Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad T540p

08/04/2014

T540p to oldskulowy, rasowy ThinkPad. Przetestowany model miał bogate wyposażenie, obejmujące m.in. matrycę 3K, czterordzeniowy procesor, kartę grafiki Nvidii, dysk Samsung SSD 840 o pojemności 250 GB i wbudowany modem WWAN.

Obudowa

T540p to konstrukcja w stylu starszych modeli marki ThinkPad
T540p to konstrukcja w stylu starszych modeli marki ThinkPad
obudowa miejscami wyraźnie się ugina
obudowa miejscami wyraźnie się ugina

Choć można w nim dostrzec pewne cechy starszych ThinkPadów, model T540p to zupełnie nowa konstrukcja i znacznie różni się od T530. Konstrukcja ta jest nam jednak znana - T540p bazuje na tym samym projekcie, co model W540.

ThinkPad T540p waży około 2,6 kg i jest minimalne lżejszy od T530. Omawiany model jest też o około 6 mm cieńszy. Co ciekawe, wersja z matrycą HD Ready jest trochę grubsza (ma 34 a nie 30 mm wysokości). Obudowa jest wykonana z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP). Konstrukcja jest stosunkowo potężna jak na dzisiejsze standardy, ale dzięki temu jej sztywność stoi na wysokim poziomie. ThinkPad T540p nie może się jednak pod tym względem równać z laptopami o aluminiowej obudowie. Kompozyt GFRP jest wprawdzie relatywnie elastyczny, ale niełatwo spowodować jego pęknięcie, więc nie ma się czym przejmować. Na szczególną pochwałę zasługują metalowe zawiasy, które chodzą ciężko ale precyzyjnie. 

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, w testowanym egzemplarzu nie stwierdzono większych mankamentów. Odstępy między elementami były w przeważającej mierze małe, a wszystkie krawędzie były odpowiednio zaokrąglone. 

Na spodzie jednostki zasadniczej znajdują się dwie pokrywy serwisowe, które można zdjąć przy użyciu śrubokręta. Wewnątrz znajdują się dwa moduły łączności bezprzewodowej (WLAN i WWAN, oba pod M.2), zajęta zatoka dysku SATA 2,5" (mieszcząca nośniki o wysokości do 9,5 mm) oraz oba gniazda pamięci RAM (jedno z nich było wolne).

Dostęp do innych podzespołów wymaga większego demontażu obudowy. W podręczniku użytkownika są przedstawione odpowiednie procedury krok po kroku. Da się wymienić procesor, który jest osadzony w gnieździe.

Co prawda chipset QM87 wspiera do 6 portów USB 3.0, T540p posiada tylko dwa porty tego typu. Pozostałe dwa porty to USB 2.0 (jeden z nich to "Always-On USB", port z możliwością ładowania urządzeń zewnętrznych). Pozytywne jest to, że porty USB zostały podzielone po równo na obie ścianki boczne. Do podłączania zewnętrznych wyświetlaczy służą analogowe wyjście VGA oraz cyfrowy mini DisplayPort. Gdyby wyposażenie w złącza okazało się zbyt skromne, do T540p można podłączyć np. stację dokującą ThinkPad Ultra Dock. Niestety starsze stacje nie są kompatybilne z tym modelem. Do dyspozycji użytkownika jest też gniazdo ExpressCard/34. Napęd optyczny spoczywa w modułowej zatoce Ultrabay, w której można zamontować zamiast niego drugi dysk SATA 2,5".

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: otwory wentylacyjne, mini DisplayPort, VGA, USB 2.0, USB 3.0, czytnik kart pamięci, ExpressCard/34, gniazdo audio
lewy bok: otwory wentylacyjne, mini DisplayPort, VGA, USB 2.0, USB 3.0, czytnik kart pamięci, ExpressCard/34, gniazdo audio
prawy bok: napęd optyczny, USB 3.0, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny, USB 3.0, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
tył: LAN, akumulator, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne
tył: LAN, akumulator, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne

Osprzęt

Pod względem oporu klawiszy, amortyzowania i odpowiedzi klawiszy klawiatura ThinkPada obecnie praktycznie nie ma sobie równych. Jak na standardy współczesnych laptopów skok klawiszy jest bardzo długi. Klawisze są ergonomicznie profilowane (są u góry wklęsłe), więc zapewniają podobną wygodę podczas pisania, co dobre klawiatury do komputerów stacjonarnych. W T540p nie stwierdzono problemów wykrytych w W540, czyli klekotania i przycinania się klawiszy. Klawiatura ma dwustopniowe podświetlenie.

Na przeciwległym biegunie lokuje się płytka dotykowa. Model T530 miał jeszcze zwykły gładzik z oddzielnymi przyciskami. W T540p pojawiła się płytka dotykowa ze zintegrowanymi przyciskami. W innych laptopach to rozwiązanie funkcjonuje lepiej lub gorzej, ale jest w miarę użyteczne. W T540p jest ono do niczego. Mimo długiego czasu spędzonego przy tym laptopie autorowi wciąż zdarzały się nieumyślne ruchy kursora przy próbie wykonania kliku. W obliczu tego nie mają większego znaczenia pozytywne cechy płytki, czyli świetne właściwości ślizgowe i rozbudowane możliwości konfigurowania jej funkcji. 

Manipulator trackpoint również nie posiada oddzielnych przycisków. Wobec ich braku użytkownik musi sobie radzić w ten sposób, że naciska wybrany obszar w górnej części płytki. Działa to z reguły dość dobrze, gdyż podczas używania trackpointa płytka dotykowa automatycznie się wyłącza. Wystarczy trochę oswoić się ze sterowaniem komputerem przy użyciu tego małego dźojstika, a okazuje się, że to szybko działające i precyzyjne urządzenie wskazujące.

klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
manipulator trackpoint i płytka dotykowa
manipulator trackpoint i płytka dotykowa

Obraz

matryca wyświetlająca czarną planszę
matryca wyświetlająca czarną planszę

Lenovo oferuje do T540p trzy różne matryce 15-calowe. Wszystkie są matowe, a różnią się rozdzielczością, technologią i luminancją. W najtańszej wersji T540p posiada wyświetlacz HD Ready (1366 x 768 pikseli, TN, 220 cd/m²), wariant pośredni to matryca Full HD (1920 x 1080 pikseli, TN, 300 cd/m²), a testowany egzemplarz posiadał matrycę 3K (2880 x 1620 pikseli, IPS, 350 cd/m²) firmy Panasonic.

337
cd/m²
321
cd/m²
324
cd/m²
315
cd/m²
333
cd/m²
288
cd/m²
299
cd/m²
292
cd/m²
277
cd/m²
podświetlenie ekranu
Panasonic VVX16T028J00 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 337 cd/m² (Nits) średnia: 309.6 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
na akumulatorze: 335 cd/m²
kontrast: 537:1 (czerń: 0.62 cd/m²)
ΔE Color 4.67 | 0.5-29.43 Ø4.92
ΔE Greyscale 5.66 | 0.5-98 Ø5.2
61% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
64% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
88% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
64% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.46

Jeszcze niedawno tak wysokie zagęszczenie pikseli jak to oferowane przez matrycę omawianego modelu (212 ppi) było zarezerwowane dla smartfonów. Nawet typowy monitor 30-calowy oferuje z reguły mniejszy obszar roboczy. Niestety z tak wysoką rozdzielczością nieodłącznie wiążą się problemy z czytelnością wyświetlanych treści, gdyż system Windows 7 zapewnia tylko podstawowe skalowanie. Po przeprowadzeniu prób autor zdecydował się na nominalną rozdzielczość i skalowanie na poziomie 125%. Użytkownik o dobrym wzroku nie ma wtedy problemu z rozróżnieniem czcionek i ikonek. 

Pomiary wykazały luminancję nieco niższą od deklarowanej przez producenta. Najwyższa wartość osiągnęła 337 cd/m², a średnia z dziewięciu obszarów ekranu wyniosła prawie 310 cd/m². W przypadku Della Latitude E6540 wartość średnia wyniosła 293 cd/m², a w ThinkPadzie T530 - 220 cd/m² (matryca HD+) i 259 cd/m² (matryca Full HD). Wyniki pomiarów wskazują na to, że w dolnej części ekranu obraz jest nieco ciemniejszy, niż w górnej, ale w rzeczywistości praktycznie tego nie widać. Intensywność podświetlenia można regulować na 15 poziomach, a na najniższym luminancja wynosiła 4 cd/m². Matryca wykazała się w teście jasnością czerni na poziomie 0,62 cd/m² (przy maksymalnej intensywności podświetlenia) i kontrastem w wysokości 537:1.

Lenovo ThinkPad T540p z matrycą 3K a przestrzeń kolorów Adobe RGB (siatka)
T540p a Adobe RGB
Lenovo ThinkPad T540p z matrycą 3K a przestrzeń kolorów sRGB (siatka)
T540p a sRGB
Lenovo ThinkPad T540p z matrycą 3K a Dell Latitude E6540 z matrycą Full HD (siatka)
T540p a E6540
wierność kolorów
wierność kolorów
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
skala szarości
skala szarości
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)

Matryca 3K ThinkPada T540p zapewnia pokrycie przestrzeni sRGB na poziomie około 90%, a Adobe RGB - około 60%. W stanie fabrycznym wierność kolorów wyglądała dość dobrze. Średni błąd DeltaE 2000 nie przekroczył 5. Swój prawdziwy potencjał matryca objawiła dopiero po przeprowadzeniu kalibracji. Wówczas poza dwoma odcieniami pomarańczu błąd DeltaE dla wszystkich kolorów kształtował się na poziomie poniżej 3. Dzięki temu wyświetlacz ten zadowoli bardziej wymagających użytkowników.

Mimo powierzchni antyrefleksyjnej matryca omawianego laptopa daje w niekorzystnych warunkach oświetleniowych rozproszone refleksy, z którymi można jednak łatwo sobie poradzić, zwiększając intensywność podświetlenia ekranu. Dzięki temu nawet w słoneczny dzień treści wyświetlane na ekranie są czytelne (także przy trochę obniżonej jasności obrazu).

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Kąty widzenia matrycy 3K ThinkPada T540p zaliczają się do najszerszych, jakie można obecnie spotkać w matrycy laptopa. Praktycznie nie występują przekłamania kolorów czy inne zmiany obrazu. Tylko patrząc z ukosa od góry można stwierdzić delikatne rozjaśnienie obrazu, które nie stanowi jednak poważnego problemu.

kąty widzenia matrycy 3K w laptopie Lenovo ThinkPad T540p
kąty widzenia matrycy 3K w laptopie Lenovo ThinkPad T540p

Osiągi

T540p to jeden z niewielu nowych ThinkPadów wyposażonych w standardowy a nie niskonapięciowy procesor. Stosowane są w nim oparte na mikroarchitekturze Haswell jednostki dwurdzeniowe i czterordzeniowe o TDP w wysokości 37 i 47 W. Testowany egzemplarz był szczególnie mocną konfiguracją i posiadał czterordzeniowy procesor Core i7-4700MQ. Jego bazowe taktowanie to 2,4 GHz, a maksymalnie procesor ten może osiągać 3,4 GHz. Hyper-Threading daje mu możliwość prowadzenia obliczeń na 8 wątkach jednocześnie. Procesor ten posiada 6 MB pamięci podręcznej L3 Cache. Tańsze konfiguracje posiadają tylko zintegrowany układ grafiki, natomiast bohater niniejszej recenzji miał dodatkową kartę GeForce GT 730M. Technologia Nvidia Optimus dba o to, by ten wydajniejszy ale pobierający więcej mocy układ grafiki był aktywny tylko wtedy, kiedy jest faktycznie potrzebny. Testowany egzemplarz posiadał tylko jeden moduł pamięci RAM o pojemności 8 GB (DDR3L-1600), stąd też pamięć operacyjna pracowała w trybie jednokanałowym. Dysk to 250-gigabajtowy SSD Samsunga.  

W laptopach z procesorami czterordzeniowymi układ chłodzenia nie pozwala często na wykorzystanie w pełni potencjału wydajnościowego procesora. W jednowątkowych testach syntetycznych CPU częstotliwość taktowania i7-4700MQ wynosiła 3,3-3,4 GHz. Przy obciążeniu wszystkich czterech rdzeni początkowo taktowanie wynosiło 3,2 GHz, a po około 30 sekundach spadało do 2,9 -3 GHz.

W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 ThinkPad T540p uzyskał 6,77 pkt. Rezultat wyposażonego w ten sam procesor (i7-4700MQ) modelu T440p okazał się o 13% gorszy (5,86 pkt.). Dell Latitude E6540 z i7-4800MQ wykazał się wynikiem o 3% lepszym od bohatera niniejszej recenzji (6,99 pkt.). Taka różnica nie jest warta dopłaty do szybszego procesora.  

Na zasilaniu akumulatorowym taktowanie CPU jest ograniczone do 800 MHz, co oznacza drastyczne pogorszenie wydajności. Problem ten występuje przy wykorzystywaniu karty grafii Nvidii; można go uniknąć, używając tylko układu grafiki Intela. 

ThinkPad T540p różni się od modelu W540 tym, że nie posiada przeznaczonego do profesjonalnych zastosowań akceleratora Nvidia Quadro, a kartę GeForce. Karta Quadro zapewnia lepsze osiągi w środowisku aplikacji CAD (jak np. Catia). W tych zastosowaniach GT 730M czasem wypada nawet gorzej od HD Graphics 4600. 

Inaczej wygląda to w aplikacjach wykorzystujących DirectX. W testach 3DMark wyniki karty GeForce GT 730M są o około 20-60% lepsze od rezultatów układu HD Graphics 4600. Osiągnięcia GT 730M są zbliżone do rezultatów karty Quadro K1100M z modelu W540. Obie te karty Nvidii są oparte na architekturze Kepler i posiadają 384 rdzenie CUDA. GT 730M ma wyższe taktowanie, natomiast K1100M posiada szybszą pamięć VRAM (GDDR5 a nie DDR3) oraz szerszą magistralę danych (128-bitową zamiast 64-bitowej).

płynne odtwarzanie filmu 4K
płynne odtwarzanie filmu 4K

Zintegrowany układ grafiki Intela pozwala na płynne odtwarzanie filmu 4K przy niskim użyciu CPU. Dużym atutem HD Graphics 4600 jest technologia Quick Sync Video, która umożliwiła skonwertowanie krótkiego filmu Big Buck Bunny na potrzeby iPhone'a 5 w zaledwie 61 s, podczas gdy przy wykorzystaniu do tego celu CPU ta sama operacja trwała 264 s (test wykonano przy wykorzystaniu programu MediaEspresso).

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO64
HWiNFO64
3DMark 06 Standard Score
10471 pkt.
3DMark Vantage P Result
6530 pkt.
3DMark 11 Performance
1896 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
36263 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6707 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1011 pkt.
3DMark Fire Strike Extreme Score
385 pkt.
Pomoc
PCMark 7 Score
5009 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated v2
3456 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated v2
3636 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated v2
4323 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4883
Cinebench R10 Shading 32Bit
6692
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19051
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6402 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
24617 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6761 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.49 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
42.29 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.77 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
619 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
51.7 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
130 Points
Pomoc
Cinebench R11.5
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad T540p-20BE005YGE
GeForce GT 730M, 4700MQ, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
1.49 Points
Lenovo ThinkPad T440p 20AN-006VGE
GeForce GT 730M, 4700MQ, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
1.51 Points +1%
Toshiba Tecra R950-192
Radeon HD 7570M, 3540M, Toshiba MK3261GSYG
1.52 Points +2%
HP EliteBook 850 G1-H5G34ET
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
1.13 Points -24%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad T540p-20BE005YGE
GeForce GT 730M, 4700MQ, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
6.77 Points
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
6.99 Points +3%
Lenovo ThinkPad T440p 20AN-006VGE
GeForce GT 730M, 4700MQ, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
5.86 Points -13%
Toshiba Tecra R950-192
Radeon HD 7570M, 3540M, Toshiba MK3261GSYG
3.49 Points -48%
HP EliteBook 850 G1-H5G34ET
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2.49 Points -63%
AS SSD
AS SSD

Z 250 GB nominalnej pojemności 2,5-calowego dysku SSD do dyspozycji użytkownika jest około 175 GB. Jest to dysk Samsung SSD 840. W teście AS SSD zapis sekwencyjny przekroczył 240 MB/s, a odczyt osiągnął ponad 510 MB/s. Bardzo dobrze wynikają też wyniki testów 4K. 

Dzięki czterordzeniowemu procesorowi i dyskowi SSD testowany ThinkPad T540p odznaczał się znakomitą ogólną wydajnością. W teście PCMark 7 przebił barierę 5000 pkt. i okazał się tym samym minimalnie lepszy od Della Latitude E6540. Wyposażony w dysk twardy model T440p uzyskał znacznie gorszy rezultat (2915 pkt., o 42% mniej).

Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
przesył danych (minimum): 366.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 405.9 MB/s
przesył danych (średnio): 398.4 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 126.3 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad T540p-20BE005YGE
GeForce GT 730M, 4700MQ, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
5009 Points
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
4983 Points -1%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
NVS 5400M, 3520M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2442 Points -51%
Lenovo ThinkPad T440p 20AN-006VGE
GeForce GT 730M, 4700MQ, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2915 Points -42%
Toshiba Tecra R950-192
Radeon HD 7570M, 3540M, Toshiba MK3261GSYG
2201 Points -56%
Lenovo ThinkPad T540p-20BE005YGE
GeForce GT 730M, 4700MQ, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
Quadro K1100M, 4700MQ, HGST Travelstar 5K1000 HTS541010A9E680
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
Lenovo ThinkPad L540 20AV002YGE
HD Graphics 4600, 4200M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
SPECviewperf 11
594%
156%
15%
1920x1080 Siemens NX
3.12
23.62
657%
8.38
169%
2.26
-28%
1920x1080 Tcvis
1.2
27.62
2202%
7.23
503%
2.77
131%
1920x1080 SolidWorks
8.06
36.26
350%
25.98
222%
11.97
49%
1920x1080 Pro/ENGINEER
1.51
12.82
749%
4.14
174%
2.26
50%
1920x1080 Maya
9.79
46.37
374%
16.53
69%
10.22
4%
1920x1080 Lightwave
16.76
46.51
178%
29.85
78%
14.77
-12%
1920x1080 Ensight
19.95
17.49
-12%
23.31
17%
2.3
-88%
1920x1080 Catia
8.83
30.91
250%
10.01
13%

Testy gier

GeForce GT 730M jest znacznie wydajniejszy od HD Graphics 4600, ale to i tak karta ze średniego segmentu wydajnościowego. W nowszych grach oznacza to konieczność obniżania rozdzielczości do 1366 x 768 pikseli i wybierania średnich opcji jakościowych. Wykorzystanie nominalnej rozdzielczości 2880 x 1620 pikseli nawet w mało wymagających pod względem grafiki grach prowadzi prawie zawsze do wystąpienia pokazu slajdów.

lowmed.highultra
SimCity (2013) 80.3 24.3 19.7 9.6
GRID 2 (2013) 99.4 68 48.3 13.7
Dota 2 (2013) 106.2 48 23.6
Saints Row IV (2013) 54.5 42.8 15.4 9.9
The Bureau: XCOM Declassified (2013) 36.4 27.4 23.8 15.2
Total War: Rome II (2013) 61.2 47.1 37.7 11
Fifa 14 (2013) 342.7 217.1 177.5 103.1
Battlefield 4 (2013) 52.5 34.6 24.2 9.1
Call of Duty: Ghosts (2013) 65.1 29.1 16.5 6.9
X-Plane 10.25 (2013) 84.9 41.1 18.3 14.2
Thief (2014) 25.8 15.9 12.7 6.3
Titanfall (2014) 58.6 38 31.9 13.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

W spoczynku wentylator przeważnie jest wyłączony, co umożliwia bezgłośną pracę. Tylko przy ustawionym planie wysokiej wydajności wentylator włącza się czasem na chwilę i choć jest cichy (32,3 dB), zwraca na siebie uwagę użytkownika. Zdarza się to także podczas codziennej pracy z mało wymagającymi aplikacjami, odtwarzania filmów i przeglądania stron internetowych. Denerwujące jest to, że przy uruchamianiu się wentylator zaczyna od wysokiej prędkości obrotowej, by w mgnieniu oka zwolnić do normalnej prędkości. 

Biorąc pod uwagę wydajność CPU i GPU, natężenie hałasu zmierzone w teście pełnego obciążenia (37,4-40,5 dB) można uznać za zupełnie przyzwoite. Jednostajny szum o dość niskiej częstotliwości jest do wytrzymania, nawet jeśli utrzymuje się dłuższy czas. 

Hałas

luz
28.9 / 28.9 / 32.3 dB
DVD
34.7 / dB
obciążenie
37.4 / 40.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL-451 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Obudowa omawianego laptopa nie rozgrzała się zbytnio nawet w godzinnym teście pełnego obciążenia (aplikacji Prime95 i FurMark). Tylko w pobliżu wylotu powietrza z układu chłodzenia zmierzono blisko lub ponad 40°C. Reszta jednostki zasadniczej nie miała nawet temperatury ludzkiego ciała. Temperatura rdzeni CPU osiągnęła maksymalnie 95°C, a temperatura GPU - 86°C. Nie występował throttling [aczkolwiek częstotliwość taktowania CPU została obniżona do 2,9 GHz - przyp. tłum.].

na luzie
 33.1 °C31.1 °C26.3 °C 
 34 °C31.1 °C25.9 °C 
 30.9 °C27.7 °C25 °C 
maks. w ogóle: 34 °C
średnia: 29.5 °C
25.4 °C31.8 °C34.9 °C
26.4 °C30.5 °C38.2 °C
26.4 °C29.3 °C30.8 °C
maks. w ogóle: 38.2 °C
średnia: 30.4 °C
zasilacz  29.9 °C | temperatura otoczenia 22.4 °C | Fluke 62 Max
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.9 °C / 89 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.9 °C / 104 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.4 °C / 112 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.5 °C / 85 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.6 °C / 99.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-9.9 °C / -17.8 F).

Głośniki

Mimo że głośniki są skierowane w dół, wytwarzany przez nie dźwięk jest nie najgorszy. Uzyskuje się ładne tony wysokie, dość mocne tony średnie i tylko z basami jest słabo. Jak na laptop biurowy jest całkiem nieźle.

Wydajność akumulatora

Testowany egzemplarz posiadał potężny akumulator o pojemności aż 100 Wh. ThinkPad T540p może być także wyposażony w mniejszy akumulator o pojemności 56 Wh, który nie wystaje poza obrys obudowy. 

Mimo relatywnie dużego poboru mocy udało się więc osiągnąć dość długie czasy pracy. W teście czytelnika aplikacji Battery Eater (który symuluje czytanie tekstu z maksymalnie ściemnionym ekranem) okazało się, że nie trzeba podłączać laptopa do ładowania przez 9 godzin. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi omawiany laptop działał prawie 7 godzin. To odrobinę więcej, niż osiągnął dysponujący akumulatorem o podobnej pojemności (97 Wh) Dell Latitude E6540 (6,5 h).

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.1 W
luzdarkmidlight 9.1 / 13.8 / 17.4 W
obciążenie midlight 60.4 / 92.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft Energy Check 3000
Wydajność akumulatora
luz
9h 04min
sieć przez WLAN
6h 55min
Big Buck Bunny H.264 1080p
5h 57min
obciążenie
3h 53min

Podsumowanie

ThinkPad T540p jest przedstawicielem wymierającego gatunku. Producenci laptopów generalnie rezygnują ze stosowania standardowych procesorów i bogatego wyposażenia w laptopach biznesowych lokujących się o szczebel niżej od stacji roboczych. 

W przypadku T540p cenne jest to, że praktycznie każdy może dopasować konfigurację do własnych potrzeb. Nawet najtańszy wariant posiada 3-letnią gwarancję, świetną klawiaturę, różne rozwiązania służące bezpieczeństwu. Przetestowana wersja to dobra opcja dla osób potrzebujących wysokiej wydajności i dla zwolenników jak najwyższej rozdzielczości. Cenę podbijają także (do poziomu 1800 euro) 9-komorowy akumulator i wbudowany moduł WWAN.

W omawianym laptopie autor doszukał się drobnych mankamentów w postaci słabej kamerki internetowej i pogorszonej wydajności na zasilaniu z akumulatora oraz poważnego feleru, jakim jest płytka dotykowa bez oddzielnych przycisków.

Aktualne ceny laptopów Lenovo ThinkPad T540p

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Lenovo ThinkPad T540p (fot. Lenovo)
bohater testu: Lenovo ThinkPad T540p (fot. Lenovo)

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad T540p-20BE005YGE
Procesor
Intel Core i7-4700MQ 4 x 2.4 - 3.4 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 730M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 875 MHz, pamięć: 2000 MHz, GK208, ForceWare 335.23, Optimus
Pamięć
8 GB 
, DDR3L 1600 MHz, 1x 8 GB, dwa gniazda
Matryca
15.50 cali 16:9, 2880 x 1620 pikseli, Panasonic VVX16T028J00, IPS, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV, 250 GB 
, 175 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: MMC, SD, SDHC, SDXC, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel I217-LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-AC 7260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0, modem N5321gw Mobile Broadband HSPA+
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ8E2
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 29.5 x 376.6 x 248.1
Akumulator
100 Wh litowo-jonowy, 9 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 135 W, ThinkVantage Tools, QuickCast, Quick Control, PowerDVD, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.575 kg, zasilacz: 454 g
Cena
1800 PLN

 

ThinkPad X1 Carbon (na górze) i ThinkPad T540p (pod nim)
ThinkPad X1 Carbon (na górze) i ThinkPad T540p (pod nim)
ThinkPad X1 Carbon (na górze) i ThinkPad T540p (pod nim)
ThinkPad X1 Carbon (na górze) i ThinkPad T540p (pod nim)
port stacji dokującej
port stacji dokującej
9-komorowy akumulator
9-komorowy akumulator
moduły łączności bezprzewodowej
moduły łączności bezprzewodowej
gniazda pamięci RAM
gniazda pamięci RAM
SSD
SSD
miejsce na kartę SIM
miejsce na kartę SIM
135-watowy zasilacz
135-watowy zasilacz

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Till Schönborn
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad T440p
GeForce GT 730M, Core i7 4700MQ, 14.00", 2.22 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 AMD: Potężny sprzęt w skromnej obudowie
Radeon 680M, Rembrandt (Zen 3+) R7 PRO 7735U, 16.00", 1.942 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad T14s Gen 6: Snapdragon X Elite zapewnia epicką żywotność baterii
Adreno X1-85 3.8 TFLOPS, Snapdragon X SD X Elite X1E-78-100, 14.00", 1.21 kg

Za

+ świetna klawiatura
+ matryca o szerokich kątach widzenia i dobrych parametrach obrazu
+ bardzo dobra wydajność
+ czasy pracy na akumulatorze
+ bogate wyposażenie w złącza
+ WLAN 802.11ac i WWAN

Przeciw

- miejscami giętka obudowa
- brak oddzielnych przycisków dla urządzeń wskazujących
- pogorszona wydajność CPU na zasilaniu z akumulatora
- słaba kamerka internetowa
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad T540p
Till Schönborn (Update: 2017-12-20)