802.wi-Fi 11ah o zasięgu 10 mil zyskuje na znaczeniu w Europie, z poważnymi ograniczeniami
Wi-Fi o zasięgu ponad 10 mil i mniejszych zakłóceniach niż 2,4 GHz - jest to możliwe dzięki 802.11ah, który jest również znany jako Wi-Fi HaLow i działa w paśmie 900 MHz.
Morse Micro, firma, która obecnie dominuje na liście certyfikowanych urządzeń, jest gotowa do wprowadzenia produktów wykorzystujących ten nowy standard Wi-Fi. Dzięki zupełnie nowemu chipowi 8108 i projektom referencyjnym dla punktów dostępowych i klientów, zamierzają wprowadzić routery, które mogą pokryć cały dom, ogród i nie tylko. Przynajmniej taki jest ich plan.
W Stanach Zjednoczonych Morse Micro chce podłączyć kamery monitorujące do punktów dostępowych. Ponieważ jest to połączenie Wi-Fi, według firmy nie jest wymagane dodatkowe dostosowanie częstotliwości. Na targach CES 2025 w Las Vegas firma Morse Micro zapewniła ponadto, że konstrukcja anteny ma być raczej prosta.
W 2025 roku australijska firma skupi się przede wszystkim na rynku amerykańskim. Pasmo częstotliwości w USA nie jest zatłoczone, co oznacza, że nie będzie zbyt wielu zakłóceń. Technologie takie jak przeskakiwanie częstotliwości, które są już używane przez urządzenia Bluetooth, nie są konieczne. Pomimo stosunkowo większych wyzwań, Morse Micro skupiło się również na Europie.
Tylko 5 MHz dla Wi-Fi HaLow w Europie
Największym problemem dla 802.11ah w Europie jest ograniczone spektrum częstotliwości 5 MHz. Pasmo to rozciąga się od 863 do 868 MHz i jest podzielone na pięć kanałów. Morse Micro nadal zamierza wejść na rynek europejski i opracował nowy chip, który dostosowuje się do różnych regionów, zmniejszając wysiłki związane z wdrażaniem i wymagając tylko jednego SKU dla wszystkich rynków globalnych. Oprogramowanie układowe automatycznie dostosowuje częstotliwości, co pozwala zaoszczędzić dalsze koszty rozwoju i zasoby.
Chip 8108 ma zostać wprowadzony na rynek w kwietniu 2025 r., ale przykładowe chipy są dostępne już dziś. Ze względu na wąskie pasmo w Europie, Morse Micro skupi się na sektorze inteligentnych miast. Firma będzie konkurować z LoRaWAN i podobnymi protokołami sieciowymi. Oczekuje się, że prędkość transferu z nowym chipem osiągnie setki kilobitów na sekundę, co jest wystarczające dla czujników i aktualizacji over-the-air dla inteligentnych urządzeń miejskich.
40 Mb/s przez Wi-Fi 802.11ah byłoby możliwe
To tylko ułamek pełnego potencjału standardu Wi-Fi. W Stanach Zjednoczonych można osiągnąć ponad 43,3 Mb/s za pomocą 8108. Szybkość transferu netto wynosi 30 i 23 Mb/s odpowiednio dla UDP i TCP. Wymaga to jednak maksymalnej konfiguracji i kanału 8 MHz, co po prostu nie jest wykonalne w Europie. Dodatkowo, gęstość modulacji jest ustawiona na 256 QAM, a kodowanie na 5/6.
Podczas gdy inne regiony oferują wyższe prędkości transferu, nadal nie dorównują one tym w USA. Morse Micro szacuje, że w Australii dostępne są około trzy kanały 4 MHz, w porównaniu do zaledwie jednego w Japonii.
Zaletą USA jest pasmo 900 MHz, które w przeszłości zostało wyznaczone jako pasmo ISM, co umożliwia transmisje na duże odległości. Na przykład cyfrowe radiotelefony Motorola z serii DTR 900 MHz były w stanie komunikować się na odległość kilku kilometrów. W Europie Motorola musiała skorzystać z pasma 2,4 GHz, co znacznie ograniczyło zasięg podobnych urządzeń.
Pomimo dość wąskiego pasma częstotliwości w Europie, Wi-Fi 802.11ah nadal oferuje pewne zalety. Ściany powodują minimalne tłumienie sygnału, a nawet deszcz, który poważnie wpływa na sygnały 2,4 GHz, ma jedynie znikomy wpływ na sygnały Wi-Fi HaLow.
Ze względu na dostępne częstotliwości i większy potencjał, Morse Micro zamierza skupić się na Stanach Zjednoczonych jako swoim głównym rynku pod koniec roku. W 2026 roku planuje wejść na rynek europejski, oferując wyspecjalizowane rozwiązania Wi-Fi dla sektora inteligentnych miast.
Źródło(a)
CES 2025 / Morse Micro