Notebookcheck Logo

Test MSI GX60

15/12/2012

Kiedy MSI wypuściło laptop z tak mocarną kartą grafiki, jak Radeon HD 7970M, i okazało się, że będzie on oferowany w niewygórowanej cenie, mogło się wydawać, że będzie to rewelacja. Problem w tym jednak, że model ten otrzymał także słaby procesor AMD A10-4600M, który ostatecznie w dużym stopniu ogranicza wydajność tego sprzętu.

MSI GX60

Obudowa

połyskliwe wieko
połyskliwe wieko

Co prawda w laptopach dla graczy obowiązującym trendem jest ostatnio skromny wystrój obudowy, MSI obstaje przy swoim wzornictwie. Metalowy podnadgarstnik trzyma fason, ale reszta powierzchni obudowy wygląda dość tandetnie. Połyskliwe elementy prezentują się może ładnie na zdjęciach marketingowych, ale w rzeczywistości bardzo irytuje to, jak łatwo się brudzą. Odciski palców i kurz gromadzą się na ramce ekranu, wypełnieniu klawiatury oraz na listwie z przyciskami. Największą wadą jest mało sztywny dekiel, który znacznie pogarsza ocenę solidności obudowy. Matowe, aluminiowe wykończenie w MSI GT60 jest znacznie lepsze. 

Minus należy się GX60 również za duże gabaryty. Jest on znacznie potężniejszy od innych modeli z ekranem 15-calowym (jego gabaryty to 395 x 267 x 55 mm). Konkurent, Clevo P150EM, mierzy 376 x 255 x 51 mm. GX60 jest też nieco cięższy (3,4 vs 3,2 kg). 

Korpus CX60 trzeba natomiast pochwalić za należytą sztywność. Tylko obszar ze szczelinami wentylacyjnymi na spodzie wyraźnie uginał się pod dużym naciskiem.

Spasowanie stoi na niezłym poziomie. Poza drobiazgami  (łączenie dekla i ramki ekranu) nie można mieć zastrzeżeń. Asus G75VW i Alienware M17x R4 wypadają jednak pod tym względem znacznie lepiej. 

Kiedy użytkownik poradzi sobie z licznymi śrubkami, modyfikacja wyposażenia laptopa okazuje się dość łatwa. Po zdjęciu spodniej osłony mamy dostęp do wszystkich ważnych podzespołów. Zaliczają się do nich gniazda pamięci RAM i dyski (są dwie zatoki na dysk 2,5"). Świetną sprawą jest to, że istnieje teoretyczna możliwość wymiany karty grafiki i procesora.

Zestaw złączy zewnętrznych jest podobny do tego, jaki znajdziemy w modelu GT60. Na pochwałę zasługują trzy porty USB 3.0 oraz cztery gniazda audio, które umożliwiają podłączenie zestawu 7.1.

Warto zwrócić uwagę na to, że GX60 posiada trzy wyjścia obrazu. Zamiast gniazda eSATA zdecydowano się na Mini DisplayPort; poza nim są HDMI i VGA. Wbudowany czytnik kart pamięci obsługuje formaty SD, SDHC, SDXC i MMC.

Generalnie wyposażenie w złącza jest przeciętne w tej klasie laptopów. Nie zasługuje na ocenę bardzo dobrą, gdyż brak w tym laptopie eSATA, FireWire i ExpressCard.

Dla graczy komputerowych rozmieszczenie złączy jest w porządku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że złącza na tylnej ściance umieszczono na środku, gdzie trudno się do nich sięga.

lewy bok: otwory wentylacyjne, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci, USB 3.0
lewy bok: otwory wentylacyjne, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci, USB 3.0
tył: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, LAN, VGA, mini DisplayPort, HDMI, otwory wentylacyjne
tył: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, LAN, VGA, mini DisplayPort, HDMI, otwory wentylacyjne
prawy bok: 4 gniazda audio, USB 2.0, napęd optyczny (BD Combo)
prawy bok: 4 gniazda audio, USB 2.0, napęd optyczny (BD Combo)

Osprzęt

Mimo współpracy z firmą SteelSeries klawiatura nie jest udana. Trzeba przede wszystkim odnotować brak podświetlenia. Poza tym niektórym użytkownikom może nie odpowiadać układ klawiszy. 

Poza tym jednak jest przyzwoicie. Klawisze alfanumeryczne mają 14,5 x 14,5 mm. Są one pozbawione zaokrągleń. Podparcie klawiatury jest dobre, a amortyzowanie i opór przy naciskaniu klawiszy są sensowne. Autor nie był zadowolony z akustycznych właściwości klawiatury - jej klekot potrafi być relatywnie głośny. 

Gładzik znajduje się w wyraźnym zagłębieniu. Jego faktura i wygląd upodobniają go do otaczającego go obszaru podnadgarstnika. Powierzchnia dotykowa ma wymiary 7,7 x 4,6 cm. Jest wystarczająco duża, ale nie zawadziłoby parę dodatkowych milimetrów.

Pozytywnym aspektem gładzika jest obsługa funkcji dotyku wielopunktowego (przewijanie, obracanie, powiększanie ruchami dwóch palców). Właściwości ślizgowe i precyzja działania są przeciętne. Połączone w jedną belkę przyciski stawiają duży opór.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Nie jest niespodzianką to, że MSI zdecydowało się w tym modelu na matową matrycę o przekątnej 15,6 cala. Ma ona rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli (Full HD), która umożliwia przyjemną pracę na komputerze. Dwa otwarte obok siebie okna nie są żadnym problemem.

225
cd/m²
233
cd/m²
223
cd/m²
230
cd/m²
254
cd/m²
230
cd/m²
204
cd/m²
220
cd/m²
207
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Philips LP156WF1-TLF3 (LGD0259) tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 254 cd/m² (Nits) średnia: 225.1 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
na akumulatorze: 254 cd/m²
kontrast: 620:1 (czerń: 0.41 cd/m²)60.7% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
87.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
58.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Jak się okazało, jest to matryca produkcji LG Display (LP156WF1-TLF3). Ten sam model pojawił się już w testowanych przez Notebookcheck laptopach Deviltech Devil 6700 (MSI MS-16F3), HP EliteBook 8560w i Schenker XMG A522 (Clevo W350ET).

W pierwszym testowanym egzemplarzu GX60 z niewiadomych przyczyn nie dało się regulować intensywności podświetlenia, natomiast w drugim przysłanym przez MSI funkcja ta działała, jak należy. W tym drugim luminancja stała na niezłym poziomie. Przy maksymalnej intensywności podświetlenia uzyskano średnio 225 cd/m². Taka wartość wystarczy nawet do bardzo jasnych pomieszczeń.

MSI GX60 z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
GX60 a sRGB
MSI GX60 z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
GX60 a Adobe RGB
MSI GX60 z matrycą Full HD a MSI GT70 z matrycą Full HD (siatka)
GX60 a GT70

Czerń na poziomie około 0,4 cd/m² jest świetna. Ciemne sceny w filmach i grach są właściwie odwzorowane. Kontrast na poziomie 620:1 zasługuje na szacunek. Jak pokazują zamieszczone niżej diagramy, matryca LG Display zapewnia duże pokrycie przestrzeni sRGB. Jak na matową matrycę, kolory są wyjątkowo żywe. 

Matową powierzchnię ekranu docenia się najpóźniej po wyjściu z laptopem na dwór. W porównaniu z laptopami wyposażonymi w matryce błyszczące podatność na refleksy jest znacznie mniejsza.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Na kąty widzenia w poziomie nie można narzekać. Nawet kiedy patrzy się na ekran pod kątem bliskim 90° (z boku) obraz wygląda znośnie. W pionie natomiast, podobnie jak w innych laptopach, jest nieciekawie. Szczególnie przy patrzeniu na ekran od dołu szybko uwidoczniają się przekłamania wyświetlanych treści. Na co dzień podczas normalnego użytkowania ograniczenie to nie daje się jednak we znaki.

kąty widzenia matrycy Full HD laptopa MSI GX60
kąty widzenia matrycy Full HD laptopa MSI GX60

Osiągi

AMD System Monitor
AMD System Monitor

Zastosowany w GX60 procesor A10-4600M to czterordzeniowa jednostka AMD z generacji Trinity. Wykorzystano w nim technologię 32 nm (Intel w najnowszych procesorach przeszedł na proces technologiczny 22 nm). TDP wynosi 35 W, czyli jest dość niskie. 

W procesorze AMD Trinity przewidziano możliwość dynamicznej zmiany częstotliwości taktowania powyżej wartości bazowej. W przypadku A10-4600M funkcja turbo zwiększa taktowanie z 2,3 do maksymalnie 3,2 GHz. Gdyby patrzeć tylko na zegary, procesor ten powinien być odpowiednikiem Core i7-3610QM (2,3-3,3 GHz). Niestety procesory AMD wykazują się słabą efektywnością i ich wydajność na MHz prezentuje się blado.

Według narzędzi CPU-Z i HWiNFO częstotliwość taktowania procesora wzrastała pod obciążeniem znacząco. W teście Unigine Heaven było to 2,7-3,2 GHz, czyli całkiem sporo. W teście renderowania jednowątkowego Cinebench R10 - tyle samo. W teście wielowątkowym tej samej aplikacji było już gorzej, bo częstotliwość taktowania wynosiła 2,0-2,7 GHz, więc spadała nawet poniżej wartości bazowej. Co zabawne, AMD System Monitor pokazywał za każdym razem 2,3 GHz.

Analizując wyniki testów syntetycznych CPU, nie chce się wierzyć, że mamy do czynienia z mocnym laptopem dla graczy. Tylko 2,01 pkt. w teście wielowątkowym Cinebench R11.5 to żałośnie słaby wynik. Nawet nieposiadający funkcji Turbo Boost procesor Core i3-3110M wykazał się o 20% lepszym osiągnięciem (2,41 pkt. w HP 4540s). Cechujący się taktowaniem 2,4-3,4 GHz procesor Core i7-3630QM okazał się ponad trzykrotnie wydajniejszy (6,46 pkt. w laptopie Deviltech HellMachine).

taktowanie CPU w teście jednowątkowym
taktowanie CPU w teście jednowątkowym
taktowanie CPU w teście wielowątkowym
taktowanie CPU w teście wielowątkowym
taktowanie CPU w teście pełnego obciążenia
taktowanie CPU w teście pełnego obciążenia
Switchable Graphics Global Settings
Switchable Graphics Global Settings
Switchable Graphics Application Settings
Switchable Graphics Application Settings

Z procesorem jest zintegrowany układ grafiki Radeon HD 7660G, który jest wydajniejszy od Intel HD Graphics 4000. Jako że MSI GX60 posiada dodatkową kartę grafiki, nie ma on jednak większego znaczenia. 

Zastosowany w tym laptopie Radeon HD 7970M to aktualnie najwydajniejsza karta grafiki AMD stosowana w laptopach. Bazuje na architekturze GCN (28 nm). Posiada 1280 procesorów strumieniowych, 256-bitową magistralę i 2 GB pamięci własnej GDDR5. Częstotliwości taktowania to 850 MHz dla rdzenia i 1200 MHz dla pamięci. Pobór mocy jest wysoki (TDP wynosi 100 W).

Tego, że Radeon HD 7970M to dobry wybór dla graczy, dowiodły choćby testy laptopa Alienware M17x R4. Z wydajnym procesorem Intela może on śmiało konkurować z kartą GeForce GTX 680M.

W testowanym laptopie zainstalowane były najnowsze sterowniki Catalyst 12.11. To istotne, gdyż w przeszłości technologia przełączania grafiki AMD (Enduro) sprawiała wiele problemów (mizerna skuteczność wykrywania, skromna wydajność na niskich ustawieniach, czarne ekrany po instalacji sterowników). Catalyst 12.11 to duży krok naprzód. Sterownik umożliwia globalne ustawienie grafiki, więc użytkownik nie musi się zżymać na nieprawidłowe przydzielenie GPU. Po wybraniu opcji maksymalizacji wydajności (Maximize performance) gry wykorzystują skutecznie kartę Radeon HD 7970M.

Dobrym rozwiązaniem jest to, że w menu Switchable Graphics zapisywane są obecnie wszystkie instalowane i uruchamiane programy. Podobnie jak w rozwiązaniu Nvidii, użytkownik może tworzyć i modyfikować własne profile. Pliki o rozszerzeniu .exe można bez problemu przyporządkowywać do wybranych układów grafiki. W starszych wersjach sterowników to menu było niedopracowane. W Enduro brakuje jednak nadal funkcji aktualizacji oraz narzędzia wskazującego, który układ grafiki jest wykorzystywany. 

Wynik osiągnięty w teście 3DMark 11 GPU Score, 6423 pkt., jest o około 8% lepszy od osiągnięcia karty GeForce GTX 680M z laptopa Deviltech Devil 6700 (5947 pkt.). Ogólne wyniki testów 3DMark (05, 06 i Vantage) są natomiast relatywnie słabe; modele z tą samą kartą Radeon HD 7970M i procesorem Intela uzyskują mniej więcej dwukrotnie lepsze rezultaty. 

Wynik testu Unigine Heaven 3.0 z kolei budzi zadowolenie. W rozdzielczości 1920 x 1080 na wysokich ustawieniach z normalną teselacją GX60 uzyskał 57,7 kl/s. Wynik laptopa Schenker XMG P502 z kartą GTX 680M to 57,6 kl/s.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (AMD Radeon HD 7660G)
GPU-Z (AMD Radeon HD 7970M)
CrystalDiskMark (dysk C:, czyli SSD)
CrystalDiskMark (dysk D:, czyli HDD)
3DMark 03 Standard
44681 pkt.
3DMark 05 Standard
13708 pkt.
3DMark 06 Standard Score
11638 pkt.
3DMark Vantage P Result
12294 pkt.
3DMark 11 Performance
4633 pkt.
Pomoc
PCMark 7 Score
3174 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3066 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8042 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
0.74 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.01 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
39.3 fps
Pomoc
Cinebench R10
Rendering Single CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
A10-4600M
MSI GX60
3066 Points
Core i3-3110M
HP ProBook 4540s
4243 Points +38%
Core i5-3210M
Gigabyte U2442N
5312 Points +73%
Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
5821 Points +90%
Rendering Multiple CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
A10-4600M
MSI GX60
8042 Points
Core i3-3110M
HP ProBook 4540s
9226 Points +15%
Core i5-3210M
Gigabyte U2442N
10998 Points +37%
Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
22003 Points +174%
3DMark Vantage - 1280x1024 P GPU no PhysX (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
17084 Points
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
23701 Points +39%
GeForce GTX 680M / Core i7-3720QM
Schenker XMG P702
21060 Points +23%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
16558 Points -3%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
13019 Points -24%
Unigine Heaven 2.1 - 1280x1024 high, Tesselation (normal), DirectX11 AA:off AF:1x (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
70.6 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
83.9 fps +19%
GeForce GTX 680M / Core i7-3720QM
Schenker XMG P702
74.2 fps +5%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
54.2 fps -23%
AS SSD Benchmark
AS SSD Benchmark

W testowanym MSI GX60 zastosowano obiecujące rozwiązanie w postaci macierzy dyskowej RAID 0. W jej skład wchodzą dwa dyski SSD SanDisk pod mSATA o pojemności 64 GB każdy. Testy odczytu sekwencyjnego wypadły pozytywnie. Ponad 600 MB/s (w teście AS SSD Benchmark) to wynik nieosiągalny dla większości modeli na SATA 3 (np. Corsair Neutron GTX 512 GB uzyskał w laptopie Schenker XMG P722 PRO 514 MB/s).

Kiedy przejdziemy do analizy wyników testów na małych blokach danych, dobre wrażenie pryska. 8 MB/s w teście 4K i 57 MB/s w 4K-64Thrd to bardzo słabe wyniki. Samsung 830 128 GB okazał się w nich 2,5-krotnie (21 MB/s w 4K) i 5-krotnie (291 MB/s w 4K-64Thrd) szybszy. 

Największy szok przyniosły jednak wyniki testów zapisu. Zapis sekwencyjny na poziomie 44 MB/s to wynik poniżej możliwości dysku twardego (w teście CrystalDiskMark odnotowano jednak 88 MB/s). Dla porównania w MSI GT70 te same dyski, również działające jako RAID 0, uzyskały 391 MB/s (rezultat dziewięciokrotnie lepszy).

Wyniki testów zapisu na małych blokach danych również okazują się znacznie gorsze od tego, co potrafią normalne dyski SSD. W teście 4K odnotowano tylko 12 MB/s, a w 4K-64Thrd - zaledwie 5 MB/s. Crucial M4 z laptopa Gigabyte U2442N uzyskał w nich odpowiednio 50 i 158 MB/s. 

Generalnie więc zastosowane w GX60 rozwiązanie w postaci RAID 0 nie jest dobrym pomysłem. Normalny dysk SSD byłby szybszy. 

Testowany model MSI GX60 posiadał także dysk twardy o pojemności 750 GB i prędkości 7200 obr/min produkcji Western Digital (WD75000BPKT-22PK4). W testach CrystalDiskMark uzyskano odczyt i zapis sekwencyjny na poziomie 114-115 MB/s. Niewiele dysków twardych osiąga lepsze wyniki. Wadą tego modelu jest relatywnie głośna praca. 

Wynik GX0 w mierzącym ogólną wydajność teście PCMark 7, 3174 pkt., nie jest powalający. Lokuje się on między osiągnięciami laptopów Dell Inspiron 14z 5423 z Core i5-3317U i Radeonem HD 7570M (3102 pkt.) oraz Samsung 700Z7C z procesorem i7-3615QM i kartą grafiki GeForce GT 650M (3281 pkt.). Modele z najwyższej półki osiągają grubo ponad 4000 a nawet ponad 5000 pkt.

2x SanDisk U100 (RAID 0)
Sequential Read: 437.6 MB/s
Sequential Write: 88.3 MB/s
512K Read: 160 MB/s
512K Write: 31.43 MB/s
4K Read: 12.29 MB/s
4K Write: 8.899 MB/s
4K QD32 Read: 60 MB/s
4K QD32 Write: 5.759 MB/s

Testy gier

Kiedy patrzy się na wyniki testów gier, nasuwa się pytanie czy MSI dostatecznie sprawdziło konfigurację sprzętową GX60 przed wypuszczeniem tego laptopa na rynek.  

Na najwyższych ustawieniach (1920 x 1080 pikseli, maksymalne detale) GX60 potrafi być lepszy od laptopów z procesorem Intela i kartą GeForce GTX 670MX lub GTX 675MX, ale na niższych (1366 x 768, wysokie detale) okazuje się, że jego wydajność jest zbliżona do słabszych laptopów z kartą GeForce GT 650M lub GTX 660M. W najgorszym przypadku wydajność jest niewiele lepsza, niż gdyby był wykorzystywany zintegrowany z procesorem układ grafiki Radeon HD 7660G. 

Gry mocno obciążające procesor, jak Guild Wars 2, Need for Speed: Most Wanted, Hitman: Absolution i Assassin's Creed III, są grywalne w ograniczonym stopniu lub w ogóle nie da się w nie grać. To wręcz zdumiewające, jak bardzo procesor Trinity ogranicza możliwości Radeona HD 7970M, karty porównywalnej z GeForce'em GTX 680M. Tym bardziej dziwi fakt, że MSI zdecydowało się skonstruować laptop na platformie AMD, zamiast stworzyć model z Radeonem HD 7970M i procesorem Intela.

Far Cry 3
1920x1080 DX11 Ultra Preset (HDAO, Enhanced Alpha To Coverage) AA:4x MS (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
21.8 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
25.4 fps +17%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
23.6 fps +8%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
17.5 fps -20%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
13.7 fps -37%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
10.6 fps -51%
1366x768 DX11 High Preset (SSAO, Standard Alpha To Coverage) AA:2x MS (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
31.7 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
58.5 fps +85%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
68.4 fps +116%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
55.1 fps +74%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
44.2 fps +39%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
35.5 fps +12%
Hitman: Absolution
1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS AF:16x (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
18.6 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
28.8 fps +55%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
22.6 fps +22%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
19.3 fps +4%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
12.7 fps -32%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
11.5 fps -38%
1366x768 High Preset AA:2xMS AF:8x (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
18.9 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
43.3 fps +129%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
50.3 fps +166%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
41.4 fps +119%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
30.9 fps +63%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
27.6 fps +46%
Call of Duty: Black Ops 2 - 1920x1080 (Extra) High / On, FXAA AA:4xMS (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
59.4 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
75 fps +26%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
75.3 fps +27%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
57.4 fps -3%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
46.2 fps -22%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
37.3 fps -37%
Need for Speed: Most Wanted
1920x1080 High / On (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
21.8 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
48.4 fps +122%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
51.4 fps +136%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
38.2 fps +75%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
29 fps +33%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
23 fps +6%
1366x768 High / On (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
24.3 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
51.2 fps +111%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
58.3 fps +140%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
59.3 fps +144%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
49.8 fps +105%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
41.5 fps +71%
Medal of Honor: Warfighter - 1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS AF:16x (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
46.4 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
46.2 fps 0%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
40.9 fps -12%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
34 fps -27%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
25 fps -46%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
20.8 fps -55%
Dishonored - 1920x1080 High / On, FOV: 75 AA:FX (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
70.1 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
99.9 fps +43%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
115.7 fps +65%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
103 fps +47%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
75.4 fps +8%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
66.7 fps -5%
World of Tanks v8
1920x1080 Maximum Preset AA:HQ FX (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
28.7 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
50.4 fps +76%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
29.5 fps +3%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
26.7 fps -7%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
38.2 fps +33%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
19.5 fps -32%
1366x768 High Preset AA:LQ FX (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
33.9 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
60.8 fps +79%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
39.7 fps +17%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
38.8 fps +14%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
65.8 fps +94%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
33.4 fps -1%
Fifa 13 - 1920x1080 High AA:4xMS (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
119.4 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
226.6 fps +90%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
256.9 fps +115%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
248 fps +108%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
180.6 fps +51%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
155.7 fps +30%
Borderlands 2 - 1920x1080 (Ultra) High / On (PhysX low) AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
43.2 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
62.9 fps +46%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
71.1 fps +65%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
62.9 fps +46%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
45.3 fps +5%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
41.3 fps -4%
Guild Wars 2
1920x1080 All Maximum / On AA:FX (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
16.6 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
30.6 fps +84%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
31.9 fps +92%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
24.7 fps +49%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
18.8 fps +13%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
16.1 fps -3%
1366x768 Best Appearance Preset AA:FX (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
17.8 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
42.8 fps +140%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
48.5 fps +172%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
43.3 fps +143%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
47.2 fps +165%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
40.4 fps +127%
Counter-Strike: GO - 1920x1080 (Very) High, FXAA AA:4x MS AF:8x (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
89.4 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
153.5 fps +72%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
128 fps +43%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
131 fps +47%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
95.7 fps +7%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
88.5 fps -1%
Sleeping Dogs
1920x1080 Extreme Preset AA:Extreme (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
28.5 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
28.5 fps 0%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
22.7 fps -20%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
16.1 fps -44%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
13.1 fps -54%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
8.6 fps -70%
1366x768 High Preset AA:High (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
35.1 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
47.3 fps +35%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
67.7 fps +93%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
59.4 fps +69%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
49.3 fps +40%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
36.7 fps +5%
Darksiders II - 1920x1080 2/4 Shadows, No Ambient Occlusion, AA:Low (sortuj wg wyników)
Radeon HD 7970M / A10-4600M
MSI GX60
108.7 fps
Radeon HD 7970M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
104.1 fps -4%
GeForce GTX 680M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
108.8 fps 0%
GeForce GTX 675MX / Core i7-3740QM
One M73-2N
80.2 fps -26%
GeForce GTX 670MX / Core i7-3630QM
Deviltech HellMachine
63.2 fps -42%
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM
Schenker XMG P502
49.6 fps -54%
Karta grafiki i procesor Różnica w osiągach w testach gier
GeForce GTX 660M i Intel Core i7 (quad-core) -5%
Radeon HD 7970M i AMD A10-4600M punkt odniesienia (średnia z 14 testów gier)
GeForce GTX 670MX i Intel Core i7 (quad-core) +20%
GeForce GTX 675MX i Intel Core i7 (quad-core) +40%
GeForce GTX 680M i Intel Core i7 (quad-core) +60%
Radeon HD 7970M i Intel Core i7 (quad-core) +60%
lowmed.highultra
Darksiders II (2012) 108.7
Sleeping Dogs (2012) 35.1 28.5
Counter-Strike: GO (2012) 89.4
Guild Wars 2 (2012) 17.8 16.6
Borderlands 2 (2012) 43.2
Fifa 13 (2012) 119.4
World of Tanks v8 (2012) 33.9 28.7
Dishonored (2012) 70.1
Medal of Honor: Warfighter (2012) 46.4
Need for Speed: Most Wanted (2012) 24.3 21.8
Call of Duty: Black Ops 2 (2012) 59.4
Hitman: Absolution (2012) 18.9 18.6
Assassin´s Creed III (2012) 16.2 13.4
Far Cry 3 (2012) 31.7 21.8

Wpływ na otoczenie

Hałas

Choć GX60 posiada tylko jeden wentylator, pod względem głośności może się mierzyć z laptopami Clevo P150EM i P170EM. Średnio 42 dB w pierwszej scenie testu 3DMark06 i 52 dB w teście pełnego obciążenia to wartości typowe dla najwydajniejszych modeli do gier. W teście laptopa Schenker XMG P702 wykorzystującego kartę Radeon HD 7970M odnotowano pod obciążeniem 46-54 dB.

W sytuacji braku obciążenia kultura pracy przedstawia się źle. Nawet normalnie odgłos wentylatora jest głośny (~35 dB), a na dodatek co pewien czas natężenie hałasu wzrasta do 38 dB i jest nieprzyjemne. W przypadku modelu Schenker XMG P702 (Clevo P170EM) zarejestrowano w teście bez obciążenia 33-35 dB, a w Asusie G75VW - tylko 30-31 dB.

Hałas

luz
35 / 0 / 37.7 dB
DVD
38.5 / dB
obciążenie
41.7 / 52.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Jedną z największych zalet GX60 są umiarkowane temperatury robocze. Nawet pod obciążeniem temperatury miejsc oparcia dłoni nie przekroczyły 30°C. W teście bez obciążenia średnie wartości maksymalnych na spodzie i na wierzchu jednostki zasadniczej wyniosły 26°C. Również pod obciążeniem temperatury są całkiem znośne. W teście pełnego obciążenia odnotowano 41,5°C na spodzie, w sąsiedztwie wylotu powietrza z układu chłodzenia.

W godzinnym teście pełnego obciążenia temperatura karty grafiki osiągnęła 80°C. Procesor rozgrzał się do 71°C, z tym że jego taktowanie spadało czasem poniżej 2 GHz (występował więc throttling).

w stresie
 38 °C37.6 °C26.7 °C 
 35.4 °C32.3 °C26.4 °C 
 26.4 °C26.4 °C23.8 °C 
maks. w ogóle: 38 °C
średnia: 30.3 °C
25.5 °C40 °C41.5 °C
25 °C30.4 °C36 °C
23.1 °C24.4 °C24.2 °C
maks. w ogóle: 41.5 °C
średnia: 30 °C
zasilacz  44.6 °C | temperatura otoczenia 22 °C | Voltcraft IR-550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.3 °C / 87 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38 °C / 100 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 41.5 °C / 107 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.3 °C / 79 F, compared to the device average of 33.9 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 26.4 °C / 79.5 F and are therefore cool to the touch.
(+) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (+2.5 °C / 4.5 F).

Głośniki

Pod tym względem MSI GX60 wypada bardzo dobrze. Posiada dwa głośniki i subwoofer. Jak na realia laptopów, dźwięk jest wyjątkowo czysty i głęboki. Wyraźnie słychać basy, czego nie można powiedzieć o głośnikach większości innych laptopów. Na pochwałę zasługuje też głośność maksymalna.

Wydajność akumulatora

Akumulator o pojemności 87 Wh zapewnia bohaterowi niniejszej recenzji całkiem długie czasy pracy. W idealnych warunkach (a więc przy minimalnym podświetleniu ekranu i braku obciążenia podzespołów) możliwe jest osiągnięcie siedmiu godzin działania na jednym ładowaniu. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi trwał równo 5 h. Odtwarzanie filmu z płyty DVD (przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu) było możliwe przez 3:14 h. Test obciążeniowy wyczerpał energię z akumulatora w ciągu godziny.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.3 / 0.7 W
luzdarkmidlight 12.8 / 18.6 / 23.8 W
obciążenie midlight 85.1 / 138.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
7h 07min
sieć przez WLAN
5h 00min
DVD
3h 14min
obciążenie
1h 00min

Podsumowanie

MSI GX60 nie jest laptopem, który można bezkrytycznie polecać. Posiada co prawda bardzo wydajną kartę grafiki Radeon HD 7970M, ale jej potencjał jest w dużym stopniu marnowany przez słaby procesor AMD. W niektórych grach wydajność jest na poziomie laptopów multimedialnych średniej klasy. 

Dwa dyski SSD pod mSATA zaprezentowały świetny odczyt liniowy, ale ich osiągi na małych blokach danych okazały się bardzo słabe. 

Do mankamentów trzeba też zaliczyć nietypowy układ klawiatury oraz nie najlepszą jakość obudowy. 

GX60 ma też jednak zalety. Są nimi niskie temperatury robocze, dobrej klasy matryca, jakość dźwięku z wbudowanych głośników i bogate wyposażenie w złącza. 

Ostateczny osąd tego laptopa jest trudny. Ze względu na kulejącą wydajność CPU jest to sprzęt dobry dla osób nie mających wygórowanych wymagań co do wydajności. Zapaleni graczy powinni raczej szukać sprzętu z procesorem Intela (najlepiej czterordzeniowym).

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
MSI GX60 w pudełku
MSI GX60 w pudełku

Specyfikacja techniczna

MSI GX60
Procesor
AMD A10-4600M 4 x 2.3 - 3.2 GHz, Trinity
Karta grafiki
AMD Radeon HD 7970M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 850 MHz, pamięć: 1200 MHz, GDDR5, Catalyst 12.11, Enduro
Pamięć
8 GB 
, DDR3 1600 MHz, 2x 4 GB, dwa gniazda, maks. 16 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LG Philips LP156WF1-TLF3 (LGD0259), TN, podświetlanie diodami LED, Full HD, refleksująca: nie
Chipset
AMD AM70 FCH
Dysk twardy
2x SanDisk U100 (RAID 0), 64 GB 
, + WDC WD7500BPKT-22PK4, 7200 obr/min, 750 GB
Karta dźwiękowa
Realtek ALC892 @ AMD Hudson-3 FCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, wejście liniowe, wyjście liniowe, czytnik kart: SD/SDXC/SDHC/MMC
Łączność
Qualcomm Killer e2200 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Qualcomm Atheros AR1111 WB-EG Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
TSSTcorp DVDWBD SN-406AB
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 55 x 395 x 267
Akumulator
87 Wh litowo-jonowy, 7800 mAh, 11,1V, 480 g, 9 ogniw, BTY-M6D
System operacyjny
Microsoft Windows 8 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: 2.1 (THX TruStudio Pro), klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: nie, zasilacz 180 W, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.426 kg, zasilacz: 848 g
Cena
1199 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja MSI Raider 18 HX A14V: Wydajność Tytana bez ceny Tytana
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.557 kg
Recenzja laptopa MSI Katana A15 AI: Gracz RTX 4070 zraniony przez środki oszczędnościowe
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Hawk Point (Zen 4/4c) R9 8945HS, 15.60", 2.3 kg
Recenzja laptopa MSI Sword 16 HX: Gamingowa potęga stłumiona przez mało imponujący ekran
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i7-14700HX, 16.00", 2.3 kg
Recenzja laptopa MSI Vector 16 HX: Wydajność Tytana bez ceny Tytana
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.657 kg
Recenzja laptopa MSI Titan 18 HX A14VIG: Rok smoka
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.632 kg
Recenzja laptopa MSI Stealth 16 Mercedes-AMG Motorsport: Mobilny samochód wyścigowy z wyświetlaczem OLED
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 1.9 kg
Recenzja laptopa MSI Raider GE68 HX 13VF: Całkowita zmiana designu
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13950HX, 16.00", 2.701 kg

Za

+ niskie temperatury robocze
+ potencjalnie bardzo wydajna karta grafiki
+ matowa matryca Full HD
+ bogate wyposażenie w złącza
+ pojemny akumulator
+ jakość dźwięku z wbudowanych głośników

Przeciw

- słaby procesor
- rozczarowujące osiągi w grach
- nietypowy układ klawiatury
- połyskliwe powierzchnie obudowy
- mało solidna pokrywa ekranu
- potężny i ciężki
Florian Glaser (Update: 2017-12-20)