Test Lenovo ThinkPad W530
10/08/2012
Wśród najnowszych ThinkPadów jest i zaliczany do klasy przenośnych stacji roboczych model W530. Obudowa została zmieniona w niewielkim stopniu, a najważniejszą modyfikacją względem poprzednika jest zrezygnowanie z klasycznej klawiatury na rzecz klawiatury wyspowej. Testowany egzemplarz posiadał mocny procesor i7-3820QM (Intel Ivy Bridge), profesjonalną kartę grafiki Quadro K2000M (Nvidia Kepler) i matrycę Full HD "95% Gamut".
Obudowa
Obudowa ThinkPada W530 robi wrażenie konstrukcji wysokiej jakości i wydaje się solidna. Na pierwszy rzut oka nie różni się od obudowy poprzednika. Przy wnikliwszych oględzinach zwrócimy jednak uwagę na nieco inne krawędzie, nowego typu klawiaturę i zmienione przyciski gładzika.
Utrzymanie ciemnoszarej powierzchni obudowy w czystości jest dość łatwe.
Jeżeli chodzi o sztywność, nie wszystkie elementy konstrukcji stoją na tak wysokim poziomie, jak w poprzedniku. Przy średnim nacisku niektóre części uginają się bardziej, niż w W520. Są to między innymi obie strony podnadgarstnika (przy czym szczególnie dotyczy to obszaru, gdzie znajduje się kalibrator X-Rite), listwa przycisków ThinkVantage, obszar na styku klawiatury i miejsc oparcia nadgarstków oraz dolna część ramki ekranu. W niektórych miejscach ugina się trochę kratka klawiatury.
Bardzo dobrze pod względem sztywności prezentują się wieko (wykonane z kompozytu z udziałem włókien węglowego i szklanego) oraz spód laptopa.
Akumulator jest słabo złączony z obudową, mimo że zabezpieczają go trzy zaczepy. Po prostu jest on ciężki i dlatego się kolebie. Coś takiego nie powinno jednak mieć miejsca w profesjonalnym notebooku do pracy.
Innych defektów technicznych nie stwierdzono. Pod względem estetycznym można przyczepić się do niezaślepionego czytnika kart pamięci, przez który widać wnętrze laptopa.
Ważący 2,81 kg ThinkPad W530 jest o około 100 g cięższy od poprzednika.
Dostęp do dysku twardego i dwóch wolnych gniazd pamięci jest od spodu, gdzie znajdują się dwie pokrywy serwisowe. Napęd optyczny został umieszczony w kieszeni modułowej, toteż można go w łatwy sposób zastąpić drugim dyskiem. Po wymontowaniu klawiatury (umocowanej dwiema śrubkami) użytkownik ma dostęp do dwóch zajętych gniazd pamięci, wolnego gniazda mSATA oraz do wentylatora.
ThinkPad W530 oferuje wyposażenie w złącza na miarę mobilnej stacji roboczej. Posiada mianowicie dwa porty USB 3.0, złącze FireWire (4-stykowe), dwa USB 2.0, miniaturowy DisplayPort, VGA, gniazdo ExpressCard/34 oraz oczywiście port dokowania. ThinkPad W520 miał na wyposażeniu DisplayPort normalnej wielkości oraz port eSATA, którego zabrakło w nowym modelu. Trochę dziwi fakt, że Lenovo przewidziało stosowanie złącza Thunderbolt w laptopach z serii ThinkPad Edge, a flagowy model ThinkPad W530 go nie posiada.
Większość złączy ulokowano w przednich częściach ścianek bocznych (tak jak w W520), tak że łatwo do nich sięgnąć. Z drugiej strony mogą przeszkadzać podłączane do nich peryferia, gdyż kable do nich i same urządzenia znajdą się w sferze operowania myszką komputerową. Inny problem to to, że na lewej ściance złącza znajdują się zbyt blisko siebie i umieszczone w USB i VGA wtyczki będą blokować sąsiednie porty.
Osprzęt
Najwięcej obaw związanych z ThinkPadem W530 budziła zmieniona klawiatura. Nie jest to już klawiatura klasyczna, a wyspowa, z niskimi płytkami. Zrezygnowano też z wyróżnienia klawisza Enter kolorem niebieskim.
Właściwości użytkowe klawiszy wcale nie są jednak złe. Czuć wyraźne odbicie, a skok jest średnio głęboki.
Gorzej wygląda jednak podbudowa klawiatury. Przy średnim nacisku klawiatura ugina się w niektórych miejscach. W poprzedniej klawiaturze ten problem również występował.
Pozytywną zmianą jest podświetlenie klawiatury od spodu.
O manipulatorze TrackPoint trudno powiedzieć coś nowego. Przyrząd ten jest bardzo precyzyjny i wygodny w użyciu.
Na szczęście Lenovo nie zdecydowało się na połączenie przycisków gładzika z płytką dotykową. Według autora to tradycyjne rozwiązanie sprawdza się w praktyce dużo lepiej i, co ważne, nie przysparza użytkownikowi żadnych problemów. Nie trzeba się zanadto skupiać na pozycji palca i sile nacisku. Powierzchnia tabliczki nie jest szczególnie duża, ale da się bez problemu używać funkcji dotyku wielopunktowego.
Obraz
ThinkPad W530 jest dostępny z trzema różnymi matrycami. Są to wyświetlacze HD (1366 x 768 pikseli), HD+ (1600 x 900 pikseli) oraz Full HD (1920 x 1080 pikseli). W testowanym egzemplarzu znalazła się matryca o najwyższej rozdzielczości produkcji firmy AU Optronics (ta sama, co w przypadku modelu W520), .
Matowa powierzchnia, szerokie kąty widzenia i szeroki gamut przekładają się na dobrą jakość obrazu, którą użytkownik doceni nawet w zastosowaniach profesjonalnych. Wysoka rozdzielczość zapewnia natomiast duży obszar roboczy, a tym samym sporo miejsca na okna aplikacji, paski narzędziowe itp.
|
rozświetlenie: 92 %
na akumulatorze: 274 cd/m²
kontrast: 537:1 (czerń: 0.51 cd/m²)87.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
94.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
77.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Bardzo dobrze przedstawia się luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia; w dziewięciu obszarach ekranu uzyskano od 253 do 274 cd/m². Różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami były niewielkie, toteż równomierność podświetlenia została osiągnięta w 92%. Intensywność podświetlenia można regulować na 15 poziomach, a na 13. osiąga się około 150 cd/m² (co jest przeważnie wystarczające do pracy w pomieszczeniu).
Podczas pracy na dworze używa się zwykle maksymalnej intensywności podświetlenia. W W530 na zasilaniu akumulatorowym luminancja nie jest obniżana. Wystarcza ona do tego, by przy bezpośredniej operacji słonecznej treści wyświetlane na ekranie pozostały czytelne.
Jasność czerni przy maksymalnej intensywności podświetlenia miała wartość 0,51 cd/m², a kontrast statyczny wyniósł 537:1. Nie są to rekordowe wartości, ale zestawiając je z wynikami pomiarów z innych laptopów, można je uznać za bardzo dobre. Lepiej pod względem kontrastu wypadają 17-calowe matryce Full HD Asusa N76VM (821:1) i Samsunga 700Z7C (870:1). Nieco lepszy wynik (656:1) odnotowano także w teście starszego ThinkPada W520.
W subiektywnym odczuciu jakość obrazu przy oglądaniu zdjęć i filmów oraz w grach jest dobra. Pewną różnicę względem matrycy o lepszym kontraście można zauważyć tylko przy bezpośrednim porównaniu dwóch wyświetlaczy. W takiej sytuacji doceniona zostanie szeroka paleta barw, które może odwzorować ekran ThinkPada W530.
Ogólna liczba wyświetlanych kolorów to 1097398. Pod tym względem matryca ta dystansuje matryce innych laptopów. Kolory są niesamowicie intensywne, tak że wydają się aż nienaturalne. Lenovo chwali tę właściwość matrycy w sposób mało konkretny, określeniem "95% Gamut", ale chodzi zapewne o odwzorowanie 95% przestrzeni Adobe RGB, która obejmuje 1209986 odcieni. Autor był nie do końca zadowolony z odwzorowania kolorów, gdyż nie zostało zapewnione pokrycie przestrzeni sRGB. Matryca oferuje znacznie więcej odcieni w obszarze od niebieskiego przez zielony, żółty, pomarańczowy do czerwonego, ale mniej w obszarze od niebieskiego po fiolet.
Z kalibratora X-Rite również nie można być do końca zadowolonym. Dołączone oprogramowanie ma dość ubogi zakres funkcji i oferuje niewiele opcji ustawień. Wybranego profilu kolorów lub wyniku kalibracji nie można sprawdzić czy porównać przy użyciu oprogramowania Pantone. Nie można np. przeprowadzić testu profilu, skorygować punktu bieli, ani skorzystać z narzędzia modyfikującego. Jakość i dokładność kalibracji nie została przetestowana.
Kąty widzenia są szersze, niż w matrycy przeciętnego laptopa, ale nie aż tak dobre, jak w matrycach typu IPS. Treści na ekranie są widoczne z każdej pozycji, ale w płaszczyźnie pionowej przy odchyleniu od pozycji optymalnej (na wprost) bardzo szybko pojawiają się niewielkie zmiany kolorów. Przy odchyleniu ekranu od siebie występuje zażółcenie obrazu, a po przyciągnięciu ekranu do siebie wkrada się odcień fioletowy. W poziomie natomiast praktycznie nie obserwuje się pogorszenia kolorów i jasności.
Osiągi
Podzespoły bazowe omawianego laptopa to chipset Intel QM77, czterordzeniowy procesor Intel Core i7-3820QM, karta grafiki Nvidia Quadro K2000M, dysk twardy o pojemności 500 GB i 8 GB pamięci RAM DDR3.
Testy syntetyczne CPU przyniosły znakomite rezultaty. Zastosowany w ThinkPadzie W530 procesor zajmuje w końcu drugie miejsce w naszym zestawieniu procesorów do laptopów. Z testem wPrime 1024M uporał się w 223 s, a obliczenie próbki 32M w Super PI zajęło mu 559 s. W teście renderowania wielowątkowego Cinebench R11.5 64 uzyskano 6,94 pkt. Konwersja pliku MP3 do formatu AAC w iTunes miała prędkość 52,4x. To najlepsze osiągnięcie wśród dotychczas przetestowanych laptopów.
Z procesorem jest zintegrowany układ grafiki HD Graphics 4000, który jest wystarczający do podstawowych zastosowań. Do obliczeń związanych z generowaniem grafiki 3D ThinkPad X530 posiada profesjonalną kartę grafiki Nvidia Quadro K2000M. Jest ona oparta na architekturze Kepler (litografia 28 nm). Taktowanie rdzenia to 745 MHz, liczba jednostek CUDA wynosi 384, pamięć VRAM typu DDR3 ma pojemność 2 GB, a magistrala pamięci jest 128-bitowa. Parametry tej karty są więc nieco gorsze od przeznaczonej do laptopów multimedialnych karty GeForce GT 650M. Znajduje to potwierdzenie w wynikach testów syntetycznych; w 3DMarku Vantage uzyskano 7951 pkt., a 3DMark11 został ukończony z 1995 pkt.
Karta Quadro K2000M nie jest jednak wyspecjalizowana w zastosowaniach, do których służą zwykłe karty z laptopów do użytku domowego. Specjalne sterowniki zapewniają pełną kompatybilność i lepsze osiągi w oprogramowaniu CAD, aplikacjach DCC i wizualizacji 3D. Liczne certyfikaty ISV, którymi chwali się Lenovo, są na to dowodem. Predyspozycje omawianego laptopa w tej mierze sprawdzono przy wykorzystaniu aplikacji SPECviewperf 11. Obrazuje ona, jak dany komputer radzi sobie z programami CATIA, Maya, ProEngineer i innymi.
W porównaniu do ThinkPada W520 z kartą Quadro 2000M wyniki modelu z kartą Quadro K2000M okazały się co prawda lepsze, ale nie na tyle lepsze, by uzasadniać wymianę laptopa na nowy.
Do konwertowania filmów można wykorzystywać trzy rozwiązania: technologię Nvidia CUDA, technologię Intel Quick Sync Video lub czterordzeniowy i ośmiowątkowy CPU Intela. Ostatnia opcja jest najmniej godna polecenia, gdyż przy bliskim 100-procentowego użyciu CPU trudno będzie robić coś innego na laptopie. Poza tym rozwiązania wykorzystujące układy grafiki przeprowadzają konwersję wideo szybciej, przy czym użycie CPU wynosi tylko 10-50%. Testy przeprowadzono przy wykorzystaniu programu CyberLink MediaEspresso 6.5. We wszystkich przypadkach wyniki były lepsze, niż uzyskane przez Asusa N76VZ (i7-3610QM, GF GT 650M).
Na zasilaniu akumulatorowym odnotowano podobny problem, co w modelu W520, czyli obniżenie taktowania procesora. Zostało ono ograniczone do wartości minimalnej, 1,2 GHz, choć w ustawieniach systemowych i w BIOS-ie były wybrane opcje mające zapewniać wysoką wydajność. Taktowanie karty grafiki Nvidii nie było natomiast ograniczone.
Ogólna wydajność jest bardzo dobra i w porównaniu do laptopów z SSD ogranicza ją tylko dysk twardy. Do codziennego użytkowania (pakiet biurowy, przeglądanie stron internetowych, komunikowanie się na odległość) wystarczy plan oszczędzania energii i najniższe taktowanie procesora. Ta wydajność wystarczy też do obróbki zdjęć, odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości i obliczeń w arkuszach kalkulacyjnych. W teście PC Mark 7 ThinkPad W530 uzyskał 2886 pkt., a w teście PC Mark Vantage było to 11343 pkt.
3DMark 06 Standard Score | 12059 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 7951 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 1995 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 11343 pkt. | |
PCMark 7 Score | 2886 pkt. | |
Pomoc |
Testowany egzemplarz był wyposażony w dysk twardy Hitachi, który wykazał się bardzo dobrymi osiągami. Chodzi o model Travelstar Z7K500 o wysokości 7 mm. Jest to dysk jednotalerzowy, o pojemności 500 GB, prędkości 7200 obr/min i posiadający 32 MB pamięci podręcznej. Odczyt w teście HD Tune osiągnął maksymalnie 134,9 MB/s, a średnio 101 MB/s. Jak na dysk tego typu, to znakomite wyniki. Czas dostępu, 17,6 ms, okazał się natomiast przeciętny.
Lenovo oferuje jednak w przypadku ThinkPada W530 różne inne opcje pamięci masowej. Możliwy jest zakup modelu z jednym dyskiem lub zestawienie konfiguracji z większą ich liczbą, przy zrezygnowaniu z napędu optycznego lub wykorzystaniu gniazda mSATA. Jeżeli interesuje nas opcja sprzętowego RAID, trzeba zamówić model od razu posiadający to rozwiązanie, gdyż w przypadku laptopa pozbawionego go oryginalnie nie ma możliwości dodania dodatkowego chipu. Jeżeli chodzi o mSATA, wypróbowany został dysk Crucial M4 o pojemności 64 GB. Test CrystalDiskMark wykazał maksymalny odczyt o prędkości 270 MB/s. Oznacza to, że dało o sobie znać ograniczenie przepustowości właściwe SATA 2. Gdyby SATA III było wykorzystywane, Crucial M4 powinien osiągnąć około 500 MB/s.
Testy gier
Podzespoły omawianego ThinkPada W530 pozwalają na płynną obsługę wielu nowych gier na wysokich ustawieniach. W przypadku ustawienia jednocześnie wysokiej rozdzielczości i wysokich detali omawiany laptop często nie daje jednak rady; tak było np. w przypadku Anno 2070.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
World of Warcraft (2005) | 238 | 186 | 73 | |
Sims 3 (2009) | 541 | 187 | 83 | |
Anno 1404 (2009) | 321 | 46 | ||
StarCraft 2 (2010) | 184 | 67 | 48 | 29 |
Total War: Shogun 2 (2011) | 192 | 35 | 11.5 | |
Dirt 3 (2011) | 222 | 105 | 67 | 21 |
Deus Ex Human Revolution (2011) | 116 | 76 | 25 | |
F1 2011 (2011) | 141 | 106 | 60 | 21 |
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) | 46 | 33 | 17 | |
Anno 2070 (2011) | 124 | 54 | 36 | 18 |
Alan Wake (2012) | 42 | 25 | 11 | |
Diablo III (2012) | 141 | 86 | 72 | 40 |
Dirt Showdown (2012) | 90 | 77 | 46 | 17 |
Wyniki testów na zasilaniu sieciowym i zasilaniu z akumulatora
test | zasilanie z sieci | zasilanie z akumulatora |
Cinebench R10 64 1 CPU | 6187 pkt. | 2147 pkt. |
Cinebench R10 64 xCPU | 24448 pkt. | 8272 pkt. |
Cinebench R10 64 OpenGL | 6783 pkt. | 4239 pkt. |
wPrime 1024M (mniej=lepiej) | 223 s | 659 s |
Heaven 2.1 | 24,4 kl/s | 17,4 kl/s |
3DMark11 | 1995 pkt. | 1913 pkt. |
iTunes z MP3 do AAC | 52,4x | 52,4x |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Podzespoły o większej niż w poprzedniku wydajności powodują, że trzeba się liczyć z większą aktywnością układu chłodzenia. Najmniejsza zmierzona w teście bez obciążenia wartość, 32,4 dB, to odgłos dysku twardego; wykorzystany był wtedy plan oszczędzania energii. Przy użyciu planu zrównoważonego zarejestrowano 33,6 dB, a w przypadku planu wysokiej wydajności - 37 dB. Nawet przy mało intensywnej pracy wentylator działa więc cały czas i jest dość głośny.
Przy średnim obciążeniu natężenie hałasu miało wartość 37,2 dB, a w teście pełnego obciążenia uzyskano maksymalnie 42,3 dB.
Charakterystyka szumu wytwarzanego przez układ chłodzenia jest generalnie neutralna. Nie występuje częste chwilowe załączanie się wentylatora. Pod względem kultury pracy negatywnie należy ocenić napęd optyczny, który wytwarzał nieprzyjemne dźwięki o wysokiej częstotliwości.
Hałas
luz |
| 32.4 / 33.6 / 37 dB |
HDD |
| 33.6 dB |
DVD |
| 36.6 / dB |
obciążenie |
| 37.2 / 42.3 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
Obudowa nie była generalnie gorąca. W teście pełnego obciążenia w okolicy wylotu powietrza z układu chłodzenia uzyskano jednak do 50,9°C na spodzie i 48,8°C na wierzchu jednostki zasadniczej. W przypadku stacji roboczej tej klasy są to znośne wartości, no i uzyskano je w najgorszym możliwym scenariuszu. W teście bez obciążenia temperatury były dużo niższe; najwyższą było 32,8°C.
W teście pełnego obciążenia podzespołów (Prime95 i FurMark) procesor utrzymywał stale częstotliwość taktowania 3,2 GHz, a więc dużo powyżej wartości bazowej. Obniżone nie zostało też taktowanie karty grafiki Quadro K2000 (754 MHz dla rdzenia), a jej temperatura maksymalna wynosiła około 80°C.
(-) The maximum temperature on the upper side is 48.8 °C / 120 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50.9 °C / 124 F, compared to the average of 41.2 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.7 °C / 96.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (-7.8 °C / -14.1 F).
Głośniki
Ulokowane na lewo i na prawo od klawiatury głośniki W530 zapewniają jakość dźwięku lepszą, niż w większości netbooków i tanich notebooków, ale i tak nie obfituje on w tony średnie i niskie. Daleko choćby do jakości, którą oferują głośniki Asusów z serii N76.
Wydajność akumulatora
Testowany ThinkPad W530 był wyposażony w akumulator o pojemności 94 Wh, podobnie zresztą jak W520 z zeszłego roku. Wystaje on znacznie poza obrys obudowy, ale zapewnia bardzo długie czasy pracy. Dostępne są również mniejszy akumulator 6-komorowy (57 Wh) oraz doczepiany do portu dokowania akumulator 9-komorowy (97 Wh). Jeszcze jedna opcja to model 6-komorowy (62 Wh) z trzyletnią gwarancją. Akumulatory te można ładować z użyciem zewnętrznej ładowarki, którą można sobie dokupić.
Z użyciem wspomnianego akumulatora 9-komorowego omawiany laptop działał w teście czytelnika Battery Eater (minimalne podświetlenie ekranu, plan oszczędzania energii) 11 godzin i 18 minut przy wykorzystaniu układu grafiki Intela i 10 godzin bez 13 minut przy wykorzystaniu karty grafiki Nvidii. W teście symulującym korzystanie z internetu (z podświetleniem zapewniającym około 150 cd/m²) uzyskano około 6,5 h pracy. Test odtwarzania filmu z DVD przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu trwał ponad 5 h.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.1 / 0.8 W |
luz | 11.4 / 19.1 / 20.9 W |
obciążenie |
79.4 / 132 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Model W530 to kolejna udana mobilna stacja robocza Lenovo. W stosunku do poprzednika oferuje większą wydajność. Pewnymi jej ogranicznikami są pamięć dyskowa i pamięć RAM, ale to można załatwić przez wymianę lub rozbudowę tych podzespołów. Podobnie jak w W520, występuje jednak ograniczenie taktowania CPU na zasilaniu akumulatorowym, któremu nie można zaradzić.
Pewne zastrzeżenia można mieć do emisji hałasu oraz temperatur, które pod obciążeniem mogą być w niektórych miejscach dość wysokie.
Matryca Full HD o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów cechuje się znakomitymi parametrami i oferuje zacną jakość obrazu.
Wbrew obawom klawiatura robi dobre wrażenie, ale nie jest zadowalająco sztywna. Jej dodatnią cechą jest podświetlenie klawiatury od spodu, które jest lepsze od lampki ThinkLight (oświetlającej klawiatury starszych modeli z góry).
ThinkPad W530 jest co prawda dość ciężki (2,8 kg), ale to z winy pojemnego akumulatora, który powinien zapewniać 3-6,5 h pracy. W sumie więc mobilność nie jest zła.