Notebookcheck Logo

Test laptopa Fujitsu LifeBook S935

06/11/2015

LifeBook S935 to lekki laptop z 13-calową matrycą o wysokiej rozdzielczości. Model przetestowany przez nas posiadał normalny ekran WQHD (dostępne są także wersja dotykowa WQHD i matryca FHD). Procesor zastosowany w tym komputerze to niskonapięciowy Broadwell. Jedną z cech wyróżniających Fujitsu S935 jest także akumulator o dużej pojemności (77 Wh), który zapewnia temu laptopowi świetne czasy pracy.

Obudowa

Stylistyka laptopa Fujitsu S935 nawiązuje do najwyższych standardów korporacyjnych. Ciemne wieko w zestawieniu z metalicznym odcieniem pulpitu roboczego to klasyczne połączenie, które jest interesujące w odbiorze. Konstrukcyjnie jest to rozwiązanie znane ze starszego modelu S904, który dysponuje identycznym typem obudowy. Oba modele różnią się pod względem wykorzystanej tabliczki dotykowej (gładzik S935 ma oddzielne przyciski zamiast zintegrowanych z płytką w modelu S904).

Fujitsu S935 wraz 6-komorowym akumulatorem waży niespełna 1,5 kg (około 1465 gramów). Jest to wartość standardowa w tym segmencie urządzeń. Masę laptopa można nieco zmniejszyć poprzez wyjęcie napędu DVD, który w testowanym egzemplarzu był zamontowany w zatoce Module Bay.

Odpowiednią wytrzymałość całej konstrukcji zapewnia zwarty korpus, który wykonano ze stopów magnezu i aluminium. Spasowanie poszczególnych elementów obudowy jest poprawne.

Sztywność dekla jest mierna. Wywierany nań punktowy ucisk powoduje znaczne zaburzenia w prezentowanym obrazie. Test polegający na odginaniu jednego z boków ramki ekranu ujawnił nadmierną elastyczność tworzywa. Naciskane elementy nie wydają jednak nieprzyjemnych odgłosów. 

Zawiasy stawiają wyczuwalny opór. Każdorazowa próba zmiany kąta nachylenia ekranu jedną ręką skutkowała podnoszeniem laptopa. Dopiero po odchyleniu klapy o kąt większy od 90 stopni wspomniana operacja jest możliwa do wykonania. Maksymalny kąt odchylenia ekranu wynosi około 140 stopni.

Pulpit roboczy omawianego laptopa wykonano ze stopów aluminium i magnezu. Sztywność tworzywa w miejscu podparcia nadgarstków jest wysoka. Faktura o metalicznym odcieniu nie zbiera zabrudzeń podczas długotrwałej pracy z laptopem. Efektów "zmęczenia materiału" nie uświadczymy również na tafli gładzika.

Pozycja przy laptopie jest zadowalająca. Tabliczka dotykowa jest minimalnie przesunięta w lewo względem osi symetrii laptopa. Niestety prawą dłoń musimy opierać na czytniku linii papilarnych, ale oczywistym jest fakt, iż przy tej wielkości obudowy trzeba pójść na drobne kompromisy. Przednia, połyskująca krawędź jednostki zasadniczej jest dobrze spasowana i nie ma ostrych krawędzi.

Po prawej stronie pulpitu roboczego, w jego tylnej części, ulokowano przycisk zasilania oraz specjalny klawiszy służący do aktywacji funkcji Eco. Znajduje się tutaj również kontrolka stanu aktywności karty WiFi. Pozostałe kontrolki (sygnalizujące pracę dysku, ładowania głównego oraz dodatkowego akumulatora) umieszczono na przedniej krawędzi obudowy laptopa. Ich symbole są widoczne i - co najważniejsze - intuicyjne w przekazie dla przeciętnego użytkownika.

Fujitsu S935 oferuje podstawowe złącza komunikacyjne. Na prawej ściance obudowy umieszczono dwa porty USB 3.0 oraz zatokę Module Bay, która służy do montażu napędu DVD, drugiego dysku lub dodatkowego akumulatora (w testowanym egzemplarzu był to napęd optyczny). Natomiast na lewej flance odnajdziemy m.in. wyjścia obrazu w postaci złączy HDMI i VGA, kolejny port USB 3.0 oraz gniazdo RJ-45 do podłączenia kabla LAN. Na spodzie laptopa znajduje się złącze replikatora portów.

Przechodząc do opisu spodniej części korpusu laptopa, warto wspomnieć o możliwości demontażu modułu akumulatorowego. Dostęp do akumulatora jest zapewniony przez zastosowanie specjalnej klapy maskującej, która jest zamocowana na zatrzaskach. Przy podważaniu elementów warto zachować ostrożność, gdyż maskownica jest mocno elastyczna. Akumulator jest dodatkowo blokowany przez dwie zasuwy. Pod akumulatorem kryje się złącze dla karty SIM. Przy ponownym zakładaniu maskownicy trzeba pamiętać o zablokowaniu zatrzasków podtrzymujących akumulator. Ma to związek z wypustkami wyżłobionymi w jej wewnętrznej części. Sam proces montażu jest odrobinę kłopotliwy. Elementy muszą spasować się idealnie; w przeciwnym razie kratka będzie odstawała od reszty obudowy.

Na spodzie korpusu odnajdziemy zatrzask służący do zabezpieczenia podzespołów montowanych w zatoce Module Bay. W centralnej części znajduje się klapka serwisowa, która maskuje dostęp do wolnego gniazda pamięci RAM (SO-DIMM).

W komplecie z laptopem otrzymujemy nieduży zasilacz sieciowy o masie około 188 gramów. Bolączką tego rozwiązania jest nieco za krótki kabel łączący zasilacz z gniazdem zasilającym w laptopie.

przód: czytnik SmartCard, czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
przód: czytnik SmartCard, czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, USB 3.0
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, napęd optyczny (w zatoce modułowej), USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, napęd optyczny (w zatoce modułowej), USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Prezentowany laptop Fujitsu S935 został wyposażony w klawiaturę wyspową, która konstrukcyjnie jest kopią rozwiązania znanego z modelu S904. Urządzenie to dysponuje podświetleniem, które ma dwa poziomy intensywności (natężenie światła regulujemy przy użyciu kombinacji klawiszy Fn + F2).

Wygoda pracy na klawiaturze jest poprawna, jeżeli weźmiemy pod uwagę wielkość płytek (1,5 x 1,5 cm), ich standardowe rozlokowanie oraz powiększone odstępy pomiędzy klawiszami (które ułatwiają trafianie we właściwy klawisz). 

Negatywnie oceniłem natomiast mechanikę klawiszy. Wykazują się one słabą responsywnością w końcowej fazie naciskania płytki. Powoduje to problemy z wyczuciem właściwego skoku klawisza a w konsekwencji skutkuje mocniejszym dociskaniem klawiszy podczas pisania.

Klawisze funkcyjne odpowiadające za podświetlenie klawiatury, wyciszenie dźwięku, obsługę gładzika oraz karty WiFi podmapowano odpowiednio pod klawisze F2, F3, F4, F5. Jest to rozwiązanie praktyczne, gdyż do ich obsługi (z klawiszem Fn) nie musimy używać dwóch rąk. 

W S935 zastosowano inny typ gładzika, niż w starszym modelu S904. Główna różnica dotyczy przycisków, które nie są już integralną częścią gładzika. Wykorzystano tutaj klasyczne rozwiązanie oparte na dwóch oddzielnych przyciskach, które cechują się krótkim skokiem.

Urządzenie Synaptics obsługuje się komfortowo. Powierzchnia płytki (9,8 x 4,7 cm) jest przyjemna dla skóry i dodatkowo ma bardzo dobre właściwości ślizgowe. Precyzja operowania wskaźnikiem jest duża. Gładzik obsługuje funkcje gestów (m.in. przewijanie czy obracanie przy użyciu dwóch palców). Wzdłuż wszystkich krawędzi gładzika występują kilkumilimetrowe "martwe strefy", gdzie urządzenie nie reaguje na ruchy palca.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Testowany laptop Fujitsu S935 posiadał 13-calową matrycą WQHD (2560 x 1440 pikseli). W tym konkretnym egzemplarzu mamy do czynienia z matowym panelem, który nie obsługuje funkcji dotyku. Wspominam o tym, ponieważ w sprzedaży dostępne są również modele z dotykową matrycą o błyszczącej powierzchni. Z kolei w tańszych wersjach wyposażenia montowane są ekrany Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Panel o oznaczeniu fabrycznym LQ133T1JW19 wykonano w technologii IGZO. Z technicznego punktu widzenia wyróżnia się on wykorzystaniem mniejszych (niż klasyczne krzemowe a-Si TFT) tranzystorów TFT. Większe upakowanie daje możliwość uzyskania wyższych rozdzielczości. Mniejsze są pobór mocy oraz wielkość szumów (co ma znaczenie w ekranach dotykowych). Identyczny panel japońskiej firmy Sharp był montowany w starszym modelu S904.

312.2
cd/m²
311.6
cd/m²
283.5
cd/m²
313.5
cd/m²
310.3
cd/m²
291
cd/m²
335.3
cd/m²
305.7
cd/m²
309.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
Sharp SHP1412 / LQ133T1JW19
maksimum: 335.3 cd/m² (Nits) średnia: 308.1 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
kontrast: 776:1 (czerń: 0.4 cd/m²)74.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
99.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
72.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy WQHD Fujitsu S935 a przestrzeń kolorów sRGB
S935 a sRGB
paleta barw matrycy WQHD Fujitsu S935 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
S935 a aRGB
paleta barw matrycy WQHD Fujitsu S935 a paleta barw matrycy Toshiby Z30-B
S935 a Z30-B

Na fabrycznych ustawieniach kalibracji matryca prezentuje dobre parametry obrazu. Krzywa kolorów na całej długości nie odbiega znacząco od ideału. Przy ciemniejszych odcieniach odwzorowanie składowych jest akceptowalne. Natomiast przy wyższych wskaźnikach brakuje nieco koloru niebieskiego. W najjaśniejszym fragmencie matrycy zmierzona czerń osiągnęła poprawną wartość, tj. 0,4  cd/m². Średnia luminancja dla całego ekranu wyniosła 308  cd/m². Stopień rozświetlenia ekranu regulujemy w 10 poziomach. Można stwierdzić, iż przy maksymalnych nastawach obraz jest zbyt jasny do pracy biurowej. Dla poprawy komfortu działania zalecam wykorzystać połowę dostępnej intensywności podświetlenia.

Kąty widzenia w obu płaszczyznach są zadowalające. Wyświetlany obraz bez większych problemów może być prezentowany kilku osobom. W pionie przy większym odchyleniu od pozycji na wprost nie występuje nadmierna ziarnistość tekstu.

Osiągi

throttling CPU
throttling CPU

Laptop Fujitsu S935 w testowanej wersji był wyposażony w procesor Core i5-5300U. Na rynku dostępne są również konfiguracje, w których montowane są dwie inne jednostki Intela tj. Core i5-5200U oraz Core i7-5600U.

Procesor Core i5-5300U (Broadwell) wykonano w litografii 14-nanometrowej. Bazowa częstotliwość jego taktowania wynosi 2,3 GHz. Przy największej zajętości rdzenie osiągają maksymalne taktowanie na poziomie 2,7 GHz. W trybie turbo częstotliwość taktowania jednego rdzenia może sięgać 2,9 GHz.

Całkowite TDP (dla procesora, zintegrowanego z nim chipu graficznego i kontrolera pamięci) wynosi w przypadku i5-5300U 15W. Jednostka ta zapewnia sprzętowe wsparcie dla technologii wirtualizacji VT-x i VT-d.

W testowanej konfiguracji omawiany laptop posiadał jedynie 4 GB pamięci operacyjnej. Pojedyncza kość DDR3 marki Micron pracowała z częstotliwością 1600 MHz. Na szczęście producent przewidział możliwość dołożenia drugiego modułu pamięci RAM. 

W wielowątkowym teście Cinebench R15 Core i5-5300U wypracował 268 punktów. Dla porównania w tym samym teście syntetycznym procesor Core i7-5600U notuje średnio 291 punktów. Czas przetwarzania próbki 1024M aplikacji wPrime wyniósł 570 sekund. Procesorowi Core i7-5600U operacja ta zajmuje średnio 515 sekund.

Podczas maksymalnego obciążenia procesora oraz karty graficznej widoczne jest znaczące zaniżanie częstotliwości taktowania CPU (zjawisko throttlingu). Przy uruchomionych testach aplikacji FurMark oraz Prime95 taktowanie procesora nie było jednostajne. Zegar przeskakiwał pomiędzy wartościami 1397 MHz oraz 1497 MHz. Wspomniany stan rzeczy miał wpływ na obniżenie aktywności układu chłodzenia oraz niższe temperatury pracy CPU notowane przez programy diagnostyczne (68-69 stopni Celsjusza).

Obserwacja zachowania CPU przy jego szczytowej zajętości przywodzi kolejne wnioski. Zgodnie ze specyfikacją układu Core i5-5300U w trakcie testu Prime95 taktowanie rdzeni osiągało granicę 2,7 GHz przy napięciu 1,031 V, by po chwili spaść do poziomu 2,2 GHz (przy napięciu 0,893 V).

W wielowątkowym teście Cinebench R15 częstotliwość taktowania rdzeni spadała do poziomu 2594 MHz (czyli minimalnie) przy napięciu 1 V. Oznacza to tyle, iż pod obciążeniem procesor nie był w stanie utrzymać maksymalnego, dostępnego taktowania (2,7 GHz). Można stwierdzić, iż w przypadku tego benchmarku wpłynęło to tylko nieznacznie na pogorszenie wydajności, gdyż otrzymany rezultat (tj. 268 punktów) był zbliżony do średniej dla i5-5300U wyliczonej na podstawie wyników z wszystkich testów Notebookcheck (270 punktów).

Zintegrowany układ graficzny HD Graphics 5500 cechuje się bazową częstotliwością taktowania rdzenia GPU na poziomie 300 MHz. W teście 3DMark Fire Strike Graphics układ ten zapewnił omawianemu laptopowi 554 punkty.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
SPECviewperf
SPECviewperf
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
3DMark 11 Performance
1076 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
33998 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
4205 pkt.
3DMark Fire Strike Score
530 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 64Bit
5958 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11622 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5868 Points
Cinebench R10 Shading 32Bit
5922
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8736
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4416
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
18.1 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.98 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.22 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
98 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
21.75 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
268 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
99 Points
Pomoc

Na wyposażeniu testowanego Fujitsu S935 znalazł się dysk SSHD marki Seagate o pojemności nominalnej 500 GB. Hybrydowy model ST500LM000-1EJ162 dysponuje 8 gigabajtami pamięci flash, a talerz wiruje z prędkością 5400 obr/min. Sekwencyjny odczyt i zapis w programie CrystalDiskMark wyniosły odpowiednio 117 MB/s oraz 119 MB/s. 

AS SSD
AS SSD
AS SSD (IOPS)
AS SSD (IOPS)
CrystalDiskMark
CDM
HD Tune
HD Tune
Seagate ST500LM000 Solid State Hybrid Drive
przesył danych (minimum): 22.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 116.9 MB/s
przesył danych (średnio): 87.9 MB/s
czas dostępu: 17.8 ms
szybkość interfejsu: 148.3 MB/s
obciążenie procesora: 5 %

Testy gier

Zintegrowany chip graficzny HD 5500 nie gwarantuje płynności rozgrywki w przypadku nowszych produkcji. Pełną grywalność w Tomb Raiderze uzyskałem dopiero przy minimalnych nastawach jakościowych i w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

lowmed.highultra
Tomb Raider (2013) 38.6 21.2 13.5
BioShock Infinite (2013) 22.1 16.9 13.9

Wpływ na otoczenie

Hałas

Układ chłodzenia zamontowany w testowanym Fujitsu S935 prezentował dobrą kulturę pracy podczas pracy biurowej. Przez większość czasu wentylator był nieaktywny. Krótkim epizodom aktywności towarzyszył szmer o natężeniu 34,1 dB. W cichym otoczeniu słyszalna była praca hybrydowego dysku twardego (32,3 dB).

Z kolei zmuszenie procesora oraz układu grafiki do większego wysiłku skutkowało wzmożoną aktywnością wentylatora. W ciągu kilku sekund od uruchomienia programu 3DMark 11 układ chłodzenia zdążył podnieść poziom szumu z wartości wyjściowej 34,1 dB do 42,7 dB (była to wartość szczytowa; w dalszej części tego testu omawiany laptop nie był głośniejszy).

W trakcie testu wytrzymałościowego (Prime95 i FurMark) praca układu chłodzenia była niejednostajna. Dało się usłyszeć, iż zjawisko throttlingu (obniżanie taktowania CPU) nieco hamowało poczynania systemu chłodzenia. Generowany szum wahał się w przedziale od 40,9 do 42,5 dB.

Dłuższe przytrzymanie procesora w stanie 100-procentowej zajętości (bez obciążenia GPU) poskutkowało odnotowaniem najwyższego poziomu hałasu (tj. 45,1 dB).

Hałas

luz
32.3 / 33.2 / 34.1 dB
HDD
32.3 dB
obciążenie
42.7 / 45.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Laptop Fujitsu S935 nie nagrzewa się. Podczas pracy biurowej spodnia część korpusu utrzymywała temperaturę na poziomie około 30°C. Poprawna temperatura powierzchni pozwala zatem na swobodną pracę z laptopem trzymanym na kolanach (np. w czasie trwania podróży służbowej).

W czasie trwania testu obciążeniowego (Prime95 i FurMark) S935 wykazywał tendencję do zaniżania taktowania procesora. W praktyce przełożyło się to na znaczne ograniczenie temperatury CPU, która wynosiła około 68-69°C.

Po godzinnym sprawdzianie wytrzymałościowym temperatura obudowy zmierzona w centralnej części klawiatury wyniosła 32,5 stopnia Celsjusza. Na spodzie stwierdziłem maksymalnie 33,5°C. Obiektywnie należy ocenić, iż nie są to wartości wygórowane.

Zasilacz rozgrzał się do 34,5°C, czyli był w zasadzie chłodny.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 34.1 °C29.1 °C26.8 °C 
 35 °C32.5 °C26.3 °C 
 31.4 °C28.5 °C27.1 °C 
maks. w ogóle: 35 °C
średnia: 30.1 °C
26.1 °C28.5 °C32.6 °C
26.4 °C30.8 °C33.5 °C
26.5 °C29.4 °C31.4 °C
maks. w ogóle: 33.5 °C
średnia: 29.5 °C
zasilacz  34.5 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.1 °C / 86 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35 °C / 95 F, compared to the average of 36.1 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 281 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 33.5 °C / 92 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.7 °C / 84 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.4 °C / 88.5 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-3.1 °C / -5.6 F).

Głośniki

Wbudowane głośniczki stereofoniczne grają poniżej przeciętności. Dźwięk wydobywający się z wnętrza obudowy (poprzez mikre otworki w przedniej części obudowy) jest zdecydowanie przytłumiony, co drastycznie obniża maksymalną moc zestawu. W trakcie odsłuchu dynamicznych otworów słyszalny jest wyraźny pogłos, który doszczętnie tłumi wokal.

Wydajność akumulatora

Na wyposażeniu laptopa Fujitsu S935 znalazł się 6-komorowy akumulator o powiększonej pojemności nominalnej (77 Wh). W uboższych wersjach wyposażenia montowana jest 4-komorowa bateria o pojemności 51 Wh. Dodam jeszcze, iż istnieje możliwość dokupienia dodatkowego modułu akumulatorowego (28 Wh), który mocuje się w zatoce Module Bay.

Czasy pracy uzyskiwane na zasilaniu akumulatorowym są poprawne. W teście symulującym surfowanie po sieci laptop pracował nieprzerwanie przez 7 h 15 min. Zgodnie z procedurą testową pomiar był dokonywany na zrównoważonym profilu zarządzania energią przy 50% jasności obrazu.

Czasy ładowania akumulatora (rozładowanego do 5% pojemności) przedstawiają się następująco:

  • osiągnięcie 50% naładowania - po około 45 minutach od rozpoczęcia,
  • osiągnięcie 70% naładowania - po około godzinie i 15 minutach od rozpoczęcia,
  • osiągnięcie 100% naładowania - po około 2 godzinach i 30 minutach od rozpoczęcia.

W komplecie z laptopem znalazł się 65-watowy zasilacz (19 V, 3,42 A).

Wydajność akumulatora
luz
15h 53min
sieć przez WLAN
7h 15min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 6.1 / 8.8 / 18 W
obciążenie midlight 22.5 / 30.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Fujitsu LifeBook S935
Fujitsu LifeBook S935

Fujitsu S935 to solidny laptop biznesowy przeznaczony dla kadry menadżerskiej. Nowoczesna stylistyka, mobilność wynikająca z niewielkiej masy urządzenia (poniżej 1,5 kg) oraz dobra jakość materiałów wykończeniowych to atuty tego urządzenia.

Mocnym punktem omawianego laptopa jest matryca WQHD (2560 x 1440 pikseli), która przy tej przekątnej ekranu 13,3” zapewnia odpowiednią ilość przestrzeni roboczej na pulpicie. Wygodę pracy na komputerze poprawia matowa powierzchnia panelu, która - w połączeniu z dużą jasnością obrazu - niweluje problemy z refleksami.

Ważny dla komfortu pracy jest też precyzyjnie działający gładzik. Z kolei czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym (przekraczające w najgorszym razie 7 h przy korzystaniu z internetu bezprzewodowego) należy uznać za dobry wynik. Należy pamiętać o możliwości rozszerzenia konfiguracji laptopa o dodatkowy akumulator lub dysk przy użyciu zatoki modułowej.

Wady Fujitsu S935 nie są liczne. In minus zaliczę występujące problemy z dławieniem taktowanie CPU pod obciążeniem, które w niektórych przypadkach mogą minimalnie obniżyć wydajność procesora. Poza tym kultura działania układu chłodzenia przy większej zajętości procesora powinna być nieco lepsza. 

Testowany egzemplarz wyposażony w matrycę WQHD, modem WLAN i akumulator o powiększonej pojemności 77 Wh kosztuje około 6 tysięcy złotych (w listopadzie 2015). W perspektywie podniesienia wygody pracy z urządzeniem konieczną czynnością wydaje się być dołożenie modułu pamięci RAM oraz dysku SSD, co niestety pogarsza relację wydajności do ceny.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Fujitsu LifeBook S935
bohater testu: Fujitsu LifeBook S935

Specyfikacja techniczna

Fujitsu LifeBook S935 0M0008PL
Procesor
Intel Core i5-5300U 2 x 2.3 - 2.9 GHz, Broadwell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 5500, rdzeń: 300 MHz, 10.18.15.4278
Pamięć
4 GB 
, Micron DDR3L 1600 MHz, 1x 4 GB Single-Channel wbudowane, dodatkowy slot SO-DIMM, maks. 12 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 2560 x 1440 pikseli, Sharp SHP1412 / LQ133T1JW19, IGZO, refleksująca: nie
Chipset
Intel Broadwell-U PCH-LP (Premium)
Dysk twardy
Seagate ST500LM000 Solid State Hybrid Drive, 500 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Intel Broadwell PCH-LP - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, 1 (O2Micro OZ776) SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel I218-LM Gigabit (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (a/b/g/h/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0, modem LTE Sierra Wireless EM7305
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ8G2
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 26.5 x 319 x 215
Akumulator
77 Wh litowo-jonowy, 6-komorowy, Fujitsu CP657112-02
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 65 W, 19 V, 3,42 A, układ szyfrujący TPM 1.2
Waga
1.47 kg, zasilacz: 188 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo E31-70
HD Graphics 5500, Core i3 5005U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad Yoga 12
HD Graphics 5500, Core i7 5600U, 12.50", 1.59 kg
Recenzja HP EliteBook Folio 1040 G2
HD Graphics 5500, Core i5 5300U, 14.00", 1.5 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja laptopa Fujitsu LifeBook E5412A: Klasyczny laptop biznesowy z dwoma gniazdami pamięci RAM
Vega 7, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R5 PRO 5675U, 14.00", 1.389 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A557
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.244 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook E736
HD Graphics 520, Core i7 6600U, 13.30", 1.6 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A556
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.23 kg

Za

+ dobra matryca
+ precyzyjny gładzik
+ solidne wykonanie
+ stylistyka
+ zatoka modułowa
+ poprawne czasy pracy na akumulatorze

Przeciw

- dławienie taktowania CPU pod obciążeniem
- głośny pod obciążeniem
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fujitsu LifeBook S935
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)