Notebookcheck Logo

Autonomiczna jazda z Raspberry Pi: Zespół uniwersytecki buduje autonomiczny samochód wyścigowy

Jeździ bardziej bezbłędnie niż niektóre zarejestrowane samochody. (Źródło: Youtube/Raspberry Pi)
Jeździ bardziej bezbłędnie niż niektóre zarejestrowane samochody. (Źródło: Youtube/Raspberry Pi)
Powszechnie wiadomo, że mały komputer hobbystyczny może być wykorzystywany do różnych celów. Jednak fakt, że można go również wykorzystać do sterowania samochodem wyścigowym Formula SAE Brazil, niekoniecznie był oczekiwany. Zwłaszcza, że zastosowana technologia nie jest bynajmniej najnowocześniejsza.
E-Mobility Science Mini PC

Zaskakujące hamowanie awaryjne lub hamowanie widmo na autostradzie, błędnie odczytane znaki drogowe i plakaty reklamowe interpretowane jako sceny drogowe. Doniesienia o systemach wspomagania stosowanych obecnie na naszych drogach są czasem zabawne, a czasem przyprawiają o gęsią skórkę.

Można by pomyśleć, że równie dobrze lub nawet lepiej sprawdziłby się system domowej roboty. Nie można wykluczyć, że zespół Ampere z Uniwersytetu Santa Catarina w Brazylii wpadł na ten sam pomysł.

Seria wyścigów Formula SAE Brazil daje studentom możliwość zmierzenia się na torze z samodzielnie opracowanymi pojazdami elektrycznymi i napędzanymi ogniwami paliwowymi. Doświadczeni inżynierowie i programiści są pod ręką, aby pomóc im w dalszej optymalizacji technologii i identyfikacji błędów.

Kategoria z samojezdnymi samochodami wyścigowymi została uwzględniona od 2023 roku. Pierwszym pojazdem, który wziął udział w zawodach był prototyp AMP-223.

Jego centrum sterowania to Raspberry Pi 3 Model B. Komputer jednopłytkowy został wprowadzony na rynek w 2016 roku i nadal można go kupić między innymi w sklepie Amazon.

Do monitorowania trasy wykorzystano szerokokątną kamerę Luxonis OAK D-W, która ma własną płytkę drukowaną i pomaga wykrywać obiekty.

Trzeba przyznać: Pokonanie trasy w tym miejscu było znacznie łatwiejsze niż przedostanie się przez ruch miejski w Lexington. Niebieskie i żółte pachołki wyznaczają granice trasy. Oprogramowanie wykorzystuje je do narysowania trasy, dla której następnie określane jest optymalne zachowanie kierowcy. Całość stanowi więc wyzwanie, aczkolwiek bez innych użytkowników dróg czy wprowadzających w błąd znaków reklamowych.

Jest jednak nadzieja na przyszłość, jeśli zespół studentów będzie w stanie wykorzystać stare Raspberry Pi do samodzielnego kierowania elektrycznym samochodem wyścigowym po torze testowym. Być może Raspberry Pi 5 wystarczy, by przynajmniej dogonić obecne autopiloty.

Film pokazuje, jak autonomiczny samochód wyścigowy pokonuje swoje pierwsze okrążenie:

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > Autonomiczna jazda z Raspberry Pi: Zespół uniwersytecki buduje autonomiczny samochód wyścigowy
Mario Petzold, 2024-02- 6 (Update: 2024-08-15)