Test HP Envy 15-3000
27/03/2012
Laptop multimedialny z prawdziwego zdarzenia powinien posiadać dobrej jakości matrycę. HP oferuje w najnowszej generacji Envy 15 wyświetlacz Radiance Full HD, matrycę typu IPS. Jej ocena to najciekawszy element niniejszej recenzji, ale interesujące są także ustalenia co do karty grafiki (Radeon HD 7690M), kultury pracy, temperatur i długości pracy na zasilaniu akumulatorowym.
Obudowa
Obudowa Envy 15 z 2012 roku jest bardzo podobna do większego modelu Envy 17. Autorowi jest trochę głupio, że porównanie do MacBooka Pro pojawia się tak wcześnie w recenzji, ale zmodernizowane Envy 15 powiela wygląd laptopa Apple w wielu aspektach, od płaskich powierzchni, przez niezmienną wysokość od przodu do tyłu (28,2 mm), po odcień szarości wybrany dla błyszczącego ale matowego korpusu ze stopu aluminium. Na szczęście HP przemyciło w wystroju zewnętrznym wystarczająco dużo drobnych charakterystycznych szczegółów, by omawiany laptop nie był wierną repliką MacBooka Pro. Są to na przykład widoczne już z daleka oryginalna pomarańczowa linia na obwodzie klawiatury oraz pokrętło do regulacji natężenia dźwięku.
W porównaniu z Envy 15 z 2009 roku i Envy 14 z 2010 omawiany model z 2012 roku cechuje się mniej zaokrąglonymi krawędziami i bardziej minimalistycznym wyglądem. Zrezygnowano z dużego centralnego zawiasu na rzecz dwóch małych przy brzegach jednostki zasadniczej. Dobrze trzymają one ekran w miejscu. Powierzchnie o dziwnej teksturze ze starszych modeli zastąpiono bardziej jednorodnymi i gładszymi.
Pod względem sztywności Envy 15 jest pierwszorzędne. Miejsca oparcia dłoni i klawiatura są bardzo odporne na nacisk palców. Nawet środek pleców ekranu, który jest słabym punktem większości laptopów, okazał się dość odporny na nacisk. Jednostka zasadnicza nie poddaje się łatwo wykrzywianiu; w przypadku obudowy ekranu wygląda to gorzej. Sztywność ekranu prawdopodobnie byłaby pewnie lepsza, gdyby zastosowano szklaną szybę typu edge-to-edge.
Tymczasem jest ona plastikowa. Jest tak błyszcząca, że kurz, odciski palców i rysy są bardzo widoczne, kiedy się na niej pojawią. To właśnie obudowa ekranu najbardziej zbiera ślady palców. Utrzymanie estetycznego wyglądu będzie wymagało częstego czyszczenia przodu i tyłu pokrywy ekranu.
Konstrukcja obudowy jest na tyle udana, że według autora HP powinno wykorzystywać ją w kolejnych modelach Envy, przynajmniej w 2012 roku.
Envy 15 oferuje sporo opcji połączeniowych, choć złącza nie są szczególnie liczne.
Przód i tył laptopa są wolne od portów, więc znajdują się one na ściankach bocznych. Omawiany model posiada tylko trzy porty USB (a w niektórych tańszych lub mniejszych laptopach zdarzają się cztery), a dwa z nich znajdują się bardzo blisko siebie. Do tego dużą część lewego boku zajmuje napęd optyczny z podajnikiem szczelinowym, więc większość złączy została skupiona na prawym. To tam znajdują się DisplayPort i HDMI.
Użytkownicy Envy 15 nie mają do dyspozycji portów VGA, ExpressCard i eSATA.
Osprzęt
Podświetlana klawiatura typu wyspowego (z klawiszami w dość dużych, równych odstępach) ma wymiary 30 x 10,5 cm. Jest to ta sama klawiatura, co w Envy 17, tyle że nie posiada osobnego bloku numerycznego. Skok klawiszy jest dość krótki, amortyzowanie - raczej mocne, a klik - relatywnie cichy. Podświetlenie nie działa idealnie, gdyż na obrzeżach klawiatury światło jest odrobinę słabsze, niż na pozostałym obszarze.
W porównaniu ze starszymi laptopami z serii Envy można zauważyć, że w Envy 15 z 2012 roku bardzo zmniejszono klawisze strzałek góra/dół (mają one razem wielkość klawisza lewej strzałki) w celu niepotrzebnego wydłużenia prawego klawisza Shift. Wielu użytkownikom się to nie spodoba, ale i tak z punktu widzenia ergonomii klawiatura nie jest zła.
Warto zauważyć, że domyślnie pierwszeństwo mają funkcje multimedialne zaszyte w klawiszach funkcyjnych. Pierwszeństwo dla tradycyjnych funkcji F1-F12 można przywrócić w BIOS-ie.
Ciekawą funkcją jest czujnik zbliżeniowy podświetlenia klawiatury (z dwiema kontrolkami przy lewej krawędzi ekranu). Wystarczy przejść dostatecznie blisko, a podświetlenie klawiatury się włączy. Funkcję tę można dezaktywować.
Gładzik jest duży; mierzy 11 x 6,8 cm. Przypomina ten z modelu Envy 17. Szara i nieco wzniesiona pozioma belka w dolnej części przyrządu jest myląca (nie stanowi granicy tabliczki), gdyż cała powierzchnia jest czuła na dotyk. Symbol w górnym lewym rogu płytki wskazuje miejsce, gdzie można wyłączyć gładzik podwójnym dotknięciem.
Ostatnio producenci coraz częściej decydują się na połączenie tafli dotykowej z przyciskami gładzika, by zwiększyć tę pierwszą. To rozwiązanie różnie się sprawdza. W Envy 15 przewijanie działało, jak należy, a reakcje na gesty do funkcji dotykowych były odpowiednie. Autor nie był natomiast zadowolony z niezwykle miękkich przycisków o płytkim skoku. Nawet po wielu godzinach użytkowania klikanie przy użyciu przycisków było najbardziej nieprzyjemną stroną korzystania z urządzeń sterujących. Na szczęście można w zastępstwie polegać na pojedynczym dotykaniu płytki.
Obraz
Laptopy z serii Envy zdobyły popularność w dużej mierze dzięki stosowaniu w nich matryc Radiance, które odznaczały się ponadprzeciętną jakością. Rezygnacja z nich w serii Envy 14 wywołała niezadowolenie klientów, toteż należy pochwalić HP za wyciągnięcie wniosków i zaoferowanie matrycy Radiance (typu IPS) w nowym Envy 15.
|
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 266 cd/m²
kontrast: 831:1 (czerń: 0.32 cd/m²)50.3% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
66.9% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
52.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
W subiektywnym odczuciu ekran rzeczywiście jest elementem zwracającym na siebie uwagę. Obraz należy do najdoskonalszych, najbardziej żywych w laptopach formatu 15-calowego. Kolory i filmy prezentują się bardzo dobrze. Rozdzielczość Full HD, wysoki kontrast (831:1) i kąty widzenia stawiają matrycę Envy 15 w uprzywilejowanej pozycji względem konkurentów.
Luminancja osiągnęła w środkowym obszarze ekranu 266 cd/m². W HP Envy 14-1010 miała wartość 263 cd/m², a w Envy 17-1190 - 376 cd/m². U niektórych konkurentów z wyższej półki występowały lepsze wartości, ale większość laptopów wykazuje się niższymi wskazaniami luminancji.
Paleta barw jest nie najgorsza, gdyż odpowiada 80% przestrzeni sRGB. Większość tanich laptopów z ekranem 15-calowym zapewnia jej pokrycie w około 60%. Stacje robocze, jak choćby Fujitsu Celsius H710 i HP EliteBook 8540w, wypadają natomiast pod tym względem lepiej od Envy 15.
Praca na dworze jest skrajnie trudna ze względu na wyjątkowo błyszczącą powierzchnię ekranu. Odblaski okazują się tak dominujące, że użytkownik będzie się męczył, walcząc o minimum komfortu.
Swoją drogą Envy 15 to laptop predestynowany raczej do roli substytutu komputera stacjonarnego i używania w pomieszczeniach.
Kąty widzenia zastosowanej matrycy typu IPS są o wiele szersze, niż w przeciętnym laptopie. Praktycznie pod każdym kątem obraz jest dobrej jakości. Cecha ta okazuje się nieoceniona podczas oglądania zdjęć lub filmów w szerszym gronie. Zaburzenia kolorów praktycznie nie występują, a jaskość obrazu nie pogarsza się dramatycznie nawet pod ostrym kątem.
Kolor czerwony
Dość głośno jest w internecie o problemie z odwzorowaniem kolorów przez matrycę IPS z Envy 15. Według licznych opinii jest ono niewłaściwe, przy czym najgorzej wygląda czerwony. Producent zareagował na skargi klientów, ale według niego matryca Radiance "działa prawidłowo", choć kolory "mogą wyglądać inaczej" w porównaniu z innymi monitorami.
Kto ma rację? Po spędzeniu dłuższego czasu z Envy 15 autor jest skłonny wziąć w tym sporze stronę użytkowników. Kolor czerwony rzeczywiście wygląda zupełnie jak pomarańczowy. Próby kalibracji przy użyciu kalibratora X-Rite i1 nie zaradziły temu defektowi. Na poniższym zdjęciu pokazano, jak wygląda czysty czerwony (o kodzie #FF0000) na różnych wyświetlaczach oraz na ekranie Envy 15. Co prawda na innych matrycach czerwień nie jest idealna, ale różnica jest uderzająca.
HP obiecało jednak udostępnić do pobrania narzędzie umożliwiające modyfikację ustawień kolorów, jeżeli użytkownik ma do nich zastrzeżenia. Do czasu ukończenia niniejszej recenzji nie pojawiło się ono w sieci.
Osiągi
Testowany laptop był wyposażony w relatywnie nowy procesor Core i7-2670QM o bazowym taktowaniu 2,2 GHz. To czterordzeniowy Sandy Bridge, który zajął miejsce i7-2630QM. Ma 6 MB pamięci podręcznej L3 Cache i TDP na poziomie 45 W. Jego taktowanie jest o 200 MHz wyższe, niż w starszym modelu, i zamiast 2,9 GHz maksymalnie osiąga 3,1 GHz (przynajmniej teoretycznie).
Rezultaty uzyskane w testach syntetycznych były oczywiście gorsze od osiągniętych przez laptopy z Core i7-2760QM, ale porównywalne z modelami z procesorem i7-2670QM.
Warto odnotować, że Radeon HD 7690M z Envy 15 to mniej wydajna wersja tej karty (1 GB VRAM GDDR5). Cechuje się niższym taktowaniem, 600/800 MHz (rdzeń/pamięć), a nie 725/900 MHz z HP Envy 17 3D. Innymi słowy karta z Envy 15 ma również 480 procesorów strumieniowych i 128-bitową magistralę pamięci, ale mniejszą przepustowość pamięci, niższą prędkość wypełniania tekstur oraz niższe zegary.
W konsekwencji wyniki testów syntetycznych, od 3DMarka05 po 3DMark 11, okazały się gorsze od średniej dla laptopów z HD 7690M; w testach Cinebench OpenGL wyniki też były niższe, niż w HP Envy 17 3D i HP dv7-6c07.
Ogólna wydajność Envy 15 została oceniona w teście PCMark Vantage na 10164 pkt. Jak na laptop z dyskiem twardym (a nie SSD), to imponujący wynik. Acer Aspire 5755G i Pavilion dv7-6c07, laptopy z tym samym procesorem, uzyskały odpowiednio 7569 i 8488 pkt.
3DMark 03 Standard | 26169 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 17784 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 9660 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 6209 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 1338 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 10164 pkt. | |
PCMark 7 Score | 2612 pkt. | |
Pomoc |
Dla Envy 15 przewidziano różne opcje pamięci masowej, z których najwyższe to dysk twardy 1 TB 5400 obr/min i SSD o pojemności 300 GB. Testowany egzemplarz był wyposażony w dysk twardy Hitachi o pojemności 750 GB i prędkości 7200 obr/min. Średni odczyt sekwencyjny w teście HD Tune miał wartość 92,7 MB/s, co jest wynikiem identycznym, jak w przypadku dysku Seagate Momentus 7200.5 (7200 obr/min) z Envy 17 3D. Dyski tej klasy są zazwyczaj wolniejsze (osiągają około 80 MB/s).
Z całkowitej powierzchni dyskowej (750 GB) 20,39 GB zarezerwowano na partycję odzyskiwania, a użytkownik ma do dyspozycji 677,95 GB.
Testy gier
Wolniejsza wersja karty grafiki Radeon HD 7690M cechuje się wydajnością lokującą się pomiędzy kartami GeForce GT 555M i Radeon HD 6850M. Nie jest demonem szybkości, ale wszystkie wypróbowane na omawianym laptopie tytuły chodziły przynajmniej na średnich ustawieniach.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Metro 2033 (2010) | 107 | 49 | 25 | 8.4 |
StarCraft 2 (2010) | 270 | 52 | 38 | 24.4 |
F1 2011 (2011) | 90 | 55 | 37 | 15 |
CoD: Modern Warfare 3 (2011) | 154 | 68 | 42 | 29 |
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) | 45 | 38 | 28 | 15 |
Alan Wake (2012) | 43 | 30 | 14 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Laptopy z serii Envy prezentowały przeważnie w przeszłości słabą kulturę pracy. Posiadający dwa wentylatory model Envy 15 również jest hałaśliwy. Wentylatory działają cały czas i szum jest słyszalny, nawet gdy oddzielna karta grafiki AMD nie jest aktywnie wykorzystywana. Na szczęście hałas nie jest na tyle natężony, by przeszkadzać w oglądaniu filmów czy w korzystaniu z internetu. Przy umiarkowanym obciążeniu podzespołów i odtwarzaniu płyty DVD rejestrowano około 37 dB.
Hałas był największy w teście pełnego obciążenia CPU i GPU. Wówczas to zmierzono 48 dB. I tak jest lepiej, niż w pierwszym Envy 15, ale lepiej nie wykorzystywać omawianego laptopa do zadań mocno obciążających procesor w miejscach, gdzie obowiązuje nakaz zachowania ciszy.
Hałas
luz |
| 34.9 / 35 / 35.2 dB |
DVD |
| 37.6 / 47.1 dB |
obciążenie |
| 48.3 / 48.6 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: BK Precision 732A (odległość 15 cm) |
Ciepło
Kiedy procesor znajdował się w spoczynku (z taktowaniem ograniczonym do 800 MHz), temperatura obudowy była niewiele wyższa od temperatury otoczenia (przynajmniej w sytuacji, gdy ta ostatnia wynosiła 18°C).
Temperatury były zdecydowanie wyższe w ponad godzinnym teście obciążającym CPU i GPU (Prime95 i FurMark). Miejsce służące opieraniu lewej dłoni okazało się relatywnie chłodne, tak że użytkownicy będą odczuwać różnicę między lewą a prawą stroną obudowy. Różnica temperatur jest większa na spodzie, szczególnie w tylnej części.
W teście FurMark narzędzia GPU-Z i HWiNFO zgodnie pokazywały taktowanie 600 MHz zamiast 725 MHz dla karty Radeon HD 7690M. W grach również obserwowano wartość 600 MHz, czyli niższą od tej ze specyfikacji.
Test Prime95 obciąża wszystkie rdzenie procesora, więc taktowanie CPU wynosiło w nim 2,4-2,5 GHz, (przypomnijmy, że bazowe to 2,2 GHz). Maksymalne, 3,1 GHz w trybie Turbo, było osiągane tylko przy obciążeniu jednego rdzenia i przez krótki czas.
Przy jednoczesnym przeprowadzaniu testów aplikacji Prime95 i FurMark zegary CPU i GPU trzymały się całkiem dobrze. W przypadku karty grafiki nadal było to 600 MHz, a taktowanie rdzeni procesora było obniżone o 100 MHz do stabilnych 2,3-2,4 GHz. Temperatura rdzeni procesora osiągnęła nawet 96°C, czyli bardzo wysoki poziom, a rdzenia karty grafiki - 76°C.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.2 °C / 115 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.4 °C / 117 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 21 °C / 70 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.6 °C / 87.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-1.8 °C / -3.3 F).
Głośniki
HP jest na tyle dumne z zastosowania systemu audio Beats Audio, że umieściło jego emblemat nie w jednym, nie w dwóch, a w trzech różnych miejscach. W takim razie można spodziewać się po nim czegoś wyjątkowego.
Envy 15 posiada w sumie 6 wbudowanych głośników i 2 subwoofery ("Triple Bass Reflex Subwoofer" wg HP). Wytwarzają one dość naturalny dźwięk w filmach i podczas słuchania muzyki. Tony niskie i wysokie są na tyle przyzwoite, że niekoniecznie trzeba podłączać głośniki zewnętrzne. Ogólna jakość jest całkiem niezła, biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary membran. Na wysokich nastawach głośności można wychwycić podźwięki, ale i tak są one mniej ewidentne, niż w wielu innych laptopach.
Sprzętowe pokrętło na prawej krawędzi obudowy jest dużo lepszym, dokładniejszym rozwiązaniem od przycisków do regulowania natężenia dźwięku. Naciskając to pokrętło, wywołuje się panel sterowania Beats Audio, gdzie użytkownik może ustawiać różne opcje dźwięku.
Wydajność akumulatora
HP Envy 15 otrzymał 8-komorowy akumulator mieszczący 72 Wh energii (to sporo w klasie laptopów z ekranem 15-calowym). Użytkownik może go wymienić, ale nie ma innych opcji do wyboru.
Test czytelnika Battery Eater przeprowadzono, wykorzystując plan oszczędzania energii i minimalne podświetlenie ekranu, z wyłączonymi Wi-Fi, kartą grafiki AMD i CoolSense. Osiągnięty wynik to 6 godzin i 46 minut.
Bardziej miarodajny jest test korzystania z internetu, na potrzeby którego luminancja została ustawiona na poziomie 150 cd/m² (około 60% maksymalnego podświetlenia), aktywowano zintegrowany układ grafiki i wyłączono podświetlenie klawiatury. Do ostrzeżenia o stanie naładowania akumulatora na poziomie 5% upłynęło grubo ponad 4 godziny.
Test klasyczny Battery Eater, w którym wykorzystano kartę grafiki AMD, zamknął się w 55 minutach.
Generalnie czasy pracy nie są więc imponujące. Wydajne podzespoły nie obiecywały zresztą lepszych. W porównaniu z innymi laptopami z tym samym procesorem Core i7-2670QM (Acer Aspire 5755G, HP Pavilion dv7-6c07 i HP Envy 17 3D) Envy 15 osiągnęło zbliżone wyniki [aczkolwiek należy wziąć pod uwagę duże różnice w pojemności akumulatorów tych modeli - przyp. tłum.]. Za skrócenie czasu pracy na akumulatorze w dużej mierze odpowiedzialna jest matryca Full HD typu IPS, przynajmniej w porównaniu z laptopami wyposażonymi w matryce typu TN o niższej rozdzielczości.
Podsumowanie
Envy 15 z 2012 roku wypada dobrze w wielu aspektach, a w kilku zawodzi. Jego wady są jednak na tyle istotne, że mogą całkiem zniechęcić do tego modelu.
Przedstawiciel najbardziej prestiżowej linii laptopów konsumenckich HP jest daleki od ideału. Ciężko pogodzić się z niesamowicie błyszczącą powierzchnią ekranu. Zostają na niej ślady od dotykania i to przez nią mało komfortowo używa się laptopa na dworze. Używanie przycisków gładzika może być katorgą, jeśli użytkownik nie lubi klikać, dotykając płytkę. Rozmieszczenie portów może z kolei wywoływać bałagan z kablami plączącymi się w pobliżu laptopa. Gracze nie będą zadowoleni z obniżenia zegarów karty grafiki Radeon HD 7690M.
Największe zastrzeżenia dotyczą matrycy typu IPS. Co prawda obraz wygląda pięknie, ale kolory są niestety w wysokim stopniu przekłamane, co jest nie do przyjęcia w dość drogim laptopie.
Gdyby nie to, ten świetnie wyglądający komputer o bardzo dobrej wydajności byłby godny polecenia.