Audio-Technica StreamSet ATH-M50xSTS w teście praktycznym: Zestaw słuchawkowy Creator z roszczeniami profesjonalistów
Twórcy treści są obecnie grupą docelową par excellence, i słusznie. Nie bez powodu platformy takie jak YouTube, Twitch i inne mogą pochwalić się stale rosnącą liczbą użytkowników. Aby zapewnić im rozrywkę w atrakcyjny i wygodny sposób, potrzebna jest nie tylko odpowiednia kamera, ale także rozwiązanie audio odgrywające ważną rolę. Nie tylko dla widza, ale także jako twórca chcesz móc dobrze śledzić rozgrywkę i czaty na Discordzie. Idealnie byłoby, gdyby całość działała też komfortowo przez kilka godzin, a kontrola własnego głosu również odgrywa ważną rolę.
Klasyczne zestawy słuchawkowe stawiają dziś zwykle na połączone gniazdo 3,5 mm zarówno dla sygnału audio, jak i mikrofonu lub kombinację dwóch osobnych gniazd, jeśli domowy komputer do streamingu to obsługuje. Audio Technica idzie o cały krok dalej w wersji StreamSet ATH-M50xSTS, którą mamy przed sobą i bezceremonialnie nadaje sygnałowi wyjściowemu mikrofonu na wysięgniku pełnoprawne złącze XLR. W naszym teście praktycznym przekonamy się, czy i jak dobrze sprawdza się to rzadkie rozwiązanie podłączenia słuchawek.
Co w nim jest?
Atrakcyjnie zaprojektowane opakowanie zawiera oprócz właściwego zestawu słuchawkowego adapter do gniazda stereo 6,3 mm, a wkładki douszne można również wymienić na dołączone alternatywy. Oprócz już zainstalowanych padów wykonanych ze skóry syntetycznej i tkaniny/meshu, alternatywy są nieco bardziej płaskie i w całości wykonane ze skóry syntetycznej.
Wygląd i działanie
Zasadniczo jakość budowy słuchawek Audio-Technica StreamSet ATH-M50xSTS jest w porządku. Materiały, z których wykonano słuchawki są wysokiej jakości, a wszystkie ruchome części sprawiają solidne wrażenie. Beyerdynamic MMX 300 pokazują, że w podobnym przedziale cenowym może być znacznie lepiej (230 euro vs 200 euro/~$252 vs ~$219). To również słuchawki (gamingowe), ale z klasycznym rozwiązaniem jack.
We wszystkich obszarach, od obudowy, przez materiałowe pokrycie nauszników, po pałąk, Beyerdynamic może zapunktować lepszym wykonaniem i wrażeniem wysokiej jakości materiałów. Są też nieco wygodniejsze ze względu na większą powierzchnię styku i bardziej miękkie pady, ale to oczywiście też w dużej mierze zależy od użytkownika, jego własnego kształtu głowy i subiektywnego odczucia.
StreamSet nie jest też wcale niewygodny w noszeniu i nie doświadczyliśmy żadnych problemów czy nawet "punktów nacisku" nawet przy dłuższych godzinach pracy. Dodatkowo Audio Technica może zdobyć punkty podczas transportu. W przeciwieństwie do bardzo nieporęcznego Beyerdynamica, StreamSet można całkowicie złożyć i dzięki temu zajmuje znacznie mniej miejsca podczas podróży.
Mikrofon StreamSet jest doskonale zintegrowany i udaje mu się zachować równowagę między kompaktową konstrukcją a poręcznością. Jako miła sztuczka, sygnał z mikrofonu jest wyłączany, gdy tylko mikrofon zostanie przesunięty w górę do pozycji spoczynkowej.
Ustawienie
Podczas gdy Audio Technica StreamSet ATH-M50xSTS można podłączyć bezpośrednio do gniazda 3,5 mm jako zwykłe słuchawki, mikrofon wymaga nieco więcej konfiguracji. Nie da się obejść bez interfejsu audio USB, a my użyliśmy Focusrite Scarlett Solo* oraz z WaveXLR*od specjalistów od streamingu z Elgato. Choć oczywiście wiąże się to z dodatkową inwestycją, wysiłek związany z konfiguracją jest nadal utrzymany w granicach.
Po podłączeniu jacka do gniazda słuchawkowego i zasileniu mikrofonu przez XLR z wykorzystaniem zasilania fantomowego można właściwie zacząć działać i zwłaszcza w połączeniu z Wave XLR szybko ujawniają się zalety, w przypadku słuchawek, rzadkiego rozwiązania połączeniowego. Głośność systemu, poziom sygnału z mikrofonu, a przede wszystkim to, ile siebie chcemy usłyszeć, można w kilku krokach i przede wszystkim bez konieczności uciekania się do rozwiązań programowych dostosować do potrzeb użytkownika streamingu.
Proszę o zestaw gorących uszu!
StreamSet bazuje na modelu Audio Technica ATH-M50 X i powinien być przynajmniej wizualnie znany każdemu, kto miał cokolwiek wspólnego z produkcją muzyki. Choć my w Notebookcheck nie jesteśmy dedykowanymi specjalistami od audio, to i tak postaramy się opisać brzmienie najlepiej jak potrafimy. Ponieważ Beyerdynamic ma podobne podejście do wspomnianego MMX 300 (słuchawki bazują na równie znanym DT 770 Pro), doskonale nadają się jako urządzenie porównawcze.
Oba zestawy słuchawkowe zdecydowanie spełniają swoje profesjonalne twierdzenie i w naszych oczach (a raczej uszach) reprodukują szerokie spektrum częstotliwości bez niepotrzebnego podkreślania pewnych obszarów. W porównaniu z Audio Technica, MMX 300 są niemal zbyt neutralne i brzmią nieco cienko.
StreamSet robi znacznie więcej pary i dźwięk generalnie brzmi pełniej, a przez to znacznie bardziej efektownie. Przede wszystkim nie odbywa się to kosztem przejrzystości. Wręcz przeciwnie, poszczególne instrumenty można dobrze zlokalizować we wszystkich gatunkach, a trójwymiarowość również robi wrażenie. ATH-M50xSTS nadają się więc nie tylko do wieczornego streamingu lub produkcji audio i/lub wideo (używaliśmy słuchawek w okresie testowym do naszych recenzji na YouTube https://www.youtube.com/@NotebookcheckReviews ), ale także w czasie wolnym do delektowania się muzyką lub oczywiście do gier.
Mów do mnie - wiedza o mikrofonach od Audio Technica
Przejdźmy teraz do kwestii mikrofonu. Czy StreamSet ze złączem XLR może wyraźnie wyróżnić się na tle konkurencji? Aby odpowiedzieć na to pytanie, uzupełniamy w tym miejscu nasz artykuł o materiał wideo. Porównaliśmy w nim wszystkie dostępne nam mikrofony bezpośrednio ze sobą, aby uzyskać wrażenie tego, czego można się spodziewać.
W tym miejscu wykorzystujemy również nasz profesjonalny Sennheiser MKE 600, którego używamy również do gadających głów w naszym filmie na YouTube, Fox, od Beyerdynamic jako mikrofon pojemnościowy USB oraz wspomniany już MMX 300.
Oczywiście od początku byliśmy świadomi, że słuchawki z trudem dotrzymują kroku "prawdziwemu" mikrofonowi i to też nie było naszym zmartwieniem tutaj. Chcieliśmy raczej sklasyfikować oczekiwaną jakość i w porównaniu z MMX30 wyraźnie widać, że Audio Technica jest do przodu.
Chociaż StreamSet ATH-M50xSTS przynosi również typowy lekko skompresowany dźwięk, własny głos jest przekazywany wyraźnie, a StreamSet w każdym przypadku zapewnia przekonującą wydajność dla słuchawek o wartości 200 euro/~219 dolarów.
Pros
+ przejrzysty, mocny dźwięk
+ bardzo dobra jakość mikrofonu
+ kompaktowe wymiary
+ wysoki komfort obsługi
+ dobry komfort noszenia
Wad y
-przeciętne odczucie materiału
- dodatkowe koszty z powodu interfejsu audio
Nasze wnioski dotyczące Audio-Technica ATH-M50xSTS
Audio Technica dostarcza przekonujące wykonanie dzięki ATH-M50xSTS. Dyskretna konstrukcja nie krzyczy dla graczy krzykliwym podświetleniem RGB, chociaż StreamSet mógł przekonać w różnych sesjach multiplayer, zarówno pod względem dźwięku we własnych uszach, jak i w komunikacji z konkurentami.
Zestaw słuchawkowy może sprawdzić się także w domowym biurze i w rozmowach z klientami, a także niezmiernie pomaga przy różnych rozmowach zoologicznych i tym podobnych. Rozwiązanie XLR to nie tylko próba bycia innym, ale także może przekonać do siebie oferowaną jakością mikrofonu, ale przede wszystkim wyjątkową łatwością obsługi poprzez interfejs audio.
Jeśli jesteś aspirującym streamerem lub ambitnym entuzjastą gier wieloosobowych, który szuka wysokiej jakości rozwiązania audio bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na osobne słuchawki i mirkofon, powinieneś zdecydowanie zwrócić uwagę na StreamSet.
Jednak właśnie w tym miejscu tkwi pewna słabość w porównaniu z konkurencją. Bez interfejsu, StreamSet jest dobry tylko jako (bardzo dobre) słuchawki i choć cena 200 euro (~219 dolarów) jest na równi z konkurencją dla wysokiej jakości słuchawek, to interfejs audio wciąż musi być w zestawie. Audio Technica wydaje się być tego świadoma i dlatego nadal oferuje StreamSet w całkowicie cyfrowym wariancie z tylko jednym portem USB. Niestety nie możemy powiedzieć, jak wpływa to na jakość dźwięku i mikrofonu, ale takie rozwiązanie powinno być znacznie bardziej elastyczne w użytkowaniu.
Ceny i dostępność
Zestaw słuchawkowy można zamówić bezpośrednio u producenta w cenie 199 euro(~$219). Wersja z cyfrowym USB kosztuje 230 euro (~$252).
Przejrzystość
Niniejszy egzemplarz testowy został użyczony autorowi przez producenta lub sklep do celów testowych. Nie było wpływu wypożyczenia na sprawozdanie z testu, producent nie otrzymał żadnej wersji recenzji przed publikacją. Nie było obowiązku publikacji.