Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad S440 Touch

02/09/2013

ThinkPad S440, jeden z nowych ultrabooków Lenovo, jest dostępny w wersji z ekranem dotykowym. Został on wyposażony w niskonapięciowy procesor Intel Haswell (Core i7-4500U) i dodatkową kartę grafiki AMD (Radeon HD 8670M). Testowana konfiguracja posiadała dysk SSD Samsung 840 o pojemności 250 GB.

Obudowa

solidna obudowa
solidna obudowa

ThinkPad S440 wygląda inaczej, niż typowy ThinkPad z dawnych lat. Jego obudowa jest wykonana ze stopów magnezu i aluminium. Szczotkowany, matowy metal prezentuje się korzystniej, niż plastikowe powierzchnie tradycyjnych ThinkPadów. Poza tym dzięki niemu można zaliczyć S440 to ekstraklasy laptopów reprezentowanej m.in. przez MacBooka Air, Asusa Zenbook Prime i Samsunga 740U3E. Omawiany model jest dostępny w wersjach srebrnej i spiżowej, przy czym kolorem różni się tylko wieko.

Na testy trafiła ciemniejsza wersja. Jakość wykonania, sztywność obudowy i właściwości powierzchni zewnętrznych okazały się bez zarzutu. Tylko pokrywa ekranu minimalnie się wykrzywiała.

Zawias stawia duży opór i dobrze utrzymuje ekran w ustawionej pozycji nawet w niesprzyjających warunkach. 

Na spodzie znajdują się cztery gumowe podkładki, dzięki którym laptop się nie ślizga.

ThinkPad S440 z ekranem dotykowym waży 1,86 kg. Jest więc sporo cięższy od ThinkPada X1 Carbon (14", 1,5 kg) i Fujitsu U772 (14", 1,4 kg). Wersja z normalnym ekranem jest o około 2 mm cieńsza i o około 140 g lżejsza.

Dostęp do podzespołów jest przewidziany przez dużą pokrywę serwisową na spodzie, która jest przymocowana ośmioma śrubkami.

W zatoce dysku 2,5" mieszczą się nośniki o maksymalnej grubości 7 mm. Jest też miejsce na dysk SSD formatu M.2. Gniazdo pamięci RAM jest jedno. Użytkownik ma też dostęp do wentylatora oraz wbudowanego akumulatora (który można wymontować).

Z punktu widzenia praktyczności trzeba powiedzieć, że wyposażenie S440 w złącza zewnętrzne zaspokaja podstawowe potrzeby. Model ten posiada dwa porty USB 3.0, LAN, HDMI, jedno gniazdo audio i czytnik kart pamięci. Brak wyjścia VGA. Znajdujące się w tylnej części lewej ścianki bocznej złącze OneLink pozwala na podpięcie stacji dokującej (normalne ThinkPady miały port dokowania na spodzie).

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, OneLink, LAN, USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, OneLink, LAN, USB 3.0
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo audio, HDMI, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo audio, HDMI, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Klawiatura typu wyspowego jest bardzo udana. Klawisze cechują się dość krótkim skokiem, ale są dobrze amortyzowane i nie są hałaśliwe. Podbudowa klawiatury jest stabilna i klawiatura się nie ugina. Skrytykować należy klawisze strzałek góra/dół, które leżą blisko siebie i zdarzają się pomyłki przy próbie naciśnięcia któregoś z nich. Poza tym klawisze są wystarczająco duże (te alfanumeryczne mierzą 19 mm). Ich oznaczenia są kontrastowe. Podświetlenie klawiatury ułatwia korzystanie z klawiatury po ciemku. Układ klawiszy nie jest pozbawiony niespodzianek - między lewymi klawiszami Ctrl i Alt umieszczono klawisz Windows, a między prawymi - klawisz PrtSc.

Gładzik ma wymiary 100 x 75 mm. Właściwości ślizgowe płytki zasługują na pochwałę. Funkcje dotyku wielopunktowego są dobrze rozpoznawane, a dotknięcia są odczytywane bezbłędnie. Gładzik nie ma oddzielnych przycisków, więc w celu uzyskania funkcji lpm lub ppm naciska się samą płytkę. Nie ma też oddzielnych przycisków manipulatora trackpoint. Normalnie używa się przycisków dobrze, bo lewa i prawa strona są dobrze odseparowane, kiedy naciska się w dolnej części płytki. Gorzej funkcjonuje używanie zintegrowanych przycisków wraz z trackpointem, kiedy chce się naciskać górną część płytki dotykowej.

Poza klawiaturą, gładzikiem i manipulatorem trackpoint do urządzeń wejścia zalicza się ekran dotykowy. Mimo zmatowionej powierzchni korzysta się z niego tak samo, jak z ekranu błyszczącego; autor nie doszukał się różnic in minus. Palec przemieszcza się po ekranie bez problemu, a dotyk wielopunktowy (10-punktowy) był rozpoznawany bezbłędnie. Trzeba jednak przyzwyczaić się do pozycji ekranu i możliwych kątów odchylenia. Używanie ekranu dotykowego w tabletach i laptopach konwertowalnych jest znacznie wygodniejsze.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
podświetlona klawiatura QWERTZ
podświetlona klawiatura QWERTZ
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

matryca HD+ w S440 Touch cechuje się niską luminancją
matryca HD+ w S440 Touch cechuje się niską luminancją

W modelu ThinkPad S440 są stosowane matryce 14-calowe o rozdzielczości 1366 x 768 i 1600 x 900 pikseli. Na testy trafił wariant z matrycą o wyższej rozdzielczości (HD+), przy czym był to ekran dotykowy.

Posiada on dodatkową szybę, ale powierzchnia jest zmatowiona. Nie można jednak porównywać go z normalną matrycą matową. Refleksy są co prawda ograniczone, ale nie wyeliminowane. Niekorzystny efekt tego rozwiązania jest taki, że obraz jest nie do końca ostry, a raczej trochę ziarnisty. Z drugiej strony rozdzielczość 1600 x 900 pikseli na 14" daje zrównoważenie wielkości obszaru roboczego i elementów obrazu (w tym czcionek). Zagęszczenie pikseli wynosi 131 ppi i dla większości użytkowników powinno być zadowalające.

Lenovo ThinkPad S440 Touch a przestrzeń sRGB (siatka)
S440 Touch a sRGB

Już po pierwszym uruchomieniu komputera stwierdza się, że obraz nie jest zbyt jasny. Przeprowadzone pomiary luminancji potwierdziły to subiektywne odczucie. Producent zapewnia, że luminancja powinna wynosić 250 cd/m². Tymczasem pomiary wykazały maksymalnie 163 cd/m² w dolnej lewej części ekranu i 192 cd/m² z prawej strony, na wysokości środka ekranu. Średnia z dziewięciu obszarów pomiarowych wyniosła 174 cd/m². Taka luminancja jest wystarczająca do pracy w pomieszczeniach. Intensywność podświetlenia można regulować na 10 poziomach. Na 9. zmierzono na środku ekranu 143 cd/m².

S440 Touch nadaje się do używania na dworze w ograniczonym stopniu. W cieniu da się pracować, ale raczej nie przez dłuższy czas, gdyż odczytywanie prezentowanych treści jest utrudnione. Na słońcu zaś praktycznie nie widać niczego z tego, co jest wyświetlane przez matrycę. Na powierzchni ekranu dominują wówczas rozproszone refleksy.

Liczba odwzorowywanych kolorów jest dość niska i pokrycie przestrzeni sRGB wynosi tylko 61%.

w cieniu
w cieniu
w cieniu
w cieniu
w cieniu
w cieniu
na słońcu
na słońcu
na słońcu
na słońcu
na słońcu
na słońcu

W stanie fabrycznym takim parametrom matrycy jak skala szarości, wierność kolorów i nasycenie kolorów daleko do ideału. Skoro średni błąd DeltaE 2000 przekracza 8, trudno liczyć na dobre odwzorowywanie kolorów. Dopiero po kalibracji można uzyskać znaczną poprawę. Średnie wartości DeltaE 2000 dla skali szarości i wierności kolorów spadły do odpowiednio 2,49 i 2,3.

Grayscale
Grayscale
Color Management
Color Management
Saturation Sweeps
Saturation Sweeps
ColorChecker
ColorChecker
Grayscale (po kalibracji)
Grayscale (po kalibracji)
Color Management (po kalibracji)
Color Management (po kalibracji)
Saturation Sweeps (po kalibracji)
Saturation Sweeps (po kalibracji)
ColorChecker (po kalibracji)
ColorChecker (po kalibracji)

Kąty widzenia są typowe dla laptopów z matrycami TN, czyli wąskie. Przy odchyleniach w pionie szybko następuje blednięcie kolorów lub ich inwersja. Przy odchyleniach w poziomie występują zmiany jasności, ale mimo to wyświetlane treści pozostają czytelne.

kąty widzenia matrycy HD+ w laptopie Lenovo ThinkPad S440 Touch
kąty widzenia matrycy HD+ w laptopie Lenovo ThinkPad S440 Touch

Osiągi

Do wyboru są różne konfiguracje sprzętowe modelu ThinkPad S440, które różnią się m.in. procesorem. Zawsze jest to jednak niskonapięciowy procesor Intela (ULV). Przewidziane jest stosowanie jednostek Core i3-4010U, Core i5-4200U oraz Core i7-4500U. Dostępne mają być także modele bez dodatkowej karty grafiki (testowany egzemplarz posiadał kartę Radeon HD 8670M).

Zastosowany w omawianym laptopie procesor Core i7-4500U cechuje się niskim TDP (15 W). Taktowanie bazowe wynosi 1,8 GHz, a pod obciążeniem, przy wykorzystaniu funkcji Turbo Boost, może osiągnąć 3 GHz (podczas pracy jednowątkowej).

W testach syntetycznych jednostka ta radzi sobie całkiem dobrze i osiąga poziom zbliżony do standardowego procesora Core i5-2540M (o TDP na poziomie 35 W). W testach Cinebench R10 64 procesor i7-4500U uzyskał 5897 pkt. (jednowątkowy) i 11183 pkt. (wielowątkowy). Test Super PI 32M ukończył w 655 s, a na uporanie się z testem wPrime 1024M potrzebował 615 s.

Na zasilaniu akumulatorowym nie doszło do pogorszenia wydajności. Wynik testu wielowątkowego Cinebench R11.5, 2,77 pkt., okazał się nawet minimalnie lepszy od osiągniętego na zasilaniu z sieci (2,74 pkt.).

ThinkPad S440 posiada dwa układy grafiki i oba są wykorzystywane. Teoretycznie zintegrowany z procesorem HD Graphics 4400 jest wykorzystywany do obliczeń w przypadku mało wymagających zadań, a dodatkowa karta Radeon HD 8670M służy do bardziej wymagających aplikacji 3D. Przeprowadzone testy pokazały jednak, że rzeczywista różnica w wydajności pomiędzy tymi rozwiązaniami graficznymi jest niewielka. I to mimo tego, że pamięć współdzielona przez zintegrowany układ grafiki nie działała w trybie dwukanałowym. Tylko w nielicznych przypadkach (przeważnie w grach) różnica jest na tyle duża, by opłacało się korzystać z Radeona. Słaba wydajność karty AMD jest spowodowana niską przepustowością pamięci z winy 64-bitowej magistrali danych przy dość wolnej pamięci VRAM DDR3.

W teście 3DMark Vantage ThinkPad S440 uzyskał 4077 pkt., kiedy wykorzystywany był Radeon HD 8670M, a 3325 pkt. z HD Graphics 4400. W teście OpenGL Cinebench R11.5 odnotowano 21,58 kl/s z Radeonem i 15,15 kl/s z grafiką Intela. Porównanie wyników w innych testach zamieszczono w tabeli poniżej.

Niektóre programy, jak MediaEspresso 6.5, w ogóle nie chciały działać przy wykorzystaniu karty Radeon HD 8670M. Ręczne przypisanie karty do tej aplikacji nie było możliwe. Z tego powodu testy konwersji filmów zostały przeprowadzone tylko przy użyciu rdzeni CPU i technologii Intel Quick Sync Video.

Na zasilaniu z akumulatora nie stwierdzono pogorszenia wydajności karty Radeon HD 8670M.

Wyniki testów ogólnej wydajności trzeba ocenić bardzo pozytywnie, ale byłyby one jeszcze lepsze, gdyby pamięć operacyjna pracowała w trybie dwukanałowym, a nie jednokanałowym. W teście PCMark 7 bohater recenzji uzyskał 4883 pkt., a w teście PCMark Vantage - 13390 pkt.

porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
HWiNFO64
HWiNFO64
HD Tune
HD Tune
3DMark 06 Standard Score
4642 pkt.
3DMark Vantage P Result
4077 pkt.
3DMark 11 Performance
1259 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
38463 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
3713 pkt.
3DMark Fire Strike Score
699 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
13390 pkt.
PCMark 7 Score
4883 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4434
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8437
Cinebench R10 Shading 32Bit
5941
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5897 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11183 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6010 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.33 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.74 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
21.58 fps
Pomoc
Intel HD Graphics 4400 (Core i7 4500U, Single Channel) AMD Radeon HD 8670M (2GB DDR3)
3DMark06 4456 pkt. 4642 pkt.
3DMark Vantage 3325 pkt. 4077 pkt.
Cinebench R10 OpenGL 64 5511 pkt. 6010 pkt.
Cinebench R10 OpenGL 32 5420 pkt. 5941 pkt.
Heaven 2.0 10,9 kl/s 12,5 kl/s
World of Warcraft (low) 199 kl/s 237 kl/s
World of Warcraft (med) 70 kl/s 73 kl/s
World of Warcraft (high) 19 kl/s 21 kl/s
Torchlight 2 (low) 86 kl/s 102 kl/s
Torchlight 2 (med) 30 kl/s 63 kl/s
Torchlight 2 (high) 14 kl/s 37 kl/s
F1 2012 (low) 38 kl/s 60 kl/s
F1 2012 (med) 27 kl/s 46 kl/s
F1 2012 (high) 19 kl/s 42 kl/s

W laptopach z serii ThinkPad S440 są stosowane 2,5-calowe dyski twarde i SSD o różnej pojemności. Model ten posiada także miejsce na dysk SSD formatu M.2.

Testowany egzemplarz był wyposażony w 2,5-calowy dysk SSD Samsunga o pojemności 250 GB. W testach aplikacji AS SSD i CrystalDiskMark uzyskano około 250 MB/s przy zapisie sekwencyjnym i prawie 480 MB/s przy odczycie. Jest to więc szybka pamięć masowa i to ona odpowiada za szybkie działanie komputera.

Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
przesył danych (minimum): 402.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 443 MB/s
przesył danych (średnio): 435.3 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 161.7 MB/s
obciążenie procesora: 5 %

Testy gier

Na omawianym laptopie z kartą Radeon HD 8670M można przeważnie pograć na bardzo niskich lub co najwyżej na średnich ustawieniach. Tylko nieliczne tytuły chodzą dobrze na wyższych ustawieniach. Niektóre gry nawet na najniższych nastawach przybierają postać pokazu slajdów (tak było w teście Alan Wake).

lowmed.highultra
World of Warcraft (2005) 237 73 21 10
Anno 1404 (2009) 119 16
StarCraft 2 (2010) 154 29 14 8
Total War: Shogun 2 (2011) 105.8 22.48 9.15
Anno 2070 (2011) 52 28 15 9
Alan Wake (2012) 19 10 5
Diablo III (2012) 52 36 29 17
Sleeping Dogs (2012) 38.5 29.4 13.6 5
Torchlight 2 (2012) 102 63 37
F1 2012 (2012) 60 46 42 20
World of Tanks v8 (2012) 67 26 21 11
Tomb Raider (2013) 46 24 15 6

Wpływ na otoczenie

Hałas

ThinkPad S440 jest bardzo cichy. Przy niewielkim obciążeniu wentylator załącza się na krótko, by znów zamilknąć na dłuższy czas. Układ chłodzenia nie hałasuje, niezależnie od tego, czy wybierze się jako procesor grafiki układ HD Graphics 4400 czy kartę Radeon HD 8670M.

Przy stałym średnim obciążeniu z wykorzystywaną kartą AMD wentylator jest słyszalny. Maksymalny zmierzony w tej sytuacji poziom, 33,9 dB, oznacza niezbyt intensywny hałas. Najwyższa wartość zarejestrowana w teście pełnego obciążenia to 38,2 dB. Po zakończeniu obciążenia wentylator bardzo szybko zmniejsza prędkość obrotową, a następnie się ucisza. Warto dodać, że odgłos wentylatora ma dość przyjemną tonację i tym samym jest bardziej znośny. Wentylator nie generuje szumu o wysokiej częstotliwości i nie dochodzi do raptownych zmian prędkości obrotowej.

Hałas

luz
28 / 28 / 28 dB
obciążenie
33.9 / 38.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

Temperatury obudowy różnią się zasadniczo w zależności od zastosowania.

W teście bez obciążenia ThinkPad S440 był chłodny. Maksymalnie zmierzono 33,4°C w sąsiedztwie wylotu powietrza z układu chłodzenia.

W teście pełnego obciążenia obudowa zrobiła się bardzo gorąca. W pobliżu wylotu powietrza temperatura osiągnęła tym razem aż 62,5°C. W kilku innych obszarach temperatury były bliskie lub przekroczyły 45°C.

Autor nie stwierdził występowania throttlingu. Taktowanie CPU wynosiło 2,7-2,9 GHz, a więc było dużo wyższe od wartości bazowej (1,9 GHz), natomiast taktowanie GPU stale utrzymywało się na maksymalnym poziomie.

w stresie
 44 °C62.5 °C34.5 °C 
 43.4 °C53.9 °C33.5 °C 
 37 °C32.9 °C32.6 °C 
maks. w ogóle: 62.5 °C
średnia: 41.6 °C
37.9 °C55.7 °C49 °C
36.7 °C41.3 °C47.6 °C
35.4 °C39.1 °C40.8 °C
maks. w ogóle: 55.7 °C
średnia: 42.6 °C
zasilacz  55.6 °C | temperatura otoczenia 21 °C | Fennel Firt 550
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 41.6 °C / 107 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(-) The maximum temperature on the upper side is 62.5 °C / 145 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(-) The bottom heats up to a maximum of 55.7 °C / 132 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.8 °C / 86 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37 °C / 98.6 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-9.3 °C / -16.7 F).

Głośniki

Głośniki znajdują się na spodzie, w przedniej części obudowy. W odtwarzanym dźwięku dominują tony wysokie, a tony średnie i niskie są słabo reprezentowane. Wbudowane głośniki wystarczają do oglądania filmików internetowych itp. Głośność maksymalna jest raczej słaba, a na dodatek przy ustawieniu poziomu bliskiego maksymalnemu jakość dźwięku mocno się pogarsza.

Wydajność akumulatora

Wbudowany akumulator litowo-polimerowy ma pojemność 46 Wh.

W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) omawiany model działał 13:24 h. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi energii z akumulatora wystarczyło na prawie 5 h pracy. Test obciążeniowy (Battery Eater Classic Test) zakończył się po godzinie i 19 minutach.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.4 W
luzdarkmidlight 5.7 / 8.1 / 8.9 W
obciążenie midlight 27.7 / 40.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
13h 24min
sieć przez WLAN
4h 59min
obciążenie
1h 19min

Podsumowanie

Do zalet ThinkPada S440 Touch wypada zaliczyć niewielką emisję hałasu, wygodną klawiaturę i dobry dostęp do podzespołów. Obudowa jest świetnie wykonana i sztywna.

Ogólna wydajność jest dobra i okaże się zadowalająca do wielu zastosowań. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wysokie temperatury w teście pełnego obciążenia. Rozczarowuje wydajność dodatkowej karty grafiki AMD, która jest niewiele lepsza od wydajności zintegrowanego rozwiązania Intela.

Słabo przedstawia się jakość zastosowanej matrycy, szczególnie w kontekście wysokiej ceny laptopa.

Aktualne ceny laptopów Lenovo S440

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Lenovo ThinkPad S440 Touch
bohater testu: Lenovo ThinkPad S440 Touch

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad S440
Procesor
Intel Core i7-4500U 2 x 1.8 - 3 GHz, Haswell
Karta grafiki
AMD Radeon HD 8670M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 825 MHz, pamięć: 900 MHz, AMD 12.103.0.0, AMD Switchable Graphics, dodatkowo Intel HD Graphics 4400
Pamięć
8 GB 
, PC3-12800 DDR3L, 1x 8 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, Multitouch, LEN40A1, B140RTN03.0, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV, 250 GB 
Karta dźwiękowa
Conexant CX20751/2
Złącza
2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: 4 w 1, 1 czytnik linii papilarnych, czujniki: czujnik światła
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-N 7260 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 22.5 x 333 x 225
Akumulator
46 Wh litowo-polimerowy, 14,8 V, 3,1 Ah, Czas pracy (dane producenta): 360 h
System operacyjny
Microsoft Windows 8 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela (720p)
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak
Waga
1.86 kg, zasilacz: 350 g
Cena
1200 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad S540
Radeon HD 8670M, Core i5 4200U, 15.60", 2.11 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad S531
Radeon HD 8670M, Core i7 3537U, 15.60", 2.05 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 AMD: Potężny sprzęt w skromnej obudowie
Radeon 680M, Rembrandt (Zen 3+) R7 PRO 7735U, 16.00", 1.942 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad T14s Gen 6: Snapdragon X Elite zapewnia epicką żywotność baterii
Adreno X1-85 3.8 TFLOPS, Snapdragon X SD X Elite X1E-78-100, 14.00", 1.21 kg

Za

+ jakość obudowy
+ klawiatura
+ ogólna wydajność
+ niehałaśliwy
+ czasy pracy na akumulatorze
+ możliwość podłączenia stacji dokującej

Przeciw

- matryca
- bardzo gorący w teście pełnego obciążenia
- dodatkowa karta grafiki niewiele daje
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad S440 Touch
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)