Apple iPhone 16: Protesty przed sklepami Apple na całym świecie, kilku aresztowanych
AppleiPhone 16 przed sklepami Apple w ponad 12 miastach w 10 krajach, w tym w Londynie, Tokio, Brukseli, Kapsztadzie, Amsterdamie, Meksyku i na Manhattanie. Protesty zostały zorganizowane przez obecnych i byłych pracowników Apple.
Domagali się oni, między innymi, aby nie używano kobaltu nie był pozyskiwany z regionów takich jak Kongo, gdzie łamane są prawa człowieka. Inne minerały z tego regionu wykorzystywane do produkcji iPhone'ów to złoto, tantal, cyna i wolfram.
Protestujący skrytykowali również milczenie Apple w sprawie wojny w Strefie Gazy i zaangażowanie firmy w Izraelu, w tym w drugim co do wielkości centrum badawczo-rozwojowym w kraju. Demonstranci wezwali również do bojkotu produktów Apple i rezygnacji z subskrypcji usług takich jak iCloud, Apple TV+ i Apple Music.
Transparenty z napisami "Apple czerpie zyski z ludobójstwa" i "Dziecko zginęło w Kongo za Twojego iPhone'a" były trzymane w górze, a okrzyki "Od Kongo do Palestyny, apartheid to zbrodnia" były słyszalne. Apple twierdzi, że nie pozyskuje minerałów z tak krytycznych obszarów i zamierza do 2025 roku używać w swoich produktach wyłącznie kobaltu pochodzącego z recyklingu:
To wielka idea, aby nie musieć niczego wydobywać, to wykorzystanie wszystkich materiałów pochodzących z recyklingu, a dziś używamy 100% kobaltu z recyklingu w zegarku i 100% z recyklingu złota, cyny, wolframu i innych materiałów ziem rzadkich w zegarku. Jesteśmy z tego naprawdę dumni. Ale w przypadku tych produktów, które nadal wydobywamy, w przypadku niektórych innych naszych produktów, mamy intensywny poziom śledzenia w naszym łańcuchu dostaw aż do kopalni i huty, aby upewnić się, że wykorzystywana siła robocza nie jest pracą dzieci.
- Apple CEO Tim Cook
W przeszłości firma wykluczyła niektórych dostawców z powodu trudności z niektórymi kopalniami. Protesty zostały zorganizowane głównie przez grupę o nazwie "Apple Against Apartheid", złożoną z obecnych i byłych pracowników Apple, chociaż większość protestujących nie była pracownikami Apple.
Liczba osób biorących udział w protestach była stosunkowo niewielka, co pokazuje film z kanału Oinat na YouTube, nakręcony przed sklepem Apple w Londynie. Większość protestujących znajdowała się w Berlinie, gdzie zebrało się kilkadziesiąt osób. Pięciu protestujących zostało aresztowanych w stolicy, według Tarika Ra'Oufa, jednego z głównych organizatorów.
W marcu grupa opublikowała list podpisany przez około 300 byłych i obecnych pracowników Apple, twierdząc, że Apple upomni lub zwolni swoich pracowników, jeśli będą wspierać naród palestyński poprzez noszenie przypinek lub podobnych przedmiotów.
W przeszłości pracownicy Google protestowali przeciwko Projektowi Nimbus, umowie zawartej przez Google i Amazon z izraelskim rządem w celu zapewnienia infrastruktury przetwarzania w chmurze i sztucznej inteligencji (AI) m.in. izraelskiemu wojsku. Pracownicy Amazon i Meta również starli się ze swoimi pracodawcami w kwestiach związanych z wojną.
Źródło(a)
Wired | Al-Jazeera | Apple Insider | The Wrap