Badanie bada związek między energią odnawialną a przerwami w dostawie prądu
Wraz ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej sieci energetycznej, rośnie również zawodność produkcji energii elektrycznej. Bez odpowiednich systemów magazynowania lub, na przykład, elektrowni gazowych, które mogą szybko wkroczyć do akcji, sytuacje krytyczne lub nawet całkowite przerwy w dostawie energii mogą się powtarzać.
To jeden z argumentów. Z drugiej strony, długie okresy upałów pokazują, że elektrownie węglowe i jądrowe nie mogą być już niezawodnie chłodzone. Elektrownie wiatrowe i systemy fotowoltaiczne w szczególności nadal dostarczają energię elektryczną w takich okresach, a nawet mogą stabilizować sieć energetyczną.
Aby ustalić, czy rzeczywiście istnieje związek między rosnącym wykorzystaniem energii odnawialnej a przerwami w dostawie prądu, w badaniu przeprowadzonym przez
Trinity College Dublin w Irlandii przyjrzano się z bliska 20-letnim danym dotyczącym przerw w dostawach prądu w USA. Na przykład Kalifornia już teraz pokrywa większość swojego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych w sprzyjających warunkach, podczas gdy tylko jedna elektrownia jądrowa ma minimalny wkład w obciążenie podstawowe.
Zasadniczo rosnące wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej nie miało wpływu na stabilność operacyjną sieci elektroenergetycznych. Pod trzema istotnymi względami odnotowane przerwy w dostawie energii były również łagodniejsze: dotknęły mniej gospodarstw domowych, ilość utraconej energii była niższa, a czas trwania każdej przerwy w dostawie energii był średnio krótszy.
Ważną kwestią, która ma pozytywny wpływ na stabilność, jest dystrybucja produkcji energii elektrycznej na dużą skalę. W przeszłości awaria dużej elektrowni lub kluczowej podstacji powodowała przerwy w dostawie prądu na dużą skalę. Z drugiej strony, jeśli energia elektryczna jest wprowadzana do sieci za pośrednictwem wielu punktów wejścia, ogranicza to jej wpływ w sytuacjach krytycznych. W tym miejscu uwidaczniają się zalety zdecentralizowanego zasilania.
Nawet w przypadku Irlandii, gdzie powstało badanie, naukowcy są ostrożnie optymistyczni, nawet jeśli duże sieci w USA lub Europie są w stanie znacznie lepiej radzić sobie z wahaniami produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Być może dlatego, że
wytwarzanie energii elektrycznej z deszczu jest obecnie również testowane.