BOE prezentuje pierwszy na świecie wyświetlacz do gier do laptopa o częstotliwości 600 Hz
60 Hz było standardową częstotliwością odświeżania ekranu laptopa przez ponad dekadę, ale wraz z postępem GPU z ostatnich kilku lat, który pozwala na setki fps w niektórych konkurencyjnych tytułach, częstotliwości odświeżania ekranu starają się teraz dogonić tak bardzo, jak to możliwe. Stare dobre ekrany 1080p i FHD+ nie są już tak atrakcyjne bez wysokiej częstotliwości odświeżania, a co roku producenci OEM laptopów starają się prześcigać w wyższych częstotliwościach odświeżania, do punktu, w którym mamy teraz Alienware X17 R2oferujący opcję ekranu o częstotliwości 480 Hz. Wiele tytułów gier AAA wciąż nie może korzystać z wysokich częstotliwości odświeżania, ale konkurencyjny tłum FPS-ów naciska na jeszcze szybsze ekrany. Jakie szalone częstotliwości możemy zobaczyć w 2023 roku? Chiński producent wyświetlaczy BOE uważa, że rynek jest gotowy na 600 Hz.
BOE prezentuje w tym roku na World Display Industry Conference różnego rodzaju technologie wyświetlania, od ultra-szerokich 34-calowych ekranów Mini-LED do gier z częstotliwością odświeżania 165 Hz, po składane w kształcie litery Z ekrany smartfonów, a nawet 16-calowy ekran laptopa o częstotliwości 600 Hz i czasie odświeżania 1,66 ns. Niestety, dokładna specyfikacja ekranów do laptopów pozostaje tajemnicą. Podczas gdy OLED-y przeszły z 165 Hz do 240 Hz w tym roku, jest mało prawdopodobne, że BOE udało się ponad dwukrotnie zwiększyć częstotliwość odświeżania na potrzeby laptopów. Większość szybkich monitorów do gier wykorzystuje panele TN lub IPS, więc BOE może korzystać z któregoś z nich. Rozdzielczość też pewnie nie jest zbyt wysoka, może FHD lub FHD+, patrząc na to, że proporcje na pokazanym laptopie wydają się być 16:10.
Chociaż ekrany o szalenie wysokiej częstotliwości odświeżania mogłyby z pewnością pomóc w strategiach marketingowych laptopów, należy również zauważyć, że 27-calowy wyświetlacz 500 Hz firmy BOE ogłoszony na początku 2021 roku nie doczekał się jeszcze komercyjnego wdrożenia. Wtedy BOE powiedziało, że 500 Hz będzie możliwe dzięki 8-kanałowemu połączeniu eDP, ale jak zauważa Tom's Hardware, obraz 1080p z odświeżaniem 600 Hz przy 8-bitowej głębi kolorów nie działałby na obecnych połączeniach eDP 1.4.
DisplayPort 2.0 to rzeczywiście rzecz i DP 2.1 jest również obsługiwany przez najnowsze karty AMD Radeon 7000 ale Nvidia wciąż jest ograniczona do DP 1.4, przynajmniej w najnowszych desktopach RTX 4000 kartach, a warianty laptopowe zapewne także nie doczekają się wsparcia DP 2.0. Biorąc wszystko pod uwagę, wygląda na to, że jeszcze kilka lat dzieli nas od zobaczenia komercyjnych urządzeń wyposażonych w ekrany 600 Hz.
Kup ASUS ROG Strix Scar 15 Gaming Laptop z 15,6-calowym panelem 300Hz IPS FHD na Amazon
Źródło(-a)
przez Videocardz / Tom's Hardware