Notebookcheck Logo

Acer Aspire 5739G - recenzja z grubsza

Acer Aspire 5739G w najnowszym wydaniu intryguje przede wszystkim układem graficznym GeForce GT 240M. Redakcja Notebookcheck.com przeprowadziła krótki test tego modelu z naciskiem na pomiar osiągów tej właśnie karty.

Acer Aspire 5739G

Obudowa

Sylwetka modelu Aspire 5739G jest podobna do większego Acera 8935G. Producent ujednolicił wzornictwo najnowszych notebooków, żeby zapewnić im rozpoznawalność. Kształty są ciekawe dla oka, co odróżnia je od Acerów z dawnych lat.
 
Jeżeli chodzi o kolory, jednostka zasadnicza to czerń i stalowoszary, a wieko wykończone jest połyskliwym i metalicznym niebieskim. Kontrolki świecą na biało. Wygląda to sensownie i kolorystyka nie jest krzykliwa.
 
Zastosowane tworzywo jest w dość wysokim gatunku. Faktura prezentuje się w dotyku korzystnie, co tworzy jakże ważne dobre pierwsze wrażenie. Również sztywność konstrukcji należy ocenić wysoko. Ściskając i naduszając różne miejsca obudowy, można uzyskać tylko nieznaczne deformacje. Nawet w tak wrażliwym punkcie jak obudowa napędu optycznego. Pokrywa ekranu nie jest tak solidna i kiedy wywiera się nacisk od drugiej strony, na ekranie widać zaburzenia w obrazie.

Spasowanie jest do przyjęcia w kontekście dość niskiej półki cenowej. Główne zastrzeżenie to nie do końca dociągnięta jedna z pokryw serwisowych na spodzie notebooka. Przy pomocy śrubokrętu udało się wyeliminować ten feler. Nie zadziałała tu widocznie kontrola jakości.
 
Odnosząc się do złączy, należy napisać, że tworzą one skupisko na lewej ściance bocznej. Nie jest to ukłąd korzystny dla użytkowników leworęcznych.

Acer Aspire 5739G
Acer Aspire 5739G

Osprzęt

Klawiatura jest o tyle nietypowa, że płytki są płaskie, przez co tworzą razem gładką, jednolitą powierzchnię. Klawisze są lakierowane, co okazuje się mankamentem podczas pisania i wymaga przyzwyczajenia. Oprócz tego, że palce ślizgają się na gładkiej powierzchni, niefajny jest również krótki skok klawiszy.

Minusem są również malutkie klawisze kierunkowe. Jeżeli ktoś używa strzałek w grach, będzie niepocieszony.
 
Nie za bardzo spodobała sie recenzentowi dotykowa regulacja głośności (panel za klawiaturą), ale i tak rozwiązanie to działa lepiej niż w niektórych notebookach konkurencji.
 
Zgodnie z oznaczeniami na zdjęciu, gładzik reaguje na dotyk wielopunktowy, rozpoznając podstawowe ruchy. Recenzent miał z nim jednak problemy, gdyż kursor często mimowolnie skakał na różne strony. Szczególnie przeciąganie z upuszczaniem elementu wystawia na próbę cierpliwość użytkownika. Przyczyną tego stanu rzeczy są nieoptymalne ustawienia sterownika. Komendy multitouch uaktywniały się przypadkiem, niepożądane.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

W modelu Aspire 5739G zastosowano matrycę o przekątnej 15,6” z podświetleniem LED. Jest to ekran typu glare (Acer CineCrystal) o rozdzielczości 1366x768 pikseli (a zatem formatu 16:9). Wskazywana w specyfikacji luminancja o wartości 220 nitów jest zawyżona. Pomiar wykonany miernikiem Mavo wykazał maksymalnie tylko 185,6 cd/m² w centralnym obszarze dolnej części ekranu.  

Przy maksymalnym podświetleniu kontrast wynosi 157:1; to słaby wynik. Zdania recenzenta o tym ekranie nie poprawiły również wąskie (w subiektywnym odczuciu) kąty widzenia oraz dość mocne refleksy obserwowane nawet w pomieszczeniu zamkniętym.

163
cd/m²
165.3
cd/m²
163.6
cd/m²
162.5
cd/m²
176.3
cd/m²
161.4
cd/m²
169.4
cd/m²
185.6
cd/m²
170.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 185.6 cd/m² (Nits) średnia: 168.6 cd/m²
rozświetlenie: 87 %
kontrast: 149:1 (czerń: 1.18 cd/m²)

 

Osiągi

Intel Core 2 Duo P7350 to procesor należący do generacji Penryn (charakteryzuje go technologia 45 nm). Cechuje się taktowaniem magistrali FSB 1066 MHz i posiadaniem 3 MB pamięci L2 Cache, co jest najniższym standardem dla jednostek z sekcji P (o TDP w wysokości 25 W), z tym że ten konkretny model wyróżnia niska częstotliwość taktowania (2,0 GHz) i brak obsługi wirtualizacji. 

Acer Aspire 5739G
Acer Aspire 5739G
Acer Aspire 5739G

Nasza uwaga zogniskowała się na zastosowanej w Acerze karcie graficznej Nvidia GeForce GT 240M. To pierwszy stosowany w notebooku układ wykonany w technologii 40 nm. Powinna ona zapewniać karcie dobre charakterystyki. Wydajnościowo jednak GF Gt 240M rozczarowuje. Tylko 48 jednostek cieniujących i 128-bitowa magistrala pamięci (DDR3) robią swoje. Biorąc pod uwagę osiągi, nowy GeForce plasuje się między GT 130M a GF 9700M GTS. W 3DMarku06 (test wykonany w rozdzielczości 1280x1024 pikseli) zapisał się wynikiem 5813 pkt. Nawet uwzględniając, że Acer otrzymał relatywnie słaby procesor, to i tak to gorszy rezultat od Mobility Radeona HD 4650 z pamięcią GDDR3.

3D Mark 2006
3D Mark 2006

Nvidia wyposaża nowe karty GeForce w technologię CUDA, dzięki której procesor graficzny może zastępować jednostkę centralną w określonych zadaniach (dekodowanie wideo, fizyka gry), przez co są one wykonywane szybciej. Z tego udogodnienia mogą korzystać jednak tylko niektóre aplikacje i gry (m.in. Mirror’s Edge, Mass Effect, Fury, Gothic 3).

3D Mark Vantage
3D Mark Vantage

Gry

Call of Duty 4

Przy przechodzeniu tego samego etapu (na pierwszym poziomie rozgrywki jednoosobowej) okazuje się, Acer z GF GT 240M i Compal z ATI HD 4650 (aczkolwiek dysponujący mocniejszym procesorem) uzyskują zbliżone efekty. Odcinkami lepiej radzi sobie karta Nvidii, a w innych segmentach górę bierze układ ATI. Generalnie jednak różnica jest nieznaczna.

Racedriver GRID
 
W tej samochodówce wyraźnie ujawnia się przewaga ATI HD 4650. W trakcie okrążenia BMW Team Germany (wersja demo) na Compalu uzyskuje sie absolutną płynność, wyrażającą się prędkością wyświetlania na poziomie 45 kl/s. Tymczasem Acer z GF GT 240M przy tych samych ustawieniach osiąga 30 kl/s, przy czym da się grać bez problemu, ale w subiektywnym odczuciu akcja mogłaby być płynniejsza.
 
FEAR 2
 
W przypadku tej gry mamy ponownie dwa różne oblicza. Miejscami obie porównywane karty idą łeb w łęb, czasem wysuwa się na czoło układ ATI. W Acerze z GeForce'em GT 240M nie uświadczyliśmy natomiast drastycznych przycięć, które raz po raz przejawiały się na Compalu z Radeonem HD 4650.

GT 240M kontra HD4650 - sprawność w grach
GT 240M kontra HD4650 - sprawność w grach

Wpływ na otoczenie

Hałas

Parę godzin pracy wystarczy, by dojść do przekonania, iż wentylator Aspire 5739G jest aktywny praktycznie bez przerwy, przy czym go słychać. W trakcie używania aplikacji biurowych przy minimalnym zajęciu procesora szum mieści się w granicach tolerancji. Kiedy wykorzystuje się Acera do rozrywki (gry), hałas jest początkowo również znośny. Po wielogodzinnym obciążaniu notebooka okazuje się wszakże, iż tempo pracy wentylatora podlega dynamicznym zmianom – wówczas hałas jest postrzegany przez użytkownika jako bardzo uciążliwy. 

Ciepło

Pracując bez obciążenia, komputer pozostaje chłodny. Temperatura obudowy nie przekracza 30 stopni. Przy obciążeniu robi się ona natomiast miejscami naprawdę gorąca. Na spodzie zmierzono 44 stopnie Celsjusza, a w okolicy dolnej części otworów wentylacyjnych – 52°C.

Wydajność akumulatora

Jako że Aspire 5739G jest wyposażony w akumulator o relatywnie małej pojemności, wydawałoby się, że nie będzie w stanie zagwarantować choćby przyzwoitych przebiegów. To błędne mniemanie. W teście polegającym na korzystaniu z internetu przez WLAN z maksymalną jasnością obrazu, ale w trybie oszczędzania energii, z aktywną opcją Acer Powersmart udało się uzyskać czas pracy w wymiarze około 220 minut, czyli ponad 3,5 godziny. To zaskakująco dobry wynik.

Podsumowanie

Wstępny, pobieżny test wypadł dla Acera 5739G pomyślnie. Można pochwalić obudowę tego notebooka, która jest dobrej jakości, solidna i nieźle spasowana. Nieco gorzej wypadły urządzenia sterujące – klawiatura ma lakierowane, śliskie klawisze o krótkim skoku, a gładzik jest trudny do opanowania.  
 
Mocną stroną Acera nie jest matryca. Jak na ekran z podświetleniem LED, jasność obrazu i kontrast nie są zadowalające. Do tego dochodzą wąskie kąty widzenia. Widać przeważyły w tym aspekcie względy oszczędnościowe.
 
Sądząc po zapowiedziach, głównym atutem Aspire 5739G powinna być karta graficzna nowej generacji GeForce GT 240M. Pewnym zawodem było dla nas dowiedzieć się, że jej wydajność jest nieco niższa albo co najwyżej porównywalna z ATI MR HD 4650 (w wersji z GDDR3).  
 
Zaletą tego notebooka jest dość długa praca na zasilaniu akumulatorowym. 

Acer Aspire 5739G
Acer Aspire 5739G
Acer Aspire 5739G
Acer Aspire 5739G
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Acer Aspire 5739G - recenzja z grubsza
J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)