Autonomiczne rozwiązanie badawcze oparte na sztucznej inteligencji może zmienić przyszłość ludzkości
Sztuczna inteligencja, założona jako dyscyplina akademicka w 1956 roku, potrzebowała ponad sześciu dekad, aby właściwie się rozwinąć. W 2012 roku głębokie uczenie oznaczało ogromny krok naprzód, a następnie architektura transformatorowa, która pojawiła się pół dekady później. Ten sektor rynku przeżywa obecnie bardzo szybki wzrost, a tempo to wciąż przyspiesza. Niedawno opracowany system może jeszcze bardziej przyspieszyć, dzięki możliwości prowadzenia autonomicznych badań naukowych.
AI Scientist to system opracowany przez naukowców z Sakana AI (Japonia) wraz z ludźmi z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Podczas gdy zwykłe zadania badawcze są bardzo powolne i angażują ludzi z ich nieodłącznymi ograniczeniami, ten system sztucznej inteligencji wykorzystuje LLM do wykonywania tych zadań i oczywiście nie ma problemów z pracą 24/7. Na razie badania prowadzone przez The AI Scientist ograniczają się do poszukiwania nowych metod doskonalenia samego siebie. Według jego twórców, jest on już w stanie dostarczać dokumenty wystarczająco dobre, by spełnić wymagania badań akademickich.
W niedalekiej przyszłości, gdy wspomniany projekt przekształci się w produkt gotowy do wprowadzenia na rynek, może pomóc przyspieszyć badania nad leczeniem raka, przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, a nawet zrozumieniem ciemnej materii i grawitacji. Osoby zainteresowane zagrożeniami, jakie sztuczna inteligencja może stanowić dla ludzkości, powinny przeczytać książkę Mustafy Suleymana i Michaela Bhaskara The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma, którą można znaleźć na Amazon w formie audiobooka, e-booka Kindle, książki w miękkiej lub twardej oprawie.