AMD Radeon Software Crimson Edition
Producent chwali się, że instalacja pakietu Radeon Software Crimson Edition (wydanie finalne nosi oznaczenie 15.30.1025) wiąże się nie tylko z 12 nowymi funkcjami ale także z wzrostem wydajności układu graficznego o około 20%. Dodatkowo niesie ze sobą stabilność pracy (w przypadku CCC był z tym problem) oraz ograniczenie energochłonności.
Produkty z serii Kaveri, Godavari i Carrizo, jeśli idzie o Windows, są obsługiwane jedynie w systemach operacyjnych o oznaczeniu: 7 SP1 lub nowszy (32- i 64-bitowy), 8.1 (64-bitowy) oraz 10 (64-bitowy).
Lista obsługiwanych dystrybucji Linuksa obejmuje te najpopularniejsze:
- Red Hat Enterprise Linux Suite 7.2, 7.1, 7.0, 6.7, 6.6, 6.5,
- Ubuntu 12.04.4 LTS, 14.04.2, 14.04.3, 15.04, 15.10,
- SUSE Linux Enterprise 11 SP3, 12,
- OpenSuSE 13.1.
Oprogramowanie uzyskało nowy interfejs graficzny (instalatora oraz to widoczne po zainstalowaniu i uruchomieniu), uproszczono i rozszerzono możliwość konfiguracji (użytkownik otrzymuje także więcej informacji nt. posiadanej karty graficznej), na stałe postawiono na mariaż z Liquid VR (kontrolę jakości zapewniają producenci urządzeń obsługujących rozszerzoną rzeczywistość) oraz udoskonalono AMD Freesync (istotne dla osób podłączających monitor zewnętrzny obsługujący tę funkcję).
Dodatkowo udostępniono m.in. takie nowinki techniczne jak: Asynchronous Shaders (wynalazek pochodzi ze świata konsol do gier a polega na dzieleniu złożonych operacji na mniejsze i szybsze do wykonania przez GPU), Shader Cache (obniża obciążenie CPU, zmniejsza szanse na przycinki oraz skraca ładowanie kolejnych scen w grze).
Na koniec wspomnę, że wielu graczy ucieszy pełne wsparcie dla przejściówek z DisplayPort na HDMI 2.0. Znaczenie ma to jedynie dla rozdzielczości 4K i wyższych.
Źródła: AMD, TechPowerUp