CheckMag | 4 zgrabne dystrybucje Linuksa dla sfrustrowanych graczy Windows 11
Windows był historycznie jedyną opcją dla osób grających na PC. Z coraz bardziej inwazyjnymi reklamami, zbieranie danychi wymogiem założenia konta Microsoft, aby móc się zalogować, wiele osób szuka alternatywy.
Steam Deck wywarł ogromny wpływ na możliwość grania w gry na Linuksie, a wielu deweloperów wydało łatki specyficzne dla Steam Deck co jest świetną wiadomością dla wszystkich, którzy chcą grać bez systemu Windows.
Choć technicznie rzecz biorąc, każda dystrybucja Linuksa nadaje się do grania, niektóre z nich są łatwiejsze w konfiguracji niż inne. Niektóre mają lepszą obsługę sterowników i są bardziej ukierunkowane na laptopy ze zintegrowanymi i dyskretnymi procesorami graficznymi. Niezależnie od tego, co Państwo wybiorą, będzie się to wiązało z koniecznością majsterkowania. Dla wielu osób jest to część zabawy związanej z uwolnieniem się z łańcuchów systemu Windows i może być bardzo satysfakcjonujące, gdy wszystko się ułoży. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach instalacja Linuksa do gier nie jest doświadczeniem gotowym do użycia.
Zanim zaczniemy, warto również wspomnieć o Proton DB warto wspomnieć. Ta baza danych gier powie Państwu, jak grywalna jest każda gra pod Linuksem. Gra z oceną platynową po prostu działa, srebrne i brązowe mogą napotkać błędy, a niektóre są po prostu niegrywalne. Proszę upewnić się, że Państwa gry są obsługiwane. Podobnie, technologia anty-cheat nie będzie działać pod Linuksem, co eliminuje większość konkurencyjnych gier wieloosobowych online.
Pop! OS
Oparta na Ubuntu, ta dystrybucja jest najlepsza dla laptopów z hybrydową grafiką. Niezależnie od tego, czy jest to procesor Intel czy AMD i karta graficzna Nvidia, POP! OS obsługuje te konfiguracje od razu po wyjęciu z pudełka. Jedna z jedynych dystrybucji współpracujących z Asus G14 (dostępna na Amazon*) bez żadnych poprawek, a po jej zainstalowaniu można pobrać Steam, zainstalować Proton i rozpocząć rozgrywkę. Pop OS jest regularnie reklamowany jako dystrybucja Linuksa, która priorytetowo traktuje aktualizacje oprogramowania ukierunkowane na gry.
Ubuntu
Prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych dystrybucji Linuksa, Ubuntu jest również oparta na Debianie, jest łatwa w instalacji i ma dużą społeczność, która pomaga w rozwiązywaniu problemów. Uzyskanie zastrzeżonych sterowników Nvidii https://www.cyberciti.biz/faq/ubuntu-linux-install-nvidia-driver-latest-proprietary-driver/ na Ubuntu może być trudne, ponieważ nie są one instalowane od razu po wyjęciu z pudełka. Konieczne może być wypróbowanie różnych wersji, a doświadczenia mogą się różnić w przypadku wersji open source. Niemniej jednak, po poprawnej instalacji, proszę pobrać Steam i Proton i powinno być dobrze.
Fedora
Oparta na Red Hat, Fedora działa w oparciu o kroczący cykl wydawniczy, co oznacza, że wiele sterowników i pakietów jest tak aktualnych, jak to tylko możliwe. Jeśli chodzi o nowszy sprzęt i dobre wrażenia po wyjęciu z pudełka, Fedora wygląda świetnie, ma wysoki poziom bezpieczeństwa i wszystko po prostu działa. Proszę jednak pamiętać, że siła Fedory może być również jej słabością. Ze względu na ciągły cykl wydawniczy, każda aktualizacja może wprowadzić nowe błędy do systemudo Państwa systemu.
Chimera OS
Jeśli chcą Państwo zamienić swój komputer PC w zaimprowizowany Steam Deck, warto wypróbować Chimera OS. Stworzony głównie z myślą o szerokiej gamie handheldów dostępnych na rynku, takich jak Aya Neo Kun, One X Player lub ROG Ally, Chimera OS skutecznie zamienia urządzenie w Steam Deck. To powiedziawszy, wsparcie sprzętowe poza tymi urządzeniami jest ograniczone więc być może lepiej będzie zainstalować go na czymś z procesorem graficznym AMD i jest mało prawdopodobne, aby obsługiwał dyskretne procesory graficzne Nvidia. W przypadku komputerów stacjonarnych lub laptopów z dyskretną grafiką, proszę trzymać się bardziej popularnej dystrybucji Linuksa.
Jeśli pomysł konfigurowania Linuksa zgodnie ze swoją specyfikacją nie przemawia do Państwa, być może powinni Państwo kupić laptop do gier z preinstalowanym Linuksem od System 76, producenta stojącego za Pop! OS.