Notebookcheck Logo

Test MSI GT70

07/05/2012

Testowana konfiguracja MSI GT70 została wyceniona na 2200 euro. W takiej cenie otrzymujemy laptop do gier o bardzo bogatym wyposażeniu. W jego skład wchodzą między innymi matryca Full HD, nagrywarka Blu-ray, czterordzeniowy procesor Intel Ivy Bridge, dwa małe dyski SSD połączone w RAID 0, podświetlana klawiatura i dobrej jakości system audio.

MSI GT70

Obudowa

aluminiowe wieko
aluminiowe wieko

Oryginał różni się od swoich klonów (kadłubków MS-1762 dostarczanych przez MSI chętnym firmom składających laptopy pod własną marką) pewną ekskluzywnością. MS-1762 jest cały plastikowy, a w GT70 dekiel oraz miejsca oparcia dłoni mają aluminiowe wykończenie. Części metalowe prezentują się oczywiście korzystniej.

Niestety tandetne i nader wrażliwe na uszkodzenia połyskliwe powierzchnie psują ogólne wrażenie. Szczególnie negatywnie wypadają pod tym względem ramka ekranu i kratka klawiatury; zostają one szybko oszpecone drobinkami kurzu i śladami palców. W przestrzeniach między klawiszami zbiera się brud. 

Do tego jeszcze wystrój zewnętrzny jest zbyt ostentacyjny. Wyróżniają się nie tylko czerwone akcenty przy listwie z przyciskami dotykowymi. Według autora szczególnie szerokie krawędzie boczne i srebrne maskownice głośników nie współgrają z całością. MSI nie idzie w ślady Clevo, którego laptopy cechuje wzorniczy umiar, a od lat nadaje swoim modelom dla graczy choinkowy wygląd.

Omawiany laptop ma duże gabaryty i jest ciężki. Podobnie jak w przypadku większości notebooków dla graczy z ekranem 17-calowym, masa wynosi około 4 kg. 

Odnośnie sztywności obudowy nie można mieć większych zastrzeżeń. Pokrywa ekranu wykrzywia się zauważalnie. Wierzchnia część jednostki zasadniczej znosi zaś mocny nacisk, ale czasem słychać trzeszczenie. Spód okazał się delikatnie elastyczny tylko na obszarze otworów wentylacyjnych. 

Spasowanie większości elementów jest dokładne.

W sumie jak na taką cenę można by oczekiwać czegoś więcej. MSI GT70 daleko do jakości Alienware M17x. 

Złącza zostały w dużej mierze po staremu. Dwa wyjścia obrazu (VGA i HDMI) oraz eSATA były na wyposażeniu modelu GT780DX. Spośród pięciu portów USB trzy a nie dwa są standardu USB 3.0. Cztery gniazda audio (z S/PDIF; umożliwiają podłączenie zestawu 7.1) mają teraz pozłacane styki.

Rozmieszczenie interfejsów jest identyczne, jak w poprzedniku. Niektóre gniazda (zasilania, LAN) umieszczono z tyłu obudowy, co zmniejsza liczbę ewentualnych kabli podłączanych do laptopa z boku.

lewy bok: otwory wentylacyjne, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci, USB 3.0, 4 gniazda audio
lewy bok: otwory wentylacyjne, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci, USB 3.0, 4 gniazda audio
tył: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, LAN (Gigabit Ethernet), VGA, eSATA, HDMI, otwory wentylacyjne
tył: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, LAN (Gigabit Ethernet), VGA, eSATA, HDMI, otwory wentylacyjne
prawy bok: 2 USB 2.0, nagrywarka Blu-ray
prawy bok: 2 USB 2.0, nagrywarka Blu-ray

Osprzęt

program do sterowania podświetleniem klawiatury
program do sterowania podświetleniem klawiatury

Klawiatura powstała przy współpracy specjalistów od urządzeń peryferyjnych, firmy SteelSeries, oraz klanu graczy Fnatic. Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki graczom, zmieniono szerokość i rozmieszczenie niektórych klawiszy ("złoty trójkąt"). I tak np. klawisz Windows powędrował daleko na prawo. 

Czy w praktyce klawiatura sprawdza się dobrze? W przeważającej mierze tak. Klawisze nie przylegają do siebie, a są rozmieszczone w odstępach. Wymiary płytek alfanumerycznych to 14,5 x 14,5 mm. Właściwości przy pisaniu są porządku. Funkcje specjalne służące do regulowania jasności obrazu i natężenia dźwięku są przypisane klawiszom strzałek, co jest dobrym rozwiązaniem. 

podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura
podświetlenie klawiatury z bliska
podświetlenie klawiatury z bliska

Odstępy między klawiszami są zbyt małe, więc na początku często trafia się w niewłaściwe klawisze. Autorowi nie podobał się też tandetny klik klawiszy. 

Za klawiaturą znajduje się panel z przyciskami dotykowymi. W lewej części znajdują się przyciski, którymi włącza się TDE (zwiększenie taktowania GPU), Cooler Boost (zwiększenie prędkości obrotowej wentylatorów) i podświetlenie klawiatury. W prawej części mamy zaś przyciski od Wi-Fi oraz ekranu, a trzeci służy do otwierania napędu optycznego (nie ma tradycyjnego guzika wyzwalającego na szufladce). Niestety to ostatnie rozwiązanie jest zawodne, gdyż często zdarza się, że dopiero po drugim lub trzecim dotknięciu przycisku następuje właściwa reakcja mechanizmu. 

W recenzji GT780 gładzik oceniono negatywnie. Nieprecyzyjnie działały funkcje dotyku wielopunktowego, dokładność generalnie szwankowała, kursor skakał itd. W GT70 płytka dotykowa wygląda identycznie, ale jej ocena jest mniej krytyczna. 

Obszar czuły ma wymiary 84 x 42 mm. Powierzchnia płytki dotykowej nie jest więc największa, ale w praktyce okazuje się wystarczająca. Wyraźne obniżenie względem pulpitu oraz chropowata powierzchnia powodują, że łatwo zorientować się w położeniu palca. Funkcje dotyku wielopunktowego działały należycie, choć czasem zdarzało się im działać opacznie. W każdym razie wygodniej przewijało się, używając stref przewijania.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Testowany GT70 posiadał 17-calową matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Matowa powierzchnia nie jest typowym rozwiązaniem w laptopach. Do niedawna również modele marki MSI posiadały przeważnie błyszczące matryce. Wyświetlacz matowy oferuje słabiej nasycone kolory, ale na ekranie nie występują refleksy.

262
cd/m²
235
cd/m²
210
cd/m²
254
cd/m²
257
cd/m²
218
cd/m²
288
cd/m²
275
cd/m²
251
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei N173HGE-L11 (CMO1720) tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 288 cd/m² (Nits) średnia: 250 cd/m²
rozświetlenie: 73 %
na akumulatorze: 257 cd/m²
kontrast: 779:1 (czerń: 0.33 cd/m²)64.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
88.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
64.7% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Zastosowany wyświetlacz produkcji Chi Mei (N173HGE-L11) znamy już z modelu GT780. Pozytywnym aspektem jest intensywność podświetlenia. W wielu laptopach luminancja wynosi około 200 cd/m², a w GT70 średnia maksymalnych wskazań to 250 cd/m². Niska wartość czerni (0,3 cd/m², przy czym im niższa, tym lepiej)  oznacza, że ciemne tony są dobrze odwzorowane. Dzięki temu filmy i gry wyglądają na tym wyświetlaczu bardzo ładnie. Kontrast w wymiarze 779:1 zasługuje na najwyższe uznanie. Kolory przedstawiają się zgodnie z oczekiwaniami - jest zapewnione pokrycie sRGB, a zgodności z Adobe RGB nie ma. Niektóre inne laptopy do gier, np. Samsung 700G7A i Asus G75VW, również mają matryce dobrej klasy.

MSI GT70 a przestrzeń sRGB (siatka)
GT70 a sRGB
MSI GT70 a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
GT70 a Adobe RGB
MSI GT70 a Asus G75VW 3D (siatka)
GT70 a G75VW 3D

To, że powierzchnia matrycy jest matowa, umożliwia użytkownikowi bezstresową pracę na dworze. Zdjęcia dowodzą, że można bez problemu korzystać z omawianego laptopa na świeżym powietrzu. Gdyby matryca była błyszcząca, po krótkim czasie użytkownika zaczęłyby irytować refleksy. 

Kąty widzenia są do przyjęcia. W poziomie możliwe są większe odchylenia od idealnej pozycji na wprost. W pionie natomiast dość szybko pojawiają się przekłamania obrazu (szczególnie przy patrzeniu od dołu). W porównaniu z przeciętnym laptopem nie trzeba jednak aż tak często korygować ustawienia ekranu.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że powierzchnia ekranu jest dość ziarnista, co może przeszkadzać niektórym nabywcom.

kąty widzenia matrycy MSI GT70
kąty widzenia matrycy MSI GT70

Osiągi

Turbo Boost
Turbo Boost

W testowanym GT70 znalazł zastosowanie czterordzeniowy procesor Core i7-3610QM, czyli Ivy Bridge. Posiada on Hyper-Threading, więc może przetwarzać maksymalnie nie cztery, a osiem wątków jednocześnie. W odpowiednio zoptymalizowanych aplikacjach wpływ tej technologii jest pozytywny, a w grach ma ograniczone znaczenie. Ważniejsza jest pamięć podręczna L3 Cache, której ten procesor ma 6 MB, czyli sporo. Osiągi w grach są też lepsze dzięki technologii Turbo Boost, która może podbijać taktowanie do maksymalnie 3,3 GHz. Biorąc pod uwagę, że procesor posiada wbudowany układ graficzny, TDP na poziomie 45 W nie jest złe.

Co do grafiki - w GT70 wykorzystano technologię Nvidia Optimus, dzięki której normalnie wykorzystywany jest zintegrowany z procesorem układ HD Graphics 4000, a oddzielna karta grafiki Nvidii jest używana tylko w razie potrzeby. Jeżeli ktoś nie ufa automatycznego systemowi przełączania, w ustawieniach można skonfigurować specjalne profile lub zdecydować się na zmienianie w trybie globalnym. Dobrym pomysłem jest to, że przycisk zasilania świeci się na biało przy aktywności zintegrowaniego GPU (HD Graphics 4000) a na pomarańczowo przy aktywności oddzielnej karty (GF GTX 670M).

Automatyczne przetaktowanie CPU (tryb Turbo) działa lepiej, niż w procesorach Sandy Bridge. Niezależnie od liczby obciążonych rdzeni częstotliwość taktowania Core i7-3610QM przekraczała 3 GHz. W teście jednowątkowym Cinebench R10 wynosiła 3,1-3,3 GHz, a w wielowątkowym utrzymywało się stale 3,1 GHz. Problem wystąpił tylko w teście maksymalnego obciążenia (więcej na ten temat w części recenzji dotyczącej temperatur).

zegary karty grafiki z wyłączonym TDE
TDE wyłączone
zegary karty grafiki z włączonym TDE
TDE włączone

W wielowątkowym teście Cinebench R11.5 model GT70 z wspomnianym Ivy Bridge uzyskał bardzo dobry wynik, 6,26 pkt. Jest to osiągnięcie o 19% lepsze od rezultatu MSI GT780DX z procesorem Core i7-2670QM (5,25 pkt.) o niewiele niższym taktowaniu. Przy porównaniu z dwurdzeniowym procesorem poprzedniej generacji różnica jest jeszcze wyraźniejsza. Laptop z Core i5-2450M (Medion Akoya P6633) uzyskał wynik o 55% gorszy (2,8 pkt.).

Karta graficzna została zmieniona na nową. MSI zrezygnowało z układu GeForce z serii 500 i postawiło na GeForce GTX 670M. Karta ta nie jest jednak tak naprawdę nowa. Choć należy do serii 600, jest oparta na starej architekturze Fermi. Ten sam, co w GF GTX 570M, jest zatem proces technologiczny, (40 nm), ta sama liczba rdzeni CUDA (336) oraz magistrala (192-bitowa). Karta ta posiada 3072 MB pamięci VRAM GDDR5. Zegary GF GTX 670M (598/1196 MHz) są natomiast nieco wyższe, niż w GTX 570M (575/1150 MHz). GeForce GTX 560M ma co prawda wyższe zegary (775/1550 MHz), ale posiada tylko 192 rdzenie CUDA. Wydajnością góruje nad wszystkimi GeForce GTX 675M (przemianowany GF GTX 580M) z 384 rdzeniami CUDA.

W GT70, tak jak w starszych modelach MSI, zaimplementowano Turbo Drive Engine (TDE), czyli rozwiązanie pozwalające na automatyczne podkręcenie karty grafiki. Za naciśnięciem guzika taktowanie GF GTX 670M jest podnoszone do wartości właściwych karcie GF GTX 675M (620/1240 zamiast 598/1196 MHz).

Testy wykazały, że poprawa osiągów jest niewielka. W teście Heaven Benchmark wynik był tylko o 4% lepszy. W grach nie daje to efektu, który mógłby przesądzić o tym, że dany tytuł chodzi płynnie lub nie. Uwaga: zarejestrowane wyniki testów syntetycznych uzyskano przy wykorzystaniu TDE.

Kiedy używa się podwyższonego taktowania, można skorzystać z funkcji Cooler Boost. Zwiększa ona prędkość obrotową wentylatora, co pozwala obniżyć temperatury podzespołów. Skutkiem ubocznym jest to, że laptop staje się głośniejszy. 

MSI GT70 z kartą GeForce GTX 670M uzyskało dobre wyniki przy wykorzystaniu DirectX 11. W teście 3DMark 11 (1280 x 720, GPU Score) laptop ten zdobył 2798 pkt., tj. o około 16% więcej od modelu z kartą GF GTX 570M (2406 pkt., Schenker XMG P511, czyli MSI MS-16F2) i o 39% więcej od notebooka z kartą GF GTX 560M (2009 pkt., Medion Erazer X7813). Laptop z kartą GF GTX 675M okazał się natomiast o 17% lepszy (3272 pkt., Schenker XMG P702 PRO, czyli Clevo P170EM).

Mimo stosowanej niskiej rozdzielczości (1280 x 1024 pikseli) większość modeli laptopów przechodzi test Heaven Benchmark niepłynnie. MSI GT70 należy do nielicznych wyjątków od tej reguły. Omawiany model uzyskał 40,3 kl/s, to jest mniej od laptopa z GF GTX 675M (47,2 kl/s), a więcej od laptopów z kartami GF GTX 570M (34,7 kl/s) i GF GTX 560M (29,3 kl/s).

taktowanie CPU w teście jednowątkowym
taktowanie CPU w teście jednowątkowym
taktowanie CPU w teście wielowątkowym
taktowanie CPU w teście wielowątkowym
CPU-Z CPU
CrystalDiskMark 3.0.1 (SSD)
HWiNFO64
GPU-Z (NVIDIA GeForce GTX 670M)
CPU-Z Graphics (NVIDIA GeForce GTX 670M)
CPU-Z SPD
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Cache
CrystalDiskMark 3.0.1 (HDD)
3DMark 03 Standard
50388 pkt.
3DMark 05 Standard
27233 pkt.
3DMark 06 Standard Score
19519 pkt.
3DMark Vantage P Result
12928 pkt.
3DMark 11 Performance
3090 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
15075 pkt.
PCMark 7 Score
4202 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4433
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
17132
Cinebench R10 Shading 32Bit
6356
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5616 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
21361 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6382 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
45.03 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.26 Points
Pomoc
AS SSD Benchmark
AS SSD Benchmark

Warto zwrócić uwagę na dwa dyski SSD, gdyż to ciekawe elementy wyposażenia MSI GT70. Są to nośniki pod mSATA firmy SanDisk. Ich łączna pojemność wynosi 128 GB, więc oferują dość miejsca na system i sporo gier. Co istotne, pracują razem w trybie RAID 0, który zapewnia większą wydajność. 

Deklarowane 800 MB/s nie zostało wzięte z sufitu. Prędkość odczytu sekwencyjnego w teście AS SSD wyniosła 862 MB/s; 390 MB/s w zapisie sekwencyjnym również robi wrażenie. To wyniki lepsze od osiągnięć takiego szybkiego dysku, jak Samsung SSD 830 (odczyt: ~500 MB/s, zapis: ~300 MB/s).

Przy mniejszych porcjach danych dyski SSD spięte w RAID 0 nie radzą sobie tak dobrze. Właściwie to w teście 4K 64Thrd wyniki były zaskakująco niskie. Odczyt na poziomie 57 MB/s i zapis o prędkości 5 MB/s stawiają to rozwiązanie w znacznie gorszej pozycji w porównaniu z innymi modelami (np. Crucial RealSSD M4). Również czas dostępu jest niemiłą niespodzianką; 0,4 ms (przy odczycie) i 0,6 ms (przy zapisie) to słabe osiągnięcia jak na realia dysków SSD. 

Żeby nabywcy tej konkretnej wersji MSI GT70 nie zabrakło miejsca na dane, konfigurację uzupełnia dysk twardy o pojemności 750 GB. Hitachi Travelstar 7K750 (7200 obr/min), bo o nim mowa, wykazał się w teście CrystalDiskMark odczytem maksymalnym na poziomie 120 MB/s. Przeciętne dyski z laptopów uzyskują 70-90 MB/s.

Wynik testu PCMark Vantage w dużej mierze zależy od zastosowanego dysku. Laptopy z dyskiem twardym przeważnie są oceniane na 5000-9000 pkt., a modele z dyskiem SSD osiągają ponad 10000 pkt. Wynik MSI GT70 to dokładnie 15075 pkt. Inne laptopy do gier z dyskiem SSD uzyskają podobne rezultaty: Schenker XMG P502 PRO - 15675 pkt., Medion Erazer X6817 - 15721 pkt.. Asus G75VW uzyskał nawet około 20000 pkt.

2x SanDisk U100 (RAID 0)
Sequential Read: 788 MB/s
Sequential Write: 396.2 MB/s
512K Read: 265.8 MB/s
512K Write: 52 MB/s
4K Read: 14.06 MB/s
4K Write: 19.35 MB/s
4K QD32 Read: 57.6 MB/s
4K QD32 Write: 12.12 MB/s

Testy gier

Co najważniejsze, na MSI GT70 można grać w prawie wszystkie nowe gry na dobrych ustawieniach grafiki. Co prawda jego karta grafiki nie daje rady na maksymalnych ustawieniach, ale na wysokich detalach możliwa jest zazwyczaj płynna rozgrywka. Można przy tym używać wygładzania krawędzi. Poza tym matryca ładnie skaluje obraz na inne rozdzielczości. 

Przeciętny gracz ma więc zapewnioną wystarczającą wydajność. Prawdziwi wyjadacze, którzy chcą posiadać ten sam laptop przez rok lub dwa, powinni jednak poczekać na modele ze znacznie mocniejszymi kartami Radeon HD 7970M lub GeForce GTX 680M.

lowmed.highultra
Metro 2033 (2010) 39.3 14.2
StarCraft 2 (2010) 88.7 48.6
Mafia 2 (2010) 81.8 54.1
Call of Duty: Black Ops (2010) 108.8 75
Crysis 2 (2011) 82.1 28.5
Dirt 3 (2011) 93.7 37.1
Deus Ex Human Revolution (2011) 104.6 42.6
F1 2011 (2011) 84 37
Fifa 12 (2011) 236.5 154.4
Batman: Arkham City (2011) 65 29
Battlefield 3 (2011) 46.8 19.9
CoD: Modern Warfare 3 (2011) 88.4 53
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) 58.3 33.2
Anno 2070 (2011) 56.2 27.6
Alan Wake (2012) 48.1 22
Mass Effect 3 (2012) 59.8 55.2

Wpływ na otoczenie

wentylator
wentylator

Hałas

Jeżeli chodzi o kulturę pracy, to jest ona standardowa. GT70 jest w miarę cichy w czasie spoczynku podzespołów a dość głośny przy używaniu aplikacji 3D. Przy niewielkim obciążeniu słychać przede wszystkim stonowany szum dysku twardego. Wentylator często jest nieaktywny, ale wykazuje się pewną nerwowością. Często włącza się na dłuższą chwilę i jest wtedy mocno hałaśliwy. Szkoda, że nie ma pośredniego poziomu głośności. 

Pod obciążeniem prędkość obrotowa również się zmienia. W zależności od obciążenia grafiki w grach notowano 38-44 dB (z TDE przeciętnie około 43 dB). Szum może zagłuszać momenty, kiedy ścieżka dźwiękowa w grach jest cichsza. W grach, gdzie dużo się dzieje (np. w typu FPS), hałas nie jest szczególnie odczuwalny i można się skoncentrować na akcji. 

Osoby wrażliwe na punkcie hałasu powinny jednak z tego powodu wybrać inny sprzęt. Np. Asus G75 jest dużo cichszy. 

Dobrą kulturą pracy nie odznacza się też napęd optyczny MSI GT70. Odtwarzaniu płyty DVD towarzyszą przeciągłe, denerwujące szumy i burczenie.

Hałas

luz
32.8 / 33.3 / 36 dB
DVD
36.9 / dB
obciążenie
43 / 51.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)
zegary i temperatury podzespołów w teście maksymalnego obciążenia
pod obciążeniem

Ciepło

Testy temperatur nie przyniosły spektakularnych obserwacji. Bez obciążenia jednostka zasadnicza była stosunkowo chłodna, a średnie maksimów wyniosły tylko około 28°C (na wierzchu) i 26°C (na spodzie). Na uznanie zasługuje to, że w miejscach oparcia dłoni odnotowano przyjemnie niskie temperatury. W obu testach temperatura nie przekroczyła tam 27°C. Tylna część laptopa była znacznie cieplejsza, ale 40°C w okolicy wentylatora można przeboleć. W sumie temperatury są znośne.

Podobnie jak w GT780R, w GT70 dało o sobie znać zaniżanie taktowania procesora (throttling CPU). W teście maksymalnego obciążenia (FurMark i Prime95) taktowanie było zmniejszone do 1,2 GHz. Przy włączonym TDE nie wyrabia wręcz zasilacz i konieczne jest zrestartowanie komputera. W praktyce jednak to zjawisko nie jest odczuwalne. Nawet w grach o dużych wymaganiach sprzętowych, tj. Metro 2033 i Crysis 2, throttling CPU nie wystąpił.

w stresie
 39.2 °C36.1 °C25.7 °C 
 35.2 °C28.3 °C27.1 °C 
 25.7 °C25.2 °C23.1 °C 
maks. w ogóle: 39.2 °C
średnia: 29.5 °C
23.4 °C39.7 °C40.5 °C
25.2 °C30.3 °C27.5 °C
23.5 °C24.1 °C22.4 °C
maks. w ogóle: 40.5 °C
średnia: 28.5 °C
zasilacz  51 °C | temperatura otoczenia 23 °C | Voltcraft IR-550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.5 °C / 85 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.2 °C / 103 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.5 °C / 105 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.1 °C / 83 F, compared to the device average of 33.9 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 26.6 °C / 79.9 F and are therefore cool to the touch.
(+) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (+2.3 °C / 4.1 F).
THX TruStudio Pro
THX TruStudio Pro

Głośniki

W GT70 zastosowano system audio 2.1, z dwoma głośnikami za klawiaturą i subwooferem na spodzie.  Technologia THX TruStudio Pro i współpraca z Dynaudio gwarantują dobrą jakość dźwięku. I faktycznie - podczas odtwarzania filmów i muzyki oraz grania brzmienie okazało się wyraziste i głębokie. Nie brakuje basów. Godne podkreślenia jest też wysokie maksymalne natężenie dźwięku. Niewiele jest laptopów oferujących podobną jakość dźwięku z wbudowanych głośników (jednym z nich jest Toshiba X770). 

Wydajność akumulatora

Dzięki technologii Optimus akumulator 9-komorowy zapewnia całkiem przyzwoite czasy pracy. W teście czytelnika Battery Eater, który polega na wyświetlaniu i przewijaniu od czasu do czasu dokumentu tekstowego na minimalnym podświetleniu ekranu, omawiany laptop działał ponad pięć godzin. W teście symulującym korzystanie z internetu na 2/3 natężenia podświetlenia ekranu uzyskano około czterech godzin. Na jednym ładowaniu akumulatora można spokojnie obejrzeć typowy film pełnometrażowy - przy maksymalnej jasności obrazu osiągnięto 2:44 h. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic) energii wystarczyło na godzinę pracy.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.5 / 0.8 W
luzdarkmidlight 11.7 / 20.5 / 22.9 W
obciążenie midlight 122 / 217.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
5h 37min
sieć przez WLAN
3h 47min
DVD
2h 44min
obciążenie
1h 04min

Podsumowanie

MSI oferuje w GT70 różne ciekawe rozwiązania. Plusy należą się temu laptopowi za matrycę Full HD i dobrej jakości system audio (opłaciła się współpraca z Dynaudio). Ważnym argumentem na rzecz zakupu tej konkretnej konfiguracji są dwa dyski SSD mSATA połączone w RAID 0, zapewniające odczyt na poziomie 800 MB/s. Generalnie MSI przywiązuje dużą wagę do wydajności. Szesnaście gigabajtów pamięci RAM i czterordzeniowy procesor Ivy Bridge ustawiają posiadacza tego laptopa na najbliższe lata. Pod względem wydajności w grach GT70 robi korzystne wrażenie, ale osiągi nie są do końca satysfakcjonujące, gdyż niektóre tytuły nie działają płynnie na maksymalnych ustawieniach. 

Klawiatura jest dość dobra i niektórzy gracze docenią zoptymalizowany pod kątem ich wymagań układ klawiszy (autorowi ta innowacja raczej przeszkadzała). Na pochwałę zasługuje zawsze chłodny podnadgarstnik. Wyposażenie w złącza jest bogate i to również plus. Matryca zapewnia wysoki kontrast, na czym korzystają filmy (na przykład odtwarzane z wbudowanego napędu Blu-ray). 

Obudowa jest jedną słabych stron GT70. MSI jeszcze nie doszło do tego, że czarne elementy wykończone na wysoki połysk są bardzo podatne na zarysowania i szpetnie wyglądają naznaczone odciskami palców. Dodajmy do tego tandetne wrażenie przy dotyku. Plastikowe krawędzie są przeciwieństwem porządnych elementów z aluminium. Pod względem wzornictwa i zestawień materiałów producent musi się jeszcze wiele nauczyć. 

Inna wada, a mianowicie głośność pod obciążeniem, to cecha, którą spotyka się w wielu laptopach do gier. 

Podsumowując, inne modele z wyższej półki, Alienware M17x i Asus G75, wypadają w ogólnym rozrachunku korzystniej.

Aktualne ceny laptopów MSI GT70

 

 

Please share our article, every link counts!
pudełko z MSI GT70
pudełko z MSI GT70

Specyfikacja techniczna

MSI GT70PH-i7169BWW7H
Procesor
Intel Core i7-3610QM 4 x 2.3 - 3.3 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 670M - 3 GB VRAM, rdzeń: 620 MHz, pamięć: 1500 MHz, OC, GDDR5, Optimus, ForceWare 295.62
Pamięć
16 GB 
, DDR3-1600, 4x 4 GB, cztery gniazda, maks. 32 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei N173HGE-L11 (CMO1720), Full HD, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM77 (Panther Point)
Dysk twardy
2x SanDisk U100 (RAID 0), 64 GB 
, + Hitachi HTS727575A9E364, 750 GB 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC892 @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście liniowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF i 7.1), czytnik kart: SD/SDHC/SDXC/MMC, MS/MS Pro, xD
Łączność
Qualcomm Killer e2200 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 2230 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
Matshita BD-MLT UJ240AF
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 62 x 428 x 288
Akumulator
87 Wh litowo-jonowy, 9 ogniw, 7800mAh, 11,1 V, BTY-M6D
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
zasilacz 180 W, Corel WinDVD BD, Magix Software, Microsoft Office 2010 Starter, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.826 kg, zasilacz: 858 g
Cena
2200 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Asus G75VW 3D
GeForce GTX 670M, Core i7 3720QM, 4.352 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GT60
GeForce GTX 670M, Core i7 3610QM, 15.60", 3.5 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja MSI Raider 18 HX A14V: Wydajność Tytana bez ceny Tytana
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.557 kg
Recenzja laptopa MSI Sword 16 HX: Gamingowa potęga stłumiona przez mało imponujący ekran
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i7-14700HX, 16.00", 2.3 kg
Recenzja laptopa MSI Vector 16 HX: Wydajność Tytana bez ceny Tytana
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.657 kg
Recenzja laptopa MSI Titan 18 HX A14VIG: Rok smoka
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.632 kg
Recenzja laptopa MSI Stealth 16 Mercedes-AMG Motorsport: Mobilny samochód wyścigowy z wyświetlaczem OLED
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 1.9 kg

Za

+ matowa matryca Full HD o dobrych parametrach
+ chłodny podnadgarstnik
+ sensowne czasy pracy na akumulatorze
+ dwa SSD w RAID 0
+ podświetlana klawiatura
+ bardzo dobra wydajność
+ przełączanie grafiki
+ nagrywarka Blu-ray
+ jakość dźwięku z głośników
+ 3 USB 3.0

Przeciw

- głośność pod obciążeniem
- zaniżanie taktowania CPU przy pełnym obciążeniu
- wielki i ciężki
Florian Glaser (Update: 2017-12-20)