Notebookcheck Logo

Test HTC Flyer

Nareszcie jest. Tablet internetowy specjalizującej się w komputerach kieszonkowych i smartfonach firmy HTC nazywa się Flyer. Posiada on 7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1024x600 pikseli. W środku pracuje jednordzeniowy procesor taktowany zegarem 1,5 GHz. Czy ten gremialnie uznawany za drogi tablet wyróżnia się na tle konkurencji?

Mały i zgrabny HTC Flyer wygląda niemal jak produkt firmy Apple. Jego kolorystyka opiera się na połączeniu barw srebrnej, czarnej oraz białej. Niestety, producent nie zaopatrzył tego urządzenia w najnowszą wersję systemu operacyjnego Android 3.0 Honeycomb, a tablet pracuje pod jego starszą wersją, Gingerbread. Oznacza to, iż postawił na system Android w wersji 2.3.3. HTC Flyer posiada już jednak ulepszoną wersję interfejsu HTC Sense, a producent ma umożliwić aktualizację systemu operacyjnego do wersji 3.x w najbliższej przyszłości.  

HTC postawiło również na dość nieszablonowy procesor. Podczas gdy w większości testowanych do tej pory przez Notebookcheck urządzeń zainstalowana była jednostka Nvidia Tegra 2, zdecydowano, że Flyer będzie dysponował układem Qualcomm Snapdragon MSM8255. Maksymalne taktowanie zegara tego procesora wynosi 1,5 GHz. Odpowiada on również za grafikę.

Obudowa

7-calowy tablet HTC
7-calowy tablet HTC

Jak przystało na tablet z 7-calowym ekranem, wymiary HTC Flyer są naprawdę niewielkie. Urządzenie o wielkości 12,9 x 195 x 125 mm zmieści się do kieszeni kurtki czy marynarki, a także, przy odrobinie szczęścia, do większej kieszeni spodni. W tym przypadku trzeba jednak uważać, aby przypadkowo nie usiąść na urządzeniu. Choć HTC Flyer posiada obudowę typu unibody (która została wykonana z jednego bloku aluminium) raczej nie wytrzyma takiej próby. 

Tablet składa się z 3 części: 7-calowego wyświetlacza (o przekątnej 17,78 cm) znajdującego się z przodu, dwóch tylnych plastikowych elementów oraz wspomnianej już aluminiowej obudowy unibody.

gniazda kart pamięci i SIM znajdują się pod ochronną pokrywą
gniazda kart pamięci i SIM znajdują się pod ochronną pokrywą

Urządzenie waży 430 g i nawet po długim czasie użytkowania nie ciąży w ręku. Flyer jest nieco cięższy, niż Creative ZiiO, ale o 25 g lżejszy od Della Streak 7. Niestety, jakość wykonania nie jest zbyt wysoka; tablet trzeszczy praktycznie w każdym miejscu styku materiałów, nawet przy niewielkim nacisku.

Jeśli chodzi o porty peryferyjne oraz klawisze funkcyjne, HTC Flyer nie może pochwalić się ich różnorodnością. Na pierwszy rzut oka tablet posiada jedynie umieszczony na boku port USB, gniazdo słuchawkowe oraz dwa przyciski służące do kontroli dźwięku.   

Wbudowana bateria jest ładowana poprzez podłączenie urządzenia do sieci przez port USB, ale tenże port służy również jako interfejs do transferu danych. Dołączony przez producenta w zestawie kabel do wymiany danych może być zatem używany także jako przewód zasilający, gdy tablet jest podłączony do komputera lub laptopa. 

Zarówno Windows 7, jak i Vista bez problemów wykryły podłączenie urządzenia. Co prawda prędkość transferu daleka była od tej przewidzianej dla standardu USB 2.0, ale zawsze mogłoby być gorzej. Przesyłanie plików, zdjęć oraz multimediów było szybsze, niż w przypadku tabletu Motorola Xoom, ale przeciągało się, szczególnie w przypadku transferu większej ilości danych. Większe pliki wideo powinny być kopiowane za pomocą karty microSD przez zewnętrzny czytnik. 

Gniazda kart microSD oraz SIM (służącej do korzystania z Internetu za pomocą sieci komórkowych) zostały umieszczone pod plastikową zaślepką w górnej części tylnej strony urządzenia, gdzie znajduje się również kamerka. Otwarcie tej zaślepki jest nieco kłopotliwe nawet przy korzystaniu z instrukcji użytkownika; może zatem minąć dłuższa chwila, zanim uda się ją odblokować. Należy robić to delikatnie, aby przez przypadek nie uszkodzić urządzenia. Kiedy tylko zrozumie się mechanizm jej działania, kolejne otwarcia przychodzą jednak bez trudu. O wiele prostsze jest zamykanie. Dolna część, choć również jest zrobiona z plastiku, nie otwiera się, więc nie zawiera żadnych interfejsów.

prawy bok: port USB
prawy bok: port USB
lewy bok: wyłącznik, gniazdo słuchawkowe
lewy bok: wyłącznik, gniazdo słuchawkowe
góra: regulator natężenia dźwięku
góra: regulator natężenia dźwięku
dół: pusty
dół: pusty

Łączność

Do kontaktu ze światem zewnętrznym Flyer używa modułów WLAN w standardzie IEEE 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 3.0. W modelach WiFi + 3G można poza tym korzystać z internetu przez sieci komórkowe. Urządzenie wspiera standardy GSM, 3G oraz HSPA  850, 900, 1800 oraz 1900. Wszystkie interfejsy bezprzewodowe mogą zostać wyłączone za pomocą jednego przycisku funkcyjnego, który przełącza tablet w tryb samolotowy. 

Urządzenie może dzielić połączenie internetowe z komputerem także przez oprogramowanie dostarczone przez producenta, a transfer danych odbywa się przez kabel USB. Tablet może być również używany jako modem dla Access Pointa (tethering). Pozwala to innym urządzeniom na korzystanie z internetu 3G udostępnianego przez Flyera.  

GPS

Omawiany tablet posiada odbiornik GPS, dzięki któremu można z niego korzystać jak z urządzenia do nawigacji satelitarnej. Współrzędne odbierane przez GPS mogą zostać wykorzystane między innymi do współpracy z aplikacją Google Maps oraz z oprogramowaniem do nawigacji, gdzie mapy muszą zostać pobrane z internetu po jego pierwszym uruchomieniu. Jak przystało na urządzenie do nawigacji, użytkownik może wybrać głos, którym będą wygłaszane komunikaty. Istnieje również możliwość zainstalowania kilku języków, a wszystkie oferują do wyboru głos męski lub żeński.

Kamerki

HTC Flyer posiada dwie wbudowane kamerki. Ta, która została umieszczona w centralnej części nad wyświetlaczem, posiada rozdzielczość 1,3 megapiksela i służy do prowadzenia wideorozmów. Natomiast na tylnej stronie urządzenia znajduje się kamerka 5 MP zaopatrzona w cyfrowy zoom. Dodajmy, że nie posiada ona lampy błyskowej. 

Do obsługi tylnej kamerki służy 7-calowy ekran, gdzie więcej niż 90% wyświetlacza służy do podglądu obrazu. Zdjęcia mogą być zapisane w różnej jakości, pomiędzy najniższą (640x368) a najwyższą wykorzystującą 5 megapikseli (2592x1520). Natomiast rozdzielczość nagrywanych filmów można ustawić pomiędzy 720p a tą przeznaczoną dla wiadomości MMS (176x144). Pliki wideo są zapisywane w formacie 3GP, a jedna minuta filmu w maksymalnej rozdzielczości zajmuje około 60 MB.

Oba załączone niżej przykładowe zdjęcia pokazują ten sam widok, jeden z, a drugi bez wykorzystania cyfrowego zoomu. Współczynnik powiększenia w przypadku drugiej fotografii wynosi 3,8. Obok, dla porównania, znajduje się zdjęcie wykonane przy pomocy aparatu Canon PowerShot SX100 IS.

wykonane kamerką HTC Flyer zdjęcie bez zoomu
zdjęcie bez zoomu
wykonane kamerką HTC Flyer zdjęcie z zoomem
zdjęcie z zoomem
zdjęcie wykonane aparatem Canon PowerShot SX100 IS
zdjęcie wykonane aparatem Canon PowerShot SX100 IS
ładowarka HTC Flyer
ładowarka

Akcesoria

Niestety, akcesoria, z którymi przychodzi urządzenie, nie są zachwycające. Pierwsze, co znajdziemy w pudełku, to ładowarka do baterii i kabel USB. Następnie dokopiemy się do zestawu słuchawkowego oraz rysika „Magick Stick", który to jest innowacją wprowadzoną przez HTC, pozwalającą szkicować, rysować, pisać oraz edytować zdjęcia bezpośrednio na ekranie tabletu.  

Urządzenia wejścia

wirtualna klawiatura QWERTZ
wirtualna klawiatura QWERTZ

Tabletem steruje się poprzez 7-calowy wyświetlacz, a poszczególne aplikacje są uruchamiane oraz obsługiwane za pomocą dotyku. Wirtualna klawiatura stanowi część ekranu, ale fabrycznie nie posiada ona wsparcia dla metody wprowadzania znaków typu swype, czyli bez odrywania palca. 

Nieporównywalnie wygodniejsze są klawiatury, które dodatkowo i często, choć nie zawsze, mogą zostać ściągnięte za darmo z Android Market. Pisanie wiadomości i notatek oraz wpisywanie adresów stron WWW w przeglądarce działa dość dobrze. Nie ma widocznego opóźnienia pomiędzy dotknięciem wybranego znaku na klawiaturze a jego pojawieniem się na ekranie. Reakcja na dotyk jest natychmiastowa. 

Na urządzeniu znajduje się kilka przycisków funkcyjnych. Jeden z nich służy do włączania tabletu, kolejny - do sterowania natężeniem dźwięku. Znajdują się one z lewej strony, u góry.

podświetlane przyciski dotykowe
podświetlane przyciski dotykowe
przyciski na krawędziach obudowy
przyciski na krawędziach obudowy

Producentowi udało się sprytnie rozwiązać problem trzech przycisków dla funkcji Home, Back oraz Options. Zostały one umieszczone w dwóch miejscach, a to, który zestaw jest aktywny w danym momencie, zależy od aktualnej orientacji urządzenia. 

Gdy tablet jest trzymany w ustawieniu horyzontalnym, podświetlone przyciski pojawiają się pod ekranem. Po przekręceniu tabletu o 90 stopni przyciski przemieszczają się tak, aby ponownie znajdować się pod ekranem. Pierwszy zestaw przycisków robi się w tym momencie nieaktywny, a jego podświetlenie znika.

wskazania wbudowanych czujników
wskazania czujników

HTC Flyer posiada w sumie 7 czujników, które mogą zostać wykorzystane do współpracy z aplikacjami. Jednym z nich jest akcelerometr, który operuje na trzech osiach. Odpowiada on za rotację ekranu, lecz funkcja ta jest wykorzystywana często również w grach. Może pojawić się ona także w innych zastosowaniach, takich jak funkcja poziomicy. Nad kamerką znajduje się czujnik mierzący natężenie światła w otoczeniu, dzięki któremu jasność wyświetlacza może automatycznie dostosowywana do panujących warunków. Kolejne czujniki służą do mierzenia ziemskiego pola magnetycznego (kompas) i zbierania informacji o baterii (poziom naładowania, temperatura). Natężenie dźwięku można ustalić za pomocą mikrofonu.

HTC Flyer i jego Magic Stick (cyfrowy pisak)
HTC Flyer i Magic Stick

Magic Stick 

Cyfrowy pisak został dołączony do tabletu HTC Flyer jako alternatywna metoda wprowadzania danych. Można nim pisać notatki, rysować obrazki czy też podkreślać tekst. Zwłaszcza szkicowanie działa bardzo płynnie. Z menu można wybrać różne pędzle, kolory oraz wzory. Funkcje „artystyczne" pisaka mogą zostać użyte w niemal każdej aplikacji. 

Podobnie jak w przypadku konsoli Nintendo, można edytować, zmieniać oraz komentować swoje zdjęcia. Dzięki pisakowi notatki mogą być dodawane do stron internetowych, różnych menu oraz wiadomości poczty elektronicznej. W dokumentach może on służyć jako marker do zaznaczania tekstu.

wybór narzędzia
wybór narzędzia
odręczna notatka
odręczna notatka
malunek
malunek

Obraz

Wyświetlacz typu Super LCD ma przekątną 7 cali (czyli 17,78 cm) oraz rozdzielczość1024x600 pikseli. Ekran dotykowy może odwzorować 16,7 miliona kolorów oraz posiada dpi (liczba punktów przypadających na cal) w wysokości 170.

Ekran pojemnościowy pozwala na komfortowe granie, pisanie wiadomości oraz ogólne kontrolowanie tabletu za pomocą palca. Posiada on również wsparcie dla dotyku wielopunktowego, zatem dzięki prostym gestom można obracać, zbliżać i oddalać strony internetowe oraz zdjęcia.

306
cd/m²
319
cd/m²
305
cd/m²
316
cd/m²
348
cd/m²
326
cd/m²
326
cd/m²
350
cd/m²
352
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 352 cd/m² (Nits) średnia: 327.6 cd/m²
rozświetlenie: 87 %
na akumulatorze: 348 cd/m²
kontrast: 791:1 (czerń: 0.44 cd/m²)
na dworze
na dworze

Urządzenie automatycznie przeprowadza rotację ekranu i dostosowuje go do aktualnego położenia tabletu. Funkcję tę można oczywiście wyłączyć w ustawieniach.

Nasycenie kolorów prezentowanych przez tablet HTC Flyer jest w subiektywnym odczuciu bardzo wysokie. Przeprowadzone pomiary wykazały, że maksymalna luminancja wynosi 351 cd/m²; zmniejsza się ona w kierunku górnego lewego rogu. Średnia to bardzo dobre 327,6 cd/m². Barwa czarna ma przy najmocniejszym podświetleniu jasność 0,44 cd/m², co daje kontrast o wartości 791:1.

Niestety, błyszczący wyświetlacz nie sprawdza się w pracy na zewnątrz. Poza typowym w tym przypadku odbijaniem niczym lustro, promienie słoneczne padające bezpośrednio na jego powierzchnię sprawiają, że obraz staje się całkowicie nieczytelny. Doprowadza to do sytuacji, w której oglądanie filmów czy chociażby czytanie poczty elektronicznej jest niemożliwe. Negatywnie wpływa to również na kontrast oraz kolory, które - porównując z tymi prezentowanymi w pomieszczeniu - są słabe oraz rozmyte. Nawet próba korzystania z tabletu w zacienionym miejscu nie przyniosła znaczącej poprawy.

Ekran SLCD jest bardzo czytelny i posiada bardzo dobre kąty widzenia. W typowym teście badającym zmiany obrazu widzianego pod kątem 45 stopni nie można było się do niczego przyczepić. Wszystkie szczegóły i kolory były bardzo dobrze widoczne, nawet gdy obracano urządzenie nieco ponad badany kąt. Cała zawartość ekranu była wciąż czytelna nawet po odchyleniu o 85 stopni. Wyświetlany obraz traci na jakości dopiero wtedy, gdy pojawiają się refleksy i odbicia, ale nie przechodzi w negatyw, ani nie rozmywa się.

kąty widzenia wyświetlacza tabletu HTC Flyer 7"
kąty widzenia wyświetlacza tabletu HTC Flyer 7"

Osiągi

informacje systemowe
informacje systemowe

Sercem tabletu HTC Flyer jest procesor ARM v7, model Qualcomm Snapdragon MSM8255, o maksymalnym taktowaniu zegara 1,5 GHz, który odpowiada także za generowanie grafiki. 

Układ Qualcomm Snapdragon MSM8255 jest tak zwanym rozwiązaniem „system on one chip". Oznacza to, że najważniejsze podzespoły komputera - w tym przypadku jednordzeniowy procesor, układ graficzny oraz moduły GSM i UMTS - zostały zgromadzone w jednym chipie. Do tej pory Qualcomm Snapdragon MSM8255 był używany głownie w nowoczesnych smartfonach.

informacje systemowe
informacje systemowe
informacje systemowe
informacje systemowe
informacje systemowe
częstotliwość taktowania CPU wynosiła przeważnie 216 MHz
częstotliwość taktowania CPU wynosiła przeważnie 216 MHz

Producent twierdzi, że taktowanie procesora zostało fabrycznie ustawione na 1,5 GHz. Jak jednak zauważyliśmy przy okazji testowania innych tabletów, Qualcomm Snapdragon MSM8255 dostosowuje taktowanie do aktualnych potrzeb urządzenia. Oznacza to, że częstotliwość taktowania zmienia się pod wpływem zapotrzebowania aktywnych programów. W przypadku gdy komputer wykonywał podstawowe zadania, wynosiła ona jedynie 266 MHz i rosła wraz z uruchamianiem bardziej wymagających procesów graficznych, aż do osiągnięcia maksymalnych 1500 MHz. Dodajmy, że procesor korzysta z 1 GB pamięci operacyjnej. 

W wykonanych testach HTC Flyer niemal dorównuje 10-calowym tabletom, które mogliśmy testować, i w BrowserMarku pozostawia w tyle 7-calowe urządzenia wyprodukowane przez Della oraz Creative. Zauważmy jednak, że Flyer nie dorównuje wynikami tabletowi Asus Eee Pad Transformer TF101.

W teście Google V8 HTC Flyer zdobył dwa razy więcej punktów, niż Samsung Galaxy Tab, Creative Ziio oraz Dell Streak 7, ale wypadł niemal na równi z 10-calowymi konkurentami od Asusa, Acera oraz Motoroli. Flyer pozostawił jednak wszystkich daleko w tyle w teście Linpack Pro, uzyskując prawie 50 megaflopsów. 

Omawiany model pokazał się również z jak najlepszej strony w benchmarku Quadrant (Standard Edition), zdobywając pierwsze miejsce i 1985 punktów. Pozycja urządzenia była gorsza w teście Smartbench 2011, gdzie tablet HTC zajął drugą lokatę z 2047 punktami (Productivity) oraz 1338 oczkami (Game Index). W teście SunSpider Flyer również uplasował się w czołówce urządzeń 7-calowych oraz nieco za tabletami 10-calowymi.

 

porównanie wyników BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników Linpack Pro (więcej=lepiej)
porównanie wyników Linpack Pro (więcej=lepiej)
porównanie wyników Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników Smartbench 2011 (więcej=lepiej)
porównanie wyników Smartbench 2011 (więcej=lepiej)
porównanie wyników SunSpider (mniej=lepiej)
porównanie wyników SunSpider (mniej=lepiej)

Rozrywka

gra wykorzystująca orientację pionową
gra wykorzystująca orientację pionową
i druga taka
i druga taka

To niewielkie urządzenie wydaje się być idealnym towarzyszem podróży, jako że może być wykorzystane do oglądania zdjęć i filmów oraz do słuchania muzyki. Tablet może również służyć jako konsola ze względu na dużą różnorodność aplikacji i gier dla Androida 2.3.3, które można ściągnąć z Android Market.

Tak jak zauważyliśmy w przypadku innych tabletów, nie wszystkie gry działają w trybie pełnoekranowym. Dzieje się tak ze względu na fakt, że wiele z nich zostało napisanych pod smartfony. Poza tym na chwilę obecną istnieje niewiele gier, które byłyby stworzone specjalnie pod tablety i wspierałyby ich wysoką rozdzielczość.

Angry Birds Rio, wykorzystany cały ekran
Angry Birds Rio, wykorzystany cały ekran
Asphalt 3D, wykorzystane tylko 2/3 ekranu
Asphalt 3D, wykorzystane tylko 2/3 ekranu
3D Ball, wykorzystany cały ekran
3D Ball, wykorzystany cały ekran
Frogger Evolution, wykorzystany kawałek ekranu
Frogger Evolution, wykorzystany kawałek ekranu
w Settlers nie da się grać w tym rozmiarze
w Settlers nie da się grać w tym rozmiarze
Pool Master Pro, wykorzystany cały ekran
Pool Master Pro, wykorzystany cały ekran

Oznacza to, że w większości przypadków możliwość przejścia gry w tryb pełnoekranowy jest czystą loterią. Co ciekawe, także w przypadku nowszych gier nie ma pewności, że wypełnią cały ekran. Niestety, nawet dopisek „HD" nie gwarantuje, że na ekranie nie zostaną czarne pasy.

scena z serialu "Heroes"
scena z serialu "Heroes"

Odtwarzanie filmów

Z filmami nie jest różowo. Zgodnie ze specyfikacją producenta Flyer wspiera większość popularnych formatów (3GP, AVI, WMV i Xvid), lecz jedynie w rozdzielczości SD. Jedynym rozwiązaniem jest pobranie dodatkowej aplikacji do ich odtwarzania. Podczas testów wszystkie formaty zostały rozpoznane (poza plikiem MOV) i nie zacinały się. Nawet filmy w pełnym HD (H.264 /MKV) uruchomiły się poprzez ZPlayer v1.8a. Czasami jednak zdarzało się kilkusekundowe zatrzymanie obrazu z nadal grającym dźwiękiem.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Jako że Flyer nie ma wentylatora, pracuje w całkowitej ciszy.

Ciepło

Ciepło z wbudowanego procesora jest oddawane na tylną część obudowy, której większa część jest zrobiona z aluminium. Podwyższona ciepłota urządzenia odczuwalna jest nawet wtedy, gdy znajduje się ono w stanie bezczynności, i podnosi się jeszcze, gdy tablet rozpoczyna właściwą pracę. Temperatura na odwrocie obudowy rośnie do 30°C.

 

w stresie
 30.2 °C29.7 °C29.5 °C 
 30.5 °C31.2 °C30.1 °C 
 32.2 °C31.8 °C32 °C 
maks. w ogóle: 32.2 °C
średnia: 30.8 °C
29.8 °C30 °C31.3 °C
30 °C30.3 °C30.3 °C
30 °C30.4 °C30.3 °C
maks. w ogóle: 31.3 °C
średnia: 30.3 °C
zasilacz  35.4 °C | temperatura otoczenia 21.8 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.8 °C / 87 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.2 °C / 90 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 31.3 °C / 88 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.3 °C / 83 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.

Głośniki

Flyer został wyposażony w dwa głośniki znajdujące się w dolnej części tylnej strony obudowy. Emitowany dźwięk sprawia najlepsze wrażenie, gdy głośność jest ustawiona na połowę skali. Po podgłośnieniu jego jakość znacząco spada.

Wydajność akumulatora

Podstawowym pytaniem użytkowników urządzeń mobilnych jest: jak długo mój sprzęt wytrzyma na baterii? Nam oczywiście nie wystarczyły wartości podane przez producenta. 

Bateria zasilała tablet przez 638 minut, czyli prawie 11 godzin, gdy urządzenie działało w trybie bezczynnym. Oznacza to wyłączone moduły WLAN i Bluetooth oraz podświetlenie ekranu ustawione na minimum.

Akumulator wyczerpał się natomiast już po 5 godzinach i 11 minutach w teście czytelnika, gdzie podświetlenie było ustawione na minimum, a dokument tekstowy był pobierany przez Wi-Fi. HTC Flyer musiał zostać ponownie podłączony do ładowania po 383 minutach (6:23 h) w teście korzystania z internetu (ze średnim podświetleniem ekranu). Gdy tablet był używany do gier, czas pracy był jeszcze krótszy. Bateria rozładowała się po 3:48 h. W teście oglądania filmów (z przyzwoitym podświetleniem ekranu) energii wystarczyło na 6:08 h pracy urządzenia. 

Całkowicie rozładowana bateria potrzebuje prawie 3 godzin, aby osiągnąć 100% naładowania.

Wydajność akumulatora
luz
10h 38min
sieć przez WLAN
5h 11min
obciążenie
3h 48min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.5 / 0.7 W
luzdarkmidlight 3 / 4.1 / 4.3 W
obciążenie midlight 4.5 / 5.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940

Podsumowanie

HTC Flyer
HTC Flyer

Na pierwszy rzut oka HTC Flyer wygląda jak przerośnięty smartfon. Dzięki interfejsowi Sense użytkownik, który miał wcześniej styczność z produktami firmy HTC wykorzystującymi Android, bardzo szybko odnajdzie się w systemie operacyjnym. Niestety, przy bliższym przyjrzeniu się rozczarowuje jakość wykonania urządzenia. 

Flyer oferuje jednak wiele funkcji, których nie posiadają pozostałe tablety 7-calowe i te 10-calowe. Przykładem tego jest Magic Stick, którym możemy rysować na ekranie, tak jak w przypadku konsoli Nintendo DS. Program do nawigacji wydaje się być dołączony w cenie urządzenia, ponieważ po ściągnięciu map nie pojawia się żadna informacja o ich okresie ważności.

Dostęp do internetu jest możliwy przez Wi-Fi, 3G oraz port USB. W tym ostatnim przypadku komputer musi posiadać zainstalowane odpowiednie oprogramowanie. 

HTC Flyer oferuje więcej ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. Urządzenie ma możliwość transmisji plików wideo przez Wi-Fi do zewnętrznego odtwarzacza, a połączenie 3G może zostać udostępnione dla komputerów oraz laptopów poprzez tethering (gdzie tablet pełni rolę Access Pointa). W ten sposób tablet może zostać wykorzystany jako modem dla komputera. 

Funkcjonalność tego urządzenia jest ogromna, a ono samo - małe i poręczne. Jakość wyświetlanych kolorów jest olśniewająca, a kąty widzenia ekranu nie pozostawiają niczego do życzenia. Wykonanie można porównać do Motoroli Xoom. Pozostaje tylko mieć nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości HTC Flyer (mocno) stanieje i stanie się dostępny dla szerszego grona użytkowników.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
HTC Flyer
bohater testu: HTC Flyer

Specyfikacja techniczna

HTC Flyer 7-Zoll WiFi + 3G
Procesor
Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 1 x 1.5 GHz, Scorpion
Karta grafiki
Pamięć
1024 MB 
Matryca
7.00 cali 16:9, 1024 x 600 pikseli, refleksująca: tak
Dysk twardy
32 GB SSD, 32 GB 
Złącza
1 USB 2.0, czytnik kart: MicroSD
Łączność
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 12 x 195 x 125
Akumulator
40 Wh litowo-jonowy
Camera
kamerka: 5 MPx i 1.3 MPx
Inne
futerał, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
420 g
Cena
669 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Siggy Moersch
Tłumaczenie: Agnieszka Zielińska

Podobne urządzenia

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki tego samego producenta

Recenzja smartfona HTC U24 Pro - nowoczesny, a jednak przestarzały
Adreno 720, Snapdragon SD 7 Gen 3, 6.80", 0.199 kg
Recenzja smartfona HTC U23 pro - Powrót do dawnej siły?
Adreno 644, Snapdragon SD 7 Gen 1, 6.70", 0.205 kg

Za

+ automatycznie przełączanie przycisków sterujących
+ kamerka 5 MP
+ może służyć jako modem, punkt dostępowy i odtwarzacz DNLA
+ ładne kolory w wyświetlanym obrazie

Przeciw

- wysoka cena
- błyszczący ekran
Siggy Moersch (Update: 2020-01-26)