A18 Pro miażdży Snapdragona 8 Gen 3 pod względem wydajności procesora i wydajności, wymienia ciosy w wydajności GPU
Appleniedawno wprowadzone na rynek iPhone 16 i iPhone 16 Pro spotkały się z mieszanymi recenzjami, uznając flagową linię w najlepszym razie za iteracyjną aktualizację bez Apple Intelligence. Flagowa linia jest zasilana przez A18 i A18 Pro SoC, które oferują przyzwoite ulepszenia w stosunku do swoich poprzedników.
Trudno jednak stwierdzić, czy ulepszenia te są wystarczające, aby nadążyć za stale rosnącą konkurencją w mobilnej przestrzeni SoC. Ostatnie testy porównawcze wskazują na wydajność, która prawie dorównuje M1 w testach CPU, pomimo tego, że w testach wielordzeniowych wypada znacznie słabiej niż wyciekły SoC Snapdragon 8 Gen 4.
Niedawna analiza przeprowadzona przez Geekerwan przedstawia bardziej pozytywny obraz A18 i A18 Pro. Oba procesory utrzymują zdrową przewagę nad Snapdragon 8 Gen 3 w benchmarku SPEC 2017 CPU. Przykładowo, rdzenie P w A18 Pro są o prawie 42% wydajniejsze niż Cortex-X4 w 8 Gen 3, zużywając przy tym tylko 8% więcej energii. Tymczasem rdzenie E w A18 Pro są tylko o włos szybsze niż Cortex-A720, zużywając przy tym prawie 30% mniej energii.
Pod względem wydajności GPU A18 Pro błyszczy w teście 3D Mark Steel Nomad Light GPU, z łatwością pokonując wszystko inne na rynku. Co ciekawe, podczas gdy GPU A18 Pro jest znacznie szybszy niż A17 Proa17 Pro, skok wydajności nie jest tak imponujący, przez co A18 Pro jest prawie tak samo energochłonny, jak szybszy.
Jednak w rzeczywistych grach A18 Pro radzi sobie najlepiej w iPhone 16 Pro Max, czego można się spodziewać, biorąc pod uwagę, że powłoka termiczna większego iPhone'a jest bez wątpienia lepsza. Apple ulepszone zarządzanie termiczne wyraźnie zrobiło różnicę tym razem, pozwalając na lepszą trwałą wydajność, a także niższe temperatury obudowy.
Konkretnie, A18 Pro w iPhonie 16 Pro Max zarządzał przyzwoitym 55,5 FPS, podczas gdy ten sam SoC w mniejszym iPhone 16 Pro mógł zarządzać tylko 49,5. IPhone 16 Pro Max osiągnął lepsze wyniki niż Dimensity 9300+ w Vivo X100s o włos, jednocześnie z łatwością miażdżąc Snapdragona 8 Gen 3 w Xiaomi 14 Pro. Jednak Redmagic 9S Pro wyprzedził całą partię, osiągając imponujące 59,9 FPS, jednocześnie zużywając znacznie więcej energii, a SoC Apple po raz kolejny objął prowadzenie pod względem wydajności.
Oczywiście wydajność CPU i GPU smartfona zależy od wielu czynników i nie jest tak ważna jak w przypadku komputerów PC. Podczas gdy syntetyczne testy porównawcze mogą ujawnić ulepszenia generacyjne, ostateczną użyteczność i jakość smartfona trudno jest określić wyłącznie na podstawie testów laboratoryjnych. Mając to na uwadze, tylko dokładne recenzje ekspertów mogą ujawnić rzeczywiste wrażenia, jakie zaoferują nowe flagowe iPhone'y.