Notebookcheck Logo

Test MSI GE70 2PC Apache

28/03/2014

Niedawno trafiły do sprzedaży pierwsze laptopy z kartami grafiki Nvidia Maxwell. Firma MSI zaadaptowała nowe GPU w swoich laptopach szczególnie szybko i oferuje szeroką gamę zmodyfikowanych modeli dla graczy. W serii GE70 są stosowane karty GTX 850M (w GE70 Apache) i GTX 860M (w GE70 Apache Pro). Jako pierwszy przetestowaliśmy model Apache, z trochę słabszą kartę grafiki (różniącą się od GTX 860M niższym taktowaniem).

Obudowa

Wygląd MSI z serii GE ulega wraz z kolejnymi odsłonami powolnej, ale nieustannej ewolucji. Obudowa pierwszego GE70 wykonana była ze słabych jakościowo plastików, a recenzent Notebookcheck zżymał się na wiotkość obudowy, którą można było łatwo wyginać. W drugiej wersji GE70 pulpit roboczy został usztywniony aluminiową płytą, ale pokryta fortepianowym lakierem i tym samym podatna na zarysowania obudowa ekranu dalej stanowiła utrapienie użytkowników. Nowy GE70 Apache to już właściwie zupełnie inna konstrukcja. Porządny jak w poprzedniku aluminiowy pulpit występuje teraz łącznie z solidnie usztywnioną aluminiową pokrywą ekranu. Sam laptop bardziej przypomina starsze serie GT740 aniżeli swoich bezpośrednich poprzedników. Metalowe wzmocnienia nie wpłynęły zanadto na masę laptopa. GE70 Apache waży 3,1 kg, tylko o 50 g więcej od starszych modeli GE70.

Dekiel przeszedł nie tylko zmianę materiałową, ale także estetyczną. Producent zrezygnował z rozpraszających uwagę zbędnych wzorków i postawił na prostotę. Pokrywający tył ekranu element ze szczotkowanego aluminium pomalowano czarną farbą a jedyne ozdoby tej części notebooka to połyskliwe niewielkie logo MSI oraz podświetlany emblemat „smoczej armii” - marketingowego symbolu notebooków dla graczy marki MSI.

Sztywność zawiasów nie uległa zmianie. Dwa zawiasy łączące monitor z jednostką zasadniczą stawiają duży opór, wymagający przytrzymania podstawy podczas otwierania laptopa. Zakres, w jakim można manipulować położeniem ekranu, jest standardowy.

Sztywność metalowego pulpitu roboczego jest dobra. Średnie naciski nie wywrą większego wrażenia, silne potrafią wymusić pewne ustępstwa na niewielkim obszarze wokół gładzika. Spasowanie omawianego laptopa jest nienaganne. Elementy obudowy przylegają dość dokładnie. Nie ma też zbyt ostrych krawędzi.

MSI GE70 Apache, podobnie jak starsi przedstawiciele serii GE, oferuje łatwy dostęp do podzespołów. Pod dużą pokrywą serwisową ukryto: kartę sieci bezprzewodowej, dwa gniazda pamięci RAM (w testowanym egzemplarzu jedno pozostawało wolne), procesor, miejsce na dodatkowy dysk w standardzie mSATA, klasyczny dysk 2,5-calowy oraz łatwy do wyczyszczenia układ chłodzenia. 

MSI GE70 Apache posiada dość typowy zestaw portów peryferyjnych. Są dwa USB 3.0 i dwa USB 2.0 (w tym jeden z funkcją ładowania). Jest też coraz rzadziej spotykany analogowy D-Sub. Ponadto GE70 Apache posiada wyjście HDMI, gniazdo LAN, dwa gniazda audio, port zasilania i blokadę Kensingtona. Złącza rozmieszczono na ściankach bocznych pozostawiając przód i tył niezagospodarowanymi. Przód prawej ścianki jest zajęty przez pojedynczy port USB 2.0, ale to właściwie jedyny mankament w rozmieszczeniu portów na prawym boku.

przód: głośniki, kontrolki LED
przód: głośniki, kontrolki LED
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, HDMI, 2 USB 3.0, 2 gniazda audio, czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, HDMI, 2 USB 3.0, 2 gniazda audio, czytnik kart pamięci
prawy bok: USB 2.0, napęd optyczny, USB 2.0 (powered), VGA, LAN
prawy bok: USB 2.0, napęd optyczny, USB 2.0 (powered), VGA, LAN
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

klawiatura podświetlona na biało
klawiatura podświetlona na biało
częściowo podświetlona klawiatura
częściowo podświetlona klawiatura

Klawiaturę MSI GE70 Apache zaprojektowała znana wśród graczy firma SteelSeries. Emblemat tej firmy pyszni się za klawiaturą w prawym rogu. W stosunku do klawiatur testowanych przy okazji recenzowania wcześniejszych GE70 zmian nie ma za wiele; jedna z nich jest jednak znacząca. Zmieniono mianowicie system podświetlania, który został wzbogacony o gamę kolorów możliwych do ustawienia przy pomocy znanej z wyższych serii GT aplikacji KLM. Zanim aktywujemy wspomniany program, samym przyciskiem szybkiego uruchamiania rozświetlimy klawiaturę na biało. Intensywność podświetlenia można regulować przy pomocy kombinacji klawiszy Fn + / -. Klawisze pracują z twardym skokiem i przeciętną głośnością. Jedynym niechlubnym wyjątkiem jest głośna spacja. Klawiatura nie jest idealnie podparta i zdecydowany nacisk może wywołać widoczne ugięcia na jej powierzchni. Układ klawiatury jest typowy dla nowych MSI. Od standardowej klawiatury różni się wstawionym pomiędzy klawisze spacja i Alt Gr klawiszem „\”. Do tego prawy Shift jest odrobinę mniejszy od typowego. Korzystną cechą sprawdzanej klawiatury jest brak znaczących blokad kombinacji trzech klawiszy, ale nie usunięto blokowania się klawisza „I” przy wciśniętej jednocześnie kombinacji klawiszy „A” i „W”.

wielobarwne podświetlenie klawiatury
wielobarwne podświetlenie klawiatury
wielobarwne podświetlenie klawiatury
wielobarwne podświetlenie klawiatury
wielobarwne podświetlenie klawiatury
wielobarwne podświetlenie klawiatury
wielobarwne podświetlenie klawiatury
wielobarwne podświetlenie klawiatury

Gładzik w najnowszym GE70 Apache jest bardzo podobny do tego znanego z poprzedniej wersji. Moje odczucia są inne od spostrzeżeń autora recenzji starszego modelu. Gładka, niepodrażniająca palców powierzchnia ślizgowa w moim przekonaniu jest raczej plusem. Zwłaszcza gdy opuszki palców mogą na niej odpocząć po wcześniejszych chropowatych i drażniących gładzikach z pierwszego modelu GE70. Niestety jest to jedyny plus płytki, gdyż pozbawienie jej klasycznych, oddzielnych przycisków i zastąpienie ich strefami nacisku to rzeczywiście chybiony pomysł. Zbyt delikatne dotknięcia wywołają inną, niekoniecznie chcianą opcję. Rozdzielczość płytki jest za niska, a zwiększenie czułości do maksimum nie jest właściwym rozwiązaniem. Lepiej podłączyć zewnętrzną myszkę; w takiej sytuacji gładzik za sprawą sterowników Elan ulega dezaktywacji.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
Keyboard LED Manager (KLM)
KLM
Killer Network Manager (KNM)
KNM

Obraz

diagram barw
diagram barw

W MSI GE70 Apache zamontowano ekran o przekątnej 17,3 cala produkcji Chimei. Ma on proporcje 16 na 9, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli i jest podświetlany diodami LED. Matowa powierzchnia monitora wraz z dużą maksymalną jasnością (tylko w jednym obszarze pomiarowym niższą niż 300 cd/m²) umożliwi komfortową pracę nawet przy silnym i niekorzystanie ustawionym oświetleniu. Paleta barw matrycy MSI GE70 Apache pokrywa 87,3% przestrzeni sRGB i 59,8% przestrzeni AdobeRGB1998. Jak na wyświetlacz laptopa jest to dobry wynik. Ekran GE70 Apache cechuje się również głęboką czernią, której wartość (0,3 cd/m²) ma znaczący wpływ na wysoki kontrast. Kąty widzenia prezentują się bardzo dobrze jak na matrycę TN. Jedynie równomierność podświetlenia ekranu mogłaby być odrobinę lepsza.

MSI GE70 Apache z matrycą Full HD a Dell Inspiron 17R 5737 z matrycą Full HD (siatka)
GE70 Apache a 17R
MSI GE70 Apache z matrycą Full HD a Dell Inspiron 17 7737 z matrycą Full HD (siatka)
GE70 Apache a 7737
MSI GE70 Apache z matrycą Full HD a Aorus X7 z matrycą Full HD (siatka)
GE70 Apache a Aorus X7
MSI GE70 Apache z matrycą Full HD a przestrzeń kolorów sRGB (siatka)
GE70 Apache a sRGB
308.9
cd/m²
284.7
cd/m²
310.2
cd/m²
320.8
cd/m²
318.9
cd/m²
351.9
cd/m²
333.4
cd/m²
350.2
cd/m²
353.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei N173HGE-L11
maksimum: 353.3 cd/m² (Nits) średnia: 325.8 cd/m²
rozświetlenie: 81 %
kontrast: 1063:1 (czerń: 0.3 cd/m²)62.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
84.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
63% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Osiągi

Testowany model MSI GE70 Apache został wyposażony w procesor Core i7-4700HQ, 8 GB pamięci RAM, należącą do najnowszej serii kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 850M oraz pojemny i bardzo szybki dysk twardy HGST HTS721010A9E630.

Core i7-4700HQ to należący do rodziny Haswell procesor dysponujący czterema rdzeniami, którego bazowa częstotliwość taktowania to 2,4 GHz. CPU ma wsparcie większości najnowszych technologii. Za sprawą funkcji Hyper-Threading może wykonywać obliczenia na ośmiu wątkach. Posiada Turbo Boost, dzięki któremu taktowanie dla wszystkich rdzeni może wzrosnąć do 3,2 GHz a dla jednego rdzenia nawet do 3,4 GHz. Zwiększeniu wydajności przy obliczeniach służy 6 MB pamięci podręcznej 3. poziomu. Core i7-4700HQ jest wykonany w procesie technologicznym 22 nm. Posiada zintegrowany układ grafiki HD Graphics 4600. Wobec wysokiej wydajności TDP nie może być niskie. W omawianym procesorze równa się ono 47 watom.

W teście wielowątkowym aplikacji Cinebench R11.5 procesor i7-4700HQ uzyskał 6,83 pkt., czyli o 3% więcej, niż testowany razem ze starszym GE70 procesor i7-4700MQ, a także około dwukrotnie więcej od procesorów z serii i5 (np. i5-4200M uzyskuje średnio 3,24 pkt.).

Do prac biurowych oraz aplikacji z grafiką 2D układ HD Graphics 4600 będzie wystarczający. Korzystanie z tego rozwiązania przedłuży czas pracy na akumulatorze. W programach wymagających grafiki 3D obliczenia będzie jednak wykonywać karta Nvidii.

GeForce GTX 850M to karta oparta na najnowszej architekturze Maxwell. Maxwell zastąpił wysłużonego już Keplera. GeForce GTX 850M jest wykonany w technologii 28 nm (tak jak karty starszego typu). Posiada 2 GB własnej pamięci GDDR5. Szyna 128-bitowa jest standardem w słabszych GTX-ach. Model GTX 850M ma mniej rdzeni CUDA od znanej choćby z testowanego wcześniej GE70 karty GTX 765M (640 zamiast 768). Zwiększono za to częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci (do odpowiednio 863 i 1253 MHz).

W teście 3DMark 11 MSI GE70 Apache z kartą GTX 850M uzyskało 4871 pkt. Wynik starszego MSI GE70 z kartą GTX 765M to 4083 pkt. Lenovo Y510p z dwiema kartami GT 750M i procesorem i7-4700MQ uzyskało 4542 pkt. Z kolei Asus G750JW z kartą GTX 765M i procesorem i7-4700HQ osiągnął 4211 pkt. Porównanie wyników kilku laptopów z topowymi kartami poprzedniej generacji uwidacznia oczekiwany skok wydajności najnowszych kart Nvidii.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO64 (Intel)
HWiNFO64 (Intel)
HWiNFO64 (NVIDIA)
HWiNFO64 (NVIDIA)
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
SPECviewperf 11
SPECviewperf 11
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
 
3DMark 11 Performance
4871 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
64154 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
13203 pkt.
3DMark Fire Strike Score
3484 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4965
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19132
Cinebench R10 Shading 32Bit
7310
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6544 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
24278 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
7296 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.83 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.47 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
56 fps
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
88.1 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
631 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
135 Points
Pomoc

Duże możliwości obliczeniowe w MSI GE70 Apache uzupełniono sporą przestrzenią dyskową. Dysk HGST Travelstar 7K1000 ma pojemność 1 TB rozłożoną na dwa talerze obracające się z prędkością 7200 obrotów na minutę. Duża prędkość obrotowa, szybki interfejs SATA 3 i solidny zasób pamięci podręcznej (32 MB) mają swoje odzwierciedlenie w transferach liniowych. W teście aplikacji HD Tune minimalna wartość transferu liniowego nie spadła poniżej 65 MB/s, średnia zbliżyła się do 111 MB/s, a maksymalna wartość przekroczyła 143 MB/s.

AS SSD Benchmark
AS SSD
ATTO Disk Benchmark
ATTO
CrystalDiskMark
CDM
HD Tune
HDT
HGST Travelstar 7K1000 HTS721010A9E630
przesył danych (minimum): 65 MB/s
przesył danych (maksimum): 143.2 MB/s
przesył danych (średnio): 110.9 MB/s
czas dostępu: 15.6 ms
szybkość interfejsu: 253.6 MB/s
obciążenie procesora: 2.5 %

Testy gier

Wydajność MSI GE70 Apache w grach stoi na świetnym poziomie. Każda z przetestowanych gier chodziła zupełnie płynnie przy wysokich ustawieniach. Niektóre tytuły (takie jak Anno 2070, Mafia 2, Dota 2) działały płynne nawet na ustawieniach ultra. W teście Metro 2033 również było blisko uzyskania takiego efektu. Omawiany laptop osiągnął w nim średnio 28,9 kl/s. Porównując wyniki MSI GE70 Apache z rezultatami, które odnotowałem podczas testów MSI GE60 z kartą GTX 760M i procesorem i7-4700MQ, zauważyłem przewagę nowszego modelu z kartą GTX 850M w wyższych rozdzielczościach i przy wyższych ustawieniach. W niższych rozdzielczościach i przy ustawieniu detali na minimalnie wyniki modelu z nowszą kartą były gorsze.

lowmed.highultra
Metro 2033 (2010) 145.9 144.9 82.5 28.9
Mafia 2 (2010) 111.9 106.7 97.8 67.5
Anno 2070 (2011) 127.6 113.9 111.5 42.4
Sleeping Dogs (2012) 110.3 104.8 72.2 19
Dota 2 (2013) 118.8 82 53.8
Assassin´s Creed IV: Black Flag (2013) 47.2 32.8 18.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

W poprzednich recenzjach MSI GE70 różni redaktorzy byli zgodni, że niezależnie od wersji laptop ten nie jest cichy. GE70 Apache jest nawet głośniejszy. W teście bez obciążenia zmierzono 34,2 dB i szum był już dobrze słyszalny. Dysk twardy wydaje cichsze, ale charakterystyczne dźwięki nieustannej pracy, które także nie wpływają pozytywnie na samopoczucie użytkownika. Pod obciążeniem zaś wentylator może z powodzeniem konkurować z odkurzaczem. Przy maksymalnym wysileniu podzespołów najpierw odnotowałem 46,8 dB, następnie po pojawieniu się throttlingu wentylator zwolnił, a natężenie hałasu spadło do 44,6 dB. Jakiś czas później system próbował przełamać throttling termiczny i natężenie hałasu wzrosło do 47,8 dB. Przejście wentylatora na najwyższe obroty niewiele już pomogło, ale natężenie szumu osiągnęło 48,2 dB. W czasie grania także można stwierdzić, że układ chłodzenia wykorzystuje kilka różnych prędkości obrotowych wentylatora. W mniej wymagających grach poziom hałasu nie przekraczał 41,8 dB, a w najnowszych tytułach uzyskiwałem nawet 46,8 dB.

Hałas

luz
34.2 / 34.3 / 34.3 dB
HDD
34.2 dB
DVD
38.2 / 44.7 dB
obciążenie
44.6 / 48.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w czasie grania
w czasie grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pełne obciążenie

Temperatury MSI GE70 Apache pracującego bez obciążenia są bardzo dobre. Procesor nie osiągnął w spoczynku temperatury wyższej od 40°C, a temperatura dysku twardego nie doszła nawet do 30°C. Powierzchnie obudowy były zimne (w temperaturze otoczenia 19,5°C maksima wyniosły 23,7°C na pulpicie roboczym i 25,8°C na spodzie jednostki zasadniczej).

W czasie grania procesor osiągnął temperaturę 86°C, karta graficzna rozgrzała się do 83°C, a w przypadku dysku twardego było to 41°C. Jeżeli chodzi o obudowę, najwyższe stwierdzone wartości to 38,9°C na pulpicie roboczym i 43,7°C na spodzie. Ten test również przeprowadzono w temperaturze otoczenia na poziomie 19,5°C.

O ile układ chłodzenia daje sobie radę z grami, o tyle odprowadzenie ciepła w czasie testu obciążającego w 100% GPU i CPU jest już ponad możliwości jednego wentylatora. Procesor osiągnął w nim temperaturę 98°C, a karta graficzna Nvidii była jedynie o 1°C chłodniejsza. Na powierzchni obudowy poza okolicami wylotu powietrza z układu chłodzenia obudowa nie była zbyt gorąca, ale spód laptopa przy samym końcu układu chłodzenia osiągnął temperaturę 51°C. Ze względu na występowanie zbyt wysokich temperatur procesor broni się ograniczaniem częstotliwości taktowania nawet do 1,6 GHz. Throttling ma jednak więcej, niż jedno źródło. Brakuje także mocy zasilacza, mocy, która w czasie jednoczesnego działania FurMarka i Prime95 była dodatkowo pobierana z akumulatora.

w stresie
 39.8 °C37.3 °C24.3 °C 
 39.2 °C36.3 °C24.6 °C 
 33.7 °C37.4 °C25.4 °C 
maks. w ogóle: 39.8 °C
średnia: 33.1 °C
23.1 °C32.8 °C47.4 °C
22.1 °C34.5 °C51 °C
22.7 °C29.8 °C33.9 °C
maks. w ogóle: 51 °C
średnia: 33 °C
zasilacz  46.4 °C | temperatura otoczenia 19.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.1 °C / 92 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 51 °C / 124 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 22.4 °C / 72 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.4 °C / 99.3 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-8.6 °C / -15.5 F).

Głośniki

Głośniki w modelu GE70 Apache są wbudowane w zatoki przednie i w tylną krawędź pulpitu roboczego. Do tej pory laptopy z serii GE70 otrzymywały lepsze lub gorsze membrany niefirmowe. W GE70 Apache zamontowano głośniki Dynaudio znane między innymi z serii GT. Wytwarzanie dźwięku jest wspierane przez Sound Blaster Cinema. Jakość muzyki jest wysoka. Trudno mi stwierdzić, czy jest równie dobra, jak w serii GT70, gdyż nie miałem możliwości porównania na żywo obu modeli. Należy też pamiętać, że GE70 Apache nie dostał głośnika niskotonowego. Głośniki dysponują sporą jak na laptop mocą. Nawet przy maksymalnej głośności nie słychać brzęczenia. Większość tonów jest wyraźna, ale basom brakuje głębi.

Wydajność akumulatora

W teście symulującym pracę z dokumentami tekstowymi GE70 Apache wytrzymał na zasilaniu z akumulatora prawie 5 godzin i czterdzieści minut. Jest to najlepszy z dotychczasowych wyników dla MSI GE70, ale na tle choćby Asusa N56JR (który działał w tym teście ponad półtorej godziny dłużej) bohater niniejszej recenzji nie wygląda najlepiej, a przecież Asus nie jest uznawany za długodystansowca. Test symulujący przeglądanie stron internetowych spowodował wyczerpanie się energii z akumulatora po 2 godzinach i 52 minutach.

Wydajność akumulatora
luz
5h 37min
sieć przez WLAN
2h 52min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 8.7 / 17 / 26.4 W
obciążenie midlight 86 / 134 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

MSI GE70 Apache ma właściwie wszystko, co powinien mieć dobry laptop dla gracza w średnim segmencie cenowym. Jest wysoka wydajność w grach, jest niezły stosunek wydajności do ceny, jest matowa matryca o dobrych parametrach, są ładnie grające głośniki, a nawet jest w miarę wytrzymała obudowa z wygodnym dostępem do podzespołów. Nie mogę jednak nie napiętnować wysokich temperatur występujących pomimo głośnego systemu chłodzenia, związanej z nimi przypadłości w postaci dławienia częstotliwości taktowania procesora, a także słabości układu zasilania i niezbyt imponujących przebiegów na zasilaniu z akumulatora.

Aktualne ceny laptopów MSI GE70

Dziękujemy za udostępnienie sprzętu na testy firmie Evato.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: MSI GE70 2PC Apache
bohater testu: MSI GE70 2PC Apache

Specyfikacja techniczna

MSI GE70-2PC-036XPL
Procesor
Intel Core i7-4700HQ 4 x 2.4 - 3.4 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 850M - 2048 MB VRAM, GDDR5, GM107, ForceWare 332.35, Optimus, Intel HD Graphics 4600
Pamięć
7.9 GB 
, Kingston DDR3L 1600 MHz, 1x 8 GB, maks. 16 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei N173HGE-L11, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM86 (Lynx Point)
Dysk twardy
HGST Travelstar 7K1000 HTS721010A9E630, 1000 GB 
, 7200 obr/min, HGST HTS721010A9E630możliwość instalacji mSATA do 256 GB
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC
Łączność
Qualcomm Killer e2200 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-AC 3160 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GTA0N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 39 x 418 x 269
Akumulator
49 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 4400 mAh, VP-BP77
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: HD, 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: 4 głośniki (Dynaudio), podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: E1759IMS.610, zasilacz 19,5 V, 6,15 A, 120 W, podświetlana klawiatura SteelSeries, aluminiowa obudowa
Waga
3.1 kg, zasilacz: 600 g
Cena
4749 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep XTREEM.PL

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Asus N750JK
GeForce GTX 850M

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP Envy 17 (GTX 850M)
GeForce GTX 850M, Core i7 4510U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus NX500JK
GeForce GTX 850M, Core i7 4712HQ, 15.60", 2.256 kg
Recenzja HP Envy 15 (GTX 850M)
GeForce GTX 850M, Core i7 4510U, 15.60", 2.34 kg
Recenzja Asus N550JK
GeForce GTX 850M, Core i5 4200H, 15.60", 2.389 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa MSI Prestige 16 B1MG: Od Core i7 Xe do Core Ultra 7 Arc
Arc 8-Core, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 1.557 kg
Recenzja laptopa MSI Creator Z17: Co dostają twórcy i gracze za około 4 tys. euro?
GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 17.00", 2.498 kg

Za

+ wysoka wydajność w grach
+ interesujący stosunek wydajności do ceny
+ matowa matryca wyższej klasy
+ dobre głośniki
+ sztywna obudowa
+ wygodny dostęp do podzespołów

Przeciw

- throttling CPU
- wysokie temperatury pod obciążeniem
- głośny układ chłodzenia
- niewygodny gładzik
- niezbyt długie czasy pracy na akumulatorze
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja MSI GE70 Apache
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)