Notebookcheck Logo

Test HP Envy 17

Do połowy tego roku mogliśmy tylko pozazdrościć zamożniejszym sąsiadom – Hewlett-Packard nie oferował w naszym kraju laptopów z rodziny Envy. Zmieniło to się jednak i latem ruszyła sprzedaż największego modelu, Envy 17. Redaktor naszego serwisu przyjrzał się dokładnie tej „kopii MacBooka Pro z lepszymi podzespołami”. Okazało się, że posiada on dobrą matrycę, komponenty są istotnie mocne, ale niestety wydzielają dużo ciepła, co rzutuje negatywnie na kulturę pracy tego komputera.

HP Envy 17-1010ew

Obudowa

Po otwarciu kartonu świeżo upieczonego właściciela Envy może zaskoczyć obecność… kolejnego kartonu. Srebrny napis Envy jasno daje jednak do zrozumienia, że w czarnym pudle znajduje się laptop HP aspirujący do segmentu premium, a nie np. buty. Ale to dopiero początek atrakcji. W środku okazuje się, że sam notebook jest zapakowany nie w worek, a w gustowny pokrowiec z materiału. Niecodziennym gadżetem jest też dodanie instrukcji obsługi na karcie SD o pojemności 2 GB.

I w końcu pojawia się bohater testu – HP Envy 17. Laptopy z tej serii od początku były porównywane do produktów Apple. Tak, logo producenta na klapie też jest efektownie podświetlane, ale wydaje mi się, że HP udało się stworzyć oryginalny projekt. Trójkolorowa, zaokrąglona obudowa ma optyczną lekkość i jest bardzo fotogeniczna. Na ciemnoszarej, aluminiowej klapie wytłoczone kwadraciki układają się w fantazyjne wzory. Dookoła laptopa biegnie srebrna listwa, a czarna magnezowa podstawa udanie maskuje korpulentność Envy. Oceniając na oko, ciężko bowiem uwierzyć, że maszyna ta w najgrubszym miejscu mierzy prawie 4 centymetry, a jej waga to blisko 3,5 kilograma.

Ozdobny motyw i kolorystyka klapy są kontynuowane na pulpicie. Tu już widać więcej podobieństw do MacBooka. Po pierwsze ekran skryty jest za szybą, a po drugie ascezę przestrzeni roboczej oprócz klawiatury i ClickPada łamie tylko skromny wyłącznik systemu.

Wysokiej jakości materiały przekładają się na nienaganną stabilność konstrukcji. Nic nie skrzypi, nic się nie wygina. Nawet pod silnym punktowym naciskiem. Widać, że w zachowaniu sztywności pomaga szczelinowy napęd optyczny (który potrafi odtwarzać płyty Blu-ray). Równie wysoką ocenę spasowania elementów psuje tylko okalająca jednostkę zasadniczą listwa, której montaż jest ewidentnie nierówny. Cóż, niewątpliwie nie jest to znana z MacBooków konstrukcja unibody. Ciężko pracujące metalowe zawiasy mogą się rozchylić ekran o kąt dochodzący do 130 stopni. Pewien niepokój budzi jednak to, że pokrywa zasłania wtedy jeden z wylotów powietrza z wentylacji.

Wyposażenie w interfejsy jest szczodre. Jeden z czterech portów USB współdzieli miejsce z eSATA, a kolejny jest zgodny z nowym standardem USB 3.0. Obraz można wypuścić nie tylko przez VGA czy HDMI, ale i DisplayPort w wersji mini. Dostępne są dwa wyjścia słuchawkowe - jedno połączone z wejściem mikrofonu. Niewielu osobom będzie brakować ExpressCard czy FireWire. Wszystkie złącza znajdują się na bocznych ściankach, w przednich ich rejonach. Nie można tego  układu uznać za optymalny (głównie w przypadku dwóch USB po prawej stronie).

front: głośniki
front: głośniki
lewy bok: VGA, LAN, mini DisplayPort, HDMI, USB/eSATA, USB 3.0, dwa wyjścia słuchawkowe w tym jedno z wejściem mikrofonowym
lewy bok: VGA, LAN, mini DisplayPort, HDMI, USB/eSATA, USB 3.0, dwa wyjścia słuchawkowe w tym jedno z wejściem mikrofonowym
prawy bok: 2x USB, czytnik kart, napęd optyczny, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
prawy bok: 2x USB, czytnik kart, napęd optyczny, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Pełnowymiarowa, posiadająca też odrębny blok numeryczny klawiatura ma układ wyspowy. Jest ona stabilnie osadzona, ale kratka między klawiszami, która nie stanowi jedności z pulpitem, ugina się trochę nieelegancko po prawej stronie. Rozkład klawiatury nie odbiegałby od standardu, gdyby nie obecność w prawym górnym rogu przycisku, który odpowiada za wysuwanie płyty z napędu optycznego. Pierwszeństwo sterowania multimediami w klawiszach funkcyjnych tradycjonaliści mogą zmienić w BIOS-ie.  Największym dziwactwem są jednak małe, a do tego ściśnięte klawisze strzałek „do góry” i „do dołu”. Złośliwie można zauważyć, że w tym akurat elemencie nie należało kopiować rozwiązań Apple.

Skok klawiszy jest niezbyt długi, ale ugięcie jest łatwo wyczuwalne. Płaską powierzchnię płytek rekompensuje ich przyjemna dla opuszek faktura tworzywa. Miłym dodatkiem jest możliwość włączenia dyskretnego podświetlenia klawiatury.

Poza optycznym podobieństwem, okazuje się, klawiatura Envy 17 dzieli z klawiaturą Paviliona dv6 niedziałające kombinacje trzech klawiszy:

A, W + Q; W, D + E; A, S + Q, Z, X; S, D + E, X i C, a kombinacje strzałek „góra + lewo” i „dół + prawo” blokują spację.

Ogromny gładzik nie posiada wyodrębnionych klawiszy, a HP dumnie nazwało to rozwiązanie ClickPad. Wrażliwą na dotyk powierzchnię o wymiarach 10,9x6,7 cm można wyłączyć poprzez podwójne kliknięcie na kropce w lewym górnym rogu. Mój kolejny kontakt z tym produktem Synaptics wypadł zdecydowanie korzystniej od pierwszego, głównie dzięki dosyć sprawnie działającym klawiszom. Palec bez kłopotu porusza się po dużej powierzchni. Wciąż jednak przy użyciu więcej niż jednego palca kursorowi zdarza się „zgłupieć”.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Schowana za ochronną szybą matryca AU Optronics (AUO159D) ma przekątną 17,3” i rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli). W kontekście obecności napędu Blu-ray to dobre posunięcie. Wyświetlany obraz ma jakość odpowiednio wysoką dla tak multimedialnego sprzętu. Dobra głębia czerni i jasne, równomierne podświetlenie nie będą przeszkodą w czerpaniu przyjemności z seansów filmowych. Średnia jasność maksymalna na poziomie 235,5 cd/m² jest na tyle wysoka, że w dużym stopniu maskuje wywołane szklaną powłoką refleksy świetlne.

231
cd/m²
230.5
cd/m²
232.5
cd/m²
229.8
cd/m²
254
cd/m²
231
cd/m²
245.2
cd/m²
241
cd/m²
224.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 254 cd/m² (Nits) średnia: 235.5 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
kontrast: 635:1 (czerń: 0.4 cd/m²)

Kolory, choć nieznacznie, są lepsze od tego, do czego przyzwyczaiły nas laptopy. Producent deklaruje gamut na poziomie 72%. Na dobry odbiór odwzorowywanych  barw wpływa wysoki poziom kontrastu. Również kąty widzenia są na tyle szerokie, że da się obejrzeć film bądź zdjęcia w większym gronie.

HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
 

Osiągi

Przy pierwszych uruchomieniach może zdziwić aktywujący się za każdym razem (co wydłuża procedurę startową) system QuickWeb. By komputer szybciej był gotowy do normalnej pracy, warto zmienić te ustawienia. Teraz już można bez przeszkód cieszyć się wydajną pracą, którą zapewniają mocne podzespoły.

Procesor Intel Core i7-720QM to podstawowy model w rodzinie wydajnych czterordzeniowców. Za sprawą technologii Turbo Boost potrafi on zwiększyć niezbyt imponujące bazowe taktowanie 1,6 GHz nawet do 2,8 GHz. Z kolei Hyper-Threading daje możliwość przeliczania jednocześnie ośmiu wątków. Procesor ten ma do dyspozycji 6-megabajtowy bufor L3 i posiada możliwość współpracy z pamięcią DDR3-1333, co wykorzystano, montując 4 GB tego typu RAM. Wsparty jeszcze obsługą technologii takich jak m.in. Intel VT-d i Intel TET, procesor nie boi się żadnej pracy. Szkoda tylko, że układ wykonany w procesie technologicznym 45 nm legitymuje się współczynnikiem TDP o wartości aż 45 W. Po stworzeniu sytuacji maksymalnego obciążenia dla karty graficznej i procesora okazało się też, że zachodzi zjawisko throttlingu, czyli obniżenia taktowania poniżej wartości nominalnej. W grach czy benchmarkach jednostka centralna pracowała z pełną wydajnością.

Dwa dyski twarde WD wbrew zapewnieniom z dokumentacji producenta, nie mają możliwości ustawienia ich w trybie pracy RAID. Z wyróżniającymi czasami dostępu poniżej 15 ms i średnimi transferami o wartości prawie 70 MB/s nie mają się jednak czego wstydzić. Klapki serwisowe na spodzie dają dostęp do obu dysków i obu modułów pamięci.

Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 5850 należy obecnie do najwydajniejszych modeli przeznaczonych do komputerów przenośnych. HP ograniczyło wprawdzie taktowanie rdzenia do 500 MHz (czyli wartości z MR HD 5830), ale nie oszczędzało za to na pamięciach. To dzięki 1 GB własnej pamięci wideo DDR5 wydajność graficzna jest widocznie większa, niż w stosujących VRAM DDR3 Acerach. Envy 17 należy do wciąż elitarnego grona laptopów, które w teście 3DMark06 przekraczają 10000 punktów (uzyskałem dokładnie 10933 pkt.) w rozdzielczości 1280x1024. Do szybkości nieskrępowanej fabrycznie grafiki (np. z MSI GX640) trochę jednak brakuje.

W testowanych grach możliwe było prowadzenie rozgrywki w wysokich ustawieniach i natywnej rozdzielczości z zachowaniem płynności, bądź na jej granicy.

3DMark 2001SE Standard
35281 pkt.
3DMark 03 Standard
31103 pkt.
3DMark 05 Standard
15875 pkt.
3DMark 06 Standard Score
10933 pkt.
3DMark Vantage P Result
6606 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2868
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8329
Cinebench R10 Shading 32Bit
6285
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3714 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10126 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6623 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
25.3 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.9 Points
Pomoc
WDC Scorpio Black WD3200BEKT-60V5T1
przesył danych (minimum): 44.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 86.8 MB/s
przesył danych (średnio): 68.8 MB/s
czas dostępu: 14.8 ms
szybkość interfejsu: 82.1 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
 

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

Dirt 2

demo benchmark

1920x1080, high/ultra, 4xAA
średnio 29, minimum 24,2 kl/s

1920x1080, high, 2xAA
średnio 34,6 minimum 27,6 kl/s

1024x768, medium, 0xAA
średnio 85 minimum 68,7 kl/s

Risen

demo

800x600, off/low, 0xAF
min. 69, średnio 94,4, maks. 112 kl/s

1024x768, med, 2xAF
min. 34, średnio 43,4, maks. 62 kl/s

1920x1080, high, 4xAF
min. 17, średnio 25,4, maks. 38 kl/s

Anno 1404

demo

1024x768, low, 0xAA
min. 57, średnio 60, maks. 63 kl/s

1280x1024, very high, 4xAF
min. 27, średnio 33,6, maks. 63 kl/s

1920x1080
min. 23, średnio 39,3, maks. 63 kl/s

FIFA 2011

demo

1920x1080, high
min. 59, średnio 60, maks. 61 kl/s

Call of Juarez: Więzy krwi

demo

1024x768, high
min. 64, średnio 89,6, maks. 128 kl/s

NFS: Shift

demo

1920x1080, high, 4xAA
min. 26, średnio 35,5, maks. 44 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Envy 17 ciężko uznać za laptop kulturalny. Miarowy szum towarzyszy nam od samego uruchomienia komputera. Nie jest on głośny, ale słyszalny nawet w niezupełnie wyciszonym otoczeniu. Swoją cegiełkę dokładają dyski twarde, których wibracje wzmacniał mój testowy stół, co owocowało buczeniem.  Naprawdę głośno robi się jednak pod obciążeniem. O ile w szum balansujący w grach około wartości 40 dB można jeszcze zaakceptować, to hałas na poziomie od 45 dB w górę przy pełnym obciążeniu jest już nieznośny.

W hałaśliwe towarzystwo wpasowuje się napęd Blu-ray, też produkujący szum o natężeniu ponad 40 dB. Do tego bardzo głośny jest proces wkładania i wyciągania płyt.

Hałas

luz
36.1 / 36.1 / 36.1 dB
HDD
35.9 dB
DVD
41.1 / dB
obciążenie
43 / 47.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

W stanie spoczynku ciepło odczuwa tylko lewy nadgarstek, w okolicach którego znajduje się karta graficzna.

Ewidentnie widać, że jeden układ chłodzący z trudem radzi sobie z mocnym procesorem i wydajną grafiką. Karta ATI podczas godzinnego „wypieku” starała się trzymać 95°C. Core i7-720QM, gdy nie jest dławiony ze względu na jednoczesne mocne obciążenie grafiki, też potrafi dobrnąć do 90°C.

Pomimo działającego na wysokich obrotach chłodzenia, obciążenie powoduje silne nagrzewanie środkowej części i lewej strony obudowy. Można byłoby to zbagatelizować, gdyby dotyczyło to spodu budowy, bo tak duży i ciężki laptop nie znajdzie się raczej na kolanach właściciela. Temperatury mogące nawet przekroczyć 50°C pojawiają się też jednak na pulpicie. Okolicy tuż nad wylotem powietrza z układu chłodzenia lepiej wtedy nie dotykać, bo wręcz parzy. Takie nieprzyjemne efekty zaobserwowałem nie tylko po włączeniu Prime95 i FurMarka, ale i po pewnym czasie gry np. w Anno 1404.

w stresie
 51.2 °C45.1 °C30.7 °C 
 54.3 °C47.2 °C30.5 °C 
 39.1 °C32.8 °C29.1 °C 
maks. w ogóle: 54.3 °C
średnia: 40 °C
29.9 °C42.3 °C53.2 °C
30.8 °C42.2 °C51 °C
28.8 °C35 °C43 °C
maks. w ogóle: 53.2 °C
średnia: 39.6 °C
zasilacz  55.4 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 40 °C / 104 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 54.3 °C / 130 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 53.2 °C / 128 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.5 °C / 89 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.1 °C / 102.4 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-10.3 °C / -18.6 F).

Głośniki

Być może głośniki sygnowane logo Beats Audio przegrywają z każdym przeciętnym nagłośnieniem zewnętrznym. Wśród zestawów laptopowych oferują jednak ponadprzeciętną jakość  dźwięku. Jeśli coś zawodzi, to przede wszystkim nie najmocniejszy bas (mimo obecności subwoofera) i przeciętna głośność maksymalna.

Wydajność akumulatora

Bogato wyposażony i mocny laptop łapczywie wysysa z sześciu ogniw zgromadzone w nich 62 watogodziny energii. Tylko maksymalnie oszczędzając energię, potrafi działać ponad dwie godziny (dokładnie 140 minut). Pod obciążeniem nie wytrzyma nawet godziny. Gdyby przypadkiem zabrakło prądu, dokończenie filmu DVD będzie możliwe, jeśli została godzina seansu. Alternatywnie półtorej godziny z włączonym WiFi powinno wystarczyć na znalezienie w Internecie kontaktu do elektryka/zakładu energetycznego.

Wydajność akumulatora
luz
2h 20min
sieć przez WLAN
1h 33min
DVD
1h 02min
obciążenie
0h 50min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 26 / 33 / 36 W
obciążenie midlight 95 / 119 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

W porównaniu do niedawno testowanego Asusa N73JQ, HP Envy 17 ma na wyposażeniu dodatkowo port mini DisplayPort, podświetloną klawiaturę, wyraźnie mocniejszą kartę graficzną i przede wszystkim wysokiej jakości matrycę Full HD. Biorąc pod uwagę takie bogactwo, przekraczającą na chwilę obecną 5000 zł cenę trzeba uznać za wyważoną. Nie bez znaczenia w sprzęcie klasy DTR (desktop replacement) jest tu też mocna obudowa o atrakcyjnym wzornictwie, które nawiązuje subtelnie do dyktujących trendy w laptopowej modzie produktów Apple.

Obecność grafiki ATI MR HD 5850 z pamięcią DDR5 wpływa jednak na skłonność notebooka do osiągania wysokich temperatur i hałaśliwości. I niewielkim pocieszeniem będzie tu całkiem przyjemnie grający zestaw głośnikowy 2.1 od Beats Audio. Ze względu na zablokowanie niektórych kombinacji trzech klawiszy i patologicznie ściśnięty blok kierunkowy, gracze zapewne szybko podłączą zewnętrzną klawiaturę.

Aktualne ceny notebooka HP Envy 17-1010ew

HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu sklepowi kuzniewski.pl.

Please share our article, every link counts!
HP Envy 17-1010ew
bohater testu: HP Envy 17-1010ew

Specyfikacja techniczna

HP Envy 17-1010ew
Procesor
Intel Core i7-720QM 4 x 1.6 - 2.8 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5850 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 500 MHz, pamięć: 1000 MHz, Catalyst 10.3
Pamięć
4 GB 
, Samsung DDR3-1333, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, WUXGA, AU Optronics AUO159D / B173HW01 V5, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
WDC Scorpio Black WD3200BEKT-60V5T1, 320 GB 
, 7200 obr/min, 2x WDC WD3200BEKT-60V5T1
Karta dźwiękowa
IDT 92HD81B1X @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: dwa wyjścia słuchawkowe w tym jedno z wejściem mikrofonowym, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD
Łączność
10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
Blu-Ray BD-ROM / DVD+-RW
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 39 x 416 x 275
Akumulator
62 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 5225 mAh, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2 Mpx
Inne
BIOS: F.06, zasilacz: 18,5 V, 6,5 A, 120 W, kontroler NEC uPD720200
Waga
3.44 kg, zasilacz: 761 g
Cena
5728 PLN

 

Sprzęt dostarczył

kuzniewski.pl
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew
HP Envy 17-1010ew

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Mateusz Stach.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Acer Aspire 7552G
Mobility Radeon HD 5850, Phenom II X4 X920 BE

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer Aspire Ethos 5943G
Mobility Radeon HD 5850, Core i7 720QM, 15.60", 3 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja multimedialnego laptopa HP Envy 17 - Cięcie niewłaściwych narożników
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Meteor Lake-U Ultra 7 155U, 17.00", 2.51 kg
Recenzja HP Pavilion Plus 16: Wysokiej klasy laptop multimedialny, który mógł skorzystać z RTX 4050
GeForce RTX 3050 6GB Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 1.89 kg
Recenzja laptopa HP Dragonfly Pro: AMD Ryzen 7 7736U robi furorę
Radeon 680M, Rembrandt (Zen 3+) R7 7736U, 14.00", 1.546 kg

Za

+ solidna i szykowna konstrukcja z dobrych materiałów
+ dużo złączy (w tym USB 3.0)
+ mocne podzespoły
+ niezłe głośniki
+ wysokiej jakości ekran Full HD
+ podświetlana klawiatura

Przeciw

- ciepło
- głośno
- zjawisko throttlingu
- za małe i ściśnięte klawisze kursorów
- nieroztropne usadowienie dwóch USB tuż pod prawą ręką
- kilka zablokowanych kombinacji klawiszy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Envy 17
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-23)