Notebookcheck Logo

34.potwierdzono 6-procentową sprawność perowskitowego tandemowego ogniwa słonecznego

Moduły mogą generować o 50 procent więcej energii elektrycznej na tej samej powierzchni. (Zdjęcie: Longi)
Moduły mogą generować o 50 procent więcej energii elektrycznej na tej samej powierzchni. (Zdjęcie: Longi)
Producent Longi zaprezentował niezwykle wydajne ogniwo słoneczne z perowskitem i krzemem. Jego wydajność została już potwierdzona, co daje wyobrażenie o potencjale tej technologii.
Renewable

Według producenta Longi, niezwykła wydajność 34,6% została już potwierdzona przez European Solar Test Installation. Ten finansowany przez UE organ mierzy i testuje moduły słoneczne. Przeprowadzane są tam również testy długoterminowe.

Powinno to zapewnić, że prawie 35 procent energii padającego światła jest przekształcane bezpośrednio w energię elektryczną. Oznacza to, że ostatni rekord świata - również ustanowiony przez moduł Longi - dokładnie rok temu został pobity o 3,3 procent.

W porównaniu do obecnie używanych ogniw słonecznych, jest to o ponad 50 procent bardziej wydajne. System fotowoltaiczny tego typu mógłby zatem generować o połowę więcej energii elektrycznej na tej samej powierzchni. Gdyby zainstalować starszy system, który prawdopodobnie nie osiąga już pełnej wydajności ze względu na swój wiek, ilość energii elektrycznej mogłaby wzrosnąć nawet trzykrotnie lub czterokrotnie.

Ta wyjątkowa wartość jest możliwa dzięki połączeniu obiecujących perowskitowych ogniw słonecznych z klasycznymi ogniwami krzemowymi. Wykorzystuje się przy tym fakt, że moduły perowskitowe są niemal całkowicie przepuszczalne, zwłaszcza dla światła długofalowego.

To światło o dłuższych falach, głównie w zakresie podczerwieni, które nie jest już widoczne, jest przekształcane w energię elektryczną przez typowe ogniwa słoneczne na bazie krzemu. Te dwie technologie uzupełniają się więc niemal idealnie.

Wydajność na poziomie 22-25% osiągana obecnie przez komercyjne ogniwa słoneczne i prawie 20% w przypadku perowskitów może zatem zostać wykorzystana do skonstruowania jeszcze lepszego modułu słonecznego w pewnym momencie lub nawet w najbliższej przyszłości.

Jedynym problemem pozostaje trwałość. Minerał perowskit w modułach słonecznych obecnie zbyt szybko traci swoją wydajność. Wydajność spada gwałtownie - szybciej niż byłoby to pożądane dla systemu na dachu lub w terenie.

Niemniej jednak, w tej dziedzinie wciąż czynione są postępy. Niedawno zaprezentowano komercyjnie produkowany moduł fotowoltaiczny z 10-letnią gwarancją który jest oparty na perowskicie. Według producenta Utmo Light, żywotność samych ogniw wynosi nawet 25 lat. Wciąż jest jednak miejsce na poprawę pod względem wydajności.

Jest więc jeszcze wiele do zrobienia. Jednak kilka znaków zapachowych zostało już ustalonych.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 06 > 34.potwierdzono 6-procentową sprawność perowskitowego tandemowego ogniwa słonecznego
Mario Petzold, 2024-06-17 (Update: 2024-06-17)