Test HP EliteBook 8570p
30/09/2012
HP EliteBook 8570p nie jest laptopem przeznaczonym dla masowego odbiorcy. Stworzono go dla osób potrzebujących wysokiej jakości komputera do pracy. Zachętami do jego kupowania są solidna obudowa, bardzo dobra matryca, długa gwarancja i porządna wydajność obliczeniowa. Testowany egzemplarz był wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i7, kartę grafiki AMD oraz matrycę HD+ oznaczoną jako WVA (wide viewing angle).
Obudowa
W modelu 8570p znalazła zastosowanie obudowa znana z zeszłorocznego EliteBooka 8560p. On również prezentuje się rewelacyjnie pod względem jakości. Wysokiej klasy materiały, niebrudzące się powierzchnie, sztywna konstrukcja, nieskazitelne spasowanie i tylko minimalnie uginające się (przy mocnym nacisku) wieko oraz obszar nad napędem optycznym świadczą o tym, że konstruktorom zależało na wyprodukowaniu solidnego sprzętu i przyłożyli się do swojej pracy.
Poszczególne części są dobrze połączone, akumulator nie rusza się w swoim gnieździe, a zawiasy trzymają ekran niezawodnie.
Solidny laptop musi swoje ważyć; w przypadku HP 8570p jest to 2,91 kg. Jeżeli doliczyć do tego zasilacz (520 g), torbę i jakieś akcesoria, łatwo osiągnąć 4 kg.
Spodnią osłonę obudowy można łatwo zdjąć, gdyż nie trzyma się ona na śrubkach. Po jej zdjęciu użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich ważnych podzespołów. Gniazdo karty SIM znajduje się we wnęce akumulatora. Testowany egzemplarz miał dwa gniazda pamięci, w tym jedno wolne. Istnieje możliwość łatwego wyczyszczenia wentylatora.
Wyposażenie w złącza i ich rozmieszczenie przedstawiają się prawie identycznie, jak w modelu 8560p. Testowany egzemplarz HP 8570p miał dodany modem WWAN i otrzymał tym samym wspomniane gniazdo karty SIM. Tak jak w starszym modelu, rozmieszczenie złączy nie jest optymalne. Odstępy między portami USB są zbyt małe.
Osprzęt
Klawiatura zajmuje całą szerokość platformy roboczej. Posiada ona wydzielony blok numeryczny. Klawisze są - w większości - normalnej wielkości. Pod tym względem negatywnie wyróżniają się malutkie i zestawione zbyt blisko siebie klawisze strzałek góra/dół. Płytki z rzędu klawiszy funkcyjnych również powinny być nieco większe. Innym mankamentem są mało kontrastowe oznaczenia klawiszy.
Klawisze cechują się precyzyjnym amortyzowaniem i dyskretnym klikiem. Tylko spacja trochę klekocze. Do dość krótkiego skoku można się przyzwyczaić. Klawiatura nie ugina się. Jest system odprowadzania niewielkiej ilości rozlanego na klawiaturę płynu. Brakuje natomiast podświetlenia klawiatury (nie tylko w testowanym egzemplarzu, ale i w specyfikacji producenta).
Za blokiem numerycznym znajdują się przyciski szybkiego dostępu.
Płytka dotykowa reaguje dobrze tylko na środku. Bliżej krawędzi trzeba wykonywać odpowiedni ruch 2-3-krotnie, by wreszcie zadziałała. Jest to mocno irytujące. Zmiany ustawień w sterowniku Synaptics nie przyniosły poprawy. Do wielkości płytki dotykowej i właściwości ślizgowych jej powierzchni autor nie miał natomiast zastrzeżeń.
Jako zamiennik dla myszki i gładzika może służyć manipulator PointStick z dodatkowymi przyciskami. Jeżeli ktoś preferuje sterowanie kursorem za pomocą tego przyrządu umieszczonego w obrębie klawiatury, będzie zadowolony. Odległość między grzybkiem a jego przyciskami nie jest zbyt duża dla osób o małych dłoniach. Grzybek jest wklęsły, co nie każdemu będzie odpowiadać, ale zawsze można go zastąpić innym.
Obraz
HP oferuje w modelu 8570p trzy typy matryc o przekątnej 15,6": HD (1366 x 768 pikseli), HD+ (1600 x 900 pikseli) i Full HD (1920 x 1080) pikseli. Dwa ostatnie warianty to matryce o szerokich kątach widzenia. Wszystkie trzy mają matową powierzchnię. Testowany egzemplarz posiadał pośredni wariant, czyli matrycę HD+ (zagęszczenie pikseli: 117 ppi) produkcji LG Display. Dla wielu użytkowników odpowiednio równoważy ona wielkość elementów na ekranie oraz wielkość obszaru roboczego.
|
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 265 cd/m²
kontrast: 631:1 (czerń: 0.42 cd/m²)64% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
90.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
61.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Średnia luminancji z dziewięciu obszarów pomiarowych to 249 cd/m²; najniższa wartość, 236 cd/m², została zmierzona w środkowej części u góry, a najwyższa, 265 cd/m², na środku ekranu. Wyniki te wskazują, że intensywność podświetlenia jest zupełnie wystarczająca w większości sytuacji i tylko na mocno świecącym słońcu może być problem z czytelnością obrazu. Wystarczy jednak odpowiednio ustawić się z laptopem, a będzie dało się na nim pracować. Na zasilaniu z akumulatora maksymalna intensywność podświetlenia nie pogarsza się.
Dzięki matowej powierzchni ekranu można używać ergonomicznej intensywności podświetlenia, tj. zazwyczaj około 140-160 cd/m². Mniej więcej 150 cd/m² uzyskujemy na 15. stopniu intensywności podświetlenia. Poziomów tych jest 20, przy czym poziomy 1-10 nadają się tylko do bardzo ciemnych miejsc, a dwa ostatnie poziomy dają relatywnie duży skok luminancji (o 20-30 cd/m²).
Przy maksymalnej intensywności podświetlenia uzyskano jasność czerni na poziomie tylko 0,42 cd/m²; to całkiem dobry wynik. Kontrast, 631:1, również prezentuje się znakomicie. Czerń ma więc odpowiednią głębię, co korzystnie rzutuje na jakość obrazu w filmach, w grach i podczas oglądania zdjęć.
Liczba odwzorowywanych przez matrycę testowanego modelu kolorów to 97% barw z przestrzeni sRGB. Jako że gamut wykracza trochę poza zasięg sRGB w obszarach zieleni/żółci oraz fioletu, właściwe pokrycie sRGB przedstawia się trochę gorzej. W porównaniu do typowych matryc zapewniających około 60% pokrycia sRGB różnica i tak jest duża.
Istotną cechą, którą według specyfikacji ma zapewniać ta matryca, są szerokie kąty widzenia. Są one faktycznie szersze, niż w matrycy przeciętnego laptopa. Umożliwiają dużą swobodę ruchów przed komputerem; nie trzeba się obawiać, że niewielka zmiana kąta ustawienia ekranu lub kąta patrzenia na ekran odbije się negatywnie na jakości widzianego obrazu. Jednak i w tym przypadku w płaszczyźnie pionowej niekorzystne zmiany uwidoczniają się szybciej, niż w poziomie
Kąty nie są tak szerokie, jak w matrycy typu IPS, ale inwersję kolorów można stwierdzić właściwie tylko przy maksymalnym odchyleniu ekranu do tyłu.
BIOS
BIOS oferuje relatywnie dużo ustawień, w tym m.in. włączenie i wyłączanie portów, oszczędzanie energii czytnika SmartCard i gniazda ExpressCard, ustawienie RAID oraz aktywowanie wsparcia wirtualizacji. Warto sprawdzić, czy jest włączona opcja SATA 6 Gb/s (ważna w przypadku zmiany dysku na nowoczesny dysk SSD) i czy jest wyłączony tryb "Fan always on" (co zapewnia cichszą pracę wentylatora na zasilaniu sieciowym).
Osiągi
Testowany model posiadał najmocniejszą z dostępnych konfiguracji, jeżeli chodzi o CPU i GPU. Wyposażenie można by wzbogacić, decydując się na większy zasób pamięci RAM i inny typ pamięci dyskowej.
Procesor Intel Core i7-3520M należy do najszybszych dwurdzeniowych CPU. Szczególnie dobrze wypada w pracy jednowątkowej, a to ze względu na wysoką częstotliwość taktowania uzyskiwaną za sprawą technologii Turbo Boost (3,6 GHz). Wydajność w zastosowaniach wielowątkowych również jest niezła, gdyż Hyper-Threading daje możliwość przeprowadzania obliczeń na czterech wątkach.
W porównaniu do słabszych jednostek Core i5 procesor ten posiada wyższą częstotliwość taktowania i 4 zamiast 3 MB pamięci L3 Cache. Od Core i5-3360M jest o do 10% szybszy w testach syntetycznych. Testowany model HP 8570p z i7-3520M uzyskał 4899 pkt. w tecie jednowątkowym Cinebench R10, 10545 pkt. w teście wielowątkowym tej samej aplikacji oraz 457 s w teście wPrime 1024M.
Niektórzy potencjalni nabywcy omawianego laptopa mogą się zastanawiać, czy lepszym wyborem nie byłby procesor czterordzeniowy Intela. W modelach z serii "p" nie są one dostępne; występują w modelach z serii "w". Core i7-3610QM ma w testach wielowątkowych o 70-80% lepsze wyniki. W testach jednowątkowych spisuje się natomiast nieco gorzej od i7-3520M. W teście konwertowania pliku MP3 do AAC w iTunes bohater niniejszej recenzji uzyskał prędkość 49,9x, a Asus N76VZ z i7-3610QM - 47,1x.
Na zasilaniu akumulatorowym wydajność jest tylko nieco gorsza, gdyż nie jest wykorzystywany Turbo Boost. Częstotliwość taktowania CPU nie spada poniżej wartości bazowej. W teście jednowątkowym Cinebench R10 odnotowano wynik o około 1000 pkt. gorszy, a w wielowątkowym - o około 2000 pkt. gorszy, niż na zasilaniu z sieci.
Testowany model HP 8570p był wyposażony w kartę grafiki AMD Radeon HD 7570M. Jest to jedyny układ odpowiedzialny za przetwarzanie grafiki w omawianym laptopie, gdyż nie można wykorzystać zintegrowanego z procesorem HD Graphics 4000. Z tego powodu nie można też użyć technologii Quick Sync Video pozwalającej na szybkie konwertowanie filmów. W AMD Catalyst Control Center dostępna była tylko funkcja PowerPlay, a brakowało Switchable Graphics.
Taktowanie rdzenia HD 7570M wynosi 500 MHz, a pamięć VRAM (1 GB GDDR5) jest taktowana z częstotliwością 800 MHz. Magistrala danych jest 64-bitowa.
Wydajność karty HD 7570M pozwala na jej przyporządkowanie do dolnej półki dGPU. Jej osiągi są o około 25% lepsze od HD Graphics 4000. Jest ona natomiast gorsza od karty GeForce GT 630M, która osiąga w testach syntetycznych wyniki o około 20% lepsze.
Wynik HP 8570p w teście 3DMark Vantage to 3959 pkt., a w teście 3DMark11 uzyskano 978 pkt.
Szybkość przeprowadzania konwersji filmów HP 8570p porównano z Asusem U44SG posiadającym układ HD Graphics 3000 oraz dodatkową kartę GeForce 610M. Rozwiązanie AMD Stream okazało się wolniejsze od technologii Intel Quick Sync i Nvidia CUDA w przypadku filmu QuickTime, a szybsze w przypadku materiału w formacie WMV.
Lepiej od oczekiwań wypadł test karty Radeon HD 7570M w aplikacji SPECviewperf 11, która sprawdza wydajność w środowisku CAD. Omawiany laptop spisał się oczywiście gorzej od laptopa z kartą Quadro K2000M (Lenovo W530), ale w niektórych testach okazał się wyraźnie lepszy od modeli z kartami Nvidia NVS 5400M (Lenovo T530) i GeForce GT 630M (Asus N76VM).
Ogólna wydajność była nieco ograniczona z winy tego, że pamięć operacyjna działała w trybie jednokanałowym (zamontowany był tylko jeden moduł pamięci RAM). Poza tym testowany HP 8570p posiadał dysk twardy a nie SSD. W teście PCMark Vantage odnotowano 7604 pkt., a ocena pamięci dyskowej miała wartość 4424 pkt.
3DMark 06 Standard Score | 6086 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 3959 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 978 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 7604 pkt. | |
PCMark 7 Score | 2235 pkt. | |
Pomoc |
Testowany HP 8570p był wyposażony w dysk twardy marki Hitachi (Travelstar 7K750) o pojemności 500 GB i prędkości 7200 obr/min. W teście HD Tune maksymalny transfer przy odczycie liniowym wyniósł 115 MB/s, a średni - 85 MB/s. To bardzo dobre rezultaty, znacznie lepsze od osiągnięć większości innych dysków twardych. Ważniejsze w codziennym użytkowaniu są jednak czasy dostępu. Dysk z omawianego laptopa uzyskał 17 ms, co jest przeciętnym osiągnięciem.
Testy gier
Wydajność EliteBooka 8570p w grach jest słaba. W przetestowanych tytułach uzyskano lepsze wyniki, niż w przypadku HD Graphics 4000, ale nie na tyle lepsze, by można było znacząco zwiększyć ustawienia jakościowe lub rozdzielczość.
Wbudowany wyświetlacz omawianego laptopa wspiera oprócz natywnej (1600 x 900 pikseli) rozdzielczości 800 x 600 i 1280 x 720 pikseli. W niektórych grach można wykorzystywać i inne rozdzielczości, ale w większości przetestowanych tytułów niedostępna była rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Testy w rozdzielczościach 1920 x 1080 oraz 1280 x 1024 pikseli były przeprowadzane na zewnętrznym monitorze podłączonym przez DisplayPort.
Poza standardowymi sprawdzianami przeprowadzono testy w rozdzielczości natywnej (1600 x 900 pikseli) na niskich ustawieniach. Osiągnięte wyniki średnie były o 5-20 kl/s niższe od uzyskanych w najniższej rozdzielczości. W niektórych przypadkach animacja pozostawała płynna. Wyniki te przedstawiają się następująco: Metro 2033 - 46 kl/s (DX9), Diablo 3 - 39 kl/s, Anno 2070 - 44 kl/s, Total War Shogun II - 89 kl/s.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
World of Warcraft (2005) | 108 | 123 | 31 | |
Metro 2033 (2010) | 54.7 | 13.6 | ||
StarCraft 2 (2010) | 192 | 14 | ||
Total War: Shogun 2 (2011) | 141.8 | 25.5 | 11.8 | |
Anno 2070 (2011) | 49 | 9 | ||
Diablo III (2012) | 72 | 24 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Omawiany laptop wytwarzał w spoczynku szum, którego można by uniknąć. To ze względu na wybrany typ pamięci dyskowej. Nawet kiedy wentylator się wyłączy, dysk twardy generuje szum o natężeniu 33,2 dB. EliteBook 8570p nie jest wtedy głośny, odgłos dysku nie przeszkadza, ale nie można mówić o absolutnie cichym laptopie. Kiedy wentylator się włączył, natężenie szumu osiągało 34,4 dB. Przy niewielkim obciążeniu procesora poziom szumu nie zwiększa się przez dłuższy czas. Podczas odtwarzania filmu z DVD hałas miał natężenie 37,2 dB; w cichych fragmentach może to przeszkadzać. W przypadku średniego wykorzystania zasobów sprzętowych (np. podczas grania) poziom hałasu ostatecznie osiągał około 40 dB, a w teście jednoczesnego pełnego obciążenia CPU i GPU zarejestrowano maksymalnie 43,9 dB.
W teście HP 8570p nie stwierdzono piszczenia, odgłosów o wysokiej częstotliwości, ani zmieniającej się często prędkości obrotowej (a więc i głośności) wentylatora.
Hałas
luz |
| 33.2 / 34.5 / 34.5 dB |
HDD |
| 33.2 dB |
DVD |
| 37.2 / dB |
obciążenie |
| 39.9 / 43.9 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
Przy wykorzystaniu opcji "Fan always on" w BIOS-ie mamy do czynienia z większą intensywnością pracy wentylatora przy spoczynku podzespołów, ale za to obudowa omawianego laptopa jest chłodna. W teście bez obciążenia najwyższą zmierzoną temperaturą było 30,9°C. Po zmianie wspomnianej opcji odnotowano wartości maksymalnie o około 5°C wyższe. Zmiana ta nie miała natomiast wpływu na temperatury w teście pełnego obciążenia. W tymże wartości maksymalne nie przekroczyły 40°C. Temperatury w prawej części obudowy kształtowały się na poziomie poniżej 30°C.
W teście pełnego obciążenia nie stwierdzono dławienia częstotliwości taktowania CPU.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.3 °C / 96 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.7 °C / 94.5 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-7 °C / -12.6 F).
Głośniki
Jakość dźwięku z wbudowanych głośników jest przyzwoita jak na laptop biznesowy. Charakterystyce dźwięku daleko jednak do ideału. Dominują tony wysokie, a niedostatecznie odwzorowane są tony niskie i średnie. Przy ustawieniu głośności bliskim maksymalnemu pojawiają się nieczystości.
Wydajność akumulatora
Dołączony w zestawie akumulator o pojemności 55 Wh może być nazwany standardowym. HP oferuje także inne opcje, o większej pojemności, o dłuższej gwarancji i akumulator doczepiany od spodu.
Uzyskane czasy pracy okazały się niezbyt imponujące. W teście czytelnika aplikacji Battery Eater osiągnięto tylko 4:44 h, a w teście klasycznym (symulującym obciążenie) - 79 minut. Test symulujący korzystanie z internetu przy użyciu Wi-Fi zakończył się po niecałych 3 h. Odtwarzanie filmu z płyty DVD okazało się zaś możliwe przez 2:40 h.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.4 / 0.6 W |
luz | 14.5 / 23 / 24.5 W |
obciążenie |
41.7 / 72.1 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Najnowsza wersja profesjonalnego EliteBooka z 15-calowym ekranem to udany produkt o licznych zaletach. Na pierwszy plan wysuwają się spośród nich bardzo dobrej jakości matryca, świetna obudowa i bogate wyposażenie w złącza. Na wyróżnienie zasługują również wydajność obliczeniowa i szybkość działania systemu. Osoby poszukujące laptopa do pracy znajdą w 8570p prawie wszystko, czego im potrzeba, szczególnie że różnorodność konfiguracji ułatwia dokonanie wyboru tej optymalnej.
Słabo wypada natomiast karta grafiki AMD Radeon HD 7570M bez rozwiązania pozwalającego wykorzystać zintegrowany z procesorem układ Intela. Nie jest ona dużo wydajniejsza od HD Graphics 4000, a przy braku obciążenia notuje się za jej sprawą większe zużycie energii. Skutkiem tego omawiany laptop uzyskuje takie sobie czasy pracy na akumulatorze.
Inną wadą HP 8570p jest szum wytwarzany przy niewielkim obciążeniu. Jego źródłem jest dysk twardy o prędkości 7200 obr/min. Przewaga wydajnościowa nad innymi dyskami tego typu jest praktycznie niezauważalna w codziennym użytkowaniu. Zastosowanie tego dysku nie było więc dobrym pomysłem, bo omawiany laptop mógłby być w pewnych sytuacjach zupełnie cichy (wentylator wyłącza się w przypadku braku obciążenia).