Test Microsoft Surface Book
Tekst i zdjęcia: Allen Ngo
Tłumaczenie: Tomasz Cyba
24/11/2015
Surface Book to urządzenie jedyne w swoim rodzaju. Jest to bowiem pierwszy model z dodatkową kartą grafiki umieszczoną w stacji bazowej z klawiaturą, a nie w tablecie. Sam tablet jest zresztą też wyjątkowy, gdyż ma ekran formatu 3:2. Jak się okazało, jego matryca jest świetna. Niemniej jednak urządzenie to ma kilka braków, które zostały wymienione w niniejszej recenzji.
Obudowa
Wzornictwo jest minimalistyczne, przy czym wyraźnie zarysowane krawędzie i kanciasta sylwetka są charakterystyczne i odróżniają omawiany model od współczesnych MacBooków. Unikalną cechą Surface Booka jest zawias, podobny nieco do bransoletkowego zawiasu modelu Yoga 3 Pro. To pomysł na mocniejsze połączenie części tabletowej i odczepianej klawiatury. W urządzeniach typu 2 w 1 notorycznym problemem była słaba konstrukcja zawiasów, które nie były w stanie utrzymać wystarczająco stabilnie ciężkiego ekranu. Rozwiązanie z Surface Booka jest jednym z najstabilniejszych i zapewne będzie naśladowane przez inne firmy.
Rozwiązanie to nie jest jednak idealne, gdyż ekran potrafi się trochę chybotać a maksymalny kąt odchylenia ekranu to tylko około 130 stopni. Laptop nie domyka się do końca i po jego złożeniu pozostaje widoczna szpara, z powodu której urządzenie wygląda na grubsze, niż jest w rzeczywistości. Cecha ta trochę niepokoi także w sytuacji transportowania komputera w torbie lub plecaku bez porządnego zabezpieczenia.
Poza zawiasem niemal cała obudowa jest wykonana z matowego stopu magnezu. Tablet jest na tyle sztywny, że nie poddaje się wykrzywianiu i uginaniu. Część z klawiaturą jest nieco bardziej podatna na uginanie (klawiatura ugina się na środku).
Surface Book jest cięższy i większy od wielu ultrabooków, z którymi przyjdzie mu konkurować. Waży o ponad 100 g więcej od Toshiby Kirabook (1,28 kg), Acera Aspire S7 (1.33 kg), Asusa UX305 (1,27 kg) i Della XPS 13 (1,28 kg). Po części jest to skutek tego, że to urządzenie z ekranem w formacie 3:2, a po części tego, że model ten otrzymał stosunkowo wydajne podzespoły obliczeniowe.
Część tabletowa waży 730 g, czyli o około 20 g więcej, niż Galaxy Note Pro z ekranem 12,2" i iPad Pro z ekranem 12,9".
Choć na spodzie stacji bazowej znajduje się pokrywa serwisowa, nie widać żadnych śrubek pozwalających na jej zdjęcie. Surface Book nie jest urządzeniem, które użytkownik mógłby modyfikować.
Wśród złączy zewnętrznych mamy mDP i dwa standardowe USB 3.0. Nie ma natomiast RJ-45, VGA i HDMI. Warto odnotować, że gniazdo audio znajduje się w górnym narożniku tabletu, co może być niedogodnością w przypadku chęci skorzystania ze słuchawek, kiedy urządzenie pełni funkcję laptopa.
Osprzęt
Ze względu na prosty wygląd i układ klawiatura byłaby na miejscu na przykład w jakimś Chromebooku. Okazała się ona zaskakująco wygodna, biorąc pod uwagę kombinację skoku i odpowiedzi. Klawisze alfanumeryczne mierzą 17 x 17 mm a odstępy między nimi maja około 2,5 mm. Podczas pisania prawie nie słychać stukotu. Poszczególne klawisze są sztywne a nie chybotliwe (co zdarza się w tańszych ultrabookach).
Fajnie, że klawiatura jest podświetlana, ale niestety nie możliwości modyfikowania intensywności podświetlenia. Klawiatura nie łączy się z tabletem bezprzewodowo - trzeba ją podłączyć fizycznie, by móc z niej korzystać. Klawisze kierunkowe "góra" i "dół" są o połowę mniejsze od pozostałych. Dają one także bardziej miękką odpowiedź i są mniej wygodne od reszty.
Trzeba jeszcze dodać, że właściwy tryb postępowania to włączenie tabletu, kiedy jest on już połączony ze stacją bazową. Wpięcie włączonego tabletu do stacji bazowej powoduje, że czasowo nie działają klawiatura, płytka dotykowa i porty USB. Poza tym czasem szwankował specjalny przycisk do odłączania tabletu.
Płytka dotykowa ma wymiary 10,6 x 7 cm, czyli jest duża w odniesieniu do wielkości ekranu. Ułatwia to przemieszczanie kursora na duże odległości na ekranie, przewijanie i korzystanie z funkcji dotyku wielopunktowego. Purystom nie spodoba się brak oddzielnych przycisków gładzika a osobom przyzwyczajonym do laptopów biznesowych może nie odpowiadać brak manipulatora punktowego.
W internecie pojawiły się liczne krytyczne opinie nt. działania płytki dotykowej Surface Booka. Autor może to potwierdzić - w testowanym egzemplarzu jej reakcje nie były idealne, zwłaszcza w okolicy narożników. Płytka potrafi przestać reagować, kiedy przesuwa się palec od zewnątrz do środka, ale nie zdarza się to przy przesuwaniu palca od środka do krawędzi płytki.
Ekran dotykowy w roli urządzenia wejścia sprawdzał się dobrze. Nie było żadnych problemów z reakcjami. Trzeba jednak wspomnieć, że przełączanie automatycznej rotacji obrazu jest możliwe tylko z poziomu oprogramowania; nie ma bowiem sprzętowego, łatwo dostępnego przełącznika.
Dołączony rysik jest taki sam, jak w modelu Surface Pro 4. Jeżeli ktoś miał do czynienia z Surface Pro 3, szybko poczuje się jak w domu, gdyż piórko ma ten sam zestaw funkcji i 1024 poziomy nacisku. To, że ma dużą średnicę, czyni go jednym z najwygodniejszych rysików, gdyż jest podobny do długopisu.
Obraz
Od czasu modelu Chromebook Pixel z ekranem 12,85" o rozdzielczości 2560 x 1700 pikseli autor nie miał do czynienia z tak nietypowym ekranem, jak ten z Surface Booka. Ma on przekątną 13,5 cala, rozdzielczość 3000 x 2000 pikseli (267 ppi), co oznacza, że proporcje ekranu to 3:2. Ciśnie się na usta, że w subiektywnej ocenie ten błyszczący ekran jest genialny i jest jednym z najjaśniejszych punktów omawianego modelu. Nie występuje efekt ziarnistości znany z niektórych laptopów z matowym ekranem a nieznaczny bleeding był widoczny tylko przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu i w ciemnym otoczeniu.
|
rozświetlenie: 93 %
na akumulatorze: 430.9 cd/m²
kontrast: 1696:1 (czerń: 0.254 cd/m²)
ΔE Color 2.06 | 0.5-29.43 Ø4.92
ΔE Greyscale 2.22 | 0.5-98 Ø5.2
96% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
64% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
68.9% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
95.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
67% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.13
Luminancja i kontrast okazały się lepsze, niż w wielu konkurencyjnych laptopach, w tym w MacBooku Pro Retina 13. Kontrast bliski 1700:1 (według firmy Microsoft powinien on wynosić 1800:1) sprawia, że odtwarzane na Surface Booku filmy wyglądają fenomenalnie.
Pokrycie przestrzeni kolorów sRGB wyniosło 96% a przestrzeni Adobe RGB - 64%. To wyniki zbliżone do osiągnięć modelu Toshiba Kirabook KIRA-10D. Matryce IPS przeważnie osiągają pokrycie sRGB w wysokości 60-70%.
Pomiary wykazały bardzo dobre odwzorowanie kolorów. W stanie fabrycznym wierność kolorów jest na tyle dobra, że nie trzeba przeprowadzać kalibracji matrycy. W MacBooku Pro 13 Retina średni błąd dE2000 dla kolorów był odrobinę mniejszy (1,82 wobec 2,06 w Surface Booku).
Czas reakcji przy przejściu między czernią a bielą wynosił 7-8 ms a pomiędzy szarością a innym odcieniem szarości - 20-29 ms.
Czytelność obrazu na dworze jest bardzo dobra w cieniu i przy zachmurzonym niebie. Błyszcząca powierzchnia ekranu jest powodem intensywnych refleksów. Mimo to jednak da się korzystać z omawianego urządzenia przy bezpośredniej operacji słonecznej.
Kąty widzenia okazały się znakomite. Kolory i kontrast nie pogarszają się znacząco nawet w sytuacji, kiedy patrzymy na ekran pod bardzo ostrym kątem.
Osiągi
Surface Book jest oferowany w wersjach z dwoma różnymi procesorami Intel Skylake-U (Core i5-6300U oraz Core i7-6600U). Opcjonalną kartą grafiki ma być bliżej nieokreślona karta Nvidii oparta na architekturze Maxwell. GPU znajduje się w stacji dokującej. Kiedy tablet jest od niej odłączony, Surface Book wykorzystuje zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 520. Nie ma technologii Optimus, ale układ grafiki jest automatycznie zmieniany przy podłączeniu lub odłączeniu tabletu (objawia się to migotaniem obrazu).
Testowany egzemplarz posiadał procesor i5-6300U i kartę grafiki Nvidii.
Minimalne taktowanie CPU to tylko 400 MHz, bazowe wynosi 2,4 GHz a maksymalne - 3 GHz. Wyniki testów syntetycznych wypadły bardzo pozytywnie. Surface Book poradził sobie w testach wielowątkowych aplikacji Cinebench wyraźnie lepiej od HP EliteBooka Folio 1040 G2 z procesorem i5-5300U (osiągając wyniki nawet o kilkanaście procent lepsze) i od Lenovo Z40 z i5-4200U (od którego był lepszy nawet o 37%). W testach jednowątkowych różnice były mniejsze. Oczywiście pod względem wydajności wielowątkowej dwurdzeniowy i5-6300U znacznie ustępuje procesorom czterordzeniowym, w tym choćby i7-4720HQ.
Jeżeli chodzi o kartę grafiki, narzędzie GPU-Z pokazało specyfikację podobną do specyfikacji karty GeForce 940M. Karta w Surface Booku ma 384 rdzenie CUDA i 64-bitową szynę danych. Podstawową różnicą jest to, że karta w omawianym komputerze ma 1 GB pamięci VRAM GDDR5, podczas gdy GeForce 940M ma pamięć VRAM DDR3. W spoczynku zegary są obniżane do 135 MHz (rdzeń) i 202,5 MHz (pamięć) a maksymalnie osiągają 993 MHz (rdzeń) i 1252,8 MHz (pamięć).
Wyniki testów 3DMark Cloud Gate i Fire Strike okazały się o około jedną trzecią lepsze od rezultatów zapewnianych przez kartę GeForce 940M (w Lenovo Yoga 3). Dość daleko im natomiast do wyników MSI GP62 z kartą GeForce GTX 950M. Tak czy inaczej są one jednak znacznie lepsze od wyników zintegrowanych układów Intela z tańszych ultrabooków.
Na zasilaniu akumulatorowym wydajność graficzna nie była pogorszona. Procesor natomiast rzadziej wykorzystywał Turbo Boost. W teście 3DMark 11 na zasilaniu akumulatorowym osiągnięto 3541 pkt. (Physics) i 2529 pkt. (GPU) wobec odpowiednio 4199 i 2548 pkt. na zasilaniu z sieci.
Cinebench R11.5 | |
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
HP EliteBook Folio 1040 G2 H7W22EA | |
Dell Latitude 14 7414 Rugged Extreme | |
Lenovo IdeaPad Z40-59422614 | |
Toshiba Tecra A50-C1510W10 | |
Asus Transformer Book T300FA-FE001H | |
Eurocom Shark 4 | |
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
HP EliteBook Folio 1040 G2 H7W22EA | |
Dell Latitude 14 7414 Rugged Extreme | |
Lenovo IdeaPad Z40-59422614 | |
Toshiba Tecra A50-C1510W10 | |
Asus Transformer Book T300FA-FE001H | |
Eurocom Shark 4 |
Cinebench R15 | |
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
HP EliteBook Folio 1040 G2 H7W22EA | |
Dell Latitude 14 7414 Rugged Extreme | |
Lenovo IdeaPad Z40-59422614 | |
Toshiba Tecra A50-C1510W10 | |
Asus Transformer Book T300FA-FE001H | |
Eurocom Shark 4 | |
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
HP EliteBook Folio 1040 G2 H7W22EA | |
Dell Latitude 14 7414 Rugged Extreme | |
Lenovo IdeaPad Z40-59422614 | |
Toshiba Tecra A50-C1510W10 | |
Asus Transformer Book T300FA-FE001H | |
Eurocom Shark 4 |
wPrime 2.10 | |
1024m (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
HP EliteBook Folio 1040 G2 H7W22EA | |
Dell Latitude 14 7414 Rugged Extreme | |
Lenovo IdeaPad Z40-59422614 | |
Toshiba Tecra A50-C1510W10 | |
Asus Transformer Book T300FA-FE001H | |
Eurocom Shark 4 | |
32m (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
HP EliteBook Folio 1040 G2 H7W22EA | |
Dell Latitude 14 7414 Rugged Extreme | |
Lenovo IdeaPad Z40-59422614 | |
Toshiba Tecra A50-C1510W10 | |
Asus Transformer Book T300FA-FE001H | |
Eurocom Shark 4 |
Super Pi Mod 1.5 XS 32M - 32M (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
HP EliteBook Folio 1040 G2 H7W22EA | |
Dell Latitude 14 7414 Rugged Extreme | |
Lenovo IdeaPad Z40-59422614 | |
Toshiba Tecra A50-C1510W10 | |
Asus Transformer Book T300FA-FE001H | |
Eurocom Shark 4 |
* ... im mniej tym lepiej
PCMark 7 Score | 5135 pkt. | |
PCMark 8 Home Score Accelerated v2 | 2814 pkt. | |
PCMark 8 Creative Score Accelerated v2 | 3694 pkt. | |
PCMark 8 Work Score Accelerated v2 | 3644 pkt. | |
Pomoc |
Testowany Surface Book był wyposażony w standardowy w tym modelu dysk SSD M.2 pod PCIe z wsparciem NVMe. Był to konkretnie Samsung MZFLV256 o pojemności 256 GB. W teście AS SSD odczyt sekwencyjny osiągnął 1223 MB/s. To więcej, niż były w stanie uzyskać działające jako RAID 0 dwa dyski Lite-On LMT-128M6M (945 MB/s). Gorzej przedstawia się zapis sekwencyjny, w którym dysk Samsunga dobił do 275 MB/s, podczas gdy dwa dyski Lite-On osiągnęły 591 MB/s.
Rezultat mierzącego ogólną wydajność PCMark 7, 5135 pkt., jest bardzo dobry jak na laptop hybrydowy z odczepianym ekranem. Podobnym rezultatem może się pochwalić Asus UX302LG (5166 pkt.).
3DMark 06 Standard Score | 15111 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 2711 pkt. | |
3DMark Ice Storm Standard Score | 49514 pkt. | |
3DMark Cloud Gate Standard Score | 7424 pkt. | |
3DMark Fire Strike Score | 1886 pkt. | |
3DMark Fire Strike Extreme Score | 279 pkt. | |
Pomoc |
3DMark | |
1920x1080 Fire Strike Graphics (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Asus UX501JW-DS71T | |
Asus GL771JM | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
MSI GS30 Shadow | |
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE | |
Vizio CT14-A0 | |
1280x720 Cloud Gate Standard Graphics (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Asus UX501JW-DS71T | |
Asus GL771JM | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
MSI GS30 Shadow | |
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE | |
Vizio CT14-A0 |
3DMark 11 | |
1280x720 Performance Combined (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Asus UX501JW-DS71T | |
Asus GL771JM | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
MSI GS30 Shadow | |
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE | |
Vizio CT14-A0 | |
1280x720 Performance Physics (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Asus UX501JW-DS71T | |
Asus GL771JM | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
MSI GS30 Shadow | |
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE | |
Vizio CT14-A0 | |
1280x720 Performance GPU (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Asus UX501JW-DS71T | |
Asus GL771JM | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
MSI GS30 Shadow | |
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE | |
Vizio CT14-A0 | |
1280x720 Performance (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Asus UX501JW-DS71T | |
Asus GL771JM | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
MSI GS30 Shadow | |
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE | |
Vizio CT14-A0 |
Testy gier
Tak jak wyniki testów 3DMark, rezultaty testów gier lokują się między wynikami dla karty GeForce 940M a wynikami GTX-a 950M. W rozdzielczości Full HD można często grać na średnich lub niskich ustawieniach jakościowych. Natywna rozdzielczość ekranu jest natomiast poza zasięgiem, chyba że chcemy pograć w DOTA 2 lub LoL-a na najniższych ustawieniach.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Sleeping Dogs (2012) | 112.4 | 85.6 | 42.8 | 10.9 |
Tomb Raider (2013) | 161.5 | 82.8 | 55.2 | 25.8 |
StarCraft II: Heart of the Swarm (2013) | 258 | 141.2 | 74.2 | 37.5 |
BioShock Infinite (2013) | 94.2 | 64.8 | 56.5 | 20.8 |
Metro: Last Light (2013) | 59.6 | 44.7 | 30.7 | 15.7 |
Thief (2014) | 45.6 | 28.2 | 22.3 | 9.4 |
F1 2014 (2014) | 117 | 94 | 76 | 49 |
Batman: Arkham Knight (2015) | 23 | 14 | ||
Metal Gear Solid V (2015) | 42 | 35.9 | 19.7 | 13.3 |
Metro: Last Light | |
1366x768 High (DX11) AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
Lenovo ThinkPad T450s-20BWS1UT00 | |
1920x1080 Very High (DX11) AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
Lenovo ThinkPad T450s-20BWS1UT00 |
Tomb Raider | |
1366x768 High Preset AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
Lenovo ThinkPad T450s-20BWS1UT00 | |
1920x1080 Ultra Preset AA:FX AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
Lenovo ThinkPad T450s-20BWS1UT00 |
Thief | |
1366x768 High Preset AA:FXAA & Low SS AF:4x (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
1920x1080 Very High Preset AA:FXAA & High SS AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 |
Sleeping Dogs | |
1366x768 High Preset AA:High (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
1920x1080 Extreme Preset AA:Extreme (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 |
StarCraft II: Heart of the Swarm | |
1366x768 High AA:on (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
1920x1080 Ultra / Extreme AA:on (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD |
BioShock Infinite | |
1366x768 High Preset (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
1920x1080 Ultra Preset, DX11 (DDOF) (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 |
F1 2014 | |
1920x1080 High Preset (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
Lenovo ThinkPad T450s-20BWS1UT00 | |
1920x1080 Ultra Preset AA:4x MS (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
MSI GP62-2QEi781FD | |
Eurocom Shark 4 | |
Lenovo ThinkPad T450s-20BWS1UT00 |
Metal Gear Solid V | |
1920x1080 High / On (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Eurocom Shark 4 | |
1920x1080 Extra High / On (sortuj wg wyników) | |
Microsoft Surface Book Core i5 | |
Eurocom Shark 4 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Surface Book ma dwa wentylatory - jeden w tablecie a drugi (dla karty graficznej) w stacji bazowej. Podczas przeglądania stron internetowych i pisania tekstów są one cały czas bezczynne. Słychać je tylko podczas większego obciążenia podzespołów, czyli np. w czasie grania.
Pomiary natężenie hałasu przeprowadzono z dołączoną stacją bazową. W teście pełnego obciążenia (z użyciem aplikacji Prime95 i FurMark) natężenie hałasu osiągnęło 40,9 dB. W teście Unigine Heaven Benchmark zmierzono 37,5 dB. Kiedy ten sam test przeprowadzono z odłączoną stacją bazową, natężenie hałasu wynosiło 34-35 dB.
Hałas
luz |
| 29.5 / 29.6 / 29.7 dB |
obciążenie |
| 37.5 / 40.9 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: BK Precision 732A (odległość 15 cm) |
Temperatury
Testując normalne laptopy, mierzymy tylko temperatury jednostki zasadniczej. W przypadku Surface Booka trzeba było dokonać pomiarów temperatur na powierzchni części tabletowej i stacji bazowej (gdyż CPU i GPU są rozdzielone na te części składowe urządzenia).
W teście bez obciążenia stacja bazowa okazała się chłodniejsza od tabletu, który w okolicy dolnej części ekranu rozgrzał się do 33°C. W teście pełnego obciążenia po obu stronach tabletu zmierzono w najgorętszych obszarach ponad 46°C. Najcieplejsze były środkowe części przodu i tyłu tabletu. Jego lewa część okazała się cieplejsza od prawej. Jeżeli chodzi o stację bazową, przy dużym obciążeniu jej przednia część pozostała relatywnie chłodna, natomiast na środku klawiatury zrobiło się dość ciepło. Najgoręcej było za rzędem klawiszy funkcyjnych.
W obciążającym CPU teście Prime95 taktowanie procesora wynosiło 2,8-2,9 GHz, czyli było znacznie wyższe od wartości bazowej (2,4 GHz). W obciążającym układ grafiki teście FurMark taktowanie karty Nvidii było nieco obniżone (z 954 MHz do 823-888 MHz). W teście jednoczesnego pełnego obciążenia CPU i GPU (Prime95 i FurMark) taktowanie GPU było jeszcze niższe, natomiast taktowanie CPU nie ucierpiało. Temperatura procesora osiągnęła 89°C a w przypadku karty grafiki najwyższą wartością było 76°C. W bardziej reprezentatywnym teście Heaven Benchmark taktowanie procesora sięgało 2,9 GHz a jego temperatura przekroczyła 60°C. Taktowanie karty grafiki wynosiło cały czas 993 MHz.
(±) The maximum temperature on the upper side is 44.2 °C / 112 F, compared to the average of 35.3 °C / 96 F, ranging from 19.6 to 55.7 °C for the class Convertible.
(±) The bottom heats up to a maximum of 41.2 °C / 106 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.4 °C / 76 F, compared to the device average of 30.2 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 27.8 °C / 82 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.1 °C / 82.6 F (+0.3 °C / 0.6 F).
Głośniki
Umieszczone w ramce tabletu głośniki stereo wytwarzają dźwięk pozbawiony basów. Jego jakość jest na miarę tego, czego możemy oczekiwać od tabletu. Głośność maksymalna jest dość wysoka a po jej ustawieniu nie występują nieczystości.
Wydajność akumulatora
Podstawowy moduł w tablecie ma pojemność 18 Wh a dodatkowy akumulator w stacji bazowej ma pojemność 51 Wh. Łączna pojemność ogniw to więc 69 Wh. Laptopy z ekranem 13-calowym i 14-calowym dysponują zazwyczaj modułem akumulatorowym o mniejszej pojemności (wyjątkiem jest np. MacBook Pro Retina 13 z akumulatorem o pojemności 75 Wh). Testy przeprowadzono z podłączoną stacją bazową.
Rezultaty okazały się dobre, ale nie rewelacyjne. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi omawiany model działał niecałe siedem godzin. Warto odnotować, że kiedy podłączona jest stacja bazowa, urządzenie pobiera z niej energię aż do osiągnięcia poziomu 40% naładowania. Dopiero od tego momentu tablet jest zasilany jednocześnie przez jego własny akumulator i akumulator stacji bazowej.
Microsoft Surface Book Core i5 69 Wh | Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2015-03 75 Wh | Toshiba KIRA-10D 52 Wh | Acer Aspire S7-393-75508G25EWS 47 Wh | Asus Zenbook UX305LA-FC012H 56 Wh | Dell XPS 13-9343 Non-Touch 54 Wh | Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE 47 Wh | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czasy pracy | 18% | 16% | -12% | 17% | 22% | -11% | |
Reader / Idle | 1070 | 1690 58% | 1399 31% | 838 -22% | 1469 37% | 1295 21% | 888 -17% |
WiFi v1.3 | 402 | 539 34% | 518 29% | 464 15% | 569 42% | 598 49% | 381 -5% |
Load | 153 | 94 -39% | 135 -12% | 107 -30% | 108 -29% | 145 -5% | 134 -12% |
Za
Przeciw
Podsumowanie
Przeznaczeniem laptopa typu dwa w jednym jest zastąpienie użytkownikowi dwóch urządzeń, czyli tabletu i normalnego notebooka. Próby stworzenia takiej hybrydy zazwyczaj dają słaby efekt, gdyż dotychczasowe modele miały wątpliwą jakość wykonania, słabą klawiaturę, ciężką część z ekranem, zubożone wyposażenie i mniejszą wydajność (gdyż podzespoły obliczeniowe muszą znaleźć się w tablecie).
Surface Book różni się od starszych komputerów z odłączanym ekranem i śmiało można powiedzieć, że jest najlepszym urządzeniem tego typu aktualnie dostępnym na rynku. Prezentuje on znakomitą jakość wykonania, ma klawiaturę lepszą, niż w wielu ultrabookach, część tabletowa jest relatywnie lekka a wydajnością przewyższa podobne konstrukcje dzięki temu, że posiada kartę grafiki Nvidii. Są także pewne niedoskonałości (np. problemy pojawiające się, kiedy wpina się i odłącza tablet), ale generalnie nie ma specjalnie powodów do narzekań. Specyficzny zawias może nieco psuć wygląd, gdyż laptop nie zamyka się do końca, tak jak inne, ale tenże zawias jest lepszy od rozwiązań stosowanych w starszych laptopach hybrydowych.
Niestety w Surface Booku pewnych rzeczy brakuje. Nie ma wyjścia HDMI i modemu WWAN. Ten drugi brak jest dość rażący w urządzeniu mającym bardzo mobilny charakter. Sam tablet w ogóle nie posiada złączy (poza gniazdem audio). Szkoda, że nie ma drugiego dysku.