301 terabitów za pośrednictwem połączenia światłowodowego: rekord w istniejącej technologii sieciowej
Być może domyślili się już Państwo, że Państwa własne połączenie internetowe wcale nie musi być tak wolne, jak się czasem wydaje. Nawet średnia wartość, która na przykład w Stanach Zjednoczonych wynosi prawie 250 megabitów na sekundę, jest wystarczająca dla prawie wszystkich wymagań.
Można przecież oglądać dziesięć strumieni w jakości 4K jednocześnie lub wysyłać około 10 000 wiadomości e-mail na sekundę. Oczywiście jest to szybsze w przypadku połączenia światłowodowego, które zazwyczaj oferuje do jednego gigabita lub nawet więcej.
Nie ma to jednak porównania z 301 terabitami na sekundę osiągniętymi na Uniwersytecie Aston w Birmingham w Anglii. Odpowiada to ponad 1 milionowi średnich połączeń. Według uniwersytetu, w Wielkiej Brytanii potrzebnych byłoby aż 4,5 miliona połączeń.
Łączna przepustowość wszystkich gospodarstw domowych w mieście liczącym 1 milion mieszkańców nie byłaby zatem wystarczająca do osiągnięcia takiej szybkości transmisji. I to pomimo faktu, że udało się to również osiągnąć za pomocą zwykłej sieci światłowodowej.
Wymagało to nowo opracowanego sprzętu po obu stronach. Musiały one jednak być w stanie nadawać i odbierać na różnych długościach fal. Zazwyczaj do transmisji wykorzystywane są pasma C i L.
Naukowcy wykorzystali jednak pasmo E. Jest ono nie tylko trzykrotnie szersze od jednego z pozostałych pasm. Dzięki krótszej długości fali, a tym samym wyższej częstotliwości, można w nim upakować więcej informacji.
Do tej pory unikano tego pasma, ponieważ kable światłowodowe mają zwiększone tłumienie w tym zakresie długości fal. Konieczne jest zużycie większej ilości energii, a zasięg ulega zmniejszeniu.
Ten problem również został rozwiązany, choć po kilku latach badań. W rezultacie wkrótce powinna być dostępna więcej niż wystarczająca przepustowość dla przyszłego rozwoju i zwiększonej wymiany danych, która niewątpliwie pociągnie za sobą - z domowym połączeniem światłowodowym.
Źródło(a)
Uniwersytet Aston przez zdnet