CheckBack | ApplemacBook Pro 17 został wycofany z produkcji w 2012 roku, ale powrót do naszej recenzji modelu z 2011 roku pomoże ukoić ból
CheckBack - przeglądanie archiwów Notebookcheck
Na długo przed tym, jak Apple zaczął poważnie rozważać przejście na architekturę procesorów ARM, firma miała w swoim portfolio genialny laptop produkcyjny z ekranem mierzącym 17,3 cala. Nazywał się MacBook Pro 17 i miał coś, czego nie ma żaden produkowany dziś MacBook: Upgradeable RAM. Aha, i logo Apple na pokrywie świeciło na piękny biały kolor, gdy Pro był w użyciu.
Model który testowaliśmy w 2011 roku był oparty na czterordzeniowym procesorze Intel Core i7-2720QM połączony z kartą graficzną AMD Radeon HD 6750M kartą graficzną AMD. Jego numer modelowy brzmiał MC725D/A i był masywny.
- Apple MB Pro 17 2011 MC725D/A wymiary: 393 na 267 na 25 mm
Pro był jednym z pierwszych laptopów z obsługą Thunderbolt na rynku; zabrakło w nim obsługi USB 3.0, ponieważ innowacyjny protokół pozwalał na znacznie wyższą szybkość transferu danych. Historia nie była łaskawa dla Thunderbolt; dopiero w wersji 3 akcesoria Thunderbolt zaczęły masowo pojawiać się na półkach sklepowych.
W ofercie znalazł się również napęd optyczny Matshita, umożliwiający odczyt i zapis na płytach CD i DVD.
Thunderbolt nie był oczywiście jedynym portem; był także slot ExpressCard, port FireWire 800, port 1 Gbit Ethernet i trzy porty USB 2.0. Zintegrowano również analogowe wejście i wyjście audio. Użytkownik miał również możliwość wyprowadzenia sygnału wideo poprzez DisplayPort.
Jak zauważył ówczesny redaktor naszej recenzji, Tobias Winklerpodświetlana klawiatura MacBooka Pro była świetna, podobnie jak jego touchpad. Do tego dochodził wspaniały ekran o jasności około 270 cd/m2, który pokrywał 73% gamy kolorów P3, co w tamtych czasach robiło wrażenie.
- Apple Specyfikacja ekranu MB Pro 17 2011 MC725D/A: 17.3 cale, IPS, 1920 na 1200 pikseli (proporcje 16:10)
System okazał się zdolny do uruchomienia wielu gier w rozdzielczości 1200p/Medium, w tym StarCraft 2. Oczywiście najpierw należałoby zainstalować Windowsa poprzez BootCamp. Nasze testy wykazały również dość duże dławienie procesora (co jest niestety powszechne w przypadku większości laptopów Apple ); w zamian za to Pro był raczej cichy przy większości rodzajów obciążeń - około 33 dB (A). Nie nagrzewał się też nigdy, osiągając maksymalnie 41°C na wierzchu i 43°C na spodzie.
Standardowy akumulator o pojemności 95 Wh wystarczył na 7 do 8 godzin oglądania filmów i przeglądania stron internetowych. Głośniki wewnętrzne były bardzo dobre, choć nie dorównywały temu, co oferuje m.in 16-calowy MacBook Pro (2023) ma.
Ogólnie rzecz biorąc, był to świetny produkt z nielicznymi wadami. Być może to jego wysoka cena doprowadziła do słabej sprzedaży Pro, a ostatecznie do zaprzestania jego produkcji. Na szczęście, spuścizna tego laptopa żyje dalej, ponieważ mamy Apple 16-calowego MacBooka Pro napędzanego krzemem teraz.
Kup odnowiony MacBook Pro 16" (model 2021, układ M1 Pro, 16 GB RAM, 1 TB SSD) na Amazon