CheckMag | 3 najlepsze rozwiązania do domowego laboratorium dla dockera, sieciowej pamięci masowej i maszyn wirtualnych
Chociaż wielozadaniowość jest podstawą nowoczesnego systemu operacyjnego, to dzięki oprogramowaniu do wirtualizacji mają Państwo znacznie większą kontrolę nad zasobami komputera, a także lepszą stabilność i niezawodność. Praca w trybie 24/7 przez wiele miesięcy jest na porządku dziennym w przypadku tego typu oprogramowania, a gdy można uruchomić wiele systemów operacyjnych, udziałów sieciowych, dockerów, automatyki domowej, VPN, macierzy dyskowych i kopii zapasowych na jednej maszynie, stabilność jest kluczowa.
TrueNas Core / Scale
Truenas Scale to przebudowana wersja FreeNAS od iXsystems. Umożliwia ona uruchamianie maszyn wirtualnych, hostowanie udziałów sieciowych SMB, NFS i iSCSI, a także wdrażanie własnych kontenerów docker. TrueNAS Scale umożliwia również hostowanie maszyn wirtualnych z GPU passthrough i ma jedną z najłatwiejszych metod tworzenia kopii zapasowych udziałów sieciowych do dostawców usług w chmurze spośród wszystkich przedstawionych tutaj rozwiązań. Wykorzystuje system plików ZFS, który jest zarówno niezawodny, jak i szybki, ponieważ wiele dysków w macierzy może być zapisywanych jednocześnie.
Można również rozważyć TrueNAS Core, ale od wersji 13 będzie to ostatnia wersja zbudowana w oparciu o FreeBSD i może nie być wspierana przez dłuższy czas. GPU passthrough nie jest proste w Core i nie obsługuje Dockera, zamiast tego decydując się na wdrożenie podobnego rozwiązania o nazwie "Jails", chociaż większość kluczowych aplikacji, których można potrzebować, jest obecna i uwzględniona.
Plusy
Lepsza, jeśli nie najlepsza wydajność na udziałach sieciowych
- Wspaniały interfejs
- ZFS to solidniejszy system plików
- Darmowy
Wady
- Wydajność maszyn wirtualnych jest słaba
- Brak dockera na Core
Unraid
Unraid wyróżnia się jako platforma wirtualizacji "zrób to wszystko". Z perspektywy NAS ma wszystkie udziały, których można się spodziewać, obsługę dockera z ogromną biblioteką aplikacji, które sprawiają, że ich wdrożenie jest banalne, oraz możliwość uruchamiania maszyn wirtualnych z GPU passthrough.
Chociaż wszystkie funkcje NAS są dostępne, ma on dodatkową zaletę w postaci możliwości mieszania i dopasowywania dysków o różnych rozmiarach. Pod warunkiem, że dysk parzystości (dysk, który umożliwi przywrócenie uszkodzonego dysku) jest największy w macierzy. Unraid różni się tym, że parzystość nie jest rozłożona na dyski, jak ma to miejsce w macierzy RAID, a prędkość osiąga maksimum przy prędkości zapisu pojedynczego dysku. Jeśli szukają Państwo najszybszych możliwych udziałów sieciowych, Unraid nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Obsługa maszyn wirtualnych jest jednak doskonała i można uzyskać niemal natywną wydajność podczas przekazywania dysków SSD, GPU i innych urządzeń peryferyjnych do maszyny wirtualnej.
Innym obszarem, w którym Unraid pozostaje w tyle, jest tworzenie kopii zapasowych w usługach w chmurze. Nie ma wbudowanego natywnego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, tak jak w przypadku TrueNAS. Zamiast tego są Państwo zdani na tworzenie kopii zapasowych za pomocą dockerów i rsync. Chociaż kopie zapasowe działają, nie są tak łatwe do wdrożenia jak TrueNAS
Plusy
- Doskonała wydajność maszyn wirtualnych, szczególnie w grach
- Możliwość łączenia i dopasowywania rozmiarów dysków
- Obsługa platformy Docker
Wady
- Nie za darmo
- Słaba wydajność udziału sieciowego
- Tworzenie kopii zapasowych w chmurze jest trudne
Proxmox
Podczas gdy Unraid i TrueNAS koncentrują się na NAS, Proxmox przoduje w wirtualizacji. Mają Państwo pełną kontrolę nad swoimi maszynami wirtualnymi i mogą tworzyć ich kopie zapasowe na macierzach dyskowych nawet bez ich wyłączania. Można nawet przenosić je między klastrami Proxmox bez zauważenia przez osobę korzystającą z maszyny wirtualnej. Wydajność jest na równi z gołym metalem i oczywiście mają Państwo doskonałe wsparcie dla przekazywania praktycznie dowolnego urządzenia PCI-E do dowolnej maszyny wirtualnej.
Ponieważ Proxmox jest tak skoncentrowany na wirtualizacji, nie ma natywnego wsparcia dla Dockera. Zamiast tego należy hostować maszynę wirtualną i uruchamiać Dockera z jej poziomu, chociaż można wdrażać kontenery z poziomu Proxmox. Podobnie jak w przypadku innych wspomnianych tutaj platform, otrzymują Państwo przyjemny graficzny interfejs użytkownika do zarządzania tym wszystkim.
Zalety
- Najlepsza wydajność maszyn wirtualnych
- Darmowa
Negatywy
- Nie jest przeznaczony do użytku jako NAS po wyjęciu z pudełka
- Wymagane płyty główne z dobrymi grupami IOMMU
Jeśli planują Państwo budowę domowego serwera (a nawet jeśli nie), warto rozważyć 12-rdzeniowy / 24-wątkowy AMD Ryzen 5900X, który obecnie jest absolutną kradzieżą z ponad 50% rabatem na Amazon* już teraz.