Test Lenovo ThinkPad W540 z matrycą 3K
13/12/2014
ThinkPad W540 to kolejny rasowy laptop do pracy w ofercie Lenovo. Testowany egzemplarz był wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Haswell, kartę grafiki Nvidia Quadro K1100M i matrycę o wysokiej rozdzielczości (2880 x 1620 pikseli, 3K).
Obudowa
Obudowa omawianego laptopa jest tożsama z obudową ThinkPada T540p. Niektóre jej części są zrobione z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym, a w jednostce zasadniczej znajduje się magnezowy stelaż [obecnie w Tabooku można przeczytać, że obudowa W540 jest wykonana z plastiku wzmocnionego włóknem szklanym - przyp. tłum]. W porównaniu z W530 zmienił się nieco kolor obudowy - ta W540 jest nieco bardziej szara. Powierzchnie obudowy są trochę chropowate i miłe w dotyku. Nie brudzą się tak, jak obudowa starszego modelu.
Sztywność obudowy jest generalnie niezła, ale konstrukcja ma słabe punkty nad napędem optycznym i wnęką akumulatora. Tworzywo daje się tam łatwo uginać. Na powierzchni pulpitu roboczego uginaniu się towarzyszy ciche trzeszczenie. Pokrywę ekranu da się wykrzywić przy użyciu niewielkiej siły. Robi ona jednak wrażenie solidnej. Przeciwdziała zaburzeniom w wyświetlanym obrazie, które mogłyby powstawać wskutek nacisku na dekiel.
Metalowe zawiasy dobrze utrzymują ekran w nadanej mu pozycji. Chybotanie się ekranu po zmianie jego ustawienia jest krótkotrwałe. ThinkPad W540 wypada jednak pod tym względem gorzej od wzorowego w tym aspekcie HP ZBooka 15.
Jakość wykonania można generalnie uznać za niezłą, ale od laptopa tej klasy można by oczekiwać zdecydowanie więcej. Lewy bok okazał się nierówno spasowany. Z tyłu jednostki zasadniczej spód i pulpit roboczy były nierówno połączone. Szufladka napędu optycznego z przodu kończyła się równo z obudową, z tyłu natomiast była nieco wciśnięta w obudowę.
Na tle konkurencyjnych modeli W540 wypada pozytywnie pod względem masy. Waży 2,48 kg, o około 200 g mniej od Toshiby W50 i o około 900 g mniej od HP ZBooka 15 z matrycą DreamColor.
Wszystkie cztery gniazda pamięci RAM (wersje z procesorami dwurdzeniowymi mają tylko dwa gniazda tej pamięci) znajdują się za spodnią pokrywą serwisową. W przypadku chęci dołożenia pamięci operacyjnej nie trzeba więc domontować klawiatury. Zmieniono zatokę dysku SATA. Zrezygnowano z gumowych elementów na krawędziach bocznych i zastosowano tylko cienką ramkę. Bez tej ramki nie można ustabilizować żadnego dysku. To samo tyczy się kieszeni Ultrabay - tutaj też potrzebna jest wspomniana ramka. By wymontować napędy optyczny, trzeba zdjąć pokrywę serwisową, pod którą znajduje się trzymająca napęd optyczny śrubka.
By dostać się do wentylatora, należy zdemontować cały spód laptopa.
Z omawianym modelem nie są kompatybilne stacje dokujące, adaptery pod Ultrabay i zasilacze pasujące do poprzednika.
Testowany egzemplarz posiadał dwa gniazda M.2 pod dyski SSD, moduły WLAN i WWAN. Problem w tym, że pasują do nich tylko karty o długości 42 mm (popularniejsze są dłuższe moduły, 80-milimetrowe).
Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest solidne, ale stacji roboczej są stawiane duże wymagania pod tym względem, więc można stwierdzić, że zapewniony jest tylko podstawowy zestaw portów. ThinkPad W540 nie posiada takich starszych złączy jak FireWire, eSATA, gniazdko modemowe, port szeregowy. Nie ma możliwości wykorzystania kart rozszerzeń ExpressCard/54. Użytkownik ma natomiast do dyspozycji gniazdo kart ExpressCard/34. Na wyposażeniu omawianego laptopa są także wyjście VGA, Thunderbolt, dwa porty USB 2.0, dwa USB 3.0 i czytnik kart pamięci. Na spodzie obudowy znajduje się port dokowania.
Na lewej ściance bocznej złącza są skupione bardzo blisko siebie. Podłączane wtyczki i urządzenia zewnętrzne mogą uniemożliwiać wykorzystanie sąsiednich portów. Na prawej ściance bocznej porty USB są rozstawione w dużej odległości od siebie. Na pochwałę zasługuje też gniazdo LAN na tylnej ściance.
Osprzęt
Do zalet wyspowej klawiatury Lenovo W540 można zaliczyć dobrą odpowiedź, duże klawisze i niezbyt duży hałas przy pisaniu. Klawisze kierunkowe są większe, niż w wielu konkurencyjnych modelach. Oddzielny blok numeryczny ułatwia operowanie cyframi, ale jest przyczyną niesymetrycznego położenia płytki dotykowej. Tak jak w innych ThinkPadach, funkcje klawiszy Fn i lewego Ctrl mogą być zamienione w BIOS-ie. Mankamentem klawiatury było natomiast w testowanym egzemplarzu haczenie klawiszy przy lewej krawędzi (lewy Shift, Caps Lock, Tab i F2).
Kontrowersyjną nowością jest w W540 płytka dotykowa o pięciu zintegrowanych przyciskach. W jej obrębie mamy mianowicie dwa przyciski gładzika i trzy przyciski manipulatora punktowego. Przyciski te nie działają należycie. W testowanym egzemplarzu w ogóle nie reagowały na nacisk w dolnych narożnikach płytki. Używanie prawego przycisku przez naciskanie górnej części płytki podczas operowania manipulatorem punktowym to dramat. W porównaniu z rozwiązaniem z oddzielnymi przyciskami to rozwiązanie stanowi drastyczne pogorszenie wygody użytkowania. Szkoda, bo właściwości ślizgowe, reakcje i precyzja są w subiektywnym odczuciu autora lepsze, niż w starszym modelu. Pozytywnie trzeba też ocenić działanie manipulatora punktowego samego w sobie. Pozwala on na szybkie i dokładne przemieszczanie kursora.
Obraz
W W540 Lenovo stosuje matryce o różnej rozdzielczości. W tańszych wersjach na ogół występuje matryca Full HD (1920 x 1080 pikseli), a w droższych - wyświetlacz 3K (2880 x 1620 pikseli). Ten drugi ma powierzchnię antyrefleksyjną, przy czym nie jest ona całkiem matowa a raczej półmatowa. Refleksy na ekranie są rozproszone, a źródła światła odbijają się mocniej, niż na normalnej matrycy matowej. Efekty te nie są jednak intensywne i dla większości użytkowników powinny być do zniesienia.
|
rozświetlenie: 82 %
na akumulatorze: 333 cd/m²
kontrast: 888:1 (czerń: 0.374 cd/m²)
ΔE Color 5.1 | 0.5-29.43 Ø4.92
ΔE Greyscale 6.62 | 0.5-98 Ø5.2
62% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
64.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
88.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
64.2% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.47
Pozytywne jest to, że pod Windows 8.1 ograniczono problemy ze skalowaniem. Czcionki w przeglądarce Chrome są nareszcie ostre. Zbyt małe okna i komunikaty są znacznie rzadsze. W wielu programach (np. w Photoshop Elements 12) czcionki w menu są odpowiedniej wielkości, ale paski narzędziowe są zbyt małe.
Według Lenovo matryca 3K zapewnia luminancję na poziomie 350 cd/m². Pomiar w lewym górnym rogu wykazał 348 cd/m², czyli prawie tyle, ile zadeklarował producent. W innych obszarach ekranu luminancja była jednak dużo niższa; w prawym dolnym rogu zmierzono "tylko" 286 cd/m². Średnia dla całego ekranu wyniosła 310 cd/m². Tak naprawdę praktycznie nie widać różnic w jasności obrazu. Intensywność podświetlenia można regulować na 10 poziomach. Na najniższym poziomie luminancja na środku ekranu miała wartość 4 cd/m², a na najwyższym - 332 cd/m². Na poziomie 8. zmierzono natomiast 141 cd/m² i tenże poziom został wykorzystany do dwóch testów długości pracy na zasilaniu akumulatorowym. Taka luminancja jest wystarczająca do komfortowej pracy w pomieszczeniu.
Na dworze obraz jest czytelny w słonecznym miejscu pod warunkiem, że wykorzystujemy maksymalną intensywność podświetlenia ekranu. Na poziomie 8. jest znacznie gorzej i przy takim ustawieniu raczej nie da się pracować przez dłuższy czas. Jeżeli jednak ekran laptopa nie jest ustawiony przodem do słońca, można komfortowo działać, nie używając maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu.
Paleta barw zasługuje na pozytywną notę. Matryca omawianego modelu zapewniła pokrycie przestrzeni Adobe RGB w 62%, a sRGB - w 90%. W stanie fabrycznym średni błąd DeltaE 2000 dla kolorów wyniósł 9,67, a dla skali szarości - 6,62. Krzywa gamma miała niewłaściwy przebieg. Wobec tego kalibracja była nieodzowna. Po jej przeprowadzeniu parametry obrazu okazały się znacząco lepsze. Średnie błędy DeltaE 2000 spadły do zaledwie 2,21 i 1,03, a balans RGB uległ zdecydowanej poprawie. Pewne zastrzeżenia można by mieć natomiast do krzywej gamma.
Kąty widzenia prezentują się generalnie bardzo dobrze. Przy patrzeniu na ekran nie na wprost można stwierdzić tylko niewielkie zmiany kolorów i jasności obrazu.
Osiągi
Lenovo oferuje do modelu ThinkPad W540 kilka różnych procesorów, w tym Core i7-4930MX. W laptopie tym są dostępne dwie różne karty grafiki, a mianowicie Quadro K1100M i K2100M. Fabryczne konfiguracje różnią się także wielkością pamięci RAM i pojemnością pamięci dyskowej. Testowany egzemplarz był wyposażony w procesor Core i7-4700MQ, kartę grafiki Quadro K1100M, 4 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 1 TB.
Procesor i7-4700MQ posiada cztery fizyczne rdzenie, ale dzięki technologii Hyper-Threading (i czterem dodatkowym rdzeniom wirtualnym) ma możliwość wykonywania obliczeń na ośmiu wątkach jednocześnie. Jego maksymalne taktowanie to 3,4 GHz (dla jednego rdzenia).
Wyniki testów wydajności CPU uzyskane w przypadku W540 kształtują się na poziomie właściwym dla tego procesora (i7-4700MQ). W testach Cinebench R10 omawiany model zdobył 6281 pkt. (renderowanie jednowątkowe) i 23677 pkt. (renderowanie wielowątkowe). W teście konwersji pliku MP3 w iTunes ThinkPad W540 osiągnął prędkość 52,7x, czyli identyczną, jak HP ZBook 15 z tym samym procesorem, nieco gorszą od Toshiby W50 z Core i7-4800MQ (56,9x), a trochę lepszą od prędkości Della M3800 z Core i7-4702HQ (50,1x). W testach konwertowania filmów w aplikacji MediaEspresso rezultaty ThinkPada w próbach z użyciem CPU były zbliżone do osiągnięć Toshiby W50 z i7-4800MQ. Nawet HP ZBook 17 z i7-4900MQ nie okazał się dużo szybszy.
Na zasilaniu akumulatorowym wyniki testów wydajnościowych CPU były dużo gorsze, niż na zasilaniu z sieci. Na ustawieniach fabrycznych wynik testu wielowątkowego Cinebench R11.5 spadł z 6,71 do 3,96 pkt. Po dokonaniu pewnej zmiany w BIOS-ie (aktywowaniu maksymalnej wydajności na zasilaniu z akumulatora) udało się osiągnąć 5,09 pkt.
Nvidia Quadro K1100M to odpowiednik karty GeForce GT 730M w kategorii profesjonalnych rozwiązań graficznych. Jest to karta nieco zmodyfikowana, wykorzystuje specjalne sterowniki i ma inny VBIOS. Przewaga nad "cywilną" wersją uwidocznia się głównie w aplikacjach wykorzystujących OpenGL.
Wydajność laptopów w aplikacjach CAD sprawdzamy przy wykorzystaniu narzędzia SPECviewperf 11. ThinkPad W540 osiągnął w testach tego programu wyniki zbliżone do rezultatów wyposażonego w tę samą kartę grafiki (Quadro K1100M) Della M3800. W większości testów Toshiba W50 z Quadro K2100M okazała się o kilkanaście do kilkudziesięciu procent lepsza. Z kolei HP ZBook 15 z Quadro K610M zazwyczaj wypadał gorzej od bohatera niniejszej recenzji, ale różnice między nimi były niewielkie.
W innych testach syntetycznych mierzących wydajność GPU karta Quadro K1100M zapewniła wyniki zbliżone do osiągnięć laptopów z kartą GeForce GT 740M. W teście 3DMark 11 ThinkPad W540 uzyskał 1921 pkt., a w teście OpenGL aplikacji Cinebench R11.5 - 43,68 kl/s.
W testach OpenCL karty Nvidii wypadają gorzej od rozwiązań AMD. Z tego powodu w większości z nich ThinkPad W540 poradził sobie znacznie gorzej od laptopa HP ZBook 14 z kartą grafiki AMD FirePro M4100. Szczególnie duże różnice wystąpiły w testach aplikacji BasemarkCL.
3DMark 06 Standard Score | 12397 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 1921 pkt. | |
3DMark Ice Storm Standard Score | 35709 pkt. | |
3DMark Cloud Gate Standard Score | 7353 pkt. | |
3DMark Fire Strike Score | 1263 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 9515 pkt. | |
PCMark 7 Score | 3204 pkt. | |
PCMark 8 Home Score Accelerated | 3014 pkt. | |
PCMark 8 Creative Score Accelerated | 3676 pkt. | |
PCMark 8 Work Score Accelerated | 3450 pkt. | |
Pomoc |
Testowany egzemplarz był wyposażony w dysk twardy HGST Travelstar 5K1000 o pojemności 1 TB i prędkości 5400 obr/min. W teście HD Tune średni odczyt sekwencyjny miał wartość 87,9 MB/s, a czas dostępu wyniósł 17,1 ms.
W mierzących ogólną wydajność testach PCMark 7 i PCMark 8 Creative omawiany laptop uzyskał odpowiednio 3204 i 3676 pkt. W obu przypadkach ThinkPad W540 zebrał dość słabe noty za pamięć dyskową (1577 pkt. w teście PCMark 7 i 2095 pkt. w teście PCMark 8).
LuxMark v2.0 64Bit | |
Room GPUs-only (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW | |
Toshiba Tecra W50-A-104 | |
HP ZBook 14 | |
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA | |
Sala GPUs-only (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW | |
Toshiba Tecra W50-A-104 | |
HP ZBook 14 | |
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA |
Testy gier
Grze Total War Rome nie podpasowała wysoka rozdzielczość matrycy omawianego laptopa. Nie dało się w jej przypadku zastosować żadnej z wykorzystywanych do testów referencyjnych rozdzielczości z wyjątkiem Full HD. Na żadnym z ustawień nie udało się uzyskać gry walności w Company of Heroes 2, która to gra ma zbyt duże wymagania sprzętowe jak na możliwości karty Quadro K1100M. Więcej testów gier przeprowadzono w ramach recenzowania modelu Dell Precision M3800 z tą samą kartą grafiki. Wyniki ThinkPada W540 w omawianej konfiguracji powinny być podobne.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Tomb Raider (2013) | 101.7 | 56.9 | 38.8 | 16.3 |
Company of Heroes 2 (2013) | 23.6 | 19.9 | 13.1 | 5.8 |
Total War: Rome II (2013) | 11.8 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
W teście bez obciążenia źródłem szumu był tylko dysk twardy (30,8 dB). Szumu wentylatora nie było słychać. Kiedy rozlegało się cykanie dysku twardego, sonometr wykazywał 31,2 dB. Podczas odtwarzania filmu z płyty DVD zmierzono 32,9 dB, czyli niewiele. W teście średniego obciążenia natężenie hałasu osiągnęło 35,8 dB. Maksymalne natężenie hałasu w teście pełnego obciążenia wyniosło 41,9 dB. Generowany wówczas szum był nieprzyjemny po upływie dłuższego czasu.
Hałas
luz |
| 28 / 30.8 / 30.8 dB |
HDD |
| 31.2 dB |
DVD |
| 31.2 / dB |
obciążenie |
| 35.8 / 41.9 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: PCE-322A (odległość 15 cm) |
Ciepło
Temperatury obudowy w teście pełnego obciążenia nie były przesadnie wysokie. Na spodzie jednostki zasadniczej zmierzono maksymalnie 43,4°C. Przy wylocie powietrza z układu chłodzenia pomiar wykazał 44,6°C. W teście bez obciążenia jednostka zasadnicza była natomiast relatywnie ciepła (maksimum wyniosło 41,4°C).
W teście pełnego obciążenia (przeprowadzonym z wykorzystaniem aplikacji Prime95 i FurMark) taktowanie CPU wynosiło początkowo 3-3,1 GHz, a po jakichś 10 minutach zostało obniżone do 2,7-2,8 GHz. Po dwóch godzinach taktowanie spadło do 800 MHz, czyli do minimum dla procesora i7-4700MQ. Test był kontynuowany jeszcze przez około 40 minut, ale taktowanie już nie wzrosło. Maksymalna temperatura CPU wyniosła w tym teście 98°C.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.8 °C / 105 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.4 °C / 110 F, compared to the average of 41.2 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.1 °C / 84 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 40.8 °C / 105.4 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (-12.9 °C / -23.2 F).
Głośniki
Głośniki omawianego laptopa brzmią zaskakująco dobrze jak na komputer do pracy. Słychać tony średnie i nawet niskie, a na dodatek mają one dość przyjemną charakterystykę. Głośniki znajdują się na spodzie obudowy. Przy ustawionym maksymalnym natężeniu dźwięku nie występują zaburzenia jakościowe.
Wydajność akumulatora
Omawiany laptop był wyposażony w akumulator o niezbyt dużej pojemności (57 Wh), więc mimo niewysokiego poboru mocy wyniki testów czasu pracy na akumulatorze nie są okazałe. W teście czytelnika aplikacji Battery Eater udało się osiągnąć 5:33 h. W teście symulującym korzystanie z interentu przez Wi-Fi ThinkPad W540 działał 3:49 h, a w teście odtwarzania z dysku filmu Big Buck Bunny - 2:17 h.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.1 / 0.2 W |
luz | 12.8 / 18.4 / 18.7 W |
obciążenie |
53.1 / 111.3 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
ThinkPad W540 to na pewno ciekawa przenośna stacja robocza. Imponuje tym, że w modelu tym połączono lekką obudowę, dobrą wydajność i matrycę o bardzo wysokiej rozdzielczości i niezłych parametrach. Kultura pracy jest zaś zadowalająca. Pochwalić można też klawiaturę oraz wyposażenie w złącza.
Omawiany model nie jest jednak pozbawiony wad. Niezadowalające spasowanie, haczące klawisze klawiatury i zintegrowane przyciski w płytce dotykowej są uciążliwe podczas codziennego używania laptopa. Do wad trzeba też zaliczyć ograniczenia w możliwości rozszerzenia pamięci dyskowej. Jakby tego było mało, Lenovo wbiło sobie samobója poprzez wymianę prawie całego oprzyrządowania towarzyszącego. Z W540 nie będą kompatybilne między innymi zasilacze i stacje dokującej do starszych modeli.