Notebookcheck Logo

Test HP ProBook 430 G1

06/11/2013

ProBook 430 G1 jest znacznie cieńszy i lżejszy od ProBooka 4340s. Otrzymał niskonapięciowy procesor Intel Haswell, podczas gdy we wspomnianym starszym modelu były stosowane normalne dwurdzeniowe procesory Intela. Na pewno jest to więc laptop inny, ale czy lepszy od poprzednika?

Obudowa

szpara między elementami obudowy ekranu
szpara między elementami obudowy ekranu

Producent przekonuje na swojej stronie internetowej, że ProBook 430 to "styl, który można zobaczyć i poczuć". I faktycznie - nie można mu odmówić eleganckiego wyglądu. Ładne jest choćby gumowane wieko z połyskliwym logo HP. Niestety tylko do czasu, kiedy zacznie się dotykać ten element laptopa - zostają na nim rzucające się w oczy ślady.

Pulpit roboczy jednostki zasadniczej jest natomiast metalowy i - w przeciwieństwie do wieka - odporny na zabrudzenia. Srebrna powierzchnia tej części laptopa jest matowa. Nieco chropowate tworzywo na spodzie jednostki zasadniczej ułatwia przenoszenie komputera, umożliwiając pewny chwyt.

Wysokość ProBooka 430 w tylnej części obudowy to tylko 23 mm. Laptop ten wydaje się smukły. Waży około 1,6 kg, czyli niewiele.

Sztywność jednostki zasadniczej jest zadowalająca. W żadnym miejscu nie ugina się ona mocno, a wykrzywianie znosi dość dobrze. Niestety wieko jest raczej miękkie i kiedy naciska się je w okolicy logo HP, na działającej matrycy pojawiają się znikające po chwili artefakty. Zawiasy są trochę słabe i ekran potrafi zmieniać swoje ustawienie wskutek wstrząsów (np. podczas jazdy wyboistą drogą). Po wyjęciu akumulatora, który zajmuje dość dużą część tyłu obudowy, laptop zachowuje równowagę.

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, ProBookowi 430 dużo brakuje do ideału, ale skoro to tani laptop biznesowy, nie można oczekiwać zbyt wiele. Przykładem niestaranności niech będzie słabo spasowana obudowa ekranu (szparę między ramką ekranu a plecami pokrywy ekranu w górnym narożniku klapy pokazano na załączonym obok zdjęciu).

Akumulator można odczepić bez użycia narzędzia. Pokrywa serwisowa jest natomiast przymocowana dwiema śrubkami. Po ich odkręceniu użytkownik uzyskuje dostęp do obu gniazd pamięci RAM (jedno z nich było w testowanym egzemplarzu zajęte) oraz modułów WLAN i łączności szerokopasmowej (HSPA+). Nie ma dostępu do dysku. Moduł HSPA+ wykorzystuje złącze M.2 (nazywane także NGFF). Zamiast niego powinno więc dać się zamontować dysk SSD pod M.2, ale autor nie miał możliwości tego sprawdzić.

ProBook 430 posiada wszystkie najważniejsze złącza, ale ich rozmieszczenie nie jest optymalne. W przedniej części lewej ścianki bocznej znajdują się oba porty USB 3.0, a tuż obok mamy HDMI. Te trzy złącza są rozmieszczone tak blisko siebie, że w przypadku podłączania do nich szerokich wtyczek sąsiednie złącze zostaje zablokowane. Na lewym boku, ale już w dostatecznej odległości od innych portów, znajduje się także wyjście VGA. Na prawym boku oprócz gniazda zasilania i gniazd audio znalazły się jeszcze port USB 2.0 a także gniazdo LAN. Na przedniej krawędzi obudowy umieszczono czytnik kart pamięci.

ProBook 430 nie posiada wbudowanego napędu optycznego.

lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, 2 USB 3.0
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, 2 USB 3.0
prawy bok: 2 gniazda audio, USB 2.0, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: 2 gniazda audio, USB 2.0, LAN, gniazdo zasilania
przód: czytnik kart pamięci
przód: czytnik kart pamięci
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Wyspowa klawiatura ProBooka 430 ma matowe wypełnienie przestrzeni między klawiszami. Skok klawiszy jest krótki, a stop - bardzo twardy. Co prawda odpowiedź jest dostateczna, ale twardy stop jest na dłużą metę męczący. Poza tym płytki klawiszy są płaskie, więc palce nie układają się na nich dobrze. Klawisze strzałek góra/dół są o połowę mniejsze od pozostałych, co wymaga od użytkownika szczególnej staranności przy naciskaniu tych klawiszy.

Klawiatura ProBooka 430 nie jest podświetlana.

Bardzo irytujące jest domyślne ustawienie przewidujące konieczność naciśnięcia klawisza Fn do uzyskania nominalnych funkcji klawiszy Esc i F1-F12 (np. naciśnięcie klawisza Esc powoduje uruchomienie narzędzia systemowego HP). Ustawienie to można zmienić w BIOS-ie.

Gładzik Synaptics działa precyzyjnie i ma dostatecznie dobre właściwości ślizgowe. Wyłącza się go i włącza podwójnym puknięciem w białą kropkę w lewym górnym rogu płytki dotykowej.

Oddzielne przyciski gładzika dają dobra odpowiedź po naciśnięciu, ale jednocześnie trochę klekoczą.

Omawiany laptop nie posiada drugiego przyrządu wskazującego (trackpoint).

klawiatura QWERTY (fot. Notebookcheck)
klawiatura QWERTY (fot. Notebookcheck)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Testowany HP ProBook 430 posiadał matową matrycę 13,3" o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli produkcji LG Display. Taka rozdzielczość oznacza co prawda dość ograniczony obszar roboczy, ale czcionki są czytelne bez konieczności ich skalowania, z którym czasem są problemy. W omawianym laptopie przewidziano oferowanie tylko tego jednego wariantu rozdzielczości.

HP ProBook 430 a przestrzeń sRGB (siatka)
HP 430 a sRGB

Pomiary przeprowadzone przy maksymalnej intensywności podświetlenia matrycy wykazały, że w poszczególnych obszarach ekranu luminancja mocno się różni. W najciemniejszym miejscu (w prawym górnym rogu) zmierzono 164 cd/m², a w najjaśniejszym (na środku ekranu) - 228 cd/m². Podświetlenie nie jest więc równomierne (ideał osiągnięty tylko w 72%).

Na zasilaniu akumulatorowym luminancja jest domyślnie ograniczana (pomiar wykazał 93 cd/m²). W opcjach sterownika grafiki Intela można jednak zwiększyć ją do normalnego poziomu (ponowny pomiar dał 209 cd/m²).

ColorChecker
ColorChecker
ColorChecker (po kalibracji)
ColorChecker (po kalibracji)
Color Management
Color Management
Color Management (po kalibracji)
Color Management (po kalibracji)
Saturation Sweeps
Saturation Sweeps
Saturation Sweeps (po kalibracji)
Saturation Sweeps (po kalibracji)
Grayscale
Grayscale
Grayscale (po kalibracji)
Grayscale (po kalibracji)
na dworze
na dworze

W jasnym miejscu matowa powierzchnia ekranu przeciwdziała temu, by pojawiały się na niej refleksy. Luminancja przewyższająca nieco 200 cd/m² to jednak trochę za mało, by dało się efektywnie pracować w szczególnie jasnym otoczeniu, np. pod gołym niebem na słońcu.

W stanie fabrycznym oprogramowanie pomiarowe wykazało znaczne odchylenia różnych parametrów od wartości optymalnych. Poza tym widoczne było zaniebieszczenie obrazu. Po przeprowadzeniu kalibracji uzyskano znaczną poprawę.

Kąty widzenia matrycy omawianego laptopa są bardzo wąskie. Niezależnie od tego, czy patrzy się na ekran z góry, z dołu czy z boku, obraz robi się ciemniejszy. Występuje także efekt negatywu lub prześwietlenia.

kąty widzenia matrycy laptopa HP ProBook 430
kąty widzenia matrycy laptopa HP ProBook 430

Osiągi

Przetestowany ProBook 430 posiadał procesor Intel Core i5-4200U, zintegrowany układ grafiki HD Graphics 4400, 4 GB pamięci operacyjnej oraz dysk twardy o pojemności 500 GB. W takiej konfiguracji raczej nie powinien być on używany do aplikacji CAD, gier komputerowych i renderowania grafiki 3D. Pisane mu raczej służyć do podstawowych zastosowań współczesnego komputera osobistego.

Procesor Core i5-4200U to dwurdzeniowa jednostka typu ULV (niskonapięciowa) należąca do generacji Haswell. TDP tego procesora wynosi 15 W. Bazowe taktowanie to 1,6 GHz, a Turbo Boost może zwiększać częstotliwość taktowania do 2,6 GHz (dla jednego rdzenia) lub 2,3 GHz (w przypadku obciążenia obu rdzeni).

W teście renderowania wielowątkowego aplikacji Cinebench R11.5 ProBook 430 z i5-4200U uzyskał 2,5 pkt. Dla porównania laptopy z Core i5-3337U, porównywalnym procesorem poprzedniej generacji, osiągają przeważnie 2,4-2,5 pkt.

Z procesorem zintegrowany jest układ grafiki HD Graphics 4400. Jest on wydajniejszy od HD Graphics 4000 z procesorów starszej generacji, ale i tak nie za bardzo nadaje się do gier.

W teście 3DMark06 omawiany laptop uzyskał 4649 pkt., wynik lokujący się dość daleko na naszej liście rankingowej. Ciekawa jest możliwość przydzielenia układowi większej ilości pamięci RAM, którą to opcję znajdziemy w BIOS-ie. Po jej zwiększeniu ze 128 MB do maksymalnie możliwych 512 MB wynik osiągnięty w 3DMarku06 wzrósł do 5097 pkt. Wydajność grafiki można także poprawić przez uzyskanie trybu dwukanałowego pamięci RAM. Po dołożeniu drugiego modułu o pojemności 4 GB przeprowadzony po raz kolejny test 3DMark06 dał wynik w wysokości 6210 pkt. Wydajność procesora pozostała w obu przypadkach bez zmian.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
GPU-Z
GPU-Z
3DMark 03 Standard
9138 pkt.
3DMark 05 Standard
6313 pkt.
3DMark 06 Standard Score
4649 pkt.
3DMark Vantage P Result
3384 pkt.
3DMark 11 Performance
784 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
33312 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
3937 pkt.
3DMark Fire Strike Score
550 pkt.
Pomoc
PCMark 7 Score
2683 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated
2585 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated
2247 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated
4140 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3795
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7796
Cinebench R10 Shading 32Bit
6256
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.5 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
12.98 fps
Pomoc
HD Tune
HD Tune

Wynik uzyskany w sprawdzającym ogólną wydajność teście PCMark 7, 2683 pkt., nie zalicza się do najlepszych. Ocena byłaby wyższa, gdyby omawiany laptop posiadał dysk SSD, pamięć RAM pracującą w trybie dwukanałowym i dodatkową kartę grafiki.

Nośnikiem pamięci masowej był w testowanym laptopie dysk twardy HGST Travelstar Z5K500 o prędkości 5400 obr/min i pojemności 500 GB. Średni odczyt liniowy według HD Tune to 80,7 MB/s, a czas dostępu wyniósł 18,4 ms. W porównaniu z dyskami SSD wyniki te wyglądają blado. 

Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545050A7E380
przesył danych (minimum): 43.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 105.5 MB/s
przesył danych (średnio): 80.7 MB/s
czas dostępu: 18.4 ms
szybkość interfejsu: 198 MB/s
obciążenie procesora: 3.4 %

Testy gier

ProBook 430 nie jest stworzony do gier i radzi sobie w tej kategorii słabo. W niektóre najnowsze tytuły można pograć na najniższych ustawieniach, ale to wszystko. W przypadku tytułów o małych wymaganiach sprzętowych (jak np. FIFA) możliwa będzie gra na sensownych ustawieniach w natywnej rozdzielczości ekranu.

lowmed.highultra
GRID 2 (2013) 38 24 20 13
Total War: Rome II (2013) 31 22 16
F1 2013 (2013) 41 22 18 12

Wpływ na otoczenie

Hałas

Laptop biurowy powinien być jak najcichszy. W teście bez obciążenia zmierzono 30,8 dB. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale odgłos pracującego wówczas wentylatora miał bardzo nieprzyjemną charakterystykę. Ostry dźwięk o wysokiej tonacji jest postrzegany jako uciążliwy w cichym otoczeniu. Nie jest tak jednak zawsze. Są momenty, kiedy wentylator działa bardzo spokojnie i cicho. Te momenty są jednak niestety zbyt rzadkie. Przeszkadzać może także pikanie dysku występujące w nieregularnych odstępach czasu.

Hałas

luz
30.8 / 30.8 / 30.8 dB
obciążenie
34.6 / 34.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

W teście bez obciążenia obudowa była chłodna, w czym dopomógł niewątpliwe działający bez ustanku wentylator. Na wierzchu jednostki zasadniczej wystąpiły temperatury poniżej 27°C i tylko na spodzie, w pobliżu wylotu powietrza z układu chłodzenia, zmierzono 32,9°C (co i tak jest niską wartością).

W teście pełnego obciążenia ten sam obszar z lewej strony laptopa osiągnął temperaturę 44,4°C. Spód jest więc zbyt ciepły, by w takim trybie dało się trzymać laptop na kolanach. Maksymalna temperatura na wierzchu jednostki zasadniczej wyniosła w tym teście 33,2°C.

W godzinnym teście pełnego obciążenia zaobserwowano negatywne zjawisko. Choć temperatura CPU osiągnęła maksymalnie tylko 64°C, jego taktowanie zostało ograniczone do 800 MHz (czyli do minimum), a taktowanie zintegrowanego z nim układu grafiki wynosiło zamiast maksymalnie możliwych 1000 MHz tylko 600 MHz. Wskutek tego dużemu pogorszeniu uległa wydajność laptopa.

w stresie
 28.1 °C26.2 °C23.9 °C 
 33.2 °C32.3 °C26.6 °C 
 27.9 °C28.3 °C25.6 °C 
maks. w ogóle: 33.2 °C
średnia: 28 °C
23.9 °C26.2 °C32.4 °C
30.9 °C35 °C44.4 °C
24.9 °C31.6 °C37.3 °C
maks. w ogóle: 44.4 °C
średnia: 31.8 °C
zasilacz  41.9 °C | temperatura otoczenia 19.5 °C | Fennel Firt 550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28 °C / 82 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 33.2 °C / 92 F, compared to the average of 36.1 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 281 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.4 °C / 112 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.6 °C / 76 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.3 °C / 82.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (0 °C / 0 F).

Głośniki

Odtwarzana przez wbudowane głośniki muzyka brzmi tak, jak można by oczekiwać w przypadku laptopa biurowego, czyli po prostu źle. Brak basu, dźwięk jest blaszany, a do tego głośność maksymalna jest niezbyt imponująca.

Wydajność akumulatora

HP ProBook 430 posiada akumulator o pojemności 44 Wh. Nie przewidziano do tego modelu innego akumulatora.

W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) omawiany laptop działał aż ponad 11 godzin. Czas pracy w teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi przekroczył 4 godziny. Test obciążeniowy (Battery Eater Classic Test) trwał ponad 2 godziny.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.2 W
luzdarkmidlight 3.9 / 6 / 8.3 W
obciążenie midlight 23.9 / 25 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
11h 12min
sieć przez WLAN
4h 17min
obciążenie
2h 08min

Podsumowanie

HP ProBook 430
HP ProBook 430

ProBook 430 sytuuje się na styku kategorii laptopów biznesowych i laptopów do użytku domowego. Od tych ostatnich różni się przydatnymi w firmach rozwiązaniami w postaci czytnika linii papilarnych, oprogramowania do szyfrowania danych na dysku oraz modułu łączności szerokopasmowej. By w pełni uzasadnić przynależność do kategorii biznesowej, brakuje w nim jednak zaawansowanych sprzętowych rozwiązań z dziedziny zabezpieczeń, złącza stacji dokującej oraz lepszej matrycy.

Do wad tego modelu trzeba zaliczyć przede wszystkim mocne ograniczenie wydajności w teście pełnego obciążenia oraz niewygodną klawiaturę.

Aktualne ceny laptopów HP ProBook 430

 

 

Laptop HP ProBook 430 najlepiej kupić w sklepie kuzniewski.pl

HP ProBook 430 - kuzniewski.pl
Please share our article, every link counts!
z bliska: HP ProBook 430 G1
z bliska: HP ProBook 430 G1

Specyfikacja techniczna

HP ProBook 430-G1
Procesor
Intel Core i5-4200U 2 x 1.6 - 2.6 GHz, Haswell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4400, rdzeń: 1000 MHz
Pamięć
4 GB 
, DDR3 1600 MHz, 1x 4 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LGD0354, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545050A7E380, 500 GB 
, 5400 obr/min, 400 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point-LP - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Mediatek 802.11b/g/n (1x1) (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0, HP hs3110 HSPA+
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 23 x 326 x 233
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 8 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: nie
Waga
1.6 kg, zasilacz: 370 g
Cena
640 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Jonas Adams
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Asus UX32LA
HD Graphics 4400

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo M30-70
HD Graphics 4400, Core i3 4010U
Recenzja Toshiba Portégé Z30-A
HD Graphics 4400, Core i7 4500U
Recenzja Acer Aspire S7-392
HD Graphics 4400, Core i7 4500U

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Sony Vaio Pro 13
HD Graphics 4400, Core i7 4500U, 1.066 kg

Za

+ dobre jakościowo materiały
+ moduł HSPA+
+ matowa matryca
+ niewielkie zużycie energii

Przeciw

- duży throttling CPU i GPU pod pełnym obciążeniem
- irytujący odgłos wentylatora
- wąskie kąty widzenia
- niedokładne spasowanie
- niekorzystne rozmieszczenie złączy
- słabe działanie Wi-Fi
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP ProBook 430
Jonas Adams (Update: 2017-12-20)