Notebookcheck Logo

Alkohol krąży wokół protogwiazdy: Teleskop Jamesa Webba znajduje podstawy życia

IRAS 23385 i IRAS 2A ostatecznie staną się gwiazdami. (Zdjęcie: NASA)
IRAS 23385 i IRAS 2A ostatecznie staną się gwiazdami. (Zdjęcie: NASA)
Etanol, kwas mrówkowy i inne związki organiczne zostały wykryte w odległej mgławicy. Odkrycie to wyostrza nasz pogląd na pochodzenie życia.
Astronomy / Space Science

Dwie protogwiazdy IRAS 2A i IRAS 23385 są szczególnie interesujące z punktu widzenia badań kosmicznych. Obie będą w najbliższej przyszłości nadal kondensować i zbierać otaczające je mgławice swoją grawitacją.

Jeśli będą wystarczająco ciężkie, protogwiazdy przekształcą się w prawdziwe gwiazdy. IRAS 2A jest uważana za gwiazdę lekką, a zatem podobną do naszego Słońca.

Obserwacja protogwiazdy, która znajduje się w odległości 4500 parseków lub 15 000 lat świetlnych od nas, może zatem rzucić światło na to, jak uformował się nasz własny Układ Słoneczny.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykrył amoniak w jej otoczeniu już w latach 90. ubiegłego wieku. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) ujawnia obecnie inne substancje, które można wykryć w zakresie mikrometrów - tj. w świetle podczerwonym.

Należą do nich kwas mrówkowy, kwas octowy i alkohol. Cząsteczki te są łączone na Ziemi w procesach organicznych, między innymi podczas fermentacji żywności.

Nasuwa się pytanie, co robią w ogromnych ilościach w mgławicy w innym regionie wszechświata. I czy musimy całkowicie przepisać kulturową historię alkoholu.

Na szczęście nie. Zasadniczo do budowy cząsteczek potrzebne są tylko cztery różne pierwiastki: Wodór, węgiel, tlen i azot. Są to jedne z najpowszechniejszych pierwiastków i można je znaleźć wszędzie tam, gdzie gromadzi się materia - w tym w obszarach, w których rodzą się gwiazdy.

Obecnie zakłada się, że powstają one w wyniku sublimacji lodu, wraz z wieloma cząsteczkami organicznymi o podobnej strukturze. W tym procesie zamarznięta woda nagle przechodzi w stan gazowy po dodaniu energii i tworzy te bardziej złożone kształty w obecności azotu i węgla.

Te z kolei mogą być zbierane przez ciężkie ciała i ostatecznie podróżować w przestrzeni kosmicznej w postaci asteroid. Jeśli zderzą się z nowo powstałą planetą, dostarczą ważnych podstawowych elementów budulcowych dla powstania życia - a przynajmniej tak głosi teoria.

Tak więc przynajmniej pytanie, czy najpierw było życie, czy alkohol, można postawić na nowo.

Spektroskopia cząsteczek organicznych znalezionych za pomocą JWST. (Zdjęcie: NASA, ESA, CSA)
Spektroskopia cząsteczek organicznych znalezionych za pomocą JWST. (Zdjęcie: NASA, ESA, CSA)
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 03 > Alkohol krąży wokół protogwiazdy: Teleskop Jamesa Webba znajduje podstawy życia
Mario Petzold, 2024-03-14 (Update: 2024-03-14)