ARM Cortex-A76 z Mali-G76 w laptopach
Tytułem wstępu napiszę, że Windows 10 S czerpie z doświadczeń uzyskanych przy okazji tworzenia systemu Windows 8.1 RT. W przypadku tego ostatniego jasno było powiedziane, że powstał na potrzeby obsługi procesorów ARM. Udostępniając Windows 10 S, postawiono na sprytny wybieg marketingowy, że można w nim instalować jedynie aplikacje dostępne w Windows Store (czyt. kompatybilne z ARM i podpisane cyfrowo przez Microsoft).
Nowość o nazwie ARM Cortex-A76 ma zawalczyć o odebranie większej części rynku procesorom x86 (to te najpopularniejsze pochodzące od firm Intel i AMD).
W praktyce układ ARM Cortex-A76 jest wytwarzany w procesie technologicznym 7 nm a zegar jest taktowany na maksymalnie 3 GHz. Ma to się przekładać na wzrost wydajności o 35% oraz o 40% lepsze zarządzanie energią na tle procesora Cortex-A75 (10 nm).
Wstępnie mowa jest o parze procesor ARM Cortex-A76 plus układ grafiki ARM Mali-G76 (procesor obrazu V76 ma te cechy, co V52, plus dekodowanie materiału wideo aż po 8K60).
Na papierze wygląda to obiecująco. Z werdyktem trzeba jednak zaczekać na pierwsze laptopy dostępne w sklepach. O ile się pojawią, to na pewno o nich napiszemy.
Źródło: TechPowerUp