Notebookcheck Logo

Test HP Envy 6

19/08/2012

HP Envy 6 oferuje więcej, niż zwykły ultrabook. Jest bardziej multimedialny, gdyż posiada duży, 15-calowy wyświetlacz, niezależną kartę grafiki AMD Radeon HD 7670M i głośniki Beats Audio z subwooferem. Niestety ten lekki (waży 2,15 kg) i cienki (ma niecałe 2 cm grubości) laptop nie nadaje się za bardzo do użytkowania pod gołym niebem.

Obudowa

HP Envy 6 jest laptopem o bardzo interesującym wyglądzie. Autorowi od razu spodobały się cienka obudowa, zastosowane materiały oraz ciekawa kolorystyka. Zewnętrzna strona pokrywy ekranu oraz górna część jednostki zasadniczej są wykonane z czarnego aluminium, a spód jest czerwony. Te kolory dobrze do siebie pasują. Detale w rodzaju chromowanej obwódki gładzika to dodatkowe akcenty poprawiające ocenę wzornictwa. Generalnie, oglądając Envy 6, odnosi się lepsze wrażenie, niż mając do czynienia z niektórymi droższymi ultrabookami. Niestety, jak się okazało, obudowa jest podatna na zabrudzenia i ślady palców. 

Envy 6 waży 2,15 kg, czyli jest relatywnie lekki, jak na model z matrycą 15-calową. Tym samym jest bardziej mobilny od innych laptopów podobnej wielkości. Grubość obudowy nie przekracza 2 cm i jest tylko o 2 mm większa, niż w przypadku mniejszego Asusa UX32VD (13,3"). Wobec tego pojawia się pytanie, jak przedstawia się solidność tak cienkiego laptopa. 

Okazuje się, że nieźle. Jednostka zasadnicza prezentuje się pod tym względem wręcz znakomicie, a to za sprawą grubej blachy aluminiowej. Gumowana spodnia osłona okazała się wystarczająco solidna, choć jest wykonana z tworzywa sztucznego. Gorzej wygląda sytuacja z obudową ekranu, która w widoczny sposób się wykrzywia. Jako że zawiasy stawiają duży opór, przy poruszaniu pokrywą trzymaną za jeden z rogów trzeba zachować ostrożność, a do jej podnoszenia należy używać dwóch rąk. 

Spasowanie jest staranne. Na łączeniach elementów nie ma ostrych krawędzi i nierównych odstępów. 

Generalnie jakość wykonania nie jest tak dobra, jak w MacBoookach Apple i laptopach z serii XPS Della, ale w swojej kategorii cenowej Envy 6 nie musi obawiać się konkurencji.

Ze względu na brak klasycznej pokrywy serwisowej dostęp do podzespołów wymaga więcej zabiegów, niż w innych laptopach. Trzeba mianowicie odkręcić dziewięć śrubek, by możliwe stało się zdjęcie spodniej osłony. Kiedy się z tym uporamy, mamy dostęp do wszystkich najważniejszych podzespołów. W testowanym egzemplarzu zajęte były zatoka dysku 2,5" oraz gniazdo mSATA. Można było natomiast dołożyć moduł pamięci operacyjnej. Użytkownik może wymienić kartę Wi-Fi, ale ograniczeniem jest jedna antena. 

Zestaw złączy zewnętrznych jest dość skromny, jak to w ultrabooku. Znalazło się jednak miejsce dla trzech portów USB (w tym dwóch standardu SuperSpeed, czyli 3.0). Jedyny port USB 2.0 posiada możliwość ładowania peryferii, kiedy laptop jest wyłączony. Poza tym Envy 6 posiada HDMI, LAN, dwustandardowy czytnik kart pamięci (SD, MMC). Spośród standardowych portów zabrakło analogowego złącza VGA.

Interfejsy są skupione w tylnych częściach ścianek bocznych. Odstępy między niektórymi z nich są niewielkie. Szeroka wtyczka wetknięta do USB może uniemożliwić dostęp do sąsiednich złączy. Autorowi nie spodobało się też to, że trzeba daleko sięgać do czytnika kart pamięci i gniazd audio; powinny one znajdować się bliżej przedniej krawędzi obudowy.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: LAN, HDMI, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci
lewy bok: LAN, HDMI, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci
tył: otwory wentylacyjne
tył: otwory wentylacyjne
prawy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 gniazda audio, USB 2.0, gniazdo zasilania
prawy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 gniazda audio, USB 2.0, gniazdo zasilania

Osprzęt

HP Envy 6 posiada szeroką klawiaturę typu wyspowego, bez oddzielnego bloku numerycznego. Klawisze mają 15 x 15 mm, a więc są dość duże, co ułatwia przestawienie się z klasycznej klawiatury komputera stacjonarnego. 

Klawiatura ugina się nieco na środku. Poza klinującą się spacją (najprawdopodobniej to wada konkretnego egzemplarza) właściwości użytkowe klawiatury były w porządku. Klawisze okazały się nader miękkie, mają raczej krótki skok i dobre, precyzyjne amortyzowanie. Jeśli doszukiwać się cech do poprawienia, przydałoby się, by płytki były mniej śliskie oraz by zachowano większe odstępy między nimi (jest na to dość miejsca, gdyż z lewej i prawej strony klawiatury zostało po około 3,5 cm wolnej przestrzeni). Podczas szczególnie energicznego pisania, słychać ciche klekotanie klawiszy, ale nie jest ono bardzo drażniące. 

Gładzik, podobnie zresztą jak klawiatura, jest wpuszczony na parę milimetrów w głąb aluminiowego pulpitu roboczego. Dzięki temu można wyczuć, w którym miejscu kończy się strefa czuła. Nieco połyskliwa powierzchnia płytki dotykowej działa należycie niestety tylko w przypadku, gdy użytkownik ma idealnie suche dłonie. Kiedy próbuje się sterować kursorem spoconym palcem, jest duży problem z przesuwaniem go po powierzchni płytki. Gładzik jest duży, gdyż mierzy około 11 x 7 cm. Dzięki temu funkcje dotyku wielopunktowego nie stanowią problemu. 

Zespolone z płytką przyciski znajdują się w jej dolnej części. Do ich użycia potrzebny jest mocny nacisk. Kiedy rozlegnie się klik, przycisk zagłębia się jeszcze o 1-2 mm, co nie nastraja pozytywnie.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Envy 6 posiada na wyposażeniu matrycę o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Od dłuższego czasu ta rozdzielczość jest standardowa w laptopach tej wielkości.

151
cd/m²
154
cd/m²
151
cd/m²
148
cd/m²
164
cd/m²
165
cd/m²
150
cd/m²
172
cd/m²
168
cd/m²
podświetlenie ekranu
CMN15B6 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 172 cd/m² (Nits) średnia: 158.1 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 164 cd/m²
kontrast: 195:1 (czerń: 0.84 cd/m²)44.54% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
62.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
42.88% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Jeszcze gorsza od niskiej rozdzielczości ekranu jest słaba intensywność jego podświetlenia. Na ustawieniu maksymalnym osiągnięto średnio 158 cd/m², co jest bardzo niskim wynikiem. Dla porównania w Asusie UX31A luminancja jest ponad dwukrotnie wyższa. Do pracy w pomieszczeniu nie jest to większy problem, ale pod gołym niebem okazuje się, że to poważny mankament omawianego laptopa. 

Rozczarowanie przynoszą również inne parametry matrycy, tj. kontrast (195:1) oraz poziom głębi czerni (0,84 cd/m²). W filmach i grach rzuca się w oczy, że kolor czarny nie jest idealny, a ma w sobie sporo z szarości.

HP Envy 6 a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
Envy 6 a Adobe RGB
HP Envy 6 a przestrzeń sRGB (siatka)
Envy 6 a sRGB
HP Envy 6 a HP Envy 14 z matrycą Radiance (siatka)
Envy 6 a Envy 14
HP Envy 6 a Gigabyte U2442N (siatka)
Envy 6 a U2442N
na dworze
na dworze

Słabo przedstawia się też paleta oferowanych kolorów, która jest znacznie uboższa od przestrzeni sRGB, a tym bardziej od Adobe RGB. Ma to znaczenie dla osób zajmujących się profesjonalną obróbką grafiki - tym trzeba odradzić wybór tego modelu, chyba że zamierzają podłączać do pracy zewnętrzny monitor. 

W przypadku tak poręcznego urządzenia, jakim jest Envy 6, arcyważną kwestią jest możliwość pracy na dworze bez ograniczeń, tzn. tak, by było wszystko dobrze widać na ekranie. Niestety HP pokpiło sprawę w tym względzie i to podwójnie: raz, że matryca ma zbyt małą intensywność podświetlenia, a dwa, że posiada lustrzaną powierzchnię i w jasnym miejscu trudno cokolwiek zobaczyć na ekranie.

Zakres użytecznych kątów widzenia nie jest imponujący. Niewielka zmiana pozycji siedzącej lub zmiana ustawienia ekranu powoduje znaczne pogorszenie jakości wyświetlanego obrazu. Szczególnie wąskie są kąty w pionie. W zakresie poziomym również jest dużo gorzej, niż w najlepszych pod tym względem matrycach typu IPS (np. z Asusa UX32VD).

kąty widzenia matrycy HP Envy 6
kąty widzenia matrycy HP Envy 6

Osiągi

Turbo Boost
Turbo Boost

Odpowiednio cienki i lekki laptop można nazwać ultrabookiem tylko wtedy, kiedy zostanie on wyposażony w procesor typu ULV (czyli niskonapięciowy). Tego wymaga Intel. Testowany model otrzymał taki właśnie dwurdzeniowy procesor Ivy Bridge, Core i5-3317U, o bazowej częstotliwości taktowania 1,7 GHz. Tak jak i inne procesory i5 trzeciej generacji posiada on technologię Turbo Boost 2.0, która w miarę możliwości zwiększa jego taktowanie do maksymalnie 2,6 GHz (dla jednego rdzenia) lub do 2,4 GHz (dla obu rdzeni). Oprogramowanie wykorzystujące wiele wątków może skorzystać na technologii Hyper-Threading, jako że zamiast dwóch do dyspozycji są cztery wątki. Tak jak we wszystkich nowych procesorach typu ULV, TDP wynosi według specyfikacji 17 W.

W HP Envy 6 procesor Core i5-3317U w pełni wykorzystuje funkcję Turbo Boost, i to zarówno na zasilaniu sieciowym, jak i na zasilaniu z akumulatora. Dzięki temu osiąga dobre wyniki w testach syntetycznych. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 uzyskano 2,39 pkt., czyli jeden z lepszych rezultatów wśród laptopów z tym procesorem. Laptopy ze standardowym (TDP 35 W) procesorem Core i5-3210M uzyskują w tym teście najczęściej około 2,9 pkt., czyli o 21% więcej. Taka różnica jest praktyce mało uchwytna. Do większości zastosowań wydajność jest wystarczająca i tylko do tych najbardziej wymagających (obróbka filmów, renderowanie grafiki) chciałby się mieć lepszy, czterordzeniowy procesor. Koncepcja ultrabooka jest jednak taka, że nie da się połączyć lekkości z ogromną mocą obliczeniową. 

W przeciwieństwie do większości ultrabooków, które posiadają tylko układ grafiki zintegrowany z procesorem, w HP Envy 6 znajduje się jeszcze dodatkowa karta grafiki AMD. Jest to Radeon HD 7670M, a więc jeden ze starszych modeli, wykonanych w procesie 40 nm (w przeciwieństwie do przedstawicieli nowszych serii 7700M, 7800M i 7900M). W omawianym laptopie funkcjonuje system dynamicznego przełączania grafiki (podobny do Optimusa Nvidii), który pozwala oszczędzać energię przy niewymagających zadaniach i w spoczynku. 

Według specyfikacji AMD karta Radeon HD 7670M ma 480 procesorów strumieniowych o taktowaniu 600 MHz, posiada 2 GB pamięci VRAM DDR3 (900 MHz) i korzysta ze 128-bitowej magistrali danych. Jej osiągi są zbliżone do kart GeForce GT 620M i GT 630M Nvidii. W teście 3DMark 11 (Performance Preset) omawiany laptop uzyskał 1172 pkt. Jest to wynik trochę lepszy od osiągnięcia Asusa UX32VD z i5-3317U i GF GT 620M (1140 pkt.). Acer M3-581TG z i7-2637M i GF GT 640M uzyskał natomiast 1830 pkt., czyli o 56% więcej.

Na zasilaniu akumulatorowym taktowanie GPU AMD jest ograniczone do 400 MHz, co oznacza znacznie mniejszą wydajność (około 700 pkt. w teście 3DMark 11). Radeon HD 7670M jest wtedy i tak trochę szybszy od zintegrowanego układu HD Graphics 4000, ale tak czy inaczej część potencjału wydajnościowego poświęcono na rzecz wydłużenia czasy pracy na wewnętrznym źródle zasilania. 

Coraz więcej producentów decyduje się na łączenie tradycyjnych dysków twardych z dyskami SSD pełniącymi funkcję pamięci buforowej (SSD Cache). W ten bowiem sposób szybkość działania poprawia się w dużym stopniu, a można to urzeczywistnić stosunkowo niewielkim kosztem.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (AMD Radeon HD 7670M)
HWiNFO64
3DMark 05 Standard
12573 pkt.
3DMark 06 Standard Score
7539 pkt.
3DMark Vantage P Result
4774 pkt.
3DMark 11 Performance
1172 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
7436 pkt.
PCMark 7 Score
3529 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3451
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7452
Cinebench R10 Shading 32Bit
6509
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4268 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9067 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6566 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.04 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.39 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
33.15 fps
Pomoc
HD Tune 2,55
HD Tune
CrystalDiskMark 3.0.1
CrystalDiskMark

Testowany model Envy 6 posiadał na wyposażeniu dysk twardy Hitachi o pojemności 320 GB, prędkości 5400 obr/min i 8 MB pamięci podręcznej oraz dysk SSD Samsung PM830 o pojemności 32 GB.

W testach syntetycznych HD Tune i CrystalDiskMark ta para wypadła jednak słabo, przynajmniej w testach odczytu i zapisu sekwencyjnego. Średni odczyt na poziomie 55 MB/s to wynik gorszy, niż ten, który powinien być udziałem samego dysku twardego. W przypadku testów na małych blokach danych (4K) uzyskano natomiast znacznie lepsze rezultaty, takie, których można by oczekiwać od pamięci półprzewodnikowej. 

Tego, że rozwiązanie z SSD Cache się opłaca, dowodzą wyniki testów PCMark. Omawiany laptop uzyskał mianowicie 7436 pkt. w teście PCMark Vantage i 3529 pkt. w teście PCMark 7. Są to rezultaty lepsze od osiąganych przez laptopy posiadające tylko dysk twardy, a gorsze od modeli wyposażonych tylko w dysk SSD.

Omawiany laptop wypadł też dobrze w praktyce, co oceniono na podstawie wielodniowych testów. Procedura uruchamiania systemu Windows 7 zajmowała tylko 25 s, a więc trwała znacznie krócej, niż w przypadku porównywalnych laptopów pozbawionych dodatkowej dyskowej pamięci podręcznej. Często używane aplikacje, jak np. przeglądarka internetowa, startują praktycznie bezzwłocznie.

Hitachi HTS545032A7E380 + 32 GByte Samsung SSD 830
przesył danych (minimum): 25.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 169.4 MB/s
przesył danych (średnio): 54.9 MB/s
czas dostępu: 17.1 ms
szybkość interfejsu: 162.9 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Fifa 12
FIFA 12

W testach gier omawiany laptop z Radeonem HD 7670M osiągnął wyniki podobne do tych, jakimi wykazują się modele z kartą GeForce GT 620M, w tym Acer V5-571G. Wiele nowych gier (np. Deus Ex: Human Revolution, Anno 2070) działa płynnie w natywnej rozdzielczości (1366 x 768 pikseli) i na średnich detalach. Z kolei szczególnie wymagające tytuły (jak Alan Wake) mogą wyglądać poprawnie tylko na najniższych ustawieniach. W przypadku mało wymagających gier (jak FIFA 12) można sobie pozwolić na maksymalne ustawienia.

lowmed.highultra
Deus Ex Human Revolution (2011) 92.6 37.2
Fifa 12 (2011) 172.3 112 83.2 49.2
Anno 2070 (2011) 83.4 35.6 22.6
Alan Wake (2012) 32.5 19.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

Jako że testy były przeprowadzane podczas upalnej pogody, temperatura otoczenia wynosiła w trakcie dokonywania pomiarów 25-26C. W takich warunkach wentylator działał nieprzerwanie nawet wtedy, gdy podzespoły pozostawały w spoczynku, wytwarzając szum na poziomie około 33 dB. Po paru dniach, gdy zrobiło się chłodniej, przeprowadzono pomiary ponownie, tym razem w niższej temperaturze otoczenia. Wówczas to podczas korzystania z internetu i programów z pakietu biurowego omawiany laptop był często prawie bezgłośny i potrzebował aktywnego chłodzenia tylko przy większym obciążeniu podzespołów. Dysku twardego przeważnie w ogóle nie słychać. 

Pod obciążeniem wentylator pracuje bardziej intensywnie i natężenie hałasu osiągnęło maksymalnie 40,4 dB. Ze względu na stałą prędkość obrotową i w miarę przyjemną dla ucha częstotliwość wytwarzanego dźwięku odgłos ten nie jest irytujący. Podobne laptopy, Gigabyte U2442N i Acer Aspire M3-581TG, okazały się w naszym teście pełnego obciążenia znacznie głośniejsze.

Hałas

luz
33 / 33 / 33.1 dB
HDD
33.1 dB
obciążenie
40.4 / 40.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL 320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury i zegary podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Obudowa HP Envy 6 jest częściowo aluminiowa i odbiera część ciepła wytwarzanego przez procesor i kartę grafiki. Pomaga to chłodzić podzespoły, ale obudowa bardziej się grzeje. W teście bez obciążenia zmierzone temperatury maksymalne wynosiły średnio 34-35°C. Pod obciążeniem średnie maksimów miały wartość około 39-40°C, co brzmi groźniej, niż wygląda w rzeczywistości. Szczególnie wysokie temperatury, przekraczające 45°C i dochodzące do 54°C, były bowiem rejestrowane w tylnej części laptopa, gdzie znajduje się wylot powietrza z układu chłodzenia. Obszary te znajdują się więc daleko od tych miejsc, gdzie użytkownik opera ręce. Poza tym test pełnego obciążenia jest testem ekstremalnym, więc w praktyce podobne warunki nie będą łatwe do odtworzenia. Podczas codziennego użytkowania można trzymać działający laptop HP Envy 6 na kolanach.

W teście pełnego obciążenia temperatura CPU osiągnęła maksymalnie 78°C, a temperatura karty grafiki AMD - co najwyżej 65°C. W obliczu tych raczej umiarkowanych temperatur dziwi fakt, że wkrótce po rozpoczęciu testu częstotliwość taktowania CPU została ograniczona do 1,7 GHz (co oznacza brak wykorzystania funkcji Turbo Boost).

w stresie
 49.6 °C49.5 °C38 °C 
 42.7 °C42 °C31.9 °C 
 34 °C31.4 °C30.6 °C 
maks. w ogóle: 49.6 °C
średnia: 38.9 °C
30.5 °C51.7 °C54 °C
29.4 °C51.3 °C44.5 °C
29 °C34 °C34.3 °C
maks. w ogóle: 54 °C
średnia: 39.9 °C
zasilacz  48.7 °C | temperatura otoczenia 25.5 °C | Voltcraft IR-360
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.9 °C / 102 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 49.6 °C / 121 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 54 °C / 129 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 34 °C / 93 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34 °C / 93.2 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-5.2 °C / -9.4 F).

Głośniki

HP chwali się tym, że w HP Envy 6 zastosowano system Beats Audio, co każe spodziewać się po nim szczególnie dobrej jakości dźwięku z głośników. Dwa z nich są umieszczone za klawiaturą, a na spodzie, wewnątrz obudowy, ukryty jest mały subwoofer.

W praktyce okazało się, że system ten jest tylko częściowo zadowalający. Fabrycznie wybrane profile dają dźwięk mało wyważony i ubogi w tony średnie i niskie. Po korektach tychże ustawień można jednak uzyskać dość harmonijne brzmienie; odwzorowanie basów nadal jednak rozczarowuje. Do obejrzenia filmu czy posłuchania muzyki raz na jakiś czas wbudowane głośniki wystarczą użytkownikowi o niewygórowanych wymaganiach. Są w stanie nagłośnić średniej wielkości pokój.

Wydajność akumulatora

Producent obiecuje, że akumulator o pojemności 60 Wh (czyli relatywnie dużej) jest w stanie zasilać Envy 6 do ośmiu godzin. 

Nie jest to wartość przesadzona, gdyż w teście czytelnika Battery Eater (oszczędny plan zasilania, minimalne podświetlenie ekranu, moduły łączności bezprzewodowej wyłączone) omawiany laptop działał ponad 9 godzin.

W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi (plan oszczędny, luminancja na poziomie około 150 cd/m²) uzyskano prawie 6 godzin, co też jest dobrym wynikiem. Asus UX32VD i Acer V5-571G zapewniły w tym teście gorsze rezultaty (odpowiednio 4:18 h i 3:15 h), ale oba te modele posiadają akumulator o mniejszej pojemności. 

W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) w osiągnięciu ponad 2 godzin pracy pomogło ograniczenie taktowania karty grafiki AMD.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.4 W
luzdarkmidlight 6 / 8.1 / 8.4 W
obciążenie midlight 37.6 / 42.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
9h 04min
sieć przez WLAN
5h 51min
obciążenie
2h 05min

Podsumowanie

Ultrabooki stają się coraz bardziej zróżnicowaną grupą laptopów. HP Envy 6 to nie tylko model wyjątkowo duży (15,6"), ale też ultrabook wielozadaniowy, na którym można pograć w gry komputerowe. 

Zaletą tego modelu jest to, że mimo dodania oddzielnej karty grafiki potrafi być równie oszczędny, co inne ultrabooki, i uzyskuje dzięki temu długie czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym.

Niestety jako laptop do używania na dworze dyskwalifikuje go wyświetlacz LCD o słabych parametrach. Bardzo marne podświetlenie ekranu i błyszcząca powierzchnia matrycy ograniczają ten model do pracy w czterech ścianach. W laptopie z kategorii wyjątkowo mobilnych jest to bardzo duży zawód. 

Envy 6 to jednak komputer dobrze wykonany, o rozbudowanych cechach multimedialnych. Jeżeli ktoś poszukuje lekkiego laptopa do użytku domowego, nie postąpi nieroztropnie, decydując się na jego wybór. Podobne modele to laptopy Acer V5-571G i Acer M5-581TG. Wszystkie trzy mają różne atuty i słabe punkty, toteż autor nie jest w stanie wskazać, który z tej trójki jest jednoznacznym zwycięzcą.

Aktualne ceny HP Envy 6 z Core i5-3317U i Radeonem HD 7670M

Please share our article, every link counts!
bohater testu: HP Envy 6
bohater testu: HP Envy 6

Specyfikacja techniczna

HP Envy 6-1000sg
Procesor
Intel Core i5-3317U 2 x 1.7 - 2.6 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
AMD Radeon HD 7670M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 600 MHz, pamięć: 900 MHz, DDR3 VRAM, 8.933.3.3000, AMD Dynamic Switchable Graphics (Enduro)
Pamięć
4 GB 
, Hynix DDR3 1600 MHz, dwa gniazda
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, CMN15B6, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM77 (Panther Point)
Dysk twardy
Hitachi HTS545032A7E380 + 32 GByte Samsung SSD 830, 320 GB 
, 5400 obr/min, HDD + mSATA SSD
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, MMC
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Broadcom 4313 802.11b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0 + HS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 19.8 x 374 x 253
Akumulator
60 Wh litowo-jonowy, 4 ogniwa, 14,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: nie, zasilacz 65 W, CyberLink YouCam, Adobe Reader, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.15 kg, zasilacz: 200 g
Cena
750 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Till Schönborn
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Toshiba Satellite L855
Radeon HD 7670M, Core i5 3230M
Recenzja Samsung 350V5C
Radeon HD 7670M, Core i7 3610QM
Recenzja Toshiba Satellite L850
Radeon HD 7670M, Core i5 3210M
Recenzja Dell Vostro 3560
Radeon HD 7670M, Core i7 3612QM

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Samsung 350E7C
Radeon HD 7670M, Core i7 3610QM, 17.30", 2.79 kg
Recenzja Sony Vaio SVE14
Radeon HD 7670M, Core i3 2350M, 14.00", 2.22 kg
Recenzja HP Pavilion g7
Radeon HD 7670M, Core i7 3612QM, 17.30", 2.98 kg

Za

+ szybkie działanie systemu i aplikacji (dzięki SSD Cache)
+ ultrabook zdatny do grania
+ niezła jakość wykonania
+ długie przebiegi na akumulatorze
+ przyzwoita jakość dźwięku z głośników

Przeciw

- błyszcząca, wyświetlająca ciemny obraz matryca
- ubogie wyposażenie w złącza
- obniżanie taktowania karty grafiki AMD na zasilaniu akumulatorowym
- słaba karta Wi-Fi, Broadcom 4313GN (1x1)
Till Schönborn (Update: 2024-11- 4)