Test tabletu internetowego Huawei Ideos S7 Slim
Huawei S7 Slim jest naturalnym konkurentem 7-calowego Galaxy Taba. Podobnie jak on, posiada modem 3G, a jest dużo tańszy. Tablet Samsunga jest jednak lżejszy, ma wyższą rozdzielczość ekranu i znacznie większy zasób pamięci wewnętrznej. Czy "Huey" zasługuje na większą popularność?
Huawei postawił na 7-calowy ekran pojemnościowy o rozdzielczości 480x800 pikseli, obsługujący technologię dotyku wielopunktowego. Choć prezentowana przez niego rozdzielczość bardziej przypomina tę spotykaną w smartfonach, jest ona w stanie zapewnić użytkownikowi przyjemne korzystanie z urządzenia. Do tego dołożono procesor Qualcomm Snapdragon 1 GHz oraz system operacyjny Android w wersji 2.2. Do komunikacji bezprzewodowej omawiany tablet wykorzystuje moduły Bluetooth 2.1 + EDR, WLAN IEEE 801.11 b/g/n oraz 3G. Niestety, producent nie zaszalał i S7 Slim posiada jedynie 4 GB wewnętrznej pamięci. Dobra wiadomość jest taka, że można ją rozbudować przy pomocy karty microSD.
Obudowa
S7 Slim wygląda bardzo elegancko i solidnie.
Przód urządzenia składa się z wyświetlacza oraz otaczającej go czarnej, błyszczącej ramki, zawierającej trzy dotykowe przyciski funkcyjne, kamerkę oraz czujnik światła. Na ekranie i na ramce wokół niego bardzo widoczne są odciski palców. Jest to dość uciążliwe, bo tablet - jako urządzenie sterowane za pomocą dotyku - już po chwili korzystania z niego będzie miał bardzo nieestetyczny wygląd.
Boki składają się z dwóch warstw: czarnej, odchodzącej od ramki, oraz białej, odchodzącej od spodu, których stosunek można opisać jako 4:1.
Tył tabletu oraz część krawędzi zostały wykonane z bardzo przyjemnego w dotyku białego plastiku. Ma on matową fakturę, przez co nie widać na nim odcisków palców. Co ciekawe, pomimo białego koloru tył nie zbiera brudu i cały czas wygląda estetycznie. Z tej strony znajduje się również aluminiowy pasek o szerokości 1,3 cm, na którym znajdują się kamerka oraz logo producenta.
O ile tablet wizualnie prezentuje się bardzo dobrze i pomimo dość namiętnego ściskania ani razu nie zatrzeszczał, to już tylna klapka woła o pomstę do nieba. Zdejmowanie owej klapki, pod którą znajdują się bateria oraz wejście na kartę SIM, jest okropne. W załączonej instrukcji producent umieścił radosny obrazek przedstawiający sposób ściągania klapki, tj. przesunięcie jej w dół urządzenia. Niestety, jej zdejmowanie jest nie tylko czasochłonne, ale również frustrujące. Pomimo energicznego spychania klapki ku dołowi złośliwie tkwi ona na swoim miejscu. Podczas pierwszego kontaktu z urządzeniem użytkownik może z obawy przed jej uszkodzeniem spędzić masę czasu, siłując się z tą częścią obudowy. Pocieszający jest fakt, iż po kilku próbach nabiera się wprawy i brutalnie chwyta za tablet, jednocześnie z całej siły spychając klapkę. I tak jest to jednak czynność irytująca, która trwa zdecydowanie zbyt długo.
S7 Slim waży 463 g (382 g obudowa oraz 81 g akumulator), czyli dość sporo jak na 7-calowe urządzenie. Przypomnijmy, że konkurencyjny Samsung Galaxy Tab 7" waży 380 g, Ziio Creative'a - 415 g, a najbardziej zbliżony wagowo jest Dell Streak 7 ze swoimi 454 g. Dodajmy, iż już po krótkim czasie pracy urządzenie ciąży w dłoni. Huawei ma wymiary 12x20x10,7 mm, czyli dość typowe jak na 7-calowy tablet.
Dołączony w zestawie zasilacz składa się z dwóch części. Bezbolcowa wtyczka z wyjściem USB oraz kabel 3 w 1, posiadający z jednej strony USB a z drugiej końcówki zasilania, micro USB oraz mini HDMI, ważą w sumie 133 g.
Producent nie poskąpił co prawda interfejsów zewnętrznych, ale wersje dostępnych portów zdecydowanie ograniczają użyteczność S7 Slim.
Na górnej krawędzi umieszczono przycisk zasilania oraz gniazdo ładowania. Prawa krawędź oferuje gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm, głośnik oraz belkę z przyciskami do regulacji głośności. Lewa krawędź zawiera port micro USB, mini HDMI oraz głośnik. Na dolnej krawędzi znajdziemy wejście na karty microSD oraz port stacji dokującej.
Zastosowanie zmniejszonych wersji portów USB oraz HDMI doprowadza do sytuacji, gdzie podpięcie zewnętrznego urządzenia wiąże się z zastosowaniem niestandardowego kabla lub dodatkowej przejściówki. Tablet Huawei jest na tyle gruby, że bez problemu zmieściłyby się w nim normalne wersje tych portów.
Łączność
S7 Slim wykorzystuje do komunikacji ze światem moduł WLAN 801.11 b/g/n oraz Bluetooth 2.1 + EDR. Dodatkowo, jako tablet, czyli urządzenie z założenia ultramobilne, pozwala na stałe połączenie z internetem przy pomocy modułu 3G, który umożliwia korzystanie z niego poprzez sieci komórkowe. Moduł ten obsługuje częstotliwości GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, UMTS 900 i UMTS 2100 oraz przesyłanie danych w CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA oraz HSUPA. Aby uzyskać dostęp do wejścia karty SIM, należy najpierw wyjąć baterię, czyli jest on możliwy dopiero po wyłączeniu urządzenia.
Transfer danych odbywa się przez dołączony do tabletu kabel USB. System Windows 7 Home Premium (64-bitowy) nie miał żadnych problemów z wykryciem urządzenia przy jego pierwszym podłączeniu. Co ciekawe, po podpięciu do komputera tablet nie zaczyna się automatycznie ładować. Ładowanie przez port USB w komputerze możliwe jest jedynie wtedy, gdy urządzenie ma podłączoną końcówkę zasilacza. Ponieważ może być ona podpięta równocześnie z końcówką USB, S7 Slim zaczyna przypominać z wyglądu niewielką ośmiornicę.
Sensory
Według aplikacji Android Assistant S7 Slim posiada czujnik temperatury, czujnik orientacyjny (cyfrowy kompas), czujnik pola magnetycznego, czujnik światła oraz czujnik akcelerometru. Dodajmy w tym miejscu, iż tablet Huawei posiada także moduł GPS, dzięki któremu można z niego korzystać jak z nawigacji satelitarnej. Dzięki współpracy z Google Maps urządzenie daje użytkownikowi wiele ciekawych opcji, takich jak pokazanie na mapie aktualnej lokalizacji, wyznaczanie drogi pomiędzy dwoma punktami oraz wskazywanie POI. Google Maps jest aplikacją zainstalowaną fabrycznie, a korzystanie z jej podstawowych funkcji jest bezpłatne.
Kamerki
Tablet S7 Slim posiada dwie kamerki. Jedna znajduje się w prawym górnym rogu urządzenia i służy do wideorozmów przeprowadzanych przez komunikatory internetowe takie jak Skype. Obsługuje ona rozdzielczość 0,3 MP i choć prezentowany przez nią obraz nie należy do najlepszych, kamerka spełnia swoją rolę. W ustawieniach aplikacji obsługującej aparat można wybrać, która kamerka ma być używana do robienia zdjęć. Poniżej znajduje się zdjęcie zrobione, jak to określono w ustawieniach, aparatem dodatkowym.
Z tyłu urządzenia znajduje się kamerka, która w ustawieniach jest określana jako aparat główny. Jej maksymalna rozdzielczość to 3 MP, a użytkownik może wybrać jedną z 10 możliwych rozdzielczości, od 352x288 do 2048x1536. Zdjęcie wykonane w tej najlepszej jakości zajmuje około 650 kB i niestety nie wygląda zbyt dobrze. Oznacza to, że S7 Slim może służyć do robienia zdjęć w awaryjnych sytuacjach, ale nie zastąpi normalnego aparatu. Szkoda, ponieważ producent dodał do urządzenia kilka ciekawych opcji, takich jak możliwość wyboru balansu bieli (automatyczny, światło żarowe, światło dzienne, fluorescencja oraz zachmurzenie), włączenie geolokalizacji oraz zoom cyfrowy (1x, 1,3x, 1,7x, 2,3x, 3x, 4x).
Poniżej znajdują się zdjęcia wykonane aparatem głównym przy zbliżeniu ustawionym odpowiednio na 1x, 2,7x oraz 4x.
Kamerka ta posiada również możliwość kręcenia filmików, ale ich jakość jest, delikatnie mówiąc, średnia. Urządzenie nie radzi sobie ze stabilizacją obrazu i gdy poruszamy aparatem, na filmiku pojawiają się piksele wielkości niemalże płyt chodnikowych. Użytkownik może wybrać jakość filmiku spośród wysokiej, niskiej, MMS, YouTube (najwyższa) oraz indywidualnej. 22-sekundowy plik nagrany w jakości wysokiej zajmuje około 1 MB. Istnieje również możliwość ustawienia dodatkowych opcji, takich jak efekt koloru (brak, monochromatyczny, sepia, negatyw) czy balans bieli (automatyczny, światło żarowe, światło dzienne, fluorescencja oraz zachmurzenie).
Urządzenia wejścia
Tablet obsługuje się przy pomocy 7-calowego ekranu pojemnościowego. Oznacza to, że urządzenie nie wymaga rysiku, a wszystkie aplikacje są uruchamiane oraz sterowane za pomocą dotyku. Ponieważ Android powstał jako system specjalnie dla urządzeń dotykowych, obsługa tabletu jest prosta oraz bezproblemowa. Ekran na całej swojej powierzchni bardzo dobrze reaguje na dotyk. Ponieważ urządzenie obsługuje technologię dotyku wielopunktowego, użytkownik może zbliżać oraz oddalać obrazy oraz strony internetowe przy pomocy prostych gestów (odpowiednio: uszczypnięcia oraz rozciągania). System operacyjny oferuje funkcję przewijania pomiędzy ekranami i w tym przypadku chodzi ona bardzo płynnie.
Do wprowadzania znaków usłuży pojawiająca się na ekranie wirtualna klawiatura. Aby z niej skorzystać, trzeba nacisnąć na ekranie miejsce, w którym należy wpisać tekst. Klawiatura zostanie wywołana automatycznie. Znaki należy wprowadzać z pewną precyzją, jako że zbyt szybkie naciskanie wirtualnych klawiszy kończy się wprowadzeniem nieodpowiednich liter lub też brakiem reakcji na dotyk. Istnieje możliwość zainstalowania klawiatury obsługującą alternatywną metodę wprowadzania tekstu, tzw. swype. Polega ona na nieodrywaniu palca od powierzchni ekranu i przesuwania nim po znakach, które chcemy wprowadzić. Niestety, w chwili obecnej nie istnieje dobra polska, darmowa klawiatura. Dostępne wersje mają zazwyczaj bardzo ograniczony słownik oraz nie obsługują opcji wyłączenia znaków diakrytycznych.
Gdy tablet jest trzymany pionowo, przyciski funkcyjne Back, Menu oraz Options znajdują się na dole, pod wyświetlaczem. Ciekawostką jest fakt, iż zostały one ułożone w kolejności odwrotnej, niż standardowo, przez co na początku mogą nieco konfundować użytkownika. Podczas pracy urządzenia w poziomie znajdują się one po prawej stronie i można je komfortowo obsługiwać przy pomocy kciuka. Przyciski mają ładne, stonowane podświetlenie, które zapala się po ich dotknięciu. Na naciśnięcie któregokolwiek przycisku urządzenie odpowiada lekką wibracją.
Obraz
Zainstalowany ekran ma przekątną 7 cali, czyli 17,8 cm. Obsługiwana rozdzielczość wynosi jedynie 480x800 pikseli, co niestety nie wróży najlepiej urządzeniu, którego przeznaczeniem jest obsługa multimediów. Niemniej jednak wyświetlany obraz jest dobrej jakości, choć kolory wydają się być nieco przygaszone, a po dokładniejszym przyjrzeniu się widoczne są piksele. Istnieje możliwość kontroli podświetlenia ekranu w skali 0-100, gdzie 0 nie jest całkowitym wygaszeniem i choć zmniejsza podświetlenie do minimum, wyświetlany obraz pozostaje czytelny. Komfortową pracę zapewnia ustawienie podświetlenia na 70.
Niestety, jak przystało na błyszczący wyświetlacz, praca na dworze nie należy do najprzyjemniejszych, a w pełnym słońcu staje się niemal niemożliwa. Wystawiony na działanie promieni słonecznych ekran zmienia się w lustro i, co za tym idzie, bardzo utrudnia korzystanie choćby z podstawowych funkcji urządzenia (możemy zapomnieć o oglądaniu filmów).
Kąty widzenia są nadspodziewanie dobre. Obracając urządzenie w poziomie, praktycznie nie zauważy się żadnych zmian ani przekłamań kolorów. Pod tym względem ekran S7 Slim pokonał nie tylko barierę 45 stopni, ale również z powodzeniem można było oglądać obraz przy niemal 80 stopniach. Trochę gorzej wygląda obracanie urządzenia w pionie. O ile odchylając tablet od siebie, przy 45 stopniach obraz pozostaje bez zmian, to już większy kąt sprawia, że kolory ulegają zmianie, a następnie szybko przechodzą w negatyw. Podczas odchylania urządzenia do siebie obraz staje się nieco jaśniejszy, ale nawet przy 80 stopniach jest on nadal czytelny.
Osiągi
Huawei nie zdecydował się na zastosowanie jakże popularnego ostatnio, dwurdzeniowego procesora Tegra 2, a zamiast tego zaproponował alternatywny układ w architekturze ARM v7. To Qualcomm Snapdragon, którego maksymalne taktowanie zegara wynosi 1 GHz. Dodajmy, że jednostkę tę można było do tej pory spotkać głównie w smartfonach. Okazało się jednak, iż ten jednordzeniowy procesor wcale nie wypadł gorzej od najmocniejszej obecnie na rynku tabletów jednostki Tegra 2 i pozwolił S7 Slim uplasować się w połowie stawki. Dodajmy, iż Qualcomm Snapdragon posiada również zintegrowany układ graficzny Andreo 200 oraz moduły GSM i UMTS.
W teście Google V8 tablet Huawei zdobył 323 punkty i pozostawił w tyle inne tablety 7-calowe (z wyjątkiem HTC Flyer, który uzyskał 607 punktów). Tablety 10-calowe wypadły jednak znacznie lepiej, osiągając wyniki niemal dwa razy lepsze od S7 Slim.
Kolejne testy nie wypadły już niestety tak dobrze. W benchmarku BrowserMark tablet Huawei zdobył jedynie 43309 punktów, co plasuje go niemal na samym końcu zestawienia (wyprzedza on jedynie Creative Ziio 7", który uzyskał 26838 punktów). W testach SunSpider oraz Linkpack S7 Slim znalazł się w połowie zestawienia. Z kolei w Smartbenchu 2011 niski wynik zepchnął go na szary koniec stawki, gdzie ponownie jednym tabletem z gorszym osiągnięciem był Ziio.
Google V8 | 323 |
---|---|
BrowserMark | 43309 |
Smartbench 2011 | 1182 (zasilacz), 898 (akumulator) |
Linkpack | single: 35,136, multi: 30,347 |
SunSpider | 4551,3 ms |
Multimedia
Tablet jest urządzeniem multimedialnym, jednym z głównych zastosowań którego jest oglądanie filmów (w tym tych o wysokiej rozdzielczości). Można by się zatem spodziewać, iż ich płynne odtwarzanie było priorytetem podczas jego projektowania. Niestety, o ile pliki 720p można było oglądać w komfortowych warunkach, to S7 Slim wyraźnie nie radził sobie z rozdzielczością 1080p. Nie chodzi tu nawet o gubienie pojedynczych klatek; wyświetlany obraz rwał się cały czas, tablet nie był w stanie generować całych klatek i po jakimś czasie wyłączał dźwięk. Co ciekawe, podczas testów na serwisie YouTube zarówno pliki 720p, jak i 1080p były odtwarzane płynnie.
Gry
Tablet Huawei obsługuje niemal wszystkie gry dostępne w ramach Android Market. Podczas testów te najbardziej wymagające, tj. Angry Birds Rio oraz Asphalt 5, działały bez zarzutów. Tablet bardzo ładnie generował obraz i nie dało się zauważyć żadnych opóźnień. Kilka losowo ściągniętych gier także chodziło płynnie, a każda z nich elegancko przeszła w tryb pełnoekranowy. Dodajmy jednak, że większość gier na system Android została stworzona na mniejsze ekrany smartfonowe, zatem bezproblemowe wyświetlanie pełnoekranowe nie jest regułą.
System operacyjny
Producent tabletu S7 Slim zdecydował się na dość śmiałe posunięcie i dodał nakładkę na system Android. Choć bardzo często takie rozwiązanie przynosi więcej szkody, niż pożytku, to w tym przypadku należy przyznać, iż nakładka sprawuje się znakomicie i ułatwia korzystanie z urządzenia. Jej głównym atutem jest pasek na dole wyświetlacza, który zawiera skróty do poszczególnych przewijalnych ekranów. Standardowo nazywają się one Home, WWW, Rozrywka, Komunikacja oraz Ulubione i zawierają pogrupowane tematycznie skróty do aplikacji. Takie rozwiązanie zaoszczędzi użytkownikowi dużo czasu, gdyż zamiast bezmyślnie przewijać ekrany w poszukiwaniu danego programu, może on bezpośrednio wybrać ekran, który ma zostać wyświetlony. Ekrany oraz skróty aplikacji można oczywiście personalizować i dostosowywać do własnych potrzeb.
Producent nie zdecydował się na zainstalowanie zbyt wielu dodatkowych programów. Z urządzeniem dostajemy Menedżer plików, Operę Mini i czytnik e-booków Aldiko oraz standardowo aplikacje Android Market, Czytnik RSS, program do obsługi poczty, Google Maps i opierającą się na nim nawigację. Użytkownik musi samodzielnie pobrać program do odtwarzania filmów.
Wpływ na otoczenie
Hałas
Huawei S7 Slim nie posiada wentylatora, zatem pracuje niemal całkowicie bezgłośnie. Niestety, niemal, gdyż głośniki posiadają pewien defekt i tablet po zakończeniu odtwarzania dźwięku wydaje z siebie dość charakterystyczne pyknięcie. Przy normalnym korzystaniu z tabletu z czasem staje się ono dość irytujące, bowiem towarzyszy nam niemal przez cały czas.
Ciepło
Dość mocne nagrzewanie się urządzenia należy do jego największych wad. Nawet gdy tablet pozostaje w stanie bezczynności, czuć lekko zwiększoną ciepłotę, a jego temperatura waha się od 27 do nawet 30°C.
Podczas pracy pod obciążeniem temperatura wzrasta na tyle, że obniża komfort użytkowania tabletu. Osiąga od 31 do prawie 36°C.
W obu przypadkach najbardziej nagrzewa się dół tabletu.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.9 °C / 97 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34.5 °C / 94 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.4 °C / 83 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.
Głośniki
Huawei S7 Slim posiada dwa stereofoniczne głośniki znajdujące się na prawej oraz lewej krawędzi jego obudowy. Jakość produkowanego przez nie dźwięku jest niewątpliwie największą zaletą tego tabletu. Jest on nie tylko głośny i czysty, ale sprawia również wrażenie przestrzennego. Poza tym posiada on również zalążki tonów niskich. Nawet po ustawieniu głośności na maksimum nie słyszy się trzasków ani żadnych innych zakłóceń.
Wydajność akumulatora
Długość pracy na akumulatorze nie odbiega od innych 7-calowych tabletów, choć prezentuje się może nieco lepiej, niż przeciętnie. Gdy Huawei S7 Slim znajdował się w stanie bezczynności, z minimalnym podświetleniem, wyłączonymi modułami WLAN, Bluetooth, GPS oraz 3G, bateria poddała się po 758 minutach, co daje bardzo przyzwoite 12 godzin i 38 minut pracy.
Oczywiście przy normalnym użytkowaniu wartość ta mocno spada. Podczas oglądania filmów, grania oraz przeglądania stron internetowych z włączonym modułem WLAN i podświetleniem ustawionym na 70%, czyli zapewniającym pracę w komfortowych warunkach, czas działania urządzenia wynosił około 5 godzin.
Gdy tablet pracował pod obciążeniem, tzn. odtwarzał filmy 1080p z serwisu YouTube, z podświetleniem ustawionym na maksimum, włączonymi modułami WLAN oraz Bluetooth, akumulator wyczerpał się po 3 godzinach i 40 minutach. Po dodaniu do tego włączonego modułu GPS czas ten skrócił się do 2 godzin i 45 minut.
Test z aktywnym modułem 3G (moduły WLAN, GPS oraz Bluetooth były wyłączone) wykazał, że omawiany tablet pozwoli na prawie 3,5 godziny oglądania filmów online oraz na ponad czterogodzinne surfowanie po internecie.
Podkreślmy, iż podczas przeprowadzania testów nie korzystano z żadnych aplikacji przedłużających pracę tabletu na akumulatorze. Ponieważ Android Market oferuje bardzo dużą liczbę darmowych programów zapobiegających zbyt szybkiemu wysysaniu baterii, po ich dobrym skonfigurowaniu realny czas pracy urządzenia może się jeszcze wydłużyć.
Czas ładowania akumulatora, gdy tablet jest wyłączony (tzn. ma wygaszony ekran), wynosi niecałe trzy godziny.
Podsumowanie
Huawei S7 Slim jest niewątpliwie urządzeniem wartym uwagi. Należy on do najtańszych na rynku, ale dzięki oferowanym parametrom nie ustępuje innym tabletom z 7-calowym wyświetlaczem.
Jako urządzenie o bardzo wysokiej jakości wykonania jest solidny i, w przeciwieństwie do wielu innych tabletów, nie sprawia wrażenia tandetnej plastikowej zabawki, która zacznie się rozpadać po mocniejszym ściśnięciu. Użycie czarnych oraz białych materiałów nadało mu elegancki i stonowany wygląd.
Do jego największych wad należą wyświetlacz o niskiej rozdzielczości (480x800), nagrzewanie się oraz dość spora jak na tak małe urządzenie masa (0,46 kg). O ile na te cechy można przymknąć oko, gdyż mimo wszystko zapewnia on wysoką kulturę pracy, to już porty micro USB oraz mini HDMI w znacznym stopniu ograniczają funkcjonalność tego urządzenia. Bardzo negatywne wrażenie pozostawia po sobie tylna klapka, której ściąganie przypomina prawdziwą walkę.
Nie zapominajmy jednak o ciekawej i funkcjonalnej nakładce na system, bardzo dobrych głośnikach oraz przyzwoitym czasie pracy na baterii. Niewielki zasób pamięci wewnętrznej (4 GB) można z powodzeniem rozszerzyć poprzez gniazdo microSD, a dla bardziej wymagających użytkowników dodany został port stacji dokującej.
Podsumowując, S7 Slim jest tabletem, na który warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do zakupu takiego sprzętu. Istotny jest tu zwłaszcza korzystny stosunek jakości do ceny tego tabletu.