Test Samsung Chronos 770Z7E
05/03/2013
Samsung Chronos 770Z7E należy do najbardziej oczekiwanych laptopów multimedialnych, jakie miały się pojawić na początku 2013 roku. Główne atrakcje tego modelu to cienka, metalowa obudowa oraz karta grafiki AMD oparta na architekturze GCN (Radeon HD 8870M). Potencjalną zaletą jest także 17-calowa matryca Full HD.
Obudowa
Chronos 770Z7E wygląda tak, jak model 700Z7C. Prezentuje się bardzo ładnie, tym bardziej, że do jego produkcji zastosowano wysokiej klasy materiały.
Wieko, ramka ekranu i pulpit roboczy są aluminiowe. Srebrny spód obudowy jest plastikowy. Dzięki temu, że powierzchnie są matowe a kolory poszczególnych części obudowy są dość ciemne, nie jest ona podatna na zabrudzenia, w tym ślady palców.
Ważący 3 kg Samsung 770Z7E zalicza się do lżejszych laptopów z ekranem 17-calowym. Asus N76VZ waży około 0,5 kg więcej. Pozytywem są także niewielkie gabaryty tego laptopa. Mierzy on 27 mm wysokości, znacznie mniej od większości konkurentów. Asus N76VZ jest o około pół centymetra grubszy.
Jakość wykonania budzi mieszane uczucia. Jednostka zasadnicza nie daje powodów do narzekań, ale pokrywa ekranu wygląda gorzej. W testowanym egzemplarzu łączenie zewnętrznej części dekla z ramką ekranu było nierówne. I to w takim stopniu, że nie tylko można było wyczuć odstęp palcem, ale było widać przebijające się przez szparę światło z modułu podświetlającego matrycę.
Również sztywność obudowy ekranu przedstawia się gorzej od sztywności jednostki zasadniczej. Ta ostatnia ugina się wyraźnie tylko na środku maskownicy głośników. Pokrywa ekranu natomiast wykrzywia się mocno, kiedy próbuje się ją wyginać dwoma rękoma w przeciwne strony.
Wyraźnie słyszalne podczas poruszania klapą zawiasy pozwalają na jej podniesienie jedną ręką. Wstrząsy przenoszące się na laptop z podłoża powodują chybotanie się ekranu.
Na pierwszy rzut oka możliwości rozbudowy komponentów wewnętrznych wydają się ograniczone. Pod małą pokrywą na spodzie znajduje się tylko gniazdo pamięci RAM (w którym w testowanym egzemplarzu osadzono moduł DDR3 o pojemności 4 GB). Pozostała część pamięci operacyjnej (również 4 GB) jest wlutowana w płytę główną.
By dostać się do innych podzespołów (w tym dysku) należy zdjąć spodnią osłonę, a w tym celu trzeba odkręcić około 10 śrubek. Akumulator nie jest doczepiany na zewnątrz laptopa, ale jest wbudowany wewnątrz obudowy.
Autor nie jest zwolennikiem stylizowania laptopa z 17-calowym ekranem na ultrabook. Lepiej by było, gdyby Samsung 770Z7E był trochę grubszy, ale za to posiadał pokrywę serwisową z prawdziwego zdarzenia, pozwalającą na szybki dostęp do podzespołów (dysku, wentylatora).
Wyposażenie w złącza nie ustępuje temu, co oferują konkurencyjne modele. Pochwalić należy fakt, że Samsung 770Z7E posiada trzy wyjścia sygnału wideo (VGA, HDMI i mini DisplayPort) oraz cztery porty USB (2 USB 2.0 i 2 USB 3.0).
Leworęcznym użytkownikom myszki komputerowej mogą przeszkadzać kable podłączane do licznych złączy na lewej ściance laptopa. Autorowi jednak rozmieszczenie złączy odpowiadało.
Osprzęt
Samsung 770Z7E posiada podświetlaną na biało klawiaturę typu wyspowego. Dzięki temu, że przed klawiaturą jest dużo miejsca na wygodne ułożenie dłoni, a klawiatura ma korzystne właściwości użytkowe (dobrze dobrane opór i odskok klawiszy) i nie jest zbyt głośna, nadaje się ona do pisania dłuższych tekstów.
Na wielkość klawiszy alfanumerycznych nie można narzekać. Mają one 15 x 15 mm. Gorzej pod tym względem wypadają klawisze strzałek oraz klawisze funkcyjne. Skoro mowa o tych ostatnich - obsługują one także funkcje specjalne, uzyskiwane przez kombinację z Fn (regulacja intensywności podświetlenia ekranu, natężenia dźwięku, podświetlenia klawiatury, włączania trybu cichego, gładzika, łączności bezprzewodowej oraz wysuwania płyty z napędu optycznego typu szczelinowego).
Płytka dotykowa Elan Smart-Pad ma wymiary 107 x 77 mm. Obsługuje ona funkcje dotyku wielopunktowego (rozpoznaje do czterech palców). W praktyce ich używanie nie nastręcza większych problemów. Dostępne funkcje są objaśnione na instruktażowych filmikach.
Gładka faktura płytki zapewnia dobry ślizg. Precyzja działania tego urządzenia wskazującego mogłaby natomiast być lepsza.
Połączone z płytką dotykową przyciski mogą się podobać lub nie. Po pewnym czasie oswajania się z tym rozwiązaniem może ono być użyteczne. Przyciski nie zapadają się przynajmniej (co miało miejsce w modelu Lenovo Y500).
Obraz
Samsung 770Z7E to dość drogi laptop, a jego wysoką cenę uzasadnia m.in. matowa matryca 17,3" o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Wysoka rozdzielczość jest dużym obciążeniem dla karty grafiki, ale według autora to dobry wybór. Jeżeli dodamy do tego, że przekątna ekranu jest dość spora (43,9 cm), okazuje się, że z przyjemnością ogląda się na tym laptopie filmy i ładnie wyglądają na nim gry.
|
rozświetlenie: 79 %
na akumulatorze: 208 cd/m²
kontrast: 907:1 (czerń: 0.3 cd/m²)61.9% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
84.9% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
60.8% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Nie jest zaskoczeniem fakt, że matryca to chętnie używany przez Samsunga wyświetlacz produkcji Chimei (N173HGE-L11). Choć to matryca typu TN, jakość obrazu jest dobra, o ile nie bardzo dobra. I to mimo tego, że odwzorowanie kolorów oraz równomierność podświetlenia (około 80%) są dalekie od ideału.
Na wyróżnienie zasługuje bardzo dobra wartość czerni (0,3 cd/m²). Dzięki temu ciemne treści wyglądają naturalniej; nie ma dominacji odcieni szarości. Luminancja na poziomie około 250 cd/m² wystarcza do pracy w pomieszczeniach. Szczególnie dobrze przedstawia się kontrast na poziomie 907:1 (a 500:1 to już znakomity wynik). Nieźle wygląda również skalowanie obrazu przy wykorzystywaniu niższych rozdzielczości.
Autor nie był zadowolony z tego, że na zasilaniu z akumulatora dochodzi do mocnego spadku luminancji (zamiast 272 cd/m² na środku ekranu zmierzono 208 cd/m², czyli o 1/4 mniej). Jak pokazują zamieszczone zdjęcia, czytelność obrazu pod gołym niebem nie jest z tego powodu najlepsza. Szczególnie w słoneczny dzień może być problem.
Kąty widzenia zostały ocenione przez autora pozytywnie. W poziomie nawet pod ostrym kątem obraz zachowuje dobrą jakość, choć widać niewielkie przekłamania kolorów. W pionie zakres użytecznych kątów widzenia jest węższy, niż w poziomie, ale i tak przedstawia się lepiej, niż w większości innych laptopów.
Osiągi
Choć Samsung 770Z7E to laptop o cienkiej obudowie, został wyposażony w czterordzeniowy procesor Intela z generacji Ivy Bridge. Core i7-3635QM ma taktowanie CPU na poziomie 2,4-3,4 GHz i posiada 6 MB pamięci podręcznej L3 Cache. Jego parametry są podobne do i7-3630QM. Różnią się taktowaniem zintegrowanego układu grafiki (maksymalnie 1150 MHz w i7-3630QM a 1200 MHz w i7-3635QM) oraz obsługiwanymi technologiami (i7-3630QM nie wspiera wirtualizacji VT-d).
Kiedy obciążony był tylko procesor, taktowanie procesora kształtowało się na poziomie zgodnym ze specyfikacją techniczną. W teście renderowania jednowątkowego wynosiło 3,3 GHz, a podczas renderowania wielowątkowego - 3,2 GHz. Kiedy jednak wykorzystywany jest jednocześnie Radeon HD 8870M, przestaje być różowo. Taktowanie przynajmniej jednego a maksymalnie trzech rdzeni CPU było na ułamki sekund obniżane do 1,2 GHz (wg HWiNFO). Zjawisko to przełożyło się na pogorszone wyniki w niektórych testach. Ucierpiały m.in. wyniki testów gier Hitman: Absolution, Guild Wars 2, Far Cry 3 i Assassin's Creed III.
Winny throttlingu CPU jest zbyt słaby zasilacz (podczas pełnego obciążenia podzespołów pobór mocy wynosił około 90 W), zbyt wysoka temperatura CPU (maksymalnie 95°C w teście pełnego obciążenia) lub rozmyślny zabieg producenta.
Wyniki testów sprawdzających wydajność CPU były w porządku. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 procesor i7-3635QM z omawianego laptopa uzyskał 6,47 pkt. Wynik o 100 MHz wolniejszego i7-3610QM z Toshiby P855 to 6,2 pkt., a o 200 MHz szybszy i7-3720QM z Fujitsu H720 osiągnął 6,84 pkt. W teście jednowątkowym zależności były podobne. Procesor i7-3635QM zdobył 1,39 pkt., o 2% więcej od i7-3610QM (1,36 pkt.) i o 5% mniej od i7-3720QM (1,47 pkt.).
Jak wspomniano, do omawianego laptopa trafiła karta grafiki Radeon HD 8870M. Jest to układ oparty na architekturze GCN (Graphics Core Next), wykonany w technologii 28 nm. W porównaniu do pokrewnego modelu HD 7870M karta ta oferuje o 12,5% wyższe taktowanie pamięci (1125 zamiast 1000 MHz; dotyczy to wariantu z pamięcią GDDR5). Taktowanie GPU jest natomiast o około 10% niższe (725 zamiast 800 MHz). Częstotliwość taktowania może być jednak automatycznie zwiększana do 775 MHz. Liczba procesorów strumieniowych (640) i 128-bitowa magistrala danych są identyczne.
Karta Radeon HD 8870M obsługuje technologię automatycznego przełączania grafiki, czyli AMD Enduro. W zależności od zapotrzebowania do konkretnych programów przydzielany jest układ zintegrowany z procesorem lub dodatkowa karta grafiki. W praktyce, mimo postępującej poprawy, rozwiązanie to działa gorzej od konkurencyjnego Optimusa Nvidii; przede wszystkim gorzej przedstawia się dobieranie właściwego układu grafiki. W przypadku Enduro zawsze trzeba liczyć się z tym, że jakaś aplikacja działa dużo gorzej, niż powinna, gdyż nie jest wykorzystywana karta AMD. Kiedy to się zdarzy, warto zajrzeć do Catalyst Control Center. W menu Switchable Graphics Application Settings można przypisać dany program do układu zintegrowanego (Power saving) lub do dGPU (High performance). Dla leniwych wygodne może być globalne ustawienie (opcja Maximize performance pozwala na skuteczne przydzielanie do aplikacji karty Radeon HD 8870M).
W teście 3DMark 11 GPU Score wyniósł 2986 pkt. Jest to wynik lepszy od osiągnięcia opartej na starszej architekturze Fermi karty GeForce GTX 670M z Asusa G75VW (2703 pkt.) oraz znacznie lepszy od rezultatów kart opartych na architekturze Kepler, GTX 660M z laptopa Clevo W370ET (2369 pkt.) i GT 650M z laptopa Medion Akoya P6815 (2113 pkt.).
W teście Heaven Benchmark v2.1 (1280 x 1024, High, Tessellation normal) różice między ww. laptopami okazały się nieco mniejsze. Samsung 770Z7E z Radeonem HD 8870M uzyskał średnio 37,6 kl/s, model z kartą GTX 660M - 32,5 kl/s (o 14% mniej), a model z kartą GT 650M - 29,1 kl/s (o ponad 20% mniej). Laptop z kartą GTX 670M okazał się zaś w tym teście odrobinę lepszy od Samsunga (39 kl/s).
3DMark 06 Standard Score | 15675 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 11623 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 3292 pkt. | |
3DMark Ice Storm Standard Score | 49606 pkt. | |
3DMark Cloud Gate Standard Score | 11335 pkt. | |
3DMark Fire Strike Score | 2091 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 7 Score | 3750 pkt. | |
Pomoc |
Cinebench R10 | |
Rendering Single CPUs 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Core i7-3635QM | |
Core i7-3630QM | |
Core i7-3740QM | |
Rendering Multiple CPUs 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Core i7-3635QM | |
Core i7-3630QM | |
Core i7-3740QM |
Unigine Heaven 3.0 - 1920x1080 DX 11, Normal Tessellation, High Shaders AA:Off AF:Off (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3630QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 675M / Core i7-3610QM |
3DMark - 1920x1080 Fire Strike Graphics (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3630QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 675M / Core i7-3610QM |
Crysis 3 | |
1920x1080 Very High Preset AA:2xSM AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High Preset AA:FX AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Dead Space 3 - 1920x1080 Very High Preset (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Far Cry 3 | |
1920x1080 DX11 Ultra Preset (HDAO, Enhanced Alpha To Coverage) AA:4x MS (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 DX11 High Preset (SSAO, Standard Alpha To Coverage) AA:2x MS (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Hitman: Absolution | |
1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High Preset AA:2xMS AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Call of Duty: Black Ops 2 - 1920x1080 (Extra) High / On, FXAA AA:4xMS (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Need for Speed: Most Wanted | |
1920x1080 High / On (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High / On (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Medal of Honor: Warfighter | |
1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High Preset AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Dishonored - 1920x1080 High / On, FOV: 75 AA:FX (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Fifa 13 - 1920x1080 High AA:4xMS (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Borderlands 2 - 1920x1080 (Ultra) High / On (PhysX low) AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Guild Wars 2 | |
1920x1080 All Maximum / On AA:FX (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 Best Appearance Preset AA:FX (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Counter-Strike: GO - 1920x1080 (Very) High, FXAA AA:4x MS AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Sleeping Dogs | |
1920x1080 Extreme Preset AA:Extreme (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High Preset AA:High (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Darksiders II - 1920x1080 2/4 Shadows, No Ambient Occlusion, AA:Low (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i5-3360M | |
GeForce GTX 660M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Max Payne 3 | |
1920x1080 Very High, DX11 AA:Very High FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High, DX11 AA:High FX AF:4x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Dirt Showdown | |
1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High Preset AA:2xMS (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Diablo III - 1920x1080 High AA:on (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Risen 2: Dark Waters | |
1920x1080 Ultra / on AA:on AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM | |
1366x768 High / on AA:on AF:4x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
GeForce GTX 670M / Core i7-3610QM |
Mass Effect 3 - 1920x1080 all on AA:on AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GT 650M / Core i7-3610QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM |
Alan Wake | |
1920x1080 High Preset AA:4x AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM | |
1366x768 Medium Preset AA:4x AF:4x (sortuj wg wyników) | |
Radeon HD 8870M / Core i7-3635QM | |
GeForce GTX 660M / Corei7-3610QM |
Zastosowany w omawianym laptopie dysk to Samsung SpinPoint M8 HN-M101MBB o pojemności 1000 GB i prędkości 5400 obr/min. Posiada on 8-megabajtowy bufor.
Jak na dysk tej klasy, wyniki testów syntetycznych są przyzwoite. Czas dostępu w teście HD Tune wyniósł 19,2 ms, a średni odczyt sekwencyjny miał wartość 84 MB/s. W teście CrystalDiskMark maksymalny odczyt osiągnął 93 MB/s, a zapis - 88 MB/s. Dysk Toshiba MQ01ABD100 o identycznej pojemności i prędkości obrotowej, w który był wyposażony laptop Clevo W251EG, osiągnął w tych testach nieco ponad 100 MB/s.
Ogólną wydajność komputera przetestowano przy wykorzystaniu aplikacji PCMark 7. W przypadku tego modelu w poszczególnych próbach uzyskano znacznie różniące się rezultaty. W dwóch z pięciu przeprowadzonych prób wynik całkowity miał wartość około 2900 pkt., w dwóch innych - około 3800 pkt., a raz zdarzyło się, że test wygenerował 4400 pkt. Ostatecznie do bazy danych wprowadzono jeden z pośrednich rezultatów.
Wynik uzyskany przez Samsunga 770Z7E, 3750 pkt., jest zbliżony do osiągnięć laptopów wyposażonych w dysk SSD, a mianowicie Clevo W150ER (Core i7-3610QM, GeForce GT 650M; 3750 pkt.) i Toshiba Qosmio X870 (Core i7-3610QM, GeForce GTX 670M; 3752 pkt.).
Testy gier
Jak pokazują wyniki testów z poniższego zestawienia, osiągi Samsunga 770Z7E w grach są mocno zróżnicowane. W tytułach opartych o DirectX 10 i DirectX 11 (np. Alan Wake, Max Payne 3, Sleeping Dogs, Anno 2070, Battlefield 3) często wypada lepiej, niż laptopy z kartą GeForce GTX 660M (przynajmniej na maksymalnych ustawieniach), a w innych potrafi być gorszy od laptopów z GT 650M. Szczególnie gry wykorzystujące silnik Unreal Engine 3 (Borderlands 2 i Dishonored) nie polubiły karty Radeon HD 8870M.
Słabe wyniki w niektórych grach i na niektórych ustawieniach trzeba złożyć na karb zaniżania taktowania CPU oraz niedopracowania sterowników AMD. Błędy grafiki w grze Assassin's Creed III (białe linie i plamy) wskazują na to, że warto by zaktualizować preinstalowane sterowniki.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Battlefield 3 (2011) | 49.9 | 40 | 36.2 | 18.8 |
CoD: Modern Warfare 3 (2011) | 135.7 | 95.7 | 78.1 | 51.2 |
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) | 74.9 | 61.2 | 49.8 | 32 |
Anno 2070 (2011) | 97.3 | 67.6 | 47.5 | 24.6 |
Alan Wake (2012) | 69.5 | 46.4 | 22.4 | |
Mass Effect 3 (2012) | 59.7 | 59.7 | 49.4 | |
Risen 2: Dark Waters (2012) | 60 | 55.7 | 40.6 | 20.5 |
Diablo III (2012) | 132.9 | 96.2 | 85.4 | 54.2 |
Dirt Showdown (2012) | 77.9 | 45.8 | 39.1 | 24.4 |
Max Payne 3 (2012) | 45.3 | 31.2 | 28.5 | 25.1 |
Darksiders II (2012) | 92.1 | 54.3 | ||
Sleeping Dogs (2012) | 60.6 | 45.5 | 31.8 | 12.2 |
Counter-Strike: GO (2012) | 183.2 | 138.4 | 116.3 | 87.2 |
Guild Wars 2 (2012) | 65.4 | 28.5 | 16.4 | |
Borderlands 2 (2012) | 72.3 | 61.1 | 48.4 | 31.5 |
Fifa 13 (2012) | 266.4 | 191.7 | 169.8 | 134.7 |
Dishonored (2012) | 85.5 | 81.1 | 79.1 | 51.8 |
Medal of Honor: Warfighter (2012) | 71.8 | 55.4 | 47.4 | 18.1 |
Need for Speed: Most Wanted (2012) | 48.9 | 42.1 | 31.9 | 23.8 |
Call of Duty: Black Ops 2 (2012) | 99.5 | 86.9 | 53.9 | 36.4 |
Hitman: Absolution (2012) | 31.1 | 27.4 | 22.7 | 13 |
Assassin´s Creed III (2012) | 22.4 | 21.2 | 13.4 | |
Far Cry 3 (2012) | 54.8 | 48.4 | 26.8 | 11 |
Dead Space 3 (2013) | 174.4 | 97.3 | 75.2 | 46.2 |
Crysis 3 (2013) | 53.6 | 32.6 | 22.4 | 9.4 |
Tomb Raider (2013) | 110.8 | 69.8 | 42.2 | 21.2 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
W sytuacji braku obciążenia podzespołów emisja hałasu przedstawia się podobnie do tej stwierdzonej w teście modelu 700Z7C. Przeprowadzone pomiary wykazały 31-32 dB. Szum był słyszalny w niewielkim stopniu i laptop wydawał się cichy.
W testach obciążeniowych natężenie hałasu osiągnęło niespełna 40 dB, co jest zupełnie przyzwoitym wynikiem. W teście odtwarzania filmu z DVD odnotowano zaś 34,6 dB; hałas o takim natężeniu nie powinien nikomu przeszkadzać.
Wiele laptopów o podzespołach mających wydajność zbliżoną do tych z Samsunga 770Z7E jest od niego głośniejszych.
Hałas
luz |
| 31 / 31.5 / 32 dB |
DVD |
| 34.6 / dB |
obciążenie |
| 39.3 / 39.7 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
Ocena temperatur roboczych jest niejednoznaczna. W teście bez obciążenia średnie wartości temperatur na spodzie i na wierzchu jednostki zasadniczej wyniosły około 26 i około 27°C. Po godzinie pełnego obciążania podzespołów (przy użyciu testów aplikacji Prime95 i FurMark) temperatury osiągnęły ponad 50°C na wierzchu i ponad 44°C na spodzie jednostki zasadniczej. Pozytywne jest to, że na obszarze miejsc oparcia dłoni temperatury nie przekroczyły 30°C. Temperatury modelu 700Z7C w teście pełnego obciążenia [przeprowadzonym w znacząco wyższej temperaturze otoczenia - przyp. tłum.] były nieco wyższe; osiągnęły 53,2 na wierzchu i 53,7°C na spodzie jednostki zasadniczej.
Bardzo wysokie okazały się temperatury podzespołów. Maksymalna temperatura procesora wyniosła 95°C, a karty grafiki AMD - 87°C. Byłyby one jeszcze wyższe, gdyby nie występowało zaniżanie częstotliwości taktowania CPU.
(-) The maximum temperature on the upper side is 50.3 °C / 123 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.2 °C / 112 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.3 °C / 81 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29 °C / 84.2 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-0.2 °C / -0.4 F).
Głośniki
System 2.1 firmy JBL zaskakuje całkiem niezłą jakością dźwięku. Biorąc pod uwagę, że laptop ten ma dość cienką obudowę, jakość jest wręcz dość imponująca. Dzięki wbudowanemu subwooferowi słychać nawet basy (które jednak nie powalają). Głośność maksymalna jest w porządku. Generalnie wbudowane głośniki są na tyle dobre, że nie trzeba koniecznie podłączać zestawu zewnętrznego. Trzeba jednak przyznać, że brzmienie mogłoby być odrobinę precyzyjniejsze i czystsze.
Wydajność akumulatora
Czasy pracy na akumulatorze są zacne. Są one zasługą litowo-polimerowego akumulatora o pojemności 80 Wh.
W teście bez obciążenia (Battery Eater Reader's Test) omawiany laptop wytrzymał ponad 10 h. To świetny wynik. Na uznanie zasługuje również pięć godzin osiągnięte w teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi. W teście odtwarzania filmu z płyty DVD energii wystarczyło na 2:42 h. Słabo wypadł natomiast test obciążeniowy (Battery Eater Classic Test), w którym omawiany laptop działał nieco ponad godzinę.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.1 / 0.2 W |
luz | 14 / 22.9 / 26.2 W |
obciążenie |
75.7 / 91.7 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Podsumowanie wypada korzystnie dla Samsunga 770Z7E. Wyróżnia się on połączeniem smukłej obudowy i dość mocnych podzespołów. Jeszcze niedawno nie do pomyślenia byłoby umieszczenie czterordzeniowego procesora i wydajnej karty grafiki w obudowie o grubości 27 mm.
W przypadku tego typu konstrukcji można się obawiać o temperatury i emisję hałasu. Temperatury Samsunga są dość wysokie, ale nie jest on głośny. Niestety występuje zaniżanie taktowania procesora (krótkotrwałe spadki do 1,2 GHz dla trzech rdzeni w przypadku jednoczesnego obciążenia CPU i GPU).
Na pochwałę zasługują natomiast matryca Full HD o dobrym kontraście, czasy pracy na akumulatorze, klawiatura, wygląd oraz jakość dźwięku z wbudowanych głośników.
Do mankamentów trzeba zaliczyć ograniczone możliwości ingerencji w podzespoły oraz nie najlepszą jakość obudowy ekranu.