Notebookcheck Logo

Test Lenovo Yoga 2 Pro

06/02/2014

Yoga 2 Pro to nowy ultrabook Lenovo z obracanym o 360 stopni ekranem dotykowym. Posiada procesor nowszej generacji, niż ten zastosowany w starszym modelu Yoga 13. Poprawiono też pewne detale konstrukcyjne i zmieniono wyświetlacz na matrycę o rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli (QHD+). Matryca PenTile RGBW Samsunga ma pewne zalety i wady, o których można przeczytać w niniejszej recenzji.

Obudowa

Na pierwszy rzut oka Yoga 2 Pro wygląda prawie identycznie, jak Yoga 13. Po spędzeniu z tym laptopem dłuższego czasu i zmierzeniu go zauważymy pewne różnice. Bohater niniejszej recenzji ma nieco mniejsze gabaryty od poprzednika (Yoga 2 Pro: 329 x 219 x 16 mm, Yoga 13: 333 x 225 x 17 mm) i jest trochę lżejszy (Yoga 2 Pro: 1,4 kg, Yoga 13: 1,55 kg). Pozostałe zmiany są kosmetyczne i mają niewielkie znaczenie. Ochronna szyba sięga tutaj aż do podstawy ekranu (w Yodze 13 nie obejmuje dolnej części ramki ekranu), a przycisk trybu tabletu został zastąpiony przez przycisk dotykowy wpuszczony w szkło. Zmieniono także położenie innych przycisków. Wyłącznik, który w modelu Yoga 13 znajduje się w nieszczęśliwym miejscu, czyli z przodu, w Yodze 2 Pro trafił na prawą ściankę. Obudowa omawianego modelu ma bardziej klinowaty kształt.

Konstrukcja i materiały wykończeniowe są bardzo podobne. To dobrze, gdyż w Yodze 13 robiły one korzystne wrażenie. Dominują powierzchnie soft touch, wieko jest srebrne, a pulpit roboczy ma gumowaną, niejednolitą fakturę (tak jak w Yodze 13). Tak jak w starszym modelu, przeważają elementy plastikowe, ale to sztywne, dobrze spasowane tworzywo. Mimo że obudowa nie może się równać pod względem jakości z obudowami drogich ultrabooków z aluminium i włókna węglowego, znacznie przewyższa w tej mierze obudowy modeli niskobudżetowych. 

Jednostka zasadnicza praktycznie nie ugina się, kiedy użytkownik opiera na niej dłonie. Klawiatura poddaje się wyraźniej naciskowi tylko w górnej strefie swojej środkowej części. Jednostka zasadnicza i obudowa ekranu dają się wykrzywiać, kiedy klapa jest podniesiona, a na ekranie pojawiają się zaburzenia obrazu, kiedy wywrzemy nacisk na klapę od tyłu. Kiedy klapa jest zamknięta, całość wydaje się solidna. 

Autorowi nie do końca podobały się zawiasy, które pozwalają na chybotanie się ekranu podczas pisania na klawiaturze w takim stopniu, że nie będzie się to podobało niektórym użytkownikom. Jako że powierzchnia ekranu jest błyszcząca, zdarzają się wskutek tego sytuacje, że praca na komputerze jest utrudniana przez festiwal tańczących na ekranie refleksów.  

Oczywiście cechą charakterystyczną laptopów z serii Yoga jest ich konwertowalność, czyli zdolność do przybierania różnych postaw poza postawą laptopa. Podobnie jest w Yodze 2 Pro, która - tak jak poprzedniczka - ma cztery tryby użytkowania (laptopa, namiotu, podstawki i tabletu). Korzystanie z komputera w postaci innej niż tabletu jest utrudnione w jasnym otoczeniu ze względu na nie najlepiej trzymające zawiasy. Pozytywne jest to, że w trybie podstawki łatwiej korzystać z przycisków (dzięki zrezygnowaniu z wystającej krawędzi jednostki zasadniczej). Poprawiła się również użyteczność trybu namiotu, a to wskutek użycia gumy zamiast metalu na wierzchołku obudowy ekranu (poprawiło to stabilność opartego na niej urządzenia). W trybie tabletu nadal użytkownik może poczuć się trochę dziwnie, wyczuwając klawiaturę wyeksponowaną na spodzie urządzenia. 

Dostęp do podzespołów wewnętrznych został w Yodze 2 Pro znacznie poprawiony. Liczne podzespoły stają się widoczne już po zdjęciu spodniej osłony jednostki zasadniczej. Osłona ta jest przykręcona śrubkami Torx, toteż do jej zdjęcia potrzebny jest specjalny wkrętak. Warto odnotować, że pamięć RAM jest wlutowana i w środku nie ma nawet jednego gniazda pozwalającego na jej dodanie. Można za to bez problemu wymienić dysk SSD.

Wyposażenie w porty peryferyjne jest prawie takie samo, jak w starszym modelu, ale zmieniono położenie złączy. Yoga 2 Pro ma dwa porty USB (jeden USB 2.0 i jeden 3.0), ale obok tego na lewej ściance bocznej jest więcej miejsca, głównie dlatego, że standardowej wielości port HDMI został zastąpiony portem HDMI w wersji mini. Z prawego na lewy bok laptopa przesunięto czytnik kart pamięci i gniazdo zasilania. Na prawym boku znajdują się w tym modelu gniazdo audio, port USB 2.0 oraz wszystkie przyciski. To rozwiązanie lepsze, niż w Yodze 13.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 3.0, mini HDMI, czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 3.0, mini HDMI, czytnik kart pamięci
prawy bok: przycisk zasilania, przycisk Lenovo OneKey Recovery, przycisk blokady orientacji ekranu, regulator natężenia dźwięku, gniazdo audio, USB 2.0 (z funkcją ładowania)
prawy bok: przycisk zasilania, przycisk Lenovo OneKey Recovery, przycisk blokady orientacji ekranu, regulator natężenia dźwięku, gniazdo audio, USB 2.0 (z funkcją ładowania)
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt sterujący

Klawiatura jest bardzo podobna do tej z Yogi 13. Stop jest relatywnie twardy, a klawisze są podobnie miękkie, jak w starszym modelu. W klawiaturze modelu Yoga 2 Pro skok klawiszy jest jeszcze płytszy, niż w klawiaturze Yogi 13. Pisze się więc nawet mniej wygodnie. Zmianą na plus jest podświetlenie klawiatury, którego brakowało w Yodze 13. To fajny gadżet, mimo że podświetlenie nie jest równomierne i ma tylko jeden poziom intensywności. Wadą odziedziczoną po starszym modelu jest to, że klawisze przy prawej krawędzi są bardzo małe, co wymaga pewnego czasu na przyzwyczajenie się. Na tle klawiatur z innych ultrabooków ta modelu Yoga 2 Pro nie jest zła.

Gładzik Yogi 2 Pro jest mniejszy, niż w Yodze 13, gdyż klawiatura jest przesunięta do przodu o parę centymetrów. Mimo to jest to przyrząd dość wygodny. Odczuwa się jednak ograniczenie przestrzenne ze względu na ogromny obszar roboczy ekranu. Zintegrowane przyciski gładzika działają dużo lepiej, niż w wielu innych laptopach z tym rozwiązaniem (np. w Lenovo Flex 14). Autorowi nie zdarzył się niezamierzony ruch kursora przy naciskaniu któregoś z przycisków. Z rozpoznawaniem gestów także nie było problemu. 

Dziesięciopunktowy ekran dotykowy działał równie dobrze, jak w modelu Yoga 13.

Choć pod wieloma względami to jeszcze tylko ciekawostka, podstawowe funkcje sterowania ruchem (Motion Control) działały. Bardziej skomplikowane gesty, jak obracanie zdjęć, było trudno wykonać, ale prostsze, jak przesuwanie zdjęć poziomymi ruchami dłoni, działały z odległości około 1,8 m i mniejszej.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
ekran dotykowy
ekran dotykowy

Obraz

Największą atrakcją Yogi 2 Pro jest błyszczący ekran IPS o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli (QHD+). Matryca ta oferuje dwukrotnie więcej linii pikseli w pionie i poziomie, niż matryca modelu Yoga 13 (łączna liczba pikseli to 5,76 mln, podczas gdy w Yodze 13 jest to 1,44 mln). Biorąc pod uwagę przekątną ekranu, w przeliczeniu daje nam to 276 ppi, wskaźnik dużo wyższy, niż w większości innych ultrabooków.

z powodu właściwości matrycy Pentile i problemów ze skalowaniem jakość obrazu nie zawsze jest w pełni zadowalająca
z powodu właściwości matrycy Pentile i problemów ze skalowaniem jakość obrazu nie zawsze jest w pełni zadowalająca
323.1
cd/m²
328.1
cd/m²
331.9
cd/m²
328.9
cd/m²
371.5
cd/m²
333.1
cd/m²
340.9
cd/m²
358.7
cd/m²
347.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung SDC424A tested with X-Rite i1Basic Pro 2
maksimum: 371.5 cd/m² (Nits) średnia: 340.5 cd/m²
rozświetlenie: 87 %
na akumulatorze: 302.5 cd/m²
kontrast: 496:1 (czerń: 0.749 cd/m²)
ΔE Color 3.14 | 0.5-29.43 Ø4.92
ΔE Greyscale 1.24 | 0.5-98 Ø5.2
40.49% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
43.42% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
63.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
42.03% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.44
Yoga 2 Pro z matrycą QHD+ a przestrzeń sRGB (siatka)
Y2P a sRGB
Yoga 2 Pro z matrycą HD+ a Yoga 13 (siatka)
Y2P a Yoga 13
Yoga 2 Pro z matrycą QHD+ a Dell XPS 12 z matrycą FHD (siatka)
Y2P a XPS 12
Yoga 2 Pro z matrycą QHD+ a HP Spectre 13 x2 z matrycą FHD (siatka)
Y2P a Spectre 13 x2

Wysoka rozdzielczość jest imponująca, ale z drugiej strony jest ona przesadnie wysoka. Będzie taka przynajmniej do czasu, kiedy oprogramowanie zostanie dostosowane do tak ogromnej liczby pikseli. Oprócz zalet tak wysoka rozdzielczość niesie ze sobą wiele wad. Są to problemy ze skalowaniem, malutkie okienka, malutkie menu w tych oknach itp. Wiele aplikacji nie jest w stanie prawidłowo skalować tekstu, co oznacza postrzępione i/lub rozmyte krawędzie czcionek. 

Omawiany laptop otrzymał matrycę PenTile Samsunga, która odznacza się specyficznym układem subpikseli. Przypatrując się z bardzo bliska, autor stwierdził, że elementy obrazu o ostrych krawędziach (np. czcionki) wydają się postrzępione lub rozmyte. Podczas normalnego użytkowania nie rzuca się to specjalnie w oczy, ale osoba obdarzona dobrym wzrokiem to dostrzeże. Pokrewnym problemem jest właściwość matrycy RGBW (zamiast tradycyjnej RGB), która ma zapewniać jaśniejszy obraz przy mniejszym zużyciu energii, ale cechuje się niższą jaskrawością kolorów. Efekt ten jest najbardziej zauważalny w odcieniach koloru żółtego (niektóre z nich mogą wydawać się zielonkawe). Rozwiązaniem tego problemu mają być aktualizacja BIOS-u i aplikacji Lenovo Energy Manager, ale posiadacze modelu Yoga 2 Pro skarżą się, że mimo tych zabiegów problem nadal występuje.

wierność kolorów
wierność kolorów
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
skala szarości
skala szarości
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)

Autor zauważył nierówne krawędzie obiektów wynikające z natury matrycy PenTile i był rozczarowany jaskrawością kolorów. Mimo to jakość obrazu i tak jest jednak bardzo fajna. Matryca Yogi 2 Pro zapewnia świetną luminancję oraz całkiem dobry kontrast. Podczas oglądania filmów nie zauważa się jakiejś nienormalnej struktury pikseli. 

Średnia luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu wyniosła 340,5 cd/m², podczas gdy według deklaracji producenta luminancja ma osiągać 350 cd/m². Na zasilaniu akumulatorowym stwierdzono maksymalnie 302,5 cd/m². Kontrast, 496:1, jest całkiem dobry, a wartość czerni to 0,749 cd/m². Równomierność podświetlenia została uzyskana w 87%, co również zasługuje na pochwałę.

Według producenta matryca Yogi 2 Pro oddaje 74% przestrzeni kolorów, a pomiar wykazał pokrycie przestrzeni sRGB na poziomie 58%. 

Badanie kolorów przy użyciu aplikacji CalMAN 5 przeprowadzono przed aktualizacją BIOS-u mającą rozwiązać problem z kolorem żółtym. Przed kalibracją średni błąd DeltaE 2000 dla wierności kolorów wyniósł 3,14, co jest dobrym wynikiem. Wartość gamma, 2,44, jest również dobra (ideał to 2,2).

Z powodu błyszczącej szyby mającej dawać złudzenie ekranu bezramkowego (edge-to-edge) komfortowa praca na dworze jest możliwa tylko w cieniu. W jaśniejszym miejscu refleksy na ekranie są zbyt mocne, by zapewniona została odpowiednia czytelność wyświetlanych treści. 

Kąty widzenia są relatywnie szerokie, dużo lepsze, niż w większości laptopów.

w cieniu
w cieniu
na słońcu
na słońcu
kąty widzenia matrycy QHD+ w laptopie Lenovo Yoga 2 Pro
kąty widzenia

Osiągi

W laptopach Yoga 2 Pro są stosowane różne niskonapięciowe procesory Intel Haswell. W testowanym egzemplarzu znalazł się procesor Core i5-4200U o bazowym taktowaniu 1,6 GHz, maksymalnie osiągający 2,6 GHz (dla jednego rdzenia) lub 2,3 GHz (dla obu rdzeni). TDP tego procesora wynosi 15 W, a więc jest 2 W niższe od TDP procesora Core i5-3317U z modelu Yoga 13. 

Według naszej bazy testów pod względem osiągów procesorowi Core i5-4200U najbliżej do Core i5-3337U, procesora nieco szybszego od i5-3317U, który był na wyposażeniu modelu Yoga 13. Testy syntetyczne przyniosły jednak wyniki, które budzą mieszane uczucia. I tak na przykład 726 s w teście wPrime 1024M nie wygląda źle w porównaniu z czasami, jakich potrzebowały na wykonanie obliczeń inne urządzenia z procesorem i5-4200U (średnio 718 s), ale 804 s w teście Super PI 32M to najgorszy rezultat modelu z i5-4200U w momencie powstawania recenzji. ThinkPad T440s osiągnął w tych samych testach odpowiednio 658 i 740 s. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 omawiany laptop uzyskał 2,39 pkt., co też nie jest rewelacyjnym wynikiem.

Zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4400 odznacza się częstotliwością taktowania od 200 do 1000 MHz. Podobnie jak w modelu Yoga 13, autor stwierdził problem z utrzymywaniem maksymalnego taktowania GPU. Kiedy pod obciążeniem temperatura osiągała 65C, taktowanie było obniżane do 500-600 MHz i utrzymywało się odtąd na tym poziomie. 

W testach 3DMark06 i 3DMark 11 Yoga 2 Pro uzyskała odpowiednio 5584 i 897 pkt. Acer Aspire V7-582P z tym samym procesorem i tym samym układem grafiki osiągnął w nich odpowiednio 6204 i 964 pkt., a wyniki Yogi 13 (i5-3317U, HD Graphics 4000) to 4368 i 573 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
GPU-Z
GPU-Z
3DMark 03 Standard
14227 pkt.
3DMark 06 Standard Score
5584 pkt.
3DMark Vantage P Result
3742 pkt.
3DMark 11 Performance
897 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
10818 pkt.
PCMark 7 Score
4670 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 32Bit
6370
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7602
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3765
Cinebench R10 Shading 64Bit
6504 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9940 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4975 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
18.72 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.39 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.13 Points
Pomoc
dysk SSD Samsung PM841 (mSATA)
dysk SSD Samsung PM841 (mSATA)

W mierzących ogólną wydajność testach PCMark Vantage i PCMark 7 Yoga 2 Pro otrzymała odpowiednio 10818 i 4670 pkt. Świadczy to o bardzo szybkiej pracy komputera. Omawiany laptop zawdzięcza ją dyskowi SSD. Yoga 13 uzyskała w teście PCMark 7 tylko nieco gorszy wynik (4396 pkt.).

W Lenovo Yoga 2 Pro są oferowane dyski SSD o różnej pojemności (128, 256 i 512 GB). Testowany egzemplarz został wyposażony w model o najmniejszej pojemności (128 GB), a był to konkretnie Samsung PM841 MZMTD128HAFV, dysk SSD pod mSATA. Jego osiągi okazały się całkiem dobre. Program AS SSD przyznał mu 732 pkt., na co złożyły się m.in. odczyt sekwencyjny na poziomie 501,3 MB/s (bardzo szybki) i zapis w wysokości 129,7 MB/s (słaby punkt tego dysku).

Samsung SSD PM841 MZMTD128HAFV mSATA
przesył danych (minimum): 359 MB/s
przesył danych (maksimum): 411.3 MB/s
przesył danych (średnio): 391.9 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 146.7 MB/s
obciążenie procesora: 2.8 %
lowmed.highultra
Metro 2033 (2010) 16.67 12.33 6.29
StarCraft 2 (2010) 116.3 32.4 18.4 10
BioShock Infinite (2013) 31.43 16.21 14.06 4.68

Wpływ na otoczenie

Hałas

Yoga 2 Pro jest laptopem zawsze cichym, niezależnie od tego, jak obciążane są podzespoły. Maksymalne natężenie hałasu wyniosło tylko 37,2 dB. a w teście bez obciążenia odnotowano średnio 29,9 dB. Głośność pod obciążeniem była podobna do stwierdzonej w modelu Yoga 13, natomiast bez obciążenia uzyskano w omawianym laptopie o 5 dB mniej, a to dużo.

Hałas

luz
29.8 / 29.9 / 30 dB
obciążenie
34.2 / 37.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   BK Precision 732A (odległość 15 cm)

Ciepło

Świetne wyniki pomiarów hałasu nie wiążą się na szczęście z przesadnie wysokimi temperaturami. Najwyższe wartości, 45,8°C w górnej części klawiatury oraz 43,2°C na spodzie, są co prawda dość wysokie, ale były ograniczone do niewielkich wycinków jednostki zasadniczej. W teście bez obciążenia obudowa nie była nawet ciepła; najwyższa zmierzona temperatura to 30,4°C.

W teście obciążenia CPU (przy wykorzystaniu aplikacji Prime95), częstotliwość taktowania CPU wynosiła 2,3 GHz, co jest maksymalną wartością przy obciążeniu obu rdzeni procesora Core i5-4200U. W teście obciążenia GPU (przy użyciu aplikacji FurMark) nie było już tak pozytywnie. Początkowo taktowanie zintegrowanej grafiki utrzymywało się na maksymalnym poziomie, czyli 1000 MHz, ale kiedy temperatura CPU wzrosła do 65°C, taktowanie spadło i zaczęło się wahać między 550 a 600 MHz. 

W teście pełnego obciążenia CPU i GPU zegary tych podzespołów były mocno zaniżone. Taktowanie GPU wynosiło tylko 450 MHz, a taktowanie CPU - 900 MHz.

zegary i temperatury podzespołów w teście obciążenia CPU
zegary i temperatury podzespołów w teście obciążenia CPU
zegary i temperatury podzespołów w teście obciążenia GPU
zegary i temperatury podzespołów w teście obciążenia GPU
zegary i temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
zegary i temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
w stresie
 31.8 °C45.8 °C34.2 °C 
 27.4 °C30.6 °C27.8 °C 
 25.2 °C24.6 °C24.8 °C 
maks. w ogóle: 45.8 °C
średnia: 30.2 °C
33 °C43.2 °C33 °C
29.6 °C31.8 °C27.6 °C
26.6 °C27.8 °C26.4 °C
maks. w ogóle: 43.2 °C
średnia: 31 °C
zasilacz  39.8 °C | temperatura otoczenia 20 °C | Raytek Raynger ST
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.2 °C / 86 F, compared to the average of 30.2 °C / 86 F for the devices in the class Convertible.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.8 °C / 114 F, compared to the average of 35.3 °C / 96 F, ranging from 19.6 to 55.7 °C for the class Convertible.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.2 °C / 110 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.7 °C / 78 F, compared to the device average of 30.2 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 25.2 °C / 77.4 F and are therefore cool to the touch.
(+) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.1 °C / 82.6 F (+2.9 °C / 5.2 F).

Głośniki

Dwa głośniki modelu Yoga 2 Pro są ulokowane na spodzie obudowy. Zapewniają one wystarczającą głośność i w miarę zrównoważone brzmienie. Jakość dźwięku jest lepsza, niż w wielu innych ultrabookach.

Wydajność akumulatora

Model Yoga 13 nie błyszczał pod względem długości pracy na zasilaniu z akumulatora. Autor był ciekaw, czy ekran o dużo wyższej rozdzielczości nie przeszkodzi Yodze 2 Pro w osiągnięciu lepszych wyników.

Maksymalny czas pracy, uzyskany w teście czytelnika aplikacji Battery Eater Pro, wyniósł 9 godzin i 15 minut. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi (plan zasilania zrównoważony, intensywność podświetlenia ekranu na poziomie 5./10) osiągnięto 5 godzin i 35 minut. To wynik o ponad godzinę lepszy od rezultatu modelu Yoga 13 (4:29 h), ale znacznie gorszy od osiągnięć wielu ultrabooków, w tym tych z ekranami o wysokiej luminancji i rozdzielczości (np. Dell XPS 12 pracował w tym teście 8 godzin i 47 minut).

Wydajność akumulatora
luz
9h 15min
sieć przez WLAN
5h 35min
obciążenie
1h 51min

Yoga 2 Pro a Yoga 13

Yoga 2 Pro (z lewej) i Yoga 13 (z prawej)
Yoga 2 Pro (z lewej) i Yoga 13 (z prawej)
Yoga 2 Pro (z lewej) i Yoga 13 (z prawej)
Yoga 2 Pro (z lewej) i Yoga 13 (z prawej)
Yoga 2 Pro (z lewej) i Yoga 13 (z prawej)
Yoga 2 Pro (z lewej) i Yoga 13 (z prawej)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
Yoga 2 Pro (u góry) i Yoga 13 (na dole)
 

Podsumowanie

Yoga 2 Pro to ambitny projekt. Posiada ekran o wysokiej rozdzielczości, który zrobił na autorze kolosalne wrażenie. Laptop ten jest świetnie wykonany. Poza tym cechuje się bardzo szybkim działaniem. Na pochwałę zasługują też urządzenia wejścia - klawiatura, gładzik i ekran dotykowy działają bardzo dobrze. Temperatury nie są zbyt wysokie, a układ chłodzenia nie jest zbyt głośny. 

Omawiany model jest zdecydowanie krokiem naprzód w porównaniu z Yogą 13, ale poza licznymi zaletami można doszukać się pewnych mankamentów. Matryca robi co prawda duże wrażenie wysoką rozdzielczością, ale to ekran PenTile RGBW, którego zastosowanie ma niekorzystne efekty uboczne (w postaci poszarpanych krawędzi niektórych elementów obrazu i przekłamań w odwzorowaniu niektórych kolorów). Windows i aplikacje pod ten system nie do końca radzą sobie z wysoką rozdzielczością natywną. Skutkiem tego są częste chochliki w postaci nienaturalnie dużego tekstu czy zbyt dużych lub zbyt małych elementów interfejsu graficznego. Yoga 2 Pro nie zachwyca także czasami pracy na akumulatorze. Pod tym względem ustępuje znacznie najlepszym z ultrabooków. Poza tym duże obciążenie GPU powoduje zaniżanie zegarów. Zastrzeżenia dotyczą także problemów z łącznością bezprzewodową oraz chybotania się ekranu podczas pisania na klawiaturze i używania ekranu dotykowego.

Aktualne ceny kilku modeli Lenovo Yoga 2 Pro:
Lenovo Yoga 2 Pro 59-427500
Lenovo Yoga 2 Pro 59-427501
Lenovo Yoga 2 Pro 59-427502
Lenovo Yoga 2 Pro 59-428123
Lenovo Yoga 2 Pro 59-433543
Lenovo Yoga 2 Pro 59-440339

Please share our article, every link counts!
z bliska: Lenovo Yoga 2 Pro (fot. Lenovo)
z bliska: Lenovo Yoga 2 Pro (fot. Lenovo)

Specyfikacja techniczna

Lenovo Yoga 2 Pro
Procesor
Intel Core i5-4200U 2 x 1.6 - 2.6 GHz, Haswell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4400, rdzeń: 1000 MHz, 10.18.10.3304
Pamięć
4 GB 
, DDR3L 1600 MHz
Matryca
13.30 cali 16:9, 3200 x 1800 pikseli, dotykowy, Samsung SDC424A, IPS, refleksująca: tak
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Samsung SSD PM841 MZMTD128HAFV mSATA, 128 GB 
, 128 GB
Karta dźwiękowa
Realtek ALC283 @ Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 HDMI, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/MMC, czujniki: żyroskop, czujnik światła
Łączność
Intel Wireless-N 7260 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0 + HS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 16 x 329 x 219
Akumulator
54 Wh litowo-polimerowy
System operacyjny
Microsoft Windows 8 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, McAfee Internet Security (30 dni), VeriFace Pro, OneKey Recovery, Microsoft Office 365 Home Premium (30 dni), Lenovo Cloud Storage, CyberLink YouCam, Phone Companion, Yoga Camera Man, Yoga Chef, Yoga Photo Touch, Zinio, Skype
Waga
1.398 kg, zasilacz: 292 g
Cena
1300 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Steve Schardein
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Fujitsu LifeBook T904
HD Graphics 4400, Core i7 4600U

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja konwertowalnego Lenovo Yoga 7 2-w-1 14IML9: Klasa za mniej niż 700 dolarów
Graphics 4-Core, Meteor Lake-U Ultra 5 125U, 14.00", 1.626 kg
Recenzja Lenovo ThinkBook 14 2-w-1 G4 IML: Nowy elegancki wygląd z Meteor Lake-U
Graphics 4-Core, Meteor Lake-U Ultra 5 125U, 14.00", 1.639 kg
Debiut wydajności Core Ultra 5 125U: Recenzja konwertowalnego Lenovo Yoga 7 2-w-1 16IML9
Graphics 4-Core, Meteor Lake-U Ultra 5 125U, 16.00", 2.052 kg
Recenzja Lenovo Yoga 9 2-w-1 14IMH9: Mniejszy i lżejszy z szybszą grafiką Arc
Arc 8-Core, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.00", 1.327 kg

Za

+ ekran o niesamowitej rozdzielczości
+ jasny obraz
+ ogólna wydajność
+ umiarkowane temperatury i hałas

Przeciw

- wysoka rozdzielczość nie jest w pełni wspierana przez oprogramowanie
- nie najlepsze czasy pracy na akumulatorze (jak na ultrabook)
- problemy z modułem łączności bezprzewodowej mimo najnowszych sterowników
- zaniżanie taktowania pod dużym obciążeniem
- chybotanie się ekranu podczas pisania na klawiaturze i używania ekranu dotykowego
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo Yoga 2 Pro
Steve Schardein (Update: 2017-12-20)