Badanie przeprowadzone w Niemczech pokazuje, że czterodniowy tydzień pracy może być dobrodziejstwem, ponieważ firmy zgłaszają łatwiejszą rekrutację
Pomimo wyzwań stojących przed tym pomysłem w innych regionach, takich jak Japonia, czterodniowy tydzień pracy wydaje się być realną opcją dla Niemiec. Krótkie badanie przeprowadzone w ciągu sześciu miesięcy w 45 przedsiębiorstwach wykazało poprawę zarówno samopoczucia pracowników, jak i ich wydajności.
Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z organizacją non-profit o nazwie 4 Day Week Global (4DWG). Wyniki opublikowano w październiku, ujawniając, że 73% pracowników biorących udział w programie pilotażowym nie chciałoby powrotu do tradycyjnego pięciodniowego tygodnia pracy. Firmy również odniosły korzyści, a 70% z nich stwierdziło, że łatwiej było rekrutować nowych pracowników.
Inicjatywa ma na celu zaradzenie spadkowi produktywności, z którym kraj borykał się w ostatnich latach. Ostatecznym celem wprowadzenia krótszego tygodnia pracy jest zwiększenie motywacji i zaangażowania pracowników.
Dwie firmy wycofały się z programu przed zakończeniem okresu próbnego, powołując się na trudności ekonomiczne niezwiązane ze skróconymi godzinami pracy, a kolejne 20% zdecydowało się powrócić do tradycyjnego pięciodniowego harmonogramu pracy. Badacze zauważają, że oznacza to, iż krótszy tydzień pracy nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Jak podkreśla Julia Backmann, główna badaczka z Uniwersytetu w Münster, może to być jednak odpowiednie rozwiązanie dla firm, które chcą zwiększyć zadowolenie pracowników lub poprawić swoją atrakcyjność jako pracodawcy.
Niektóre firmy, w tym Volkswagen, wyraźnie sprzeciwiają się takiemu podejściu i ostrzegają, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy może doprowadzić do zamknięcia fabryk w Niemczech.
Źródło(a)
4 Days Week Global (w języku angielskim)