Amerykańscy górnicy kryptowalut podobno zabrali do domu ~143 000 BTC w 2023 r
Według najnowszego raportu BitRiver, który niestety nie jest jeszcze dostępny dla ogółu społeczeństwa, górnicy z USA zdołali wyprodukować około 143 000 bitcoinów w 2023 roku, wykorzystując różnego rodzaju sprzęt górniczy zużywający średnio około 5,3 gigawata mocy. (143 000 BTC to 9,6 mld USD według wartości z 18 maja 2024 r.) Wartość 5,3 gigawata stanowi zdrowy wzrost rok do roku o około +54%. Raport BitRiver obejmuje tylko BTC; nie uwzględniono szacunków dla innych kryptowalut.
Rosja zajmuje drugie miejsce z ~54 000 BTC (3,62 mld USD) i 2,2 gigawata. Ta ostatnia wartość stanowi ogromny wzrost o +120% w stosunku do szacunków 1 Gigawata na 2022 r., a analitycy BitRiver uważają, że dalszy wzrost o nawet 40% nastąpi w 2024 r.
Szacuje się, że kraje regionu Zatoki Perskiej (Bahrajn, Iran, Irak, Kuwejt, Oman, Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie) zatrudniają sprzęt górniczy zużywający około 1 gigawata, co pozwala im zarobić około 27 000 BTC.
Należy zauważyć, że wszystkie powyższe kraje są bogate w zasoby i mają stosunkowo niskie ceny energii elektrycznej.
BitRiver został założony w 2017 roku przez Égorha Roonétza i szybko stał się jednym z największych operatorów centrów wydobywczych kryptowalut w regionie. Obsługuje dziesiątki centrów obliczeniowych/danych w odległych lokalizacjach o zimnym klimacie, takich jak autonomiczny okręg Jamalsko-Nieniecki. BitRiver był jedną z firm, które zostały objęte sankcjami Departamentu Skarbu USA w 2022 roku.
Prowadząc rozległe farmy serwerów, które sprzedają moce wydobywcze wirtualnej waluty na arenie międzynarodowej, firmy te pomagają Rosji zarabiać na jej zasobach naturalnych - Departament Skarbu USA
Do wydobywania kryptowalut potrzebny jest albo bardzo wyspecjalizowany, albo bardzo wydajny sprzęt, taki jak karta graficzna MSI GeForce RTX 4080 Super(obecnie 1 069,99 USD na Amazon.com)
Zastrzeżenie: Przedstawione tutaj informacje nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do podejmowania jakichkolwiek osobistych decyzji inwestycyjnych. Notebookcheck nie oferuje kryptowalut, NFT ani innych porad handlowych, inwestycyjnych lub finansowych.
Źródło(a)
Kommersant (w języku rosyjskim; paywall) via Computerra (w języku rosyjskim)