Notebookcheck Logo

Test tabletu Fujitsu Stylistic Q550

Stylistic Q550 jest 10-calowym tabletem Fujitsu opartym na nowej platformie Intel Oak Trail. Dobrej jakości matryca, jednordzeniowy procesor Atom Z670, zintegrowana grafika GMA 600, system operacyjny Windows 7 i wiele rozwiązań służących bezpieczeństwu wskazują, że jest to urządzenie o profilu mającym zainteresować przede wszystkim firmy.

Obudowa

Fujitsu jest najwyraźniej zdania, że tablet, jako urządzenie skierowane głównie do klientów biznesowych, powinien posiadać surowy, konserwatywny wygląd. Niestety, typowa czarno-szara kolorystyka połączona z plastikową obudową nie wygląda zachęcająco. Poza tym jakość wykonania zupełnie nie spełnia oczekiwań, jakie można by było mieć względem urządzenia tej klasy. Najbardziej przeszkadzają zbyt ostre krawędzie obudowy oraz skrzypienie słyszalne podczas obracania tabletu oraz gdy rysik mocniej naciska na ekran. Co więcej, pomimo rzekomego posiadania warstwy chroniącej przed brudem czarna ramka ekranu niesamowicie zbiera kurz oraz odciski palców. Fujitsu Q550 nie różni się zatem pod tym względem od innych urządzeń tego typu. Przyciski umieszczone na prawej krawędzi urządzenia są niewygodne w użytkowaniu. Ciężko jest wyczuć je palcami, przez co obsługa tabletu staje się kłopotliwa. Pozytywne wrażenie sprawiają natomiast suwaki.   

Urządzenie wraz z 4-komorową baterią waży 857 g oraz ma wymiary 275 x 192 x 16,2 mm. Sprawia to, że Fujitsu Q550 prezentuje się marnie pod względem mobilności i może dołączyć do grona zawodników wagi ciężkiej razem z tabletem WeTab (850 g) oraz Asusem Eee Slate EP121 (1160 g). Apple iPad 2 (601 g), Acer Iconia Tab A500 (700 g), Motorola Xoom (730 g) oraz 10-calowy Samsung Galaxy Tab (595 g) wypadają znacznie lepiej. Długość oraz szerokość wspomnianych urządzeń prezentują się podobnie; różnice dotyczą natomiast grubości. Dla przykładu, Apple iPad 2 ma jedynie 8,8 mm, ale nie posiada za to żadnych portów peryferyjnych na bocznych krawędziach. 

Spód urządzenia został zabudowany w taki sposób, że dostęp do wbudowanych komponentów nie jest możliwy. Jedynym pozytywem jest łatwa w wymianie bateria litowo-polimerowa. Na spodzie znajduje się gniazdo karty SIM. Trzeba pamiętać, iż przed zakupem należy dobrze przemyśleć pojemność dysku (SSD 30 lub 62 GB), gdyż nie ma możliwości jego późniejszej wymiany.

Fujitsu Q550 może pochwalić się bogatą różnorodnością interfejsów zewnętrznych. Poza czytnikiem kart SD oraz portem USB 2.0, który można duplikować przy pomocy rozgałęźnika USB, zaoferowano również port HDMI. Mimo że specyfikacja podaje, że port HDMI jest kompatybilny z wersją 1.3, istnieje możliwość podłączenia nowoczesnego telewizora wyposażonego w interfejs 1.4a (jest on kompatybilny wstecz). Omawiany tablet posiada dwa wbudowane mikrofony oraz wejście na końcówkę jack 3,5 mm. Niestety, Fujitsu Q550 nie posiada portu combo dla zestawu słuchawek z mikrofonem, a tylko wyjście audio.  

Port dokujący znajdujący się na spodzie urządzenia pozwala nie tylko na standardowe podłączenie stacji dokującej ale również na użycie replikatora portów. Producent nie pożałował suwaków oraz przycisków funkcyjnych, które zostały umieszczone na bocznej krawędzi urządzenia. Pozwalają one włączyć lub wyłączyć tablet oraz moduły łączności. Dodatkowo znajdziemy tam również trzy niewielkie przyciski odpowiedzialne za wywołanie klawiatury ekranowej, obrót wyświetlanego obrazu o 90 stopni w obydwie strony (opcja dla prawo- oraz leworęcznych) oraz bezpośredni dostęp do menedżera zadań.

lewy bok: USB 2.0, czytnik SmartCard, wyjście słuchawkowe, HDMI, 2 mikrofony
lewy bok: USB 2.0, czytnik SmartCard, wyjście słuchawkowe, HDMI, 2 mikrofony
prawy bok: przyciski i suwaki sterujące
prawy bok: przyciski i suwaki sterujące
dół: port dokujący, gniazdo zasilania
dół: port dokujący, gniazdo zasilania
góra: czytnik kart pamięci, czytnik linii papilarnych
góra: czytnik kart pamięci, czytnik linii papilarnych

Komunikacja

Urządzenie zostało hojnie zaopatrzone w interfejsy do komunikacji bezprzewodowej. Poza modułem Wi-Fi obsługującym standardy 802.11 a/b/g/n dodano Bluetooth 3.0 + HS (High Speed; obsługujący teoretyczny transfer do 3 MB/s) z kontrolerem firmy Ralink (RT3572). Moduł 3G umożliwiający dostęp do internetu przez sieci komórkowe jest opcjonalny. 

Bezpieczeństwo

Istotną cechą Fujitsu Q550 są funkcje zabezpieczające tablet przed niepowołanym dostępem do danych oraz kradzieżą. Poza czytnikiem linii papilarnych posiada on czytnik kart SmartCard, chip TPM (Trusted Platform Module) oraz funkcję ATP (Advanced Theft Protection). Biorąc pod uwagę wszystkie te zabezpieczenia, śmiało można powiedzieć, iż tablet spełnia standardy wyznaczone dla urządzeń przeznaczonych do pracy w dużych korporacjach, gdzie ochrona danych jest sprawą priorytetową. Zwłaszcza w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń, które niestety oferują ograniczoną liczbę możliwości zabezpieczenia sprzętu.

Inne

Szkoda, że Fujitsu nie zaopatrzyło swego urządzenia w odbiornik GPS ani żyroskop (akcelerometr) pozwalający na, jakże popularną ostatnio, automatyczną rotację wyświetlanego obrazu oraz wykorzystywanie zmian położenia urządzenia w przestrzeni jako kontrolera gier. Obrót ekranu odbywa się przy pomocy przycisku położonego na prawej krawędzi urządzenia, a brak wbudowanego modułu GPS uniemożliwia wykorzystanie tabletu do nawigacji satelitarnej. Dodajmy, iż większość konkurencyjnych urządzeń posiada obydwa te moduły.

Kamerki

Urządzenie zostało zaopatrzone w dwie kamerki, przy czym ta umieszczona na spodzie ma rozdzielczość 1,3 megapiksela, natomiast przednia, zlokalizowana na ramce ekranu, posiada rozdzielczość 0,3 megapiksela. Tylna kamerka jest przeznaczona do robienia zdjęć oraz nagrywania filmików, a przednia ma obsługiwać wideorozmowy. Niestety, ze względu na dość niefortunne umiejscowienie przedniej kamerki, prowadzenie rozmów jest nieco utrudnione, kiedy urządzenie znajduje się w pozycji horyzontalnej.

Obydwie kamerki nie wypadła w testach najlepiej. Tylna daje obraz o bardzo słabej jakości z maksymalną rozdzielczością 1280x960 pikseli. Zainstalowane przez producenta oprogramowanie YouCam3 oferuje wiele dodatkowych opcji, w tym zoom cyfrowy. Niestety, przy dużym zbliżeniu wyraźnie widać słabą jakość wykonanych zdjęć. Poza tym nie da się nie zauważyć braku dostosowania do trybu pracy tabletu, słabej jakości nagrań wideo oraz faktu, że ich rozdzielczość nie jest niedopasowana do ekranu (czarne pasy). Przednia kamerka generuje kiepski obraz o rozdzielczości 640x480 pikseli, ale trzeba przyznać, iż jego jakość podczas rozmowy przez Skype jest akceptowalna.   

kamerka 1,3 Mpx z tyłu, normalne zdjęcie
kamerka 1,3 Mpx z tyłu, normalne
kamerka 1,3 Mpx z tyłu, zdjęcie z wykorzystanym zoomem
kamerka 1,3 Mpx z tyłu, zoom

Urządzenia wejścia

lepszy palec czy rysik?
lepszy palec czy rysik?

Na pierwszy rzut oka tablet można obsługiwać zarówno przy pomocy palca, jak i rysika. Po kilku dniach testowania urządzenia pod kątem codziennego korzystania z Windows 7 okazało się, iż obsługa przy pomocy palca jest nie tyle utrudniona, co wręcz niemożliwa. Klawiatura ekranowa nie jest dostosowana do takiego wprowadzania znaków, ze względu na zbyt gęsto położone klawisze. Co więcej, jeśli użytkownik nie używa do obsługi rysika, urządzenie reaguje dość wolno. Podobnie wygląda sprawa dotyku wielopunktowego. Tablet z założenia wykrywa jednocześnie do 4 palców (miejsc nacisku), ale Windows 7 nie lubi się z płynnym przewijaniem oraz funkcją pinch to zoom (uszczypnij, by przybliżyć). Poza standardowymi możliwościami 32-bitowego systemu operacyjnego łatwość obsługi Windows 7 na tablecie nie zachwyca. Obiecująco zapowiada się jednak niedawno zaprezentowany Windows 8 z odpowiednimi interfejsem i sposobami wprowadzania danych oraz możliwością przełączenia do klasycznego wyglądu Windows. 

Zasilany baterią AAA rysik wprowadza spore ułatwienie w kwestii obsługi tabletu. Fujitsu Q550 posiada ciekawą opcję automatycznego wykrywania obecności rysika, gdy tylko znajdzie się on w pobliżu ekranu. Ze względu na dobrze wykończoną, plastikową końcówkę oraz zintegrowany przycisk myszki nawigacja rysikiem jest nie tylko przyjemna, ale także precyzyjna. Specjalnie dla studentów dodajmy, iż funkcja rozpoznawania pisma odręcznego działa dość dobrze. Oczywiście należy pisać starannie, a nie bazgrać jak kura pazurem. 

Niestety, wielką wadą tabletu Fujitsu jest brak miejsca na schowanie rysika. Nawet jego dość spore gabaryty nie usprawiedliwiają faktu, iż jedyną opcją, jaką proponuje producent, jest majestatyczne dyndanie rysika na sznureczku. Co prawda HTC Flyer także nie posiada schowka na równie duży rysik, ale istnieje możliwość włożenia go do dostarczonego wraz ze sprzętem etui. Fujitsu nie daje nam takiej możliwości, a pamiętajmy, że w przypadku HTC rysik jest jedynie dodatkiem pozwalającym na obsługę zaawansowanych aplikacji systemu Android, jako że system ten jest zasadniczo obsługiwany za pomocą palca.

Fujitsu Infinity Lounge

Jest to nazwa interfejsu dotykowego zainstalowanego jako nakładka na system Windows, podobnie jak w przypadku urządzenia Dell Inspiron duo z obracanym ekranem. Kolumna po prawej stronie zachowuje się jak pasek do nawigacji, na którym znajduje się kilka skrótów. Wydaje się jednak, iż obsługa urządzenia byłaby wygodniejsza, gdyby opcja ta została zaimplementowana bezpośrednio w systemie Windows. Lewa strona ekranu to 3-stronicowy ekran główny z możliwością umieszczania widżetów. Niestety, są one ograniczone i skróty można tworzyć jedynie do aplikacji takich jak np. Outlook. Czas ładowania oraz ogólne odczucia podczas użytkowania nie są zbyt przekonywujące. Rozwiązanie to wciąż raczkuje, a wspomnijmy, że najnowsza wersja to dopiero 1.0.1. Dobitnie można się o tym przekonać, korzystając z przybornika, jako że 90% zamieszczonych tam linków nie działa z powodu braku zainstalowanego oprogramowania. Pomysł dobry, ale wykonanie pozostawia jeszcze wiele do życzenia, podobnie zresztą jak w przypadku interfejsu netbooka Dell Inspirion duo.

 

Obraz

Fujitsu postawiło na wyświetlacz o przekątnej 10,1", rozdzielczości natywnej 1280x800 pikseli i proporcjach 16:10. Nie odbiega on zatem parametrami od tych stosowanych w konkurencyjnych tabletach. Elementem obowiązkowym w urządzeniach tego typu jest matryca oparta na technologii IPS (in-plane switching), która zapewnia szeroki zakres kątów widzenia ekranu. Q550 otrzymał matowy ekran produkcji Fujitsu oznaczony symbolem FUJ5812 [najprawdopodobniej jest to ekran typu MVA, multi-domain vertical alignment - przyp. red.].

357
cd/m²
358
cd/m²
354
cd/m²
377
cd/m²
399
cd/m²
385
cd/m²
364
cd/m²
394
cd/m²
384
cd/m²
podświetlenie ekranu
Fujitsu FUJ5812 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 399 cd/m² (Nits) średnia: 374.7 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 399 cd/m²
kontrast: 753:1 (czerń: 0.53 cd/m²)38.94% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
53.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
38.72% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Matryca jest podświetlana diodami LED i robi w tym aspekcie korzystne wrażenie. Luminancja w najjaśniejszej centralnej części ekranu, 399 cd/m, i średnia wyciągnięta z pomiarów we wszystkich obszarach są bardzo dobre. Podświetlenie można uznać za równomierne. Jako dodatek, poza ustawieniami oferowanymi przez system Windows, dotykowy interfejs urządzenia pozwala na 5-stopniową regulację podświetlenia ekranu. 

Pozostałe cechy wyświetlacza również sprawiają bardzo dobre wrażenie. Głębokość barwy czarnej osiągnęła stosunkowo dobrą wartość 0,53 cd/m, a biorąc pod uwagę wspomnianą wyżej bardzo wysoką siłę podświetlenia ekranu, przekłada się to na imponujący kontrast na poziomie 753:1. Odwzorowanie kolorów oraz ostrość obrazu również nie pozostawiają niczego do życzenia.

na dworze, słońce za chmurą
na dworze, słońce za chmurą
na dworze, słońce świeci na ekran
na dworze, słońce świeci na ekran
paleta barw matrycy Fujitsu Q550 a przestrzeń sRGB (siatka)
Q550 a sRGB

Niestety, jakość obrazu dramatycznie spada podczas pracy z tabletem na dworze. Mimo zmatowionej powierzchni ekranu pojawiają się na nim odbicia oraz refleksy. Do pewnego stopnia pomaga wysoka luminancja. W mocnym słońcu korzystanie z Q550 staje się jednak prawie niemożliwe. Nie zmienia to jednak faktu, iż obraz widoczny na ekranie w pomieszczeniu jest bardzo dobrej jakości.    

Kąty widzenia wyświetlacza są imponujące. Obraz nie zmienia barw, ani nie przechodzi w negatyw zarówno w pionie, jak i w poziomie. Wadą Q550 w tym aspekcie jest ochronna szyba przesłaniająca ekran, która generuje refleksy.

kąty widzenia matrycy Fujitsu Stylistic Q550
kąty widzenia

Osiągi

Wprowadzając tablet Stylistic Q550, Fujitsu stało się pierwszym producentem oferującym urządzenie wykorzystujące platformę Intel Oak Trail. Została ona zaprojektowana specjalnie dla tabletów oraz cienkich komputerów, które muszą pracować bez możliwości korzystania z oddzielnych układów chłodzących. Zastosowany procesor, Atom Z670 SoC (system-on-chip) został zaprezentowany po raz pierwszy na Intel Developer Forum 2011 (IDF) w Pekinie. Posiada on jeden rdzeń z obsługą dwóch wątków (Lincroft), pracuje z częstotliwością 1,5 GHz oraz posiada 512 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu. 

Kolejnym istotnym komponentem urządzenia jest chipset SM35, zwany również Whitney Point. Zawiera on kartę graficzną Intel GMA 600, HD audio, kontroler SATA 2, wsparcie dla HDMI oraz pamięci DDR2. Podobnie jak w przypadku przeznaczonej dla netbooków platformy Pine Trail, którą reprezentują m.in. procesory Intel Atom N550 oraz N570, jednostka Z670 została wyprodukowana w technologii 45 nanometrów. 

Jednym z najpopularniejszych benchmarków do testowania wydajności procesora jest Cinebench R10 z włączoną opcją przetwarzania wielowątkowego. Tablet Q550 zdobył w tym teście marne 537 punktów, przez co uplasował się pod koniec rankingu procesorów, w którym klasyfikowane są CPU do różnorakich urządzeń, od tabletów poprzez netbooki aż po laptopy z najwyższej półki. Śmiało można powiedzieć, że netbooki wyposażone w najnowsze konfiguracje sprzętowe mają sporą przewagę nad tym tabletem. Jako przykład można podać Asusa 1015PEM z procesorem Atom N550 oraz nieco słabszego Acera AO522 z układem AMD C-50 APU. Urządzenia te są szybsze od Q550 o odpowiednio 180% oraz 141%, osiągając 1504 i 1294 punktów. 

Osiągi karty graficznej GMA 600 (PowerVR SGX) w grafice 3D również nie są zadowalające. Widać to już w przypadku testów w starszym benchmarku 3DMark05, gdzie Fujitsu nabił jedynie 253 punkty. Dodajmy jednak, że karta Intel GMA 3150 wykorzystywana w nowych netbookach wcale nie wypadła dużo lepiej, przeciętnie dając jedynie 294 punkty, co jest wynikiem o 16% lepszym w porównaniu z Fujitsu Q550. Z kolei rozwiązanie AMD, C-50 z dużo silniejszą kartą AMD Radeon HD 6250, osiąga średnio 2599 punktów (ponad 10 razy więcej). 

Tablet Fujitsu Q550 osiągnął 1191 punktów w testach PCMark Vantage i uplasował się tym samym na jednym z ostatnich miejsc w naszym zestawieniu. Co ciekawe, w jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się netbooki ze starszymi procesorami Intel Atom. Q550 znajduje się na ostatnim miejscu zestawienia wyników benchmarka PCMark 7, lokując się poniżej netbooków z układem AMD C-50. Nie są to wyniki, jakich można by się było spodziewać po urządzeniu pracującym pod kontrolą systemu Windows. 

CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
GPU-Z
3DMark 2001SE Standard
1575 pkt.
3DMark 03 Standard
697 pkt.
3DMark 05 Standard
253 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
1191 pkt.
PCMark 7 Score
747 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
413
Cinebench R10 Shading 32Bit
108
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
537
Pomoc

Fujitsu Stylistic Q550 pozostawia w tyle wszystkie urządzenia pracujące pod Androidem oraz iOS-em w benchmarku Google V8, uzyskując w nim 1601 punktów. Daleko za nim plasuje się Asus Eee Pad Transformer TF101 z rezultatem 683 punktów (o 57,3% gorszym). iPad 2 majaczy w oddali z 355 punktami. Przewaga Q550 jest nieco mniejsza w benchmarku SunSpider (wyniki zamieszczono na diagramie poniżej).

porównanie wyników testu Google V8 (więcej=lepiej)
Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu SunSpider (więcej=lepiej)
SunSpider (więcej=lepiej)
wyniki testu Peacekeeper
Peacekeeper
Toshiba THNSFB030GMSJ
przesył danych (minimum): 35.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 87.5 MB/s
przesył danych (średnio): 82.4 MB/s
czas dostępu: 0.513 ms
szybkość interfejsu: 109.5 MB/s
obciążenie procesora: 13.5 %
HD Tune Pro 4.6
HD Tune
CrystalDiskMark 3.0.1
CDM

Pamięć masowa ma formę dysku SSD 30 lub 62 GB (w zależności od modelu). Niestety, został on wbudowany w urządzenie w taki sposób, iż nie ma możliwości jego wymiany. Testowany model to wersja z dyskiem 30 GB o oznaczeniu THNSFB030GMSJ, którego producentem jest Toshiba.

Stworzony specjalnie dla badania wydajności dysków SSD benchmark AS SDD wykazał słabe osiągi tego nośnika. Maksymalnie 76,73 MB/s przy zapisie i odczyt na poziomie 42,65 MB/s to wyniki porównywalne z rezultatami notowanymi w testach wolnych dysków twardych stosowanych w laptopach. Na plus przemawiają krótkie czasy dostępu (aczkolwiek wartość uzyskana przy zapisie była dość wysoka).

Testy odtwarzania wideo i gier

Fujitsu Q550 ma poważne problemy z odtwarzaniem plików multimedialnych o rozdzielczości 720p. Dotyczy to zarówno filmów typu flash odtwarzanych bezpośrednio z YouTube'a, jak i plików odtwarzanych lokalnie z dysku z kompresją H.264. Średnia liczba klatek na sekundę w streamingu wahała się pomiędzy 8 a 15; była więc daleka od płynnego odtwarzania obrazu. Intel Z670 z kartą graficzną GMA 600 wypada w tej mierze podobnie źle, jak netbooki oparte na platformie Pine Trail. 

Tablet Fujitsu nie radzi sobie też w grach komputerowych; w tym aspekcie również wypada podobnie, jeśli nie gorzej, do układu GMA 3150.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Zaletą platformy Oak Trail w porównaniu do starszych procesorów Atom, jest fakt, iż chłodzenie może być pasywne, a więc ciepło jest odbierane przez obudowę. Wobec zastosowania dysku typu SSD skutkuje to absolutnie cichą pracą urządzenia. 

Ciepło

Tablet Fujitsu nie posiada wentylatora, a zadanie układu chłodzącego przejęła jego obudowa. Urządzenie nagrzało się do 31,6-32,6°C, znajdując się w stanie bezczynności. Co ciekawe, nie wpływa to negatywnie na jego pracę, a najbardziej nagrzewające się miejsca można określić jako letnie. Pod obciążeniem zwiększa się ilość oddawanego ciepła, a temperatura obudowy doszła w naszym teście maksymalnie do 35,4°C. 

Naturalnie podczas pracy tablet staje się o wiele cieplejszy, niż w stanie bezczynności. HTC Flyer czy Apple iPad 2, które zostały całkowicie lub częściowo zaopatrzone w aluminiową obudowę, oferują znacznie przyjemniejsze odczucia (za sprawą wyraźnie niższej temperatury uzyskuje się lepsze warunki pracy z urządzeniem). 

w stresie
 34 °C31.7 °C22.6 °C 
 33.6 °C30.4 °C23 °C 
 30 °C30 °C24.1 °C 
maks. w ogóle: 34 °C
średnia: 28.8 °C
22.7 °C31.9 °C33 °C
22.5 °C29.2 °C35.4 °C
25.5 °C30.9 °C32.3 °C
maks. w ogóle: 35.4 °C
średnia: 29.3 °C
zasilacz  30.2 °C | temperatura otoczenia 20.1 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28.8 °C / 84 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34 °C / 93 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.4 °C / 96 F, compared to the average of 33.3 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.9 °C / 84 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.

Głośniki

Głośnik mono znajdujący się na spodzie obudowy można określić jako nietęgi. Generowany dźwięk, choć słabej jakości, jest wystarczający do słuchania podcastów oraz książek audio. Brak choćby namiastki dźwięku przestrzennego oraz dobrego odwzorowania tonów niskich daje się jednak odczuć podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów. 

Wydajność akumulatora

Najpierw zasymulowano pracę tabletu przy maksymalnym obciążeniu, z maksymalnym podświetleniem ekranu oraz włączonym modułem Wi-Fi. Ten tzw. test klasyczny Battery Eater zakończył się wynikiem 3 godzin i 36 minut. Następny sprawdzian, test czytelnika, miał na celu przetestowanie urządzenia pod kątem najdłuższego możliwego czasu pracy. Przy wyłączonym module Wi-Fi oraz minimalnym podświetleniu ekranu tablet dobił do 10 godzin i 32 minut. Fujitsu Q550 dorównuje tu konkurencyjnym urządzeniom. Należy jednak pamiętać, iż podane wartości przedstawiają jedynie sytuacje ekstremalne, a czas pracy tabletu przy korzystaniu z internetu oraz ustawionym umiarkowanym podświetleniu ekranu wyniósł 6 godzin i 22 minut. Wartość ta jest najbardziej zbliżona do rzeczywistego czasu pracy urządzenia.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.3 W
luzdarkmidlight 4.5 / 9.2 / 10.4 W
obciążenie midlight 11.3 / 12.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC-940
Wydajność akumulatora
luz
10h 32min
sieć przez WLAN
6h 22min
obciążenie
3h 36min

Podsumowanie

Fujitsu Stylistic Q550 budzi mieszane uczucia. System operacyjny Windows, przyzwoity czas pracy na baterii oraz matryca generująca jasny obraz są jego niewątpliwymi zaletami. Niestety, nie można jednak zapomnieć o słabej wydajności, twardej, konserwatywnej obudowie, o słabej jakości wykonania oraz o braku dostosowania do operowania tabletem przez dotyk. Wielość rozwiązań służących bezpieczeństwu danych oraz dostarczony przez producenta rysik robią bardzo pozytywne wrażenie. Trzeba jednak powiedzieć otwarcie, że przyjemniej używa się tabletów opartych na systemach operacyjnych dopasowanych do specyfiki tych urządzeń.  

Podsumowując, Fujitsu Q550 to sprzęt, który nie znajdzie zbyt wielu nabywców. Tablet ten zyskałby niewątpliwie na atrakcyjności, gdyby został wyposażony w zaprezentowany ostatnio system Windows 8, jako że interfejs dotykowy w aktualnej postaci nie należy do najprzyjemniejszych w użytkowaniu i wymaga dopracowania.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: tablet Fujitsu Stylistic Q550
bohater testu: tablet Fujitsu Stylistic Q550

Specyfikacja techniczna

Fujitsu Stylistic Q550
Procesor
Intel Atom Z670 1 x 1.5 GHz, Lincroft
Pamięć
2048 MB 
, zintegrowana z płytą
Matryca
10.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, Fujitsu FUJ5812, IPS, refleksująca: nie
Chipset
Intel SM35
Dysk twardy
Toshiba THNSFB030GMSJ, 30 GB 
, SSD
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269
Złącza
1 USB 2.0, 1 HDMI, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, SDHC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Ralink RT3572 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0 +HS, opcjonalnie modem 3G
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 16.2 x 275 x 192
Akumulator
38 Wh litowo-polimerowy, 4 ogniwa, 5240 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 32 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx plus 0.3 MPx
Inne
rysik, Microsoft Office 2010 Starter, CyberLink YouCam, Windows Live Essentials, eBay, Adobe Reader, Norton Internet Security, 24 miesiące(y) gwarancji, Advanced Theft Protection (ATP), moduł szyfrujący TPM, głośnik mono i dwa mikrofony
Waga
857 g, zasilacz: 147 g
Cena
699 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Felix Sold
Tłumaczenie: Agnieszka Zielińska

Podobne urządzenia

Notebooki tego samego producenta

Recenzja laptopa Fujitsu LifeBook E5412A: Klasyczny laptop biznesowy z dwoma gniazdami pamięci RAM
Vega 7, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R5 PRO 5675U, 14.00", 1.389 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A557
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.244 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook E736
HD Graphics 520, Core i7 6600U, 13.30", 1.6 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A556
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.23 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook S936
HD Graphics 520, Core i7 6600U, 13.30", 1.295 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook E746
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 14.00", 1.813 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook S935
HD Graphics 5500, Core i5 5300U, 13.30", 1.47 kg

Za

+ wyposażenie w złącza
+ wymienny akumulator
+ rozwiązania zabezpieczające
+ precyzyjne działanie rysika
+ system Windows
+ dobrej jakości wyświetlacz
+ niezłe czasy pracy na baterii

Przeciw

- nieciekawy wygląd
- jakość wykonania
- dość ciężki i gruby
- kiepskie wbudowane kamerki
- brak optymalizacji dla funkcji tabletu (Windows 7)
- słaba wydajność (filmy nie są odtwarzane płynnie)
- obudowa robi się ciepła pod obciążeniem
- kiepski wbudowany głośnik
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fujitsu Stylistic Q550
Felix Sold (Update: 2020-01-27)