454 g. Dla porównania, Samsung Galaxy Tab 7" waży 380 g, natomiast Ziio Creative'a - 415 g.


Na dolnej krawędzi urządzenia znajduje się port stacji dokującej, który może być również wykorzystany z dołączonym przez producenta kablem USB do ładowania baterii oraz transmisji danych. Dell (za dodatkową opłatą) oferuje do kompletu stację dokującą. Po prawej stronie znajduje się zaślepka skrywająca czytnik kart SD oraz niedziałające gniazdo karty SIM. Na testy dostarczony został tablet w wersji Wi-Fi, pozbawiony możliwości korzystania z internetu za pomocą sieci komórkowych. Po lewej stronie umieszczone zostało wejście na słuchawki (jack 3,5 mm). Projektanci Della zdecydowali się na umieszczenie na górnej krawędzi przycisków umożliwiających wyłączenie i wyłączenie urządzenia oraz regulowanie natężenia dźwięku. 

Kamerka przeznaczona do prowadzenia rozmów oraz mikrofon znajdują się w centralnym miejscu nad wyświetlaczem. Streak 7 posiada dwa głośniki umieszczone po prawej oraz lewej stronie urządzenia. Na tylnej stronie urządzenia znajduje się kamera z wbudowaną lampą błyskową oraz funkcją autofocus.

góra: wyłącznik i przyciski do regulowania natężenia dźwięku
góra: wyłącznik i przyciski do regulowania natężenia dźwięku
dół: złącze do zasilania i przesyłu danych
dół: złącze do zasilania i przesyłu danych
prawy bok: czytnik kart SD pod osłoną
prawy bok: czytnik kart SD pod osłoną
lewy bok: gniazdo słuchawkowe
lewy bok: gniazdo słuchawkowe
GPS: sygnał z do 12 satelitów jednocześnie
GPS: sygnał z do 12 satelitów jednocześnie

Testowany model używa do komunikacji ze światem zewnętrznym modułów WLAN oraz Bluetooth. Bezprzewodowy internet jest obsługiwany w standardzie IEEE 802.11 b/g/n, natomiast Bluetooth obsługuje wersję V2.1+EDR. Co więcej, zainstalowany odbiornik GPS pozwala zamienić tablet w urządzenie do nawigacji satelitarnej.

Kamery

Siedmiocalowy Streak posiada na wyposażeniu dwie kamerki. Kamera znajdująca się na przodzie posiada rozdzielczość 1,2 MP i jest przeznaczona do rozmów online przez komunikatory takie jak Skype. Z kolei kamera znajdująca się z tyłu urządzenia posiada rozdzielczość 5 MP oraz funkcję autofocus i lampę błyskową. Jest ona kontrolowana przy pomocy 7-calowego wyświetlacza i pozwala nie tylko na robienie zdjęć, ale również na nagrywanie filmów, których rozdzielczość może zostać wybrana pomiędzy QCIF (176x144) a 720p (1280x720). Rozmiar zdjęć można określić między VGA a 5 MP w 5-stopniowej skali. Filmy są zapisywane w formacie H.264 w plikach mp4. Kamera posiada bardzo przyjazne dla użytkownika menu, które jest obsługiwane za pomocą ekranu dotykowego. Błyszczący wyświetlacz utrudnia pracę jedynie na zewnątrz, zwłaszcza gdy znajdujemy się w pełnym słońcu. Poza tym zauważono, że miejsce, w którym znajduje się kamera, nie zostało wybrane najrozsądniej. Podczas trzymania tabletu oburącz bardzo łatwo jest przykryć ją palcami, czemu producent mógł łatwo zapobiec, umieszczając kamerę na środku. 

Kamerka 5 MP posiada również cyfrowy zoom, który dobrze spełnia swe zadanie i pozwala robić zdjęcia nawet oddalonym obiektom. Jednak zoom ten ma to do siebie, że im jest większy, tym wyraźniej widać piksele, co znacząco obniża jakość zdjęcia. Na drugim przykładowym obrazku widać ogród sfotografowany bez zbliżenia. Trzecia fotografia przedstawia ten sam ogród w zbliżeniu 3,8x. Dla porównania wykonano również zdjęcie aparatem Canon PowerShoot SX110 IS. 

Zdjęcia, które zajmują średnio 2,6 GB (2592x1944 pikseli przy 72 dpi), są zapisywane we wbudowanej pamięci urządzenia, podobnie jak nagrania wideo . Kamerka znajdująca się z przodu tabletu nie posiada opcji robienia zdjęć i służy jedynie do prowadzenia rozmów online.

zdjęcie wykonane aparatem Canon PowerShoot SX100 IS
zdjęcie aparatem Canon PowerShoot SX100 IS
zdjęcie bez zoomu cyfrowego, zrobione aparatem tabletu Dell Streak 7
zdjęcie bez zoomu cyfrowego, Streak 7
zdjęcie z zoomem cyfrowym (3,8x), zrobione aparatem tabletu Dell Streak 7
zdjęcie z zoomem cyfrowym, Streak 7

Urządzenia wejścia

wirtualna klawiatura QWERTY
wirtualna klawiatura
technika pisania swype (bez odrywania palca)
technika pisania swype
wprowadzanie tekstu przez rozpoznawanie mowy
rozpoznawanie mowy

Klawiatura

Do wprowadzania tekstu służy wirtualna klawiatura pojawiająca się na ekranie w zależności od ustawień aplikacji. Reakcja na dotyk jest natychmiastowa, ale nie jest to najwygodniejszy sposób do wprowadzania dużych ilości tekstu. 

Dell Streak 7 oferuje technologię wprowadzania znaków typu swype jako alternatywę dla przyciskania pojedynczych wirtualnych klawiszy. Oznacza to, że palec cały czas pozostaje na ekranie tabletu, a wprowadzenie znaku polega na jego chwilowym zatrzymaniu w odpowiednim miejscu na klawiaturze.

Rozpoznawanie mowy

Wprowadzanie tekstu jest szybsze w przypadku korzystania z rozpoznawania mowy. Wypowiadane słowa są rozpoznawane przez wbudowany mikrofon i analizowane. Następnie na ekranie pojawiają się proponowane sugestie. Proces ten działał bardzo dobrze podczas testów, tak że nawet całe zdania wraz ze znakami przestankowymi były poprawnie rozpoznawane. 

Ciekawostką jest fakt, iż rozpoznawanie mowy działa również z przeglądarką internetową oraz wyszukiwarką Google. Istnieje możliwość wyszukania interesującej nas frazy oraz przejście do strony po podaniu jej pełnego adresu (z kropkami włącznie). Sugestia zostanie wyświetlona w ciągu kilku sekund. 

Czujniki

Streak 7 posiada wbudowany akcelerometr, a rotacja ekranu następuje niemal od razu po zmianie położenia urządzenia. Istnieje kilka gier, które wykorzystują ten sensor do sterowania postacią. Automatyczna rotacja ekranu może zostać wyłączona w ustawieniach urządzenia.

Obraz

Siedmiocalowy wyświetlacz posiada rozdzielczość 800x480 pikseli. Zastosowany ekran pojemnościowy jest czuły na dotyk i posiada opcję dotyku wielopunktowego, która do działania potrzebuje wsparcia ze strony aplikacji. W zależności od położenia urządzenia następuje rotacja ekranu; dodajmy jednak, że nie wszystkie programy obsługują tę funkcję.

Podświetlenie oraz odwzorowanie wyświetlanych na ekranie kolorów są bardzo dobre. Pomiary wykazały, że maksymalna luminancja to 309 cd/m² w środkowym obszarze dolnej partii wyświetlacza. Wartość tego parametru maleje w miarę przesuwania się w kierunku górnego prawego rogu. Średnia luminancja maksymalna to niespełna 300 cd/m².

286
cd/m²
307
cd/m²
304
cd/m²
282
cd/m²
301
cd/m²
303
cd/m²
294
cd/m²
309
cd/m²
306
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 309 cd/m² (Nits) średnia: 299.1 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 301 cd/m²
kontrast: 717:1 (czerń: 0.42 cd/m²)

Jasność czerni ma wartość 0,42 cd/m². Daje to bardzo dobry kontrast na poziomie 717:1 na środku wyświetlacza. 

Dell Streak 7 byłby idealnym kompanem do umilania sobie czasu na świeżym powietrzu, jako urządzenie obsługujące pocztę elektroniczną oraz odtwarzacz plików multimedialnych. Byłby, gdyby nie posiadał błyszczącego wyświetlacza, w którym odbija się każdy element otoczenia. Podczas korzystania z niego na dworze w bezchmurny dzień na ekranie urządzenia nie będzie widać kompletnie nic. Niestety, nawet ustawienie podświetlenia na maksimum niewiele pomoże.

światło słoneczne utrudnia korzystanie z tabletu na dworze
światło słoneczne utrudnia korzystanie z tabletu
zawartość ekranu jest na słońcu praktycznie nieczytelna
zawartość ekranu jest praktycznie nieczytelna

Po odchyleniu urządzenia w osi poziomej o 45 stopni od pozycji na wprost obraz nie straci dużo na jakości. Kolory zmieniają się do tego momentu tylko trochę, ale przy większym odchyleniu urządzenia szybko przejdą w negatyw. 

Obraz rozjaśnia się po nachyleniu tabletu ku przodowi, ale kąty widzenia w pionie nie są najgorsze. Pozwala to na śledzenie tego, co dzieje się na ekranie, nawet kilku osobom (o ile na przeszkodzie nie staną refleksy powodowane przez błyszczącą powierzchnię wyświetlacza). Tablety z ekranami typu IPS cechują się jednak szerszymi kątami widzenia.

kąty widzenia wyświetlacza tabletu Dell Streak 7"
kąty widzenia wyświetlacza tabletu Dell Streak 7"

Osiągi

Tegra 2, czyli procesor zainstalowany w tablecie Dell Streak 7, znakomicie spełnia swoją rolę. Dwurdzeniowy układ ARM Cortex A9 jest taktowany z częstotliwością 1 GHz. Posiada 1 MB pamięci podręcznej L2. W chwili obecnej procesor ten najlepszym rozwiązaniem spotykanym w tabletach, stąd też można do znaleźć w wielu modelach. Tegra 2 pojawia się również w smartfonach oraz w netbookach. 

Poza procesorem w zintegrowanym układzie znajduje się również GPU. Procesor graficzny ULP (ultra-low power) GeForce zapewnia generowanie obrazu widocznego na ekranie.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
informacje systemowe

Tegra 2 odtwarza płynnie pliki wideo aż do rozdzielczości 1080p, a także posiada wsparcie dla formatów H.264, MPEG2/4, DivX 4/5 oraz XviD HT. Niestety, Streak 7 nie ma wyjścia HDMI, a według specyfikacji Nvidii oraz biorąc pod uwagę inne tablety opierające się na takim rozwiązaniu ARM wiemy, że sam procesor byłby w stanie je obsłużyć. Użytkowników spragnionych portu HDMI informujemy, że z pomocą przychodzą tu akcesoria dostępne dla Streaka 7. Specjalna stacja dokująca może transmitować pliki 1080p przez port HDMI.  

Producentowi niewątpliwie należy się pochwała za bardzo dobre komponenty urządzenia. Chociaż procesor Tegra 2 krztusi się nieco z Androidem 2.2, to możemy być pewni, że pokaże swój prawdziwy potencjał, pracując z Androidem 3.x (na to wskazują wyniki benchmarków).

Porównując wyniki uzyskane przez Streaka 7 z innymi tabletami z systemem Android, widać, że Dell wyraźnie wybija się na prowadzenie wśród urządzeń 7-calowych. Niestety, nie posiadamy wyników wszystkich testów dla „starszych" 7-calowych tabletów, jako że podczas ich recenzowania benchmarki te nie były jeszcze dostępne. 

Biorąc pod uwagę najnowsze modele 10-calowe, takie jak Asus Eee Pad Transformer TF 101 oraz Motorola Xoom, można dojść do wniosku, że zmiana systemu operacyjnego na Android 3.x spowoduje znaczny wzrost wydajności tabletu z procesorem Tegra 2.

porównanie wyników testu BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu Linpack Pro (więcej=lepiej)
porównanie wyników Linpack Pro (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu SunSpider (mniej=lepiej)
porównanie wyników SunSpider (mniej=lepiej)
porównanie wyników testu Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu Smartbench 2011 (więcej=lepiej)
porównanie wyników Smartbench 2011 (więcej=lepiej)
klasyk: Angry Birds
klasyk: Angry Birds

Aplikacje użytkowe 

Streak trafia w ręce nabywcy z wieloma ciekawymi aplikacjami, a przypomnijmy, że kolejne mogą zostać łatwo zainstalowane przy pomocy Android Market. Producent wyposażył tablet fabrycznie w: Google Maps, Android Market, CoPilot Live (system do nawigacji satelitarnej), Google Mail, Zinio Reader, QuickOffice, YouTube Viewer, RSS Feed Reader oraz TuneIn Radio.

Brakującymi programami są menedżer plików oraz czytnik plików PDF. Użytkownik musi je samodzielnie pobrać z Android Market. 

Streak 7 może przemienić się w pełnoprawny system do nawigacji satelitarnej dzięki aplikacji CoPilot Live. Wbudowany odbiornik GPS obsługuje do 12 satelitów. Mapy do programu muszą zostać pobrane z internetu po pierwszym uruchomieniu aplikacji i będą działać przez 30 dni po dokonaniu darmowej rejestracji. Po tym czasie użytkownicy zainteresowani dalszym korzystaniem z aplikacji będą musieli za nią zapłacić. 

Dodajmy, że wiele z fabrycznie zainstalowanych programów wymaga do poprawnego działania podłączenia do konta Google. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż poszczególne aplikacje nie rozpoznają siebie nawzajem, a co za tym idzie, każda z nich wymaga oddzielnego procesu rejestracji.

Gry 

Gry takie jak Angry Birds Rio, Fruit Slice czy Light Racer 3D działają bardzo płynnie. Liczba gier w HD przeznaczonych dla systemu Android stale wzrasta. Wiele z nich jest oferowanych w wersjach darmowych oraz próbnych na Android Market, a ich kompatybilność jest bardzo duża. Z trudem udało się znaleźć gry, które nie odpaliły się podczas testów na różnych tabletach z systemem Android 2.x. Co prawda rozdzielczość nie zawsze była prawidłowa, ale było to spowodowane faktem, iż gry te w większości są stworzone dla smartfonów. Powoli się to jednak zmienia.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Ponieważ Dell Streak 7 nie posiada wentylatora, ani żadnych innych ruchomych części, nie wydaje on z siebie szumu, który można by było zmierzyć. Zresztą stosowanie wiatraczka w tak małym urządzeniu nie byłoby najlepszym rozwiązaniem. 

Zamiast typowego twardego dysku w tablecie została zainstalowana pamięć typu flash. Działa ona podobnie do dysku SSD i nie wydaje dźwięków typowych dla pracy głowic zapisu oraz odczytu.

 

Ciepło

Jeśli chodzi o nagrzewanie się, to również w tym aspekcie Streak 7 zaprezentował się z jak najlepszej strony. Podczas pracy urządzenia temperatura obudowy podnosi się nieznacznie w porównaniu do stanu bezczynności. Na załączonym obrazku wyraźnie widać, w którym miejscu w tablecie zamontowany został procesor Tegra 2, jako że nagrzewa się on najbardziej spośród wszystkich jego komponentów. Temperatura tego miejsca jest wyższa o 5°C od pozostałych.

w stresie
 22.6 °C25.6 °C26.7 °C 
 23.7 °C27.7 °C26.7 °C 
 26.2 °C31.1 °C32.6 °C 
maks. w ogóle: 32.6 °C
średnia: 27 °C
29.3 °C30.3 °C24 °C
30.6 °C31.6 °C25.2 °C
29.5 °C30.4 °C25.6 °C
maks. w ogóle: 31.6 °C
średnia: 28.5 °C
zasilacz  27.1 °C | temperatura otoczenia 18.9 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27 °C / 81 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.6 °C / 91 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 31.6 °C / 89 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.4 °C / 74 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.

Głośniki

Tablet posiada dwa głośniki umieszczone na krawędziach z jego prawej oraz lewej strony. Jakość oferowanego przez nie dźwięku jest zaskakująco dobra i nie trzeszczy on nawet wtedy, gdy ustawi się maksymalną głośność.

Wydajność akumulatora

Dell Streak 7 jest urządzeniem naprawdę mobilnym. Gdy tablet działał w stanie bezczynności z wyłączonymi modułami GPS, WLAN oraz Bluetooth, bateria wytrzymała nieco ponad 7 godzin. Kinomani będą mogli pozwolić sobie na obejrzenie dłuższego filmu bez obawy, że akumulator podda się w najmniej odpowiednim momencie. Film może mieć do 240 minut.

Tablet będzie musiał zostać podłączony do zasilania o wiele szybciej w przypadku korzystania z modułu GPS. Czas ten skraca się jeszcze bardziej po włączeniu modułu Wi-Fi. Już po 185 minutach urządzenie zaczyna domagać się podpięcia do sieci poprzez wyświetlenie odpowiedniego komunikatu oraz wydanie sygnału dźwiękowego. 

Interesującą funkcją jest opcja agresywnego oszczędzania energii. Aby przedłużyć czas działania na baterii, tablet automatycznie wygasza wyświetlacz po ustalonym przez użytkownika czasie, a wraz z nim wyłącza wszystkie połączenia nawiązane przez moduł Wi-Fi. Opcję tę można wyłączyć w ustawieniach. Kolejnym sposobem na oszczędzenie akumulatora jest wyłączanie po ustalonym czasie modułu Wi-Fi.

Najskuteczniejszym sposobem będzie jednak wyłączenie urządzenia, kiedy przestajemy z niego korzystać. Pozwoli to na najefektywniejsze zaoszczędzenie baterii.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 1.2 / 0.8 W
luzdarkmidlight 2.1 / 4 / 4.7 W
obciążenie midlight / 5.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940

Podsumowanie

Streak 7 robi bardzo dobre wrażenie, ale to, czy się sprzeda, wcale nie jest takie pewne. W chwili obecnej rynek jest już przesycony urządzeniami z 7-calowym wyświetlaczem, a plotka głosi, że lada dzień Dell ma wypuścić jego 10-calowego, atrakcyjniejszego następcę z Androidem 3.0.   

Zaletami tego tabletu są liczne fabrycznie zainstalowane aplikacje, odbiornik GPS oraz kamerka 5 MP.

Aktualne ceny tabletu internetowego Dell Streak 7

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
z bliska: Dell Streak 7"
z bliska: Dell Streak 7"

Specyfikacja techniczna

Dell Streak 7"
Procesor
Nvidia Tegra 2 (250) 2 x 1 GHz, T20 Harmony
Pamięć
512 MB 
, / 512 MB ROM
Matryca
7.00 cali 16:9, 800 x 480 pikseli, refleksująca: tak
Dysk twardy
16 GB iNAND Flash, 16 GB 
Złącza
czytnik kart: SD, SDHC, MMC
Łączność
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 12 x 199 x 119
Akumulator
2780 Wh
System operacyjny
Android 2.2
Camera
kamerka: 1,3 MPx i 5 MPx
Inne
kabel USB, Google MAP, Android Market (Appstore), CoPilot Live (Navi) Google Mail, Zinio Reader, Quickoffice, Youtube Viewer, RSS Feed Reader, TuneIn Radio, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
454 g
Cena
349 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Siggy Moersch
Tłumaczenie: Agnieszka Zielińska

Podobne urządzenia

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Acer Iconia Tab A100
GeForce ULP (Tegra 2)

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad Tablet
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.75 kg
Recenzja Sony Tablet S
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 9.40", 0.591 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad Tablet K1
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.75 kg
Recenzja Motorola Xoom
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.73 kg
Recenzja Sony Tablet P
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 5.50", 0.369 kg
Recenzja Asus Eee Pad Transformer TF101
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.68 kg

Za

+ poręczny
+ wydajny układ Tegra 2
+ 16 GB pamięci masowej
+ elementy sterujące
+ odbiornik GPS

Przeciw

- brak HDMI
- brak niektórych podstawowych aplikacji
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Streak 7
Siegfried Moersch (Update: 2017-12-20)